T 1 1ENAULT OSIER I Uit de stads- kroniek van en dorps- Dr. Wumkes 1 KLEINE KRANTSJE R NAAR Lezers klommen in de pen 't Jodeland Ut antwoord oppe fraag om trent ut plaatsje fan Liwadders waar is dit is, dat de fotograaf stonnen het teugenover ut Jode- kerkhof oppe Kerkhofslaan, wat teugenwoordig Jelsumerstraat is. De Jelsumerstraat lei trouwus flak naast ut Kerkhofslaantsje en was ur eerder dan dat dit laantsje ferdwenen was en liep inne eerste tied dood teugen un hek. Later is de straat ferbreed en loopt nou uut oppe Dam merweg, waar vandaag de dag nog ut slootsje dat langs ut pad deur ut Jodeland liep, te onder- skeiden is. Op dit pad deur 't Jodeland, wat in ut Nederlandse dialect de Drie Ducatons noemt wud, maar wat wij as jonges de derde ketons noemden, legge nog feul fuutstappen van mij. 't Padsje liep deur tot anne Vierhuuster- dyk, die staken we dan over en gongen over ut Jelsumer binnen pad naar de Jelsumervaart. Daar was un bokkebrug over en on der die brug was un koem waar we altieten swemmen gongen. Oek inne grote valcansje gongen we ur faak de hele dag hene. We setten daar onze tent fan stokken, matten en kleedsjes op en bleven ur de hele dag op ut land en in ut water speulen 't Skiet mie nou in 't sin dat gieneen fan ons ooit un swem- broelcje an had Maar alia, we waren toch mar as jonges on dermekaar en foor swembroek- jes hadden we toch gien cen ten Oek liepen we faak in ut begin fan 't Jodeland - neffus de boer derij fan ('k mien fan Alvis rechts ut land deur, lieten ut huuske fan Roolvinlc wat anne rechter kant legge en kwamen dan bij de Kalkvaart. Dat was een swemplakje voor ons. 'k Wudde wel us wat gremietig dat de booiem so week was. As Je daar met sun ses of acht jon ges in om ploeterden, dan had ut water in un mum fan tied de kleur fan un skustienveger inne regen. As we ons nocht hadden liepen we richting Dok kumer Ee, langs ut derde land, de Madjoe voorbij naar Cam- straburen, sloegen de Camstra- straat in en kwamen inne Nije Houtstraat waar ik woonde op no. Z 23. 't Huus bestaat oek al niet meer as sofeul dingen fan oud Liwadden niet meer bestaan en daarom binne wij ouwe Li wadders mar blied dat 't Kleine Krantsje dur komen is, want dat is un genot Liwadden S. J. STRIJKSTRA Si Het Vliet Het door mij ingezonden en door u geplaatste artikel „Het Vliet" in het K. Krantsje no. 72 geeft mij aanleiding hier een kleine rectificatie aan te geven. Er zijn twee drukfouten in ge slopen, n.l. de bediening van de 2e brug was niet Prinsen maar Rensens, en 't was niet in 1950 dat de Noordvlietstraat enz. zijn doorgetrokken, maar in plm. 1900, dus ongeveer 67 jaar ge leden. Ilc was toen 7 jaar. Leeuwarden J. WIERSMA IS Artiestenpallet Artiestenpallet verzorgt sinds januari 1963 belangeloos en zon der subsidie ontspanningspro gramma's voor zieken, bejaar den en gedetineerden, momen teel in ruim 175 tehuizen en inrichtingen. Belangeloze mede werking geven reeds meer dan 375 geselecteerde solisten en en sembles (totaal bijna 1000 per sonen), van wie de meesten al voor de radio zijn geweest. Reiskosten worden door de in richtingen vergoed. In 1966 zijn 227 programma's gebracht. wel bekend was ook bij de P.T. T., want een brief aldus geadres seerd kwam terecht. Gaarne vernam ilc of u daar ook meer van weet of dat hij op oude stadskaarten vermeld Arnhem K. TIEMERSMA De Molenbuurt is nog niet zo heel lang geleden van de kaart geveegd: 't Kleine Krantsje is nog in het bezit van het naambordje van dit streekje huizen ten westen van De Ruyterweg. Het buurtje was genoemd naar de oliemolen De Her derin, die hier achter Cam- bu ur heeft gestaan. Deze molen is in 1830 door een zekere O. J. Dijkstra ge bouwd en moet omstreeks 1890 verdwenen zijn. De mo len De Herderin komt voor op een stadskaart van Eek- De oliemolen „DE HERDERIN" Artiesten in onze omgeving die belangstelling hebben, kunnen contact opnemen met „Arties- tenpalet-leider" Victor Consel- man, Dillenburgstraat 13 in Utrecht, tel. 030-10267, liefst in de middaguren. Utrecht VICTOR CONSELMAN ES Molen de Herderin In het Kleine Krantsje no. 71 las ik over de Vlietsters, betref fende de ambachten en ook van de molens op het Oldehoofster- kerlchof. Nu is mij bij overleve ring vroeger verteld dat er ook een molen gestaan heeft (ver moedelijk een graan- of oliemo len) ter hoogte van de Weg naar Cambuur, dus in de omgeving van het Vliet. Waar nu het sportterrein is getuigende een straatje de Molenbuurt geheten, die in mijn jeugd en later nog m i SPANJAAKDSLAAN iU LKEUWARDIM -TOJV. 0SIM-2M4J voor een ander over had. Dit zou mijn vrouw en jouw jeugd vriendinnetje N.