Hofplein zonder Us Heit, hoe kan dat nou? Karst Sakes tot de galg veroordeeld Dr. Wumkes schreef het op 'T KLEINE KRANTSJE :n - 1 lLÏV 5;- 3 jA-Tïj Het Hofplein zonder het standbeeld van Us Heit - ra ra hoe kan dat nou Wel, heel eenvoudig - deze foto is gemaakt toen Us Heit er nog niet stond, dus voor 1906, want in dat jaar werd het standbeeld van Graaf WiUem Lodewijk van Nassau plechtig ont huld. Op de plaats waar de Graaf nu staat lag vroeger een piepklein plantsoentje, zoals we kunnen zien, met een mooie achtkan tige lantaarn er midden in. Ook rechts en links op de foto kunnen we van die mooie verlichtingsomamenten ontwaren - wel heel wat minder romantisch zijn de straatlantaarns nu In het midden van de foto zien we de forse spits van de Sint Bonifatius- kerk, maar het torentje links, wat is dat Wel, dat is het torentje van de Sint Antonius Kerk, die gestaan heeft op de hoek van de Ëpeelmansstraat en de Bontepapesteeg. Die kerk staat er - zonder dat torentje - nog wel, maar ze is al lang geleden tot pakhuis ge degradeerd. Let u tenslotte ook nog even op de panden op de hoek van de Sint Jacobs straat en het Gouverneursplein, die we nog op deze foto kunnen zien. Behalve het vroegere Gouverneurshuis op de hoek van de Grote Hoogstraat is dit hele rijtje huizen al gesloopt. In de jaren 1910 tot 1930 heeft de theoloog en biblio thecaris van de Provinciale Bibliotheek in Friesland, Dr. 6. A. Wumkes, „memoriën" verzameld, die hij „ongaarne aan de vergetelheid zag prijsgegeven". Hij zag er het ruwe materi aal in, dat dienstbaar ge maakt kon worden, zowel aan de cultuurgeschiedenis van Friesland, als aan de lokale geschiedenis en „Hei- m at kunde" van Friesland. In die vergeten nieuwspa pieren" aldus Dr. Wumkes zelf, „weerspiegelt zich een scuk rijk geschakeerd Fries leven van bijna twee eeu wen". Br. Wumkes publiceerde zijn „memoriën" in De Vrije Fues en in het Nieuwsblad van Friesland; later werden ze door de Uitgeverij W. A. E sma te Leeuwarden ge bundeld en in twee dikke delen uitgegeven als Stads en Dorpskroniek van Fries land 1700-1800 en 1800-1900. Wij zullen een aantal ervan voor de lezers van 't Kleine Krantsje overschrijven en ons daarbij niet beperken tot Leeuwarden alleen. Hier komt onze eerste afle vering. 1700 23 Februari Botsingen te Bolsward tus- schen het garnizoen en de Dijkster buremannen, die een korporaal, wegens in subordinatie door den ma joor gearresteerd, ontzet ten. Ook had een oploop der Dijkster buremannen plaats, toen de korporaal weer werd gevangen geno men. Den 28en raakte de gebeele stad aan het bol len. 1701 23 April Karst Sakes uit de Knijpe tot de galg veroordeeld wegens brandstichting in het blokhuis te Leeuwar den, waar hij zijn hemd met tonder had aangesto ken. 1701 9 Juli Het Hof te Leeuwarden veroordeelt den tamboer Joh. Berends tot onthoof ding. Hij was 22 Mei 1698 in een duel buiten Zwolle doodelijk gewond, de krijgsraad had hem in de gevangenis gezet, waar hij eenige malen gepoogd had brand te stichten en uit te breken. 1701 16 October Tijdens de godsdienstoefe ning slaat de bliksem in den toren te Hindeloopen, zoodat deze afbrandt en instort. Ds. Goltzius houdt daarna in overleg met de magistraat een kerkdienst, waarin het feit wordt her dacht met Nahum x 6-7, welke predikatie is uitge geven in zijn geschriften. 1701 19 December De molenaar Reiner Oe- lofs uit Staveren tot de galg veroordeeld. Hij voer een schip, toebehoorend aan de moeder van Jan Benning. Het vaartuig was verzekerd, men ging scheep voor Nantes met stukgoe deren, maar bij Wight werd het in de grond ge boord. Reinier ging over op een ander schip, voer naar Rouaan, waar hij van Jan Beuning voor zich en zijn bootsvolk 100 rijks daalders ontving en voor zich een obligatie van 500 car.gl. om het schelmstuk te verzwijgen verklarende dat het schip overzeild was om zoo de assurantie penningen te krijgen. Het Schelmstuk werd echter ontdekt. 1702 15 Juli Dirkje Dirks te Oosterbie- rum, die haar beide kinde ren, weinige dagen oud, in een regenton verdronk, wordt te Leeuwarden in een zak gestoken, in het diept omtrent de galg ver dronken en versmoord; daarna is het lichaam in de zak op het rad gesteld, houdende in iedere hand een gemaakte pop. 1703 15 Januari Het aantal Hindelooper zeeschepen wordt geschat op meer dan 100. 1703 3 December De Hindelooper Koopvaar dijvloot treft het zware verhes, dat 23 schepen voor de stad liggende van hun ankers slaan, waar door ze tusschen Zuriger- hout en Verwoude op het strand geraken, waarvan na het lossen der lading slechts X4 worden afge bracht. Deze ramp weer hield Tjaard van Aylva, Grietman van Wonsera- deel niet, om krachtens strandrecht x/ro der waar de van de schepen voor zich op te eischen. De 23 schepen beroepen zich op het hof van Friesland het welk beslist dat tegen elk der schippers afzonderlijk moest worden geproce deerd, waardoor de griet man van zijn eisch afzag. Sinds komen de schippers niet meer zo gerust op de Hindelooper reede, tot schade van de stad. 1705 5 September De Groenlandsche vloot bestaande uit 96 Walvisch- vaarders, meest gevoerd door kommandeurs van Ameland en de andere eilanden, loopt op hare te rugreis uit vrees voor de Franse oorlogsschepen die in de Noordzee kruisen, met traan baarden enz. van rioo walvissen. 1707 22 November Prins Johan Willem Friso, 20 jaar oud, wordt als stadhouder en kapitein generaal van Friesland ge huldigd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1967 | | pagina 3