Met een vrachtboot langs verre kusten ïschreven SIEBE In deze Stad moet nu ook nog een stukje kaas uit het vuistje 'T KLEINE KRANTSJE Het eerste elftal van de voetbalvereniging Leeuwarden (Sportclub Leeuwarden is het nu officieel) doet het maar weer goed in de tweede klas: zes gespeeld, zes gewonnen, vier volle punten voor op nummer twee, het Groningse Be Quick. Dit is, ter ere van de suc cessen van vandaag een foto van Leeuwarden van vroeger - de plaat is gemaakt in 1936 voor het begin van een wedstrijd tegen Be Quick. Herkent u ze, de sterren uit de goeie ouwe tijd 1 Reist men nu overzee in drijvende hotels, waarin men vertroeteld wordt als in een kleuter school, ruim een halve eeuw geleden was dat anders. Vooral op een vrachtboot. Daar wer den de passagiers, voornamelijk uit de laagste klasse meer als lastige vracht beschouwd. Maar voor ons jongeren was daar nog eens wat te beleven. In die jaren was de roman tiek van de zee ook nog niet verdwenen. Wel één van de interessante zeereizen heb ik in mijn zwerversjaren meegemaakt met een vrachtboot langs de westkust van Noord- en Midden Amerika. Van zaterdag 14 tot en met woensdag 18 oktober Demon- stratieshow van PRINS Nieuwe- stad/Langemarktstraat in de Frieslandhal: Bosch handgereed schappen, Kleuren T.V., Huis houdelijke elektrische appara ten, Verlichting etc. De show n wordt gehouden in de beide restaurants van Prins, s e •jf Gezien (en bewonderd) in het hart van de binnenstad: keurig ingericht „Tuincentrum" van en achter de Zaadhandel van de heer J. Dijkstra aan de Nieuwestad. Tuincentrum is be reikbaar via het schilderachtige Struivingspoortje naast de zaak van de heer Dijkstra. Merkwaar dige ervaring in zo'n bloemen en plantentuin midden in de rumoerige stad: hier heerst de rust van een Rengerspark of Prinsentuin. •#- Gelezen dat het kantoor van de advocaten en procureurs Mrs. B. P. van der Veen en B. Da niels is verplaatst naar Weaze 29. Op de Weaze moatte jo wêze. •#- Bijgewoond prettige perscon ferentie van de Stichting i.o. It Huzumer Skütsje: er komt - nee, er is al - een Huizumer sküt sje, dat hopelijk zal kunnen meedoen aan de wedstrijden van het volgend jaar. Hangt af van (financieel) medeleven van Huzumers (en Leeuwarders, mag ook en van toestemming S.K.S., ofwel Sintrale Kommisje Skütsjesilen. Wij komen hier graag nog eens op terug. ■#- Gehoord: nieuwe naam voor de Avro - Algemene Vereniging Radiateuren Omroep. „jachtige" periode. Wie tussen 9 en 13 sept. jarig is krijgt het erg druk. De resultaten liggen in het einde van nov. en zijn voor Maagdgeborenen zeer gun stig. WEEGSCHAAL 22 sept.—23 okt. Een rustige maand die succesvol afsluit. Forceer echter niets. Uw zelfvertrouwen wordt wel eens op de proef gesteld. U ontmoet veel gezichten, mogelijk op kor te reizen die velen onder u gaan doen. Ontmoetingen met fami lie en vrienden voorspellen veel prettige gesprekken. SCHORPIOEN 24 okt.—22 nov. Voor hen die de eerste week van nov. jarig zijn is deze maand niet zo gunstig. Stel hoge eisen op financieel gebied en let op de dubbeltjes. Op liefdesgebied komt alles veel beter uit de verf. Er is veel medewerking en sla gegeven adviezen niet in de wind. Men is geneigd om im pulsief te handelen. SCHUTTER 23 nov.—21 dec. De afgelopen maand was een begin van een goede periode die zich voortzet. Velen onder u worden geïnspireerd door goede ideeën. Artiesten onder u heb ben succes, vooral zij die zich op toneel en muziek toeleggen. In vereniging of organisatie kunt u veel bereiken. Wees voorzichtig in het verkeer. STEENBOK 22 dec.—20 jan. Wanneer u „hoog mikt" kan november een goede maand zijn. Overweeg uw besluiten, kijk verder dan uw neus lang is. Details zijn belangrijk bij studie Ik had passage geboekt tussen deks, in San Francisco, voor Panama. Mijn doel was aan de slag te komen bij het toen veel besproken grote waterbouwkun dig werk, het graven van een kanaal van de stad Panama naar Colon, dwars door de republiek Panama. Dit grootse werk moest nog voltooid worden. Voor de te bouwen grote sluizen „The Lower and Upper Locks" waren tal van vaklieden nodig die bij uitstek goed werden betaald. De naam van onze schuit was „City of Sydney". Ze was een drieduizend tonner, hoorde tot de zeeschepen van de „Pacific- Mail-Steamship-Company", voer onder Amerikaanse vlag en on derhield de vaart vanuit San Francisco met de voornaamste zeehavens van Mexico en die van de Midden-Amerikaanse republieken, met als einddoel de stad Panama. Hoewel het vervoer van vrach- en onderzoek. Uw grote kracht schuilt in geduld en gestadig voortgaan. Er is veel medewer king en begrip. WATERMAN 21 jan.