Leeft madammeke nog 'T KLEINE KRANTSJE 4 (Ad Jou (iet Lezers klommen in de pen Uitroepen I Hierbij enkele kernachtige rijm pjes van vroegere kooplui bij het aanprijzen van hun waren: Marten v. d. Laan verkocht dro ge bokking en riep: „Zeebanket lekker en vet vijf om een dub- beltsje droege". Ik zou er haast de noten bij willen zetten, want hij zong dit. Dan was er een man met wit kalk die riep: „Wat wordt het er mooi van. Wat knapt het er van op". Een koopman riep: „Al zijn ze stuk, al zijn ze nog zo versleten. Ik betaal twee gulden voor een oude kapotte deken". In de avonduren riep er een man van een vooruitstrevende partij: „Waar blijven de socia len Prijs twee cent". Hij ver kocht dan een blaadje. Er was een man van 't Leger des Heils, Nauta heette hij, die riep: „Koopt en leest de Strijdkreet. Het wekelijks orgaan van het Leger des Heils". Zijn groet aan de mensen was vaak: Halleluja Dan zal ik nooit die mooie galm vergeten van Woudstra de vis boer. Ik lag ziek in bed als kind en hoorde hem van verre aan komen. Ik volgde hem door al de straten. Steeds die mooie he se roep: „Schelvis Als hij wat verkocht was het even stil en dan weerklonk die mooie galm: „Schelvis Wij kochten nooit vis, maar 'k was zo blij in mijn eenzaamheid met die roep van die man. Ik kon hem straten lang volgen. Leeuwarden Mevr. BIJLEVELD SI Uitroepen II Naar aanleiding van uw vraag naar meer uitroepen van venters het volgende. Vroeger, toen bin nenmuren werden „gewit" met kalk inplaats van geverfd, ver scheen er in 't voorjaar een ven ter, de naam doet niet ter zake, met een bakfiets waarop enige bussen met witkalk. Zijn roep was: „Witkalk, 't wud ter so mooi fan, je kwakke ut so mar teugen de muren an, der kom- me niet emels streken van, wit- kaaaaaalk" Leeuwarden A. SPOELSTRA SI Uitroepen III Lollige Johannes op de markt: „Iedereen koopt neutemuskaat, juffrouw" en „Hè, kwatta van de jonge Bensdorp". Dat moest zijn van De Jong en Bensdorp. Leeuwarden N. N. Sl Uitroepen IV In de Dokkumerstraat kwam vroeger een man met een peer- dewagen die riep: „Mooie wut- tels, siepels, groene kool Dan kwamen de mensen het huis uit en de jeugd pikte heel wat van de karIn dezelfde buurt haalde een man oude vodden op: „Haal vodde van je moe, dan krijg je een poppetje of een fluitje. Leeuwarden Mevr. I. PLAT Sl Schoolfoto In 't Krantsje las ik dat u het prettig vond oude foto's van mensen uit Leeuwarden te ont vangen. Daarom heb ik eens in mijn oude paperassen geneusd en een schoolfoto gevonden, die gemaakt zal zijn in 1906, ver moedelijk op de school hoek Bagijnestraat-Bollemansteeg. De juf, welke links staat is juffrouw v. d. Leen, als ik de naam goed onthouden heb. Het manneke met witte blouse en kale kop is ondergetekende. Mogelijk zijn nog veel van deze kinderen in leven en vinden ze het prettig zich nog eens terug te zien, als ze tenminste 't Klei ne Krantsje lezen, wat ik ze zeer kan aanbevelen. 's-Hertogenbosch D. KIESTRA Zijn er abonnee's die zich herinneren hij juf Van der Leen en hij de heren Kiestra en Bender in de klas te heb ben gezeten: zo ja, laten zij zich even melden, wij zullen dan de fraaie foto in 't Klei ne Krantsje afdrukken. Een van de leerlingen houdt op de foto een bordje in de hand met het nummer 12 er op. Misschien is dit nog een aanwijzing om u op het goe de spoor te brengen. Red. 't KI. Kr. S Liwaddes Mevrouw T. Boer—Sijtsma het geliek Oek wij seiden altieten treppot of trèpot zoas ik ut skreven hadMaar alhoewel de setter altied wel goed uut- kiekt, het ie toch in dit geval oek sien eigen setwieze anhou- den, dat sodoende is ur trekpot kommen te staan. (Sien de vo rige reakties over Liwaddes en ut onderskrift fanne Red.j 't Kan voorkomme, maar.... 'k fient wat sneu. Liwadden S. J. STRIJKSTRA 121 Luwadders Even nog wil ik inhaken op het gezegde Liwadders of Luwarders, volgens mij is het Luwadders. Laatst kwam ik hier in de stad ook een oud-Leeuwarder tegen, die tegen mij zei: ha, oek 'n oud Luwadder. Direct ontspon zich daarop een gesprek over de vraag: „Liwadder of Luwadder en ook wij waren van mening Luwadder, ook zij hadden even als ilc nog nooit de uitdrukking gehoord Liwadder Toen ik enige maanden geleden voor het eerst die uitdrukking in uw Krantsje las, Liwadders waar is dit, wat toen het Joden- land was, keek ik raar op en meende met een drukfout te maken te hebben, maar nadien las ik het herhaaldelijk. Mijns inziens is dat een verkeerde uit drukking. De advertentie van de heer Steeman is daar het over duidelijk bewijs van: 'n