Grole vreugd bij Kindervreugd ENAULT OSIER 'T KLEINE KRANTSJE 4 VOOR f SPANJAAJUXLAAM 142-LUUWAJtDEM -TVLIF. OSICO-2M43 Al verschillende malen hebben wij in 't Kleine Krantsje foto's van vroegere buurtfeesten afgedrukt en altijd blijkt het succes verzekerd te zijn - veel oudere Liwadders bewaren er zulke' prettige herin neringen aan, dat ze er graag nóg eens aan herinnerd worden. Dit is een plaatje van de buurtvereni ging Kindervreugd van de omgeving van de Oldehove. Op de andere kant van het bootje staat KIN DER-, op deze kant staat - VREUGD. Herkent u de energieke heren, die zich altijd belangeloos inzetten om de feesten te doen slagen 1 Lezers klommen in de pen Sytze en Maaike I Hierbij vraag ik u beleefd of het ook mogelijk is dat u mij vier exemplaren stuurt van nr. 70 van 't Kleine Krantsje. Ik heb n.l. zeer veel belangstelling voor het artikel in dit blad over het mysterieuze leven van Sytze en Maaike. Ik zelf heb Sytze en Maaike zeer goed gekend, mijn ouders hebben 32 jaar in de Achttien Mad gewoond en in die tijd kwam ik nogal eens bij Sytze en Maaike. Verder zou ik graag willen we ten wie de schrijver is van dit zeer mooie artikel. Ik zou graag eens met hem willen praten, daar ik veel afweet van het le ven van Sytze en Maaike en ik hem nog wel het een en an der over de beide oude mensen kan vertellen. Akkrum GERRIT STEENBEEK !3 Sytze en Maaike II Met veel genoegen hebben wij uw krantsje no. 70 gelezen en vooral het artikel over Sytze en Maaike. Daar wij veel met onze boot in de Oude Venen zwer ven, is ons natuurlijk de plaats bekend, waar de hut van Sytze en Maaike heeft gestaan. In dit artikel staat, dat Maaike op het oude kerkhof in Wartena is begraven en Sytze op de nieuwe begraafplaats. De vorige week hebben wij een bezoek ge bracht aan de nieuwe begraaf plaats en op de grafsteen die daar geplaatst is staat te lezen: Rustplaats van Sytze Nam- mens Sytsma en Maaike Martens Bergsma. Het zal velen goed zijn hen te gedenken. Brugwachter Visser uit Wartena, die nog verre familie is van de ze oude mensen, vertelde ons, dat Maaike inderdaad eerst is begraven op het oude, doch la ter is overgebracht naar de nieu we begraafplaats. Ds. de Stoppelaar heeft veel, ja heel veel voor Sytze en Maaike gedaan en ook er voor gezorgd dat er een grafsteen voor deze mensen is gekomen. Graag wil de ik u dit nog even onder uw aandacht brengen. Leeuwarden C. FABER-POSTMA 3 Job Sijtsma Een paar maanden geleden ont ving ik van kennissen uit Leeu warden 't Kleine Krantsje van 8 februari. Dat heeft voor mij veel waarde, daar er een foto in voorkomt, waarop mijn vader staat: Job Sijtsma. Hier gaat het voornamelijk om de heer Tjibbe Scheepstra, zoon en kleinzoon. Daan is inmiddels overleden las ik. Mag ik u nu ook het een en ander over mijn vader vertel len Die heeft n.l. 40 jaar „op de planken" gestaan, zo men dan zegt. Als amateur uiteraard. Hij is in juli r939 overleden en was in de jaren daarvoor een heel bekende „voordrager". Zijn naam was dan ook in heel Friesland en daarbuiten zeer bekend. Volgens mij was hij al een voorloper van wat men nu noemt de „one man show". Ik ging jaren mee voor de be geleiding (piano). Vader was op Bekende voordragers uit vroeger jaren: Job Sijtsma, Tjibbe Scheep stra en Ype Schaaf. Over de Scheepstra's hebben we eerder al eens wat geschreven, over Job Sijtsma horen we vandaag iets meer dank zij een brief van diens dochter, mevrouw Boer-Sijtsma uit Rotterdam zo'n avond voordrager, meest eigen gemaakte nummers, con ferencier en violist. Als dat eerste gedeelte voorbij was, speelden we samen voor „het bal". Duurde dikwijls tot 1 of 2 uur in de nacht. Daarna naar huis fietsen van her en der. Er moest toen erg veel gedaan worden voor weinig geld. In die zelfde tijd gingen we ook dik wijls naar reciteerwedstrijden, waar mijn vader heel wat eer ste prijzen in de wacht sleepte. Vaak troffen we daar dan ook de namen van de Jong en Rijp- stra en Van der Schaaf en Van Zurk aan, voor wie ik dan ook de begeleiding verzorgde. Als ze nog leven, zullen ze zich dit wel herinneren. Met Ype Schaaf. Vóór mijn tijd heeft vader ook enige jaren een duo gevormd met Ype Schaaf. Ik ben nog in het bezit van foto's van dit paar. Naast z'n gewone werk (boek houder) heeft hij een druk be zet leven gehad. Ik was een jaar of is-20 toen het de drukste tijd was voor die