—18 febr. Zakenlui kunnen rekenen op een bevredigende omzet. Inves teer niet in dure artikelen. U kunt ongunstige berichten van familie of uit vriendenkring te gemoet zien. Wees voorzichtig in het verkeer. Liefdesaspecten zijn gunstig. Belangrijke beslis singen zeer goed overdenken of liever uitstellen. (Copyright 't Kleine Krantsje) ten naar deze landen het hoofd doel was, was er ook plaats voor een aantal passagiers, die in twee klassen waren onderge bracht. De „City of Sydney" had, zo hoorde ik al gauw, een goede staat van dienst. Al lange J. C. VAN DAM jaren doorkliefde zij de „Zeven Zeeën" en aan veel orkanen had zij het hoofd al moeten bieden. Maar eenmaal was het schip op de rotsachtige kust van Guatamala gesmeten en ook had het eens in het Engelse Ka naal in een dichte mist een aan varing gehad met een Grieks stoomschip. Deze klappen wa ren wel raak geweest, maar een „knock-out" was het niet ge worden. Na wat opgelapt te zijn bond het schip telkens weer de strijd aan tegen de vaak hoge golven van de wereldzeeën. Ook waren er eens, zo hoorde ik, in de Golf van Califomië, bij een storm twee man van de equipage over boord geslagen, maar die konden weer worden opgepikt. Met een nat pak en een stroom van vloekwoorden van de kapitein, omdat ze zijn schip onnodige vertraging had den bezorgd, verdwenen ze, in- plaats van in zee, in hun ruim vóór de mast. Al vroeg begaf ik mij op een novembermorgen in San Fran cisco aan boord. Het was weer zo'n dag waaraan Califomië zo bijzonder rijk is. Hoog in een deken van hemelsblauw stond de zon en zond haar heerlijke stralen uit over San Francisco's vermaarde natuurhaven „The Golden Gate". Bedrijvigheid Zoals altijd bij het vertrek van een zeeschip was het, zowel op het schip als aan de kade, één en al bedrijvigheid. Bunkerko- len werden ingenomen, lading werd gestuwd en met dikke stralen water spoten dokwer kers de dekken schoon. Ieder een was in a hurry. Bevelen van scheepsofficieren, nauwelijks verstaanbaar door het zware knarsen en rammelen van de laadkranen, klonken herhaalde lijk over het schip. Ook liet de diepe bromstem van de stoom fluit zich af en toe horen: het ogenblik van zeekiezen nader de Hoewel het afscheid nemen van Califomië, het land van eeuwi ge lente, mij wel wat zwaar viel en ook San Francisco mijn hart had gewonnen, trok ook weer het nieuwe, het onbekende. Het was weer echt een ontdekkings tocht naar het avontuur. Wie jong, gezond en sterk is, lokt Fortuna maar al te vaak op nog niet betreden wegen. De lange zeereis over de Stille Zuidzee en nog wel langs vreemde kusten, trok mij sterk aan. Zo'n rustkuur van zes we ken op zee in zalig niets doen, een ontvluchting van het jach tende leven in de Verenigde Staten, weer eens echt tot rast komen,- dit kon ik niet versma den. Nog op de vaste wal maakte ik kennis met twee leeftijdgenoten, twee toffe jongens, een Ameri kaan en een Schot, Harry en Bill. Al dadelijk las ik uit hun lachende, grappige ogen dat ze de wereld ook niet voor een doedelzak aanzagen. Ook zij rekenden op een aangename reis met de nodige buitensporig heden. Nog geen half uur bij- elkaar of we waren intieme vrienden, alsof we elkaar al ja ren hadden gekend. Een mooie zeereis vol weder- warigheden hadden we voor de boeg, een reis waaraan ik nu op vergevorderde leeftijd nog heer lijke herinneringen heb. Wordt vervolgd J. C. VAN DAM Wij Nederlanders plegen onze familieleden altijd te laten overlijden op heden: Heden overleed. Slechts zeer zelden" blijkt het voor te komen dat iemand „gister" is overle den, of op dinsdag of zaterdag, vrijwel altijd vindt het overlijden op heden plaats. Jaren geleden werd in de binnenstad in Leeuwarden het stoffelijk overschot aangetroffen van een stadgenoot, die al twee weken dood in zijn kamertje gelegen had. Zelfs in dit uitzonderlijke geval hielden de nabestaanden krampachtig aan de zinloze traditie vast: „Heden over leed" kwam er de volgende dag in de overlij densadver tentie te staan In vroeger jaren droegen de teksten van overlijdensadver tenties vaak wél een persoonlijk karakter - een voorbeeld van zo'n advertentie met een eigen stijl vonden wij in een krant van 1865, van ruim een eeuw geleden dus. We schrijven de tekst even voor u over: Werd ik den derden April j.l. uitermate verblijd door de voorspoedige bevalling mijner geliefde Echtgenoote van een Meisje, den dertienden daaraanvolgende werd die blijdschap helaas in groot droefheid veranderd. Het be haagde toch den Almagtigen op dien dag haar, die mij lief en eene getrouwe Gade was, door den onverbiddelij- ken dood van mijne zijde weg te nemen. Hevige koortsen maakten een einde aan haar voor mij zoo dierbaar leven. Gisteren moest ik den zoo treurigen pligt vervullen het stoffelijk overschot mijner dierbare overledene in de groeve der verteering te laten nederdalen I Dubbel zwaar valt mij het verlies mijner 23-jarige Echtgenoote, temeer daar de drie lieve kleinen, waarvan één, slechts enkele dagen oud, nog zoo zeer de moederzorg behoeven. Diep bedroefd staar ik op hen, en de ledige plaats in mijn huisgezin, doch - met gelatenheid en onderwerping be rust ik in den wil van Hem, wiens doen enkel majesteit en liefde is. Hij gaf, Hij nam, Zijn heiligen naam zij ge loofd en geprezen T. A. VAN H. VLIEG, P. Rijkscommies Franeker, den ij April 1865

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1967 | | pagina 7