Lezers klommen in de pen IN MEMORIAM *T KLEINE KRANTSJE t/LéJou Aet mij STADSNIEUWS VAN VROEGER Nieuweburen en Rengerspark Zeer tot ons genoegen heeft u de foto van de Nieuweburen, die ik u destijds deed toekomen in het voorlaatste Krantsje af gedrukt. Wij hebben daar diver se oude buurtkinderen en schoolvriendjes op terug gezien. Doch één ding was jammer. Mijn vrouw, gewoond hebbende op de Nieuweburen, was het er wel mee eens, maar uw reporta ge stopt op no. 24 en haar ouderhuis was no. 25 in de ja ren t9r4— r92r. Wij zouden wel willen dat hier nog verder over wordt geschreven. Op no. 25 woonde toen boven fam. Tabemal, schoenmaker bij de firma Buckers Nieuwestad thans Bervoets. Daarnaast de paardestal van Hoekstra, later verhuurd aan Hager, gardenier. Zijn land was in het Jodenland en achter de machinefabriek. Vlessing, tegenwoordig beschuit fabriek Turkstra. Als jongen werkte ik daar en ik heb braaf meegedaan (bij het pikken van wortelen enz.) Het was toch oorlog en het misdrijf is nu wel verjaard. De foto is gemaakt voor de smederij van Faber. Tot zover de Nieuwebu ren. Wat mij nu nog van het hart moet is dit: In de vorige Krantsjes wordt verhaald over de tuinpolitie Fetter, als de man van het Ren gerspark, dit is gedeeltelijk waar. De officiële politie was Bakker, de schrik van alle jon gens, die iets te maken hadden met de speeltuin. Bij ongeregeld heden met juffrouw Burema, toen wonende Bleekerstraat 27 boven (mijn geboortehuis), werd politie Bakker even geroepen en dan waren wij nergens meer. Dan wil ik nog aanhalen, die twee tuinbeden Beetsma en Tombal, die van het park een sieraad maakten, wat wij toen nog niet beseften - daarom ver nielden we nog wel eens wat. Het park is nog mooi, maar wat men ziet aan de rechterzijde is een verschrikking en schande voor ons Leeuwarden. De tuin mannen leven misschien niet meer, maar als ik zo nu en dan eens in Leeuwarden kom maak ik steeds een wandeling door het park; dan zie ik ze nóg wer ken (moeder gaf altijd een bak je thee, zo door het hek op de ouwe gedempte sloot) en ik hoor nóg die kraakstem van politie Bakker met zijn dikke wandel stok; hij kon nog hard lopen ook, maar toch niet hard ge noeg. Amsterdam L. WEBER De Oude Waag in 't geding In 't geding is betrekkelijk, want de zakenmensen, wier menin gen ik met belangstelling in 't Kleine Krantsje heb gelezen, zijn unaniem van oordeel dat de Waag behouden moet blijven; alleen over de toekomstige be stemming zijn ze het (nog) niet eens. Misschien wordt ze van Stadswaag: Stadstaveerne. Leeuwarden is niet schatrijk aan historische gebouwen en op de Nieuwestad zijn reeds alle sta tige patriciërhuizen verdwenen. Maar zoals een der heren op merkt: „Je kunt de Nieuwestad niet zonder de Waag denken". Bovendien is de Nieuwestad zo breed, dat het gebouw nooit een verkeersobstakel zal worden, 'k Ben juist een week in Leeuwar den geweest en heb natuurbjk de Waag bekeken. Ze verkeert in een desolate toestand en re paratie „zal heel wat in de bek krije". Een dameskennis in Haarlem, geboren Friezin, toonde mij naar aanleiding van het artikel in 't Kleine Krantsje zilveren sierlepels, die indertijd naar Amerika verhuisden, maar door familieomstandigheden weer zijn geimigreerd. Daarin zijn onderscheidenlijk prachtig ge- grafeerd de Oldehove, de Kan selarij, de Stadswaag en 't Frie- sche Wapen. Daarmee houdt de verzameling op. Ik zelf heb een mooie ets van de Nieuwestad, waarop de Waag prevaleert van wijlen de schil der en bekwaam etser Dinge- mans, welke ets ik zo'n veertig jaar geleden kocht van wijlen zijn weduwe mevrouw Dinge- mans, zelf schilderes, voorna melijk van stillevens (bloem stukken). De schilder die ik destijds in Bolsward ontmoette, nam daar de kerk, in Sneek de Waterpoort, in Leeuwarden de Waag, in Groningen de Grote Markt enz. Alleen imposante gebouwen. 