OUDSTE LEEUWARDER SCHIETVERENIGING KAN ER NOG WEL WAT LEDEN BIJ HEBBEN WILHELMINA HOUDT VAN INTIMITEIT EN GEZELLIGHEID PIETER DANIELS DESERTEERDE IN DRONKENSCHAP 'T KLEINE KRANTSJE buitenland door deel te nemen aan internationale wedstrijden. De vereniging tracht dit doel o.a. te bereiken door het op wekken van liefde voor vader land en vorstenhuis. Maar wie zijn nu lid van deze oudste Leeuwarder schietver eniging, die als „burger-schiet vereniging" is opgericht Wel, middenstanders, een deurwaar der, een advocaat, een bioscoop directeur, een handelaar in fo toartikelen, misschien ook wel een onderwijzer of een rusten de boer. Namen noemen En wanneer we beginnen met het noemen van namen, dan mogen we niet overslaan de heren H. Zondervan, S. Berg huis, A. Hiemstra, T. Haisma en E. Boontje, want die zijn op dit moment de matadors van het Corps A, de beste schutters van de vereniging dus, die afgevaar digd worden voor krachtmetin gen met zusterverenigingen. De heer D. Ebbens, in jonger jaren een schutter van formaat, is al vijf en veertig jaar lid van de vereniging en de heren H. Zon dervan en T. Haisma schieten al dertig jaar mee. Ook het lid maatschap van (Omke) Jan Deelstra dateert van 1937, maar hij schiet nu niet meer - daar entegen is hij het enige erelid dat Wilhelmina rijk is. In de goeie ouwe tijd hebben vooral de heren H. Swart en W. Visser een belangrijke rol in de vereniging gespeeld. De heer Swart was de initiatiefnemer tot het oprichten van Wilhel mina en daarna lange jaren voorzitter, de heer Visser was van de oprichting af tot r903 secretaris en van 1903 tot 1921 voorzitter. Maar er zullen wel niet veel Leeuwarders meer zijn, die zich deze heren als sport- schutters nog kunnen heiinne- ren. Liefhebbers Mochten er onder de lezers van 't Kleine Krantsje heren zijn, die er wellicht iets voor voelen zich bij een schietvereniging aan te sluiten, dan zouden ze een balletje of beter gezegd een kogeltje kunnen opgooien bij de heer T. Severein, Engelsestraat 49 - hij is Wilhelmina's huidige voorzitter. Maar, zoals gezegd, het ledental zal beperkt blijven: het blijft altijd „onder ons". Drie tientsjes. Had Wilhelmina na de eerste wereldoorlog twee jaren nodig om weer tot schieten te gera ken, ook na de laatste oorlog duurde het twee jaar, vóór in vredestijd weer het eerste schot viel. Nu schiet de vereniging 's winters iedere donderdag avond op de speciale schietbaan boven Tivoli in de Huizumer- laan en 's zomers op de vlieg basis en het buksje van drie tientjes van 1894 is intussen uitgegroeid tot een prachtig stel wapens, eigendom van de ver eniging. Wie dus lid zou willen worden hoeft geen wapen in te brengen, de geweren liggen bij De eerste aanschaf van de ver eniging was een buks, gekocht van een van de leden voor drie tientjes en af te betalen in vier termijnen binnen een jaar. Waar Wilhelmina in die eerste jaren schoot weten we niet, maar wanneer het schieten on verhoopt geen doorgang kon vinden, konden de leden dat zien aan een vlaggetje, uitge stoken bij het Blauwhuis bij de Kiepeloop en bij Café Neuf aan de Voorstreek. Overigens werd later De Pauw aan de Stationsweg in de win termaanden het schietterrein en Er is een tak van sport, waar nooit een kip naar komt kijken, waar niemand ooit voor in de handen klapt en waar de publiciteit zelden haar licht op laat vallen, maar die de trouwe beoefenaars toch op een bijzondere manier boeit. Dat is het schieten, aanvankelijk uitslui tend een belangrijk onderdeel van de militaire opleiding, nu ook al lang een sport van het zuiverste water. Ook in Leeuwarden knallen geregeld de schoten uit de geweren van de sportschutters: er zijn vier verenigingen - de Politiesportvereniging, Hertog Hendrik, De Vrijheid en Wilhelmina - en van dit viertal is Wilhelmina de oudste. Op de zeventiende oktober 1969 zal deze vereniging bij leven en welzijn haar vijf en zeventig jarig bestaan kunnen vieren. den er meer dan veertig namen op de lijst. Beide wereldoorlogen brachten een onderbreking van de activi teiten van Wilhelmina met zich mee, zowel in WO I als in WO II moesten geweren en munitie worden ingeleverd en onder de Duitsers raakte de vereniging haar naam zelfs kwijt, want Wilhelmina was in de ogen van ders niet. Toen er dus niet meer gescho ten kon worden, werd er wel gekaart en ook het biljarten kreeg bij de vereniging een po pulariteit, die later soms zelfs zo groot werd, dat het bestuur de leden wel eens tot de orde moest roepen: Wilhelmina was tenslotte een schiet- en geen kaart- of biljartvereniging wijze van spreken schietklaar. Wilhelmina is aangesloten bij de in 1890 opgerichte Koninklij ke Vereniging van Nederlandse Scherpschutters en deze vereni ging stelt zich volgens haar sta tuten ten doel het bevorderen van de oefening in het schieten in het belang van 's lands weer baarheid en de Nederlandse vlag hoog te houden in het Wie hier op straat honderd mensen vraagt wat Cambuur is zal ook wel honderd goede ant woorden krijgen, wie dezelfde honderd vraagt wat voor een vereniging Wilhelmina is, zal met