(als je be grijpt wat ik bedoel) nog wel kunnen beamen, daar zij veel bij moeder „over de vloer" kwa men. Dat zo'n klein „artikeltsje" in 't KI. Kr. nog soveul fetuten kan doen en soveul ouwe jeugdher inneringen in je gedachten ko men en je gerust segge kanne: „waar is die tied bleven". Leeuwarden P. VELLINGA SI Liwadders Gaarne zou ik u eens willen vragen waarom u ons „Liwad ders" noemt. Wij spraken op 't Vliet altijd van Leeuw-wadders, met een klemtoon op ee-uw, dat fonetisch lag tussen een zuivere „ee" en „uw". Ik kan nog steeds niet zuiver uitspre ken woorden als eeuw, leeuw, geeuw en namen als van Leeu wen. Nog altijd heb ik neiging om te zeggen mijnheer van Leeuw-wen en spreek dan maar mijnheer van Leewen. Is dit soms een Vliets dialect anno 1900, of is het Leeuwar ders dialect in de loop van de jaren veranderd 1 Toch bestond er de neiging om een klinker uit te rekken, waardoor het dia lect iets zeurderigs, iets „sloegs" kreeg, b.v. „Dou bist un Leeuw- wadder, un Vlie-utster. Eindhoven PROF. J. B. ANINGA Tja, waarom zeggen we Li wadders 1 Eerlijk gezegd we ten we dat zelf ook niet. 't Kleine Krantsje heeft het woord niet uitgevonden-, we kunnen het in de kranten voortdurend tegenkomen. Leeuwwadders of Leewad.- ders zou misschien beter zijn. Wie heeft er een me ning over i Red. 't Kl. Kr. isi De Navelkoning In een van de vorige nummers van 't Kleine Krantsje over bij namen was er sprake van de oorsprong van de naam De Na velkoning. Dit was een vaan deldrager. Amsterdam G. A. TEPPEMA hoff van 1847. We hebben een tekening van de molen, waarvan we op deze deze pagina een reproductie af drukken. Red. 't Kl. Ki. IS Rengerspark Onder het hoofd „Lezers klom men in de pen" no. 70 schrijft L. Weber te Amsterdam o.m. over Nieuweburen en Rengers park. Nu is het zo, dat ik en ook mijn vrouw de heer Weber goed hebben gekend (wat dochst Leo) en daarom vonden wij het zo fijn dat het verhaal over het „Rengerspark" zo tref fend is weergegeven,- alleen dient de naam van tuinpolitie Bakker m.i. wat verlengd te worden. Voor zover het mij voorstaat moet dit Panbakker zijn geweest, doch daar het al zo lang geleden is, wil ik hier geen messen om trekken. Inderdaad is het zo, dat de tuin lieden Beetsma en Tombal er veel aan hebben gedaan om er iets moois van te maken en dat die na hen zijn gekomen dit werk hebben voortgezet en het nu nog een lusthof mag heten. Echter ben ik het volkomen met schrijver eens dat aan het rommelige en onesthetisch ge zicht iets gedaan moet worden. Dat je de goedheid van je moe der nog even naar voren haalt is te begrijpen, daar zij veel 1714 20 Augustus Hevige veepest in Fries land, 40.000 stuks hoorn vee sterven dit jaar. De ziekte duurt voort tot 1721 1714 30 Augustus De toren van de St. Mar tini-kerk te Franeker door den bliksem getroffen en ter helfte afgebrand eischt reparatie. 1714 14 September Karst Tjallinga, boekdruk ker te Leeuwarden, voor een paar jaar gebannen wegens het drukken en verkoopen van pasquillen. 1714 7 November Drie officieren en 100 man gecommandeerd om 4 mo lens in Kollumerland af te breken. 1714 20 December Harbert Marinus, Munt meester van Friesland, heeft 496.200 gulden in 1714 gemunt voor een koopman,- was verplicht voor elke 20 mark gemun te guldens één gl. te bus sen, maar had aan den wardijn veel te weinig aan gegeven, zoodat hij den lande 406.10 car.gl. aan „sleischat" ontvreemdde, weshalve hij ontslag kreeg en veroordeeld werd het bedrag terug te betalen en bovendien 500 goudgl. we gens het niet bussen. 1715 1 Februari In twee maanden stierven in Friesland aan de vee pest 32621 koeien, 9394 rieren, 10336 hokkelingen, I3S34 kalveren. 1715 20 Februari De kerk van Schiermon- nikoog wordt ondergesto- ven door de duinen, zoo dat een nieuwe, meer landwaarts moet worden gebouwd. Deze heeft ech ter ook maar 45 jaar ge staan en is in 1760 door de zee weggespoeld. 1715 2 Juli Hobbe Jans te Dokkum voor een jaar gebannen wegens verzet tegen de overheid. Deze had 20 April 1715 een reglement op de „deafetten" ge maakt, waartegen alle tim merlieden, kuipers, kist en schuitmakers protesteer den. Zij hitsten de ingeze tenen zoodanig op dat men de burgerplichten weigerde, wanneer een doodvat naar het regie ment was gemaakt. Bij een executie van een onwillige had H. J. den executeur c.s. mishandeld. 1717 23 October Anne Wytzes uit Folsgare geradbraakt en onthoofd wegens worging van een vrouw, met diefstal in een boerenhuis tot tweemaal toe. 1718 1 Maart De jur. student Everwijn Holbarent uit Grol te Fra neker begeeft zich met een groot aantal studenten des avonds en des nachts naar De Valk, waar eenig jong volk was vergaderd. Er ontstond een geschil, de studenten werden verdre ven en vervolgd tot aan de Wijde Steeg, waar H. een zekere Abbe Jacobs doode lijk met den degen stak De dader is gestraft met onthoofding.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1967 | | pagina 4