't Is aardig de ets te vergebjken met de mooie oude afbeelding op de voorpagina van 't Kleine Krantsje. Op de ets komen de kolommen onder de luifel niet meer voor, evenmin op de voor grond de hardstenen paaltjes, waarover wij als kinderen „bok- jesprongen". Wel is er op de ets veel bedrijvigheid op het water en op de walkant en zie je onder de „Lange piep" door, maar enige fantasie is ook een schilder toegestaan. In werke lijkheid was er geen doorkijk, 'k Heb geen verstand van archi tectuur. Maar ik vind de Waag mooi: de lijn, de dakvensters, de raambogen (Gotisch de gebezigde natuursteen. Haarlem heeft vele oude gebouwen en oude gevels. Natuurlijk meer steden. Maar 't Haarlems Dag blad (Oprechte Haarlemsche Courant) heeft artikelen van de deskundige heer Hoeben over zijn wandelingen langs de oude en eerbiedwaardige stukken van een rijk verleden uitgegeven in een serie van drie boekjes met prachtige foto's. De redactie van 't Kleine Krant sje spreekt insgelijks: van een uniek erfstuk van het verleden. En heeft belangstelling gewekt voor het behoud, herstel en be stemming van de mooie Oude Waag. Haarlem JANNES VAN DER WOUDE SI Kouwe Ries I Het Kleine Krantsje dezer dagen weer ontvangen. Maar met dat stukje over „Kouwe Ries" ben ik het met de heer van Dijk niet eens. Volgens mij was „Kouwe Ries" een man. Heel dikwijls zag je hem in de buurten van de Engelsestraat, waar ik in be trekking was. Dat was zo in de jaren r934 tot r944. Ik schatte „Kouwe Ries" toen op zo'n 50- 55 jaar. Het was wat een gore man en hij had een kistje met koopwaar bij zich. Wat hij eigenlijk verkocht weet ik niet meer. Maar ik hoor het mevrouw nog zeggen: „Fré, daar komt „Kouwe Ries" aan". Mis schien leefde de Kouwe Ries die de heer van Dijk bedoelt wel een halve eeuw eerder, dat weet ik natuurlijk niet. Op de gepubliceerde foto „jubi leum op de vrijdagmarkt" is volgens mij de derde van links (met uniformpet) de heer v. d. Haag, de marktmeester, die woonde vroeger meen ik, aan de Eebuurt. Arnhem F. JANSEN SCHOONHOVEN- NAUMANN SI Kouwe Ries II Kouwe Ries en Hete Koffie la gen samen met hun moeder in een klein scheepje. Ze liepen langs de deur, de moeder had een omslagdoek om, ik zie het nog. Maar die ene zie ik nog wel eens, dat is een fatsoenlij ke vrouw geworden. Of haar zuster nog leeft weet ik niet. Leeuwarden N.N. IS Kouwe Ries III Eigenlijk heette de moeder van de meisjes, waarover u schreef Kouwe Ries. Zij liep langs de deuren. Een van de meisjes wou leren en ging stiekum in Hui- zum op school, maar Kouwe Ries haalde ze er gauw weer af. Het andere meisje is een jaar of twee, drie geleden overleden. Leeuwarden A. D. SI De Oranjewerf Het antwoord op mijn schrijven gelezen op no. 69 betreffende het Oranjewaltje. U wist niet of de Oranjewerf er eerder was dan het straatje; ik weet wel zeker dat de werf er eerder was, want bij mijn weten heb ik die nooit gekend en het Oranje waltje was nog betrekkelijk nieuw tot plm. r920 en daar voor. De situatie staat mij nog helder voor ogen: komende over de trapjesbrug (een andere naam heb ik nooit geweten) waren daar voor de Noordvlietstraat tussen deze straat en de Lijn baan, drie kruidenierszaken. Op de hoek Noordvlietstraat Hart kamp, daarnaast de Jong, die had ook een tapperij met ver gunning, daarnaast Swart, waar alleen sterke drank bij de maat verkrijgbaar was. Wat er tussen de Lijnbaan en het Oranjewaltje was Ik ver moed een gewoon huis. Vanaf het Oranjewaltje en de Lijnbaan liep men langs de Cambuur- straat en zo naar de Weg naar Cambuur, misschien is er een lezer die daar ook nog bekend is. Arnhem K. TIEMERSMA H. DUURKEN In Leeuwarden is, nog maar zestig jaar oud, overleden de heer Fï. Duurken, als exploi tant van het straatorgel