vijf juiste antwoorden wel blij mogen zijn. Dat komt niet alleen door de voor de sport wereld merkwaardige omstan digheid, dat de schietsport en dus ook Wilhelmina geen pu blieke belangstelling kent, het komt ook door het zeer beperk te aantal leden van deze ver eniging: er staan nu nog een twintigtal namen op de leden lijst en dat zouden er eigenlijk vier- of vijfentwintig moeten zijn - ook weer niet meer, want de begrippen intimiteit en ge zelligheid wegen bij een vereni ging als Wilhelmina buitenge woon zwaar. Wilhelmina is dus in 1894 op gericht en wel in De Klanderij en de heren, die de oprichtings vergadering bijwoonden konden een keus maken uit vijf namen, die men als toepasselijk voor de jonggeborene had voorgesteld. Met de keus van Wilhelmina het prinsesje was toen veertien jaar) verdwenen de andere ter tafel gebrachte namen (Excelsi or, Honderd schoten op een stuivertje, Voor Koningin en Vaderland en Willem Teil) in de prullebak. Een uiterste concentratie: dat is bij de schietsport van het grootste belang. We zien hier Wilhelmina's huidige topschutter in actie, de heer S. Berghuis. Op de achtergrond de heer Tj. Haisma. de bezetters gewoon een vloek. Het werd toen officieel De Vijf Rozen, maar gebloeid hebben die bloemen nooit, want voor alle leden zou het altijd blijven wat het was: Wilhelmina en an- 's zomers liet Wilhelmina de schoten knallen op de schiet baan bij het Kalverdijkje. Het aantal leden was vroeger nog al wat groter dan nu: nog voor het begin van deze eeuw ston- In nummer 69 van 't Kleine Krantsje brachten wij het bericht van een vreemde vondst in de lade van een oude kast: de heer J. Algra van het Noordvliet, vond bij het opruimen van deze la een met de hand gescshre- ven document, waarvan hij zich niet kon herinneren, hoe het in zijn bezit geko men was. Het was een von nis van de Krijgsraad te Groningen van 15 december 1817, „in naam des Konings" uitgesproken over de deser tie van een zekere Pieter Daniels, „volgens opgave 27 aren oud", geboren te Nij megen, fuselier bij het Ba taljon Infanterie van Linie, „maar thans gedetineerd bij den Militairen Provoost te Groningen". Ben onzer abonnee's, de heer W. Wierstra Th. zn, welbekend als rustend direc teur van de Leeuwarder Griezelkelder, is door dit be richt zo nieuwsgierig gewor den, dat hij het eenvoudig niet kon laten om precies uit te zoeken, wie deze Pieter Daniëls is geweest. Het doet ons veel genoegen hem over het resultaat van zijn na speuringen hier aan het woord te kunnen laten. Pieter Daniëls werd geboren te Nijmegen op 4 april Z791 en gedoopt in de Statie van de Augustijnen met als doopnamen Petrus Theodoras, zoon van Pe tras Daniëls en Jacoba Dove mans. Deze beide echtelieden zijn te Nijmegen ondertrouwd op 12, februari 1786; de roep naam van Petras Theodoras was Pieter. De 9e november 1814 trad hij in dienst als fuselier van de 9e Bat. Infanterie van Linie. In 1815 krijgsverrichtin gen in (Belgisch) Brabant en Frankrijk en op 28 november z8i6 werd hij als deserteur af gevoerd. Pieter Daniëls bevond zich 21 oktober 1817 in de militaire ge vangenis in Bergen (Henegou wen) en werd op transport ge steld naar Nijmegen, waar hij arriveerde op 15 november 1817. Valse naam Om aan straf te ontkomen had hij een valse naam opgegeven, n.l. Francois, en dat bleek zijn broer te zijn,- bij confrontatie in Nijmegen viel hij als Pieter Daniëls door de mand Van Nijmegen werd hij op transport gesteld naar Coevor- den, waar zijn bataljon in gar nizoen lag en vandaar doorge zonden naar de Groninger Krijgsraad. Dan verschijnt Pie ter Daniëls voor de Krijgsraad en de commandant verklaart dat hij bij zijn desertie heeft meegenomen de kledingstukken, bajonet, bajonetkoppel en sche de. Pieter Daniëls bekende dat hij op 28 november 1816 was gede serteerd te Gent, in de augus tusmaand van 1817 was gear resteerd tussen Antwerpen en Brussel. Het motief van deze desertie was, dat hij in dron kenschap had gehandeld, maar hij had niemand benadeeld. En dan volgt de straf: het afnemen van de kokarde voor de tijd van zes maanden, 25 rietslagen en gedurende acht dagen in een gewone gevangenis. Na deze straf was Pieter Daniëls weer vrij man en deze desertie van hem betekende geen ontslag uit de militaire dienst, want met ingang van 22 november 1819 genoot hij als fuselier een jaarlijks pensioen van 91 gulden. Dit pensioen werd hem toege kend bij Koninklijk Besluit van 24 oktober 1819; verder werd in het K. B. medegedeeld: Verlies van het linkeroog en verminde ring van het rechteroog. Hij was woonachtig te Nijmegen maar overleed te Weert op 5 novem ber 1871, dus 80 jaren oud. Groot geheim Of hij gehuwd is geweest en kinderen heeft gehad is niet be kend. Ondanks de desertie heeft Pieter Daniëls later toch nog een prachtige staat van dienst gehad. Nu nog het grote ge heim hoe dit krijgsdocument terecht is gekomen in de oude ladenkast van de heer Algra; ik hoop dat mijn naspeuringen ook in deze succes mogen hebben W. WIERSTRA Th. Zn

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1967 | | pagina 9