avonden. We tra den erg veel op voor verschil lende verenigingen. Ik ben nu 60, dus ook dat is al „a long time ago". Zo vond ik het wel leuk om hier wat over te ver tellen en de revue te laten pas seren van een ouwe Liwadder. Misschien kunt u het gebrui ken voor copie. Is het niet oud genoeg of niet geschikt, dan heb ik toch m'n best gedaan. M'n Friese hart ging open bij het lezen van al die leuke din gen waar ik ook nog wel heel wat van weet, want al ben je nu jaren „uut de stad", toch trekt het weer. Rotterdam T. BOER-SYTSMA 3 Het Vliet In 't Krantsje no. 70 stond een artikeltje over de Trapkebrugge over 't Vliet. De inzender vraagt naar de naam van de brugwach ter toen. Dat was een Bakker, hij was meen ik schoenmaker. Als hij draaide, hielden wij aan de andere kant de brug vast, 't was de derde brug. De eerste werd bediend door Krol, de 2e door Prinsen, later Schaaf (schoenmaker), vader van Ype Schaaf. Wat de zuidkant betreft, naast de brug een openbare W.C. en tegenover de sloot een groot voddenpakhuis,- naast dit pak huis een bruggetje over de sloot naar Pietersburen. Vóór 't poort je de kippeslagerij van Jellema. Aan de noordkant werd onge veer in 1950 de straat noord waarts doorgetrokken: Noord- vlietstraat, Cambuurstraat, waar timmerbaas Brouwer van 't Noordvliet zestig woningen bouwde. Op de hoek Noordvliet- Noordvlietstraat vestigde zich de kruidenier Hartkamp, daar naast een steeg, waarin een drie tal armoedige woningen; er naast kapper Vergonet, A. de Jong, kruidenier en tapperij en dan winkelier Swart. Om de hoek nog een paar wo ningen, bewoond door Topma, stammerige Jantsje, Krikke en Oude Grietsje. Aan de noord kant van deze „inham" de siga renfabriek van Tromp, met aan de oostkant 't kantoor en woon huis van Tromp. Een smalle doorgang met enige arbeiders woningen gaf hier nog toegang naar de Cambuurstraat (Lijn baan), waarvoor een sloot, die uitmondde in 't Vliet. Vlak voor de uitmonding was een brugge tje naar 't verdere gedeelte van 't Vliet, Dijkshoek, Tichelstraat, enz. Tot zover de omgeving „Trapkebrug", waar ik 65 jaar geleden mijn jeugd heb doorge bracht. Leeuwarden J. WIERSMA 13 Abonnementsgeld Sinds korte tijd ben ik abonnee op uw blad en beleef ik er veel genoegen aan. Een andere oud- Leeuwarder uit een andere plaats maakte mij deze zomer attent op deze uitgave. Gezien het feit dat ik al bijna 40 jaar niet meer in Leeuwarden woon, doch nog steeds veel belang stel in alles wat er alzo in de ge boortestad omgaat, hoop ik nog veel „nieuws" over Oud-Leeu warden te vernemen. Aangezien ik nog geen nota van u heb ontvangen voor het abon nementsgeld, zo wil ik gaarne van u vernemen of de abonne menten met het kalenderjaai samenvallen en wil ik in iedei geval gaame de ontbrekende nummers van het geldende half jaar ook toegezonden hebben. Wanneer het eenvoudiger is om geen nota's te zenden, kan ik het verschuldigde bedrag ook aan u gireren. Den Haag J. VONK Wij drukken dit briefje graai even af om alle nieuwe abonnee's er op te attende ren, dat het voor onze ad ministratie het gemakkehjkst is, wanneer zij eerst betalen tot 1 januari en daarna van r januari tot 1 juli (f 2,90 voor een half jaar) óf van 1 januari tot en met 31 decem ber (f 5,So voor het gehele jaar). De heer Vonk abonneert zich per 1 juli van dit jaar: hij krijgt de reeds in dit half jaar verschenen nummers te gelijk toegestuurd en kan om overmaken: f 2,90 plus f 0/ EXTRA portokosten, dit laatste voor het toesturen van de reeds verschenen nummers. Hij heeft dan be taald tot 1 januari 1968 en kan dan f 2,90 of ƒ5,80 over maken. Adm. 't KI. Kr. 13 De Bargesteeg In nummer 71 van 't Kl. Kr. hewwe jou het over de Wijde Steeg, oek wel Bargejagerssteeg genoemd en teugenwoodig offi- sjeel „Oude Lombardsteeg". Mar binne jou niet inne war met de Bargesteeg. Heul vroeger Hooghuustersteeg, toen (de vee- merk was der dicht bij) Barge steeg. Wij as kiendes seiden al- tied „Bargesteeg". De Bargeja- gerssteeg is oppe Nijburen en kwam uut, destieds, oppe Put Kiek ut es na as je wulle. Leeuwarden KAL VERB OER Jou hewwe geliek: de Barge steeg is deselde as de Oude Lombardsteeg, de Bargeja- gersstee g leit tussen de Ni je- buren enne Put. Mar 't is allemaal goed verwarrend dar kan je wel een bargehas- ses fan krije Red. 't KI. Kr.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1967 | | pagina 4