De Waterlelie een zeer bekende fi guur in de stad. Na eerst te hebben gewerkt bij het orgel De Gouwe, kwam de heer Duurken achtereenvolgens met de orgels Zwarte Dorus en De Twee Rozen op straat. De foto, die wij hierbij afdrukken, is en kele jaren geleden gemaakt, toen de heer Duurken met zijn orgel in de Wijbrand de Geeststraat verscheen. WILLY STRIKKERS Teruggekomen van vakantie vond ik het ontstellende bericht dat mijn oude en beste vriend Willy Strikkers door „een nood lottig ongeval" om het leven was gekomen. Voor mij een ver bijsterend bericht Ik heb zijn vrouw opgebeld en zij deelde me mee, dat Willy op de fatale dag, nadat zij samen in de Biltse Hoek (een bekend res taurant in de Bilt) hadden ge geten en om, plm. half acht, naar de bus wilden gaan, bij het oversteken van de razend- drukke verkeersweg door een auto was aangereden. Hoe het allemaal precies was gegaan, wist mevrouw Strikkers niet; zij was een paar stappen eerder de rijweg over naar de bushalte en hoorde toen een klap, auto's remmen etc. en het bleek dat Willy door een pas serende auto was „geschept". Het was een verschrikkelijke toestand, hij was nog bij be wustzijn, is uiteraard naar een ziekenhuis gebracht en 's avonds ongeveer elf uur overleden. Wie van de „ouderen" kende Willy Strikkers niet. Hij was geen geboren Leeuwarder, maar kwam op ongeveer n-jarige leef tijd uit Almelo naar Leeuwar den, bezocht daar de lagere school (De Ruiterschool), daar na de H.B.S. en is toen naar de Zeevaartschool gegaan. Zijn eerste voetbal in clubver band was bij het toenmalige „U.D.I.", waar hij, zoals hij me dikwijls vertelde, zijn leukste tijd heeft gehad. Daarna heeft hij voor L.V.V. gespeeld en toen Krasse vraag Zeer krasse vraag - een dezer dagen - van be jaarde stadgenoot aan me debewoner van zijn te huis: „Weet jou oek of mien familie op mien be grafenis weest is 1" Storm Tengevolge van den stormwind is heden ochtend op de Wil lemskade een boom omgewaaid. Van het dak van school 6 aan het Vliet werd een lap zink af gescheurd. Een gedeelte stak nog in de lucht. Dat deel werd eenige uren later afgerukt en met kracht door de ruiten van een huis in de Alma Tadema- straat geslingerd. Een kerstboom die bij de ramen stond werd de kamer ingeworpen. In den loop van den ochtend toen de wind nog in kracht was toegenomen is aan de Stienser- straatweg tegenover Sonnenborg een boom afgeknapt. De kop kwam op de telefoondraden te recht zodat de toestellen van enkele abonnee's werden stoord. Hedenmiddag hing van het dak van het pand van de gezusters v. d. Werff in het Naauw een groot stuk zink dat elk ogenblik naar beneden kon komen. Een timmerman heeft het losgeraak te zink verwijderd, onderwijl de politie maatregelen had geno men ter beveiliging van het daar passeerend publiek. (Januari 1930) deze club ophield te bestaan is hij, zoals de meeste L.V.V.'ers naar Frisia gegaan, waar hij z'n beste voetbaljaren beleefde. Hij is toen gaan varen bij de Rot- terdamsche Lloyd, waar hij de hoogste rang heeft behaald, die van kapitein. Hij heeft de hele oorlog van i94o/'45 voor de ge allieerden gevaren, met zeel grote risico's is hij met z'n schip een paar maal op een mijn gelopen, maar Willy heeft het er altijd levend afgebracht. En nu is hij het slachtoffer ge worden van het steeds drukker wordende snelverkeer. Ieder die op de plaats van het ongeluk bekend is, weet dat het daar le vensgevaarlijk is om over te steken, maar toch is er een bus halte. De laatste jaren, via de „Frisia" reünie hadden we weer wat meer contact en, even oud, even grijs en even wijs, konden we steeds over „vroeger" praten. Dat is helaas voorbij en ik zal hem missen, maar vergeten doe ik hem nooit. Amsterdam HENNY VINKEN

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1967 | | pagina 4