Hier lachten opa en oma om LEKKERE VETTE PALING Het staat in de sterr< OMDAT MENEER HET WOU Luie hing zich op in z'n cel in Leeuwarden 'T KLEINE KRANTSJE EEN OPLOSSING Moeder: Frits ik wil niet hebben, dat je bij dat jongetje van de buren in den tuin gaat spelen, dat is een heel ruw jongetje. Frits (een oogenblik daarna roepende over den muur] Wimpie, ma zegt dat ik niet bij jou mag komen, omdat je zoo ruw bent, maar kom jij nu maar bij mij, ik ben niet ruw NA DE VACANTIE Pensiongast (bij zijn vertrek): Hier heb je een gulden voor de meid Ze verdient eigenlijk niet, dat ik haar zooveel geef, want de helft van de tijd heeft ze vergeten mijn schoenen te poetsen. Pensionhoudster (het geld opstrijkend): Goed dat ik het weet, dan krijgt ze ook niet meer dan de helft, dat luie mirakel VERKEERD BEGREPEN Mijn haar valt erg uit, kwam een dame bij een apotheker. Zoudt U me niets kunnen geven om het nog wat te be waren O jawel, zei de apotheker, daar hebt u een heel mooi doosje van me, daar gaat een massa in ONMOGELIJK Is er nog hoop dat ik herstel dokter Jawel, als u met open ramen gaat slapen. Dan is alle hoop vervlogen. Mijn buurman heeft een gramofoon KANS Heer (tot een jongen, die kattekwaad uithaalt)Jongen, ik wou dat ik je vader was. Jongen: Dat kan gebeuren mijnheer, want mijn moeder is weduwe. ONBEWUSTE ZELFCRITIEK Dame: En hoe komt u aan die leuterpraatjes mijnheer? Fat: Och, uit zo'n voddig prulblaadje, dat geen fatsoenlijk mensch leest. GOED BETAALD Ik heb een journalist gekend, die, als hij iets schreef, daar voor een rijksdaalder per woord kreeg. Niks bijzonders Ilc ken een man, die f 20.000 per woord ontving. Loop heen Wat schreef die dan wel Hij schreef: Wil je mijn vrouw worden aan een weduwe met f 100.000. En zij antwoordde: Ja UIT DE SCHOOL Ouderwijzeres: Toen de stoute kinderen den grijsaard „kaalkop" noemden, kwamen de beren uit het woud en verscheurden hen. Wat leert dat ons Dat je altijd eerst in een boom moet klimmen, voordat je iemand uitscheldt Toen een van de bewaarders van de Leeuwarder Strafgevangenis op de vroege morgen van de achttiende april 1904 de deuren van een aantal cellen opende, bemerkte hij tot zijn grote schrik, dat de twintigjarige, tot levenslang veroordeelde gevangene Luie van der Laan zich door ophanging van het leven had beroofd. Nog maar zes weken eerder was deze Luie van der Laan overgebracht van Amsterdam naar Leeuwarden, nadat de Amster damse rechtbank hem wegens moord veroordeeld had tot de zwaarste straf, die onze wetgeving kent. Hij is dus niet oud geworden, deze Luie van der Laan, maar zijn korte leven had moeilijk misdadiger kunnen zijn, want vóór hij tot levenslang veroor deeld werd wegens moord op zijn eigen schoonzuster had hij - als knaapje van dertien jaar! - al eens een negenjarig vriendje vermoord Dit eerste verschrikkelijke dra ma in het leven van Luie van der Laan speelde zich af in zijn geboortedorp Uithuizen, waar Luie en een jonger vriendje op een kwade dag de polder introk ken om vogelnestjes uit te ha len. Luie klom in een boom, maar toen hij er niet vond wat hij zocht en het kleine vriendje hem met een stokje sloeg en „swienesteertsje" noemde kwam de dertienjarige geërgerd naar beneden en sneed het vriendje zonder veel omhaal van woor den de keel af. Zeven jaar Voor deze euveldaad op jonge leeftijd werd hij door de recht bank in Groningen veroordeeld tot zeven jaar en van deze straf tijd heeft hij er vijf jaar uitge zeten in de Bijzondere Strafge vangenis in Den Bosch. Tijdens deze gevangenschap in 's-Herto- genbosch viel hij vooral door twee eigenschappen bijzonder op: hij leerde er met zeer veel animo het schoenmakersvak en hij placht er zich af en toe op te hangen om zich pas wan neer hij het heel erg benauwd kreeg te bevrijden van de strop om z'n hals. Weer op vrije voeten trok Luie naar zijn broer in Amsterdam om hem te helpen met het schoenmaken; broer had er een goed lopende zaak en - sinds negen maanden - een aardige vrouw. Deze jonge vrouw nu, Geertruida Jongsma, zou Luie's tweede slachtoffer worden, na dat de misdadiger alweer ge ruime tijd had rondgelopen met het plan nog maar eens een te vermoorden. De fatale dag kwam in juli 1903 toen Luie's broer voor enkele dagen naar Uithuizen was: Luie deed zijn schoonzuster bepaalde voorstellen, de vrouw weigerde en net als zeven jaar eerder nam Luie toen een mes om z'n slachtoffer eenvoudig de keel af te snijden. De verdenking van de politie viel eerst op de man van de vermoorde vrouw, maar dokter Van Ledden van Hulsebosch, voor de eerste maal door de justitie bij een moordzaak inge schakeld, kon al heel snel aan tonen, dat niet Comelis, maai Luie van der Laan de moorde naar was. In februari 1904 veroordeelde de rechtbank in Amsterdam Luie van der Laan tot een le venslange gevangenisstraf en in het begin van maart werd de veroordeelde overgebracht naar de Bijzondere Strafgevangenis in Leeuwarden om hier z'n straf te ondergaan. Maar een paai weken heeft hij dus binnen de muren van het sombere gebouw aan het Blokhuisplein vertoefd - toen maakte hij door ophanging een eind aan zijn leven. Zou hij - net als in de gevange nis in Den Bosch - nog eens hebben willen zien hoe ver hij kon gaan met zo'n touw om de nek of was hij ditmaal werke lijk van plan geweest om van het leven te scheiden Dat laat ste lijkt niet onwaarschijnlijk, want toen een van de rechters, tijdens de zitting van de recht bank in Amsterdam Luie had verweten, dat hij wel een ander had gedood, maar niet de moed had gehad om zich zelf van het leven te beroven, had Luie ge antwoord: „Als meneer dat wil, zal ik u dat tonen. November 1967 zal een maand zijn die door bepaalde in vloeden remmend werkt. Economische en politieke spannin gen kunnen van midden tot eind november optreden. Het weer is ongunstig door storm en slagregens. Men moet zich wapenen tegen infectie en kouvatten. Ernstige ziekte of on geval van bekende persoonlijkheid brengt schokkend nieuws. Het theater- en bioscoopbezoek stijgt. Dit is een foto van de Leeuwarder vrijdagmarkt, die in 1932 genomen is: de palingboei piobeeit z'n heerlijke waren aan de man te brengen: dikke vette paling, om te smullen meneer. Wanneer u onder het teken VISSEN 19 febr.—21 maart geboren bent, dan bent u bij zonder gelukkig, wanneer u nog in februari jarig is. Bij toto of in loterij zijn er goede kansen. Schrijvers, beeldende kunste naars hebben inspiratie en suc ces. Voor hen die met hun me demensen te maken hebben, zo als verpleegsters, artsen en on derwijzers is november een goede maand. Wie in de handel zit, moet rekenen op remmende faktoren. RAM 21 maart—21 april Rustige maand met goede voor uitzichten. Wees opgewekt, pie ker niet over gezondheid en ga strubbelingen uit de weg. Zet niet ondoordacht een handte kening, sluit niet hals over kop een contract. De financiën la ten niets te wensen over. STIER 22 april—21 mei Veel wensen kunnen deze maand in vervulling gaan. U heeft succes in uw ondernemin gen. Wie eind april begin mei jarig is, kan geluk hebben in toto of loterij. Op liefdesgebied is er kans op verkeerd begrijpen en daardoor vervelende misver standen. TWEELING 21 mei—21 juni U ontmoet goede relaties die in het belang kunnen zijn voor uw toekomst. Er schijnt deze maand bijzonder veel contact te zijn met zeer goede vrienden en fa milie. Wees voorzichtig in geld zaken, speculeer niet. Eveneens is er kans op kleine verwondin gen. KREEFT 23 juni-22 juli Zeer wisselvallige maand waar in u zich beter wat „op de vlak te kan houden". Breek met een onmogelijke relatie en alles wat u ergert. Zoek prettige vrienden en stel niet alles uit. U bent nu in een gunstiger periode. Alles gaat u makkelijker af en het is belangrijk voor u afleiding te zoeken, zodat u de zaken wat rooskleuriger bekijkt. LEEUW 23 juli—22 aug. Deze maand kan goede verras singen brengen. Een onzekere tijd is nu wel ten einde. Door aanpassing en organisatie bent u meer „stabiel". Een goede maand om aan uw hobby's te denken en zich in verenigings leven te begeven. MAAGD 23 aug.—22 sept. Wees duidelijk in woord en ge schrift. Verkeerd begrip en uit leg van uw woorden kan narig heid veroorzaken. Wie om streeks 1 sept. jarig is moet geen goede vrienden vergeten door de

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1967 | | pagina 6