Luwad der gaat foor skünen naar enz. enz. Onder de rubriek „Hier verkoopt men namen voor dagelijks ge bruik. Iets over de lange negen, zelf weet ik dat niet meer maar herhaaldelijk heb ik daar mijn ouders over horen praten, mijn ouders hadden een winkel, en hadden dan ook klanten in de Lange Negen, zoals u schreef achter aan op het Vliet, het wa ren meest schippers, ook daar was vroeger een woonwagen kamp, moest er iets bezorgd worden, was het adres: De Lange Negen. Apeldoorn Mevr. F. Th. WIGBOLD Niet Luwadders Toen ik dezer dagen bij een oude dame was, ook een oud- Luwadder, nu reeds in de 80, zei ze mij, nadat ze enige Krant- sjes van mij gelezen had, dat ze ze reuze interessant vond. Zij kon zich nog meer herinneren over die verschillende typen dan ik, daar ik weer een stuk jonger ben, en zij die oudere typen zelf gekend heeft, die oudere typen ken ik alleen van horen zeggen, maar toch is het leuk dat alles te lezen. Zoals die man zonder benen, die heb ik heel goed gekend ,die kwam ook steeds bij ons in de winkel om klein spul te kopen wat hij dan weer met zijn ne gotie verkocht, maar het was een isegrim en als wij dan eens naar hem stonden te kijken, kregen we een grauw en een snauw. Nou snappen we wel dat dat allesbehalve leuk is dat gegaap, maar als kind had je daar geen begrip van. Verder niets dan lof voor uw Krantsje, elke keer lees ik het met veel plezier en ik laat ook mijn man, die een volbloed Apeldoorner is, veel interessan te stukken lezen. Hij is nu al zover dat hij het Krantsje van A tot Z leest en mij dan vraagt over de verschillende Leeuwar der typen. Ik weet daar nog veel over te vertellen, zelfs on ze dochter van 18 jaar zit dan te luisteren en zegt dan: „vertel er nog eens wat meer van, dat vind ik leuk daar iets over te horen". Apeldoorn Mevr. F. Th. WIGBOLD Sl Pieter Daniels In een artikel in het Nieuws blad van het Noorden over 't Kleine Krantsje las ik, dat er in uw krant een verhaaltje heeft gestaan, waarin gesproken wordt over het vinden van een docu ment uit 1817 in een oude kast. Het behelsde de veroordeling voor de Groninger Krijgsraad van de deserteur Pieter Daniels. Een lezer was zo vriendelijk ge weest de hele avontuurlijke le vensloop van de krijgsman Da niels na te pluizen en op schrift te stellen. Wel dolgraag zou ik dit verhaal in mijn bezit willen hebben. Mijn vader heet name lijk Pieter Daniels (De Hoop] en is afkomstig uit Bergum. En om dat dit document uit 1817 is, zou het best mogelijk zijn, dat de familie toen nog niet de nu gebruikelijke achternaam ge bruikte. De meeste familie'? kregen die toch in de Napole ontische tijd. Mag ik een exem plaar van uw Krantsje, wanneer het verhaaltje van uw abonnee reeds is gepubliceerd 't Zand Mevr. T. JENSMA-DE HOOP Dat Krantsje krijgt u. Onze abonnee de heer W. Wierstra Th. zn. speurt nog verder naar het verleden van Pieter Daniels. U kunt nog meer publicaties van hem ver wachten Red. 't Kl. Kr. Sl Huuske van Berouw Naar aanleiding van het stukje over Het huuske van berouw zou ik willen zeggen, dat er m.i. veel naar geraden wordt. Maar ik kan u zeggen, dat mijn mem vroeger tegen mijn broers zei als ze kattekwaad hadden gedaan: denk er om jonge, dou komst nogges in het Huuske van Be rouw terecht. Daar bedoelde ze mee de gevangenis, dat was het Huuske van Berouw. Leeuwarden Mevrouw VAN DER ZEE S Dikke Mok Er moet omstreeks 1910 een oude man (stadstype) gewoond hebben op het Groot Schaver- nek in een van die oude huisjes nabij het Ruiterskwartier. Ik herinner me een kort gedrongen type. Hij werd genoemd of uit gescholden als: „Dikke Mok". Op de plaats waar zijn huisje stond is thans een garagebedrijf gevestigd. Gaarne hoop ik eens uw gewaardeerd antwoord te lezen in 't Kleine Krantsje. Rotterdam I. C. ETTEMA-KEVERKAMP Dikke Mók komt inderdaad in onze collectie Leeuwarder bijnamen voor. Dat was een klein, dik en niet al te zin delijk kereltsje, dat waar schijnlijk in de boeken van de Burgerlijke Stand vermeld stond als De Vries. Als bij zonderheid hebben wij geno teerd staan, dat Dikke Mok roeken en kraaien at. Von den jongens uit de buurt in het parkje bij de Weester plantage een dooie kraai, dan ging het in optocht en met veel misbaar naar Dikke Mok, want Dikke Mok at die kraai dan smakelijk op Het is ons niet bekend, waar Dikke Mok aan overleden is. Zijn huisje stond op de. plaats, waar later de RAMI kwam. Red. 't Kl. Kr. Wonderdokter had het altijd bij rechte eind Een bekende wonderdokter uit de vorige eeuw was „De soldaet fan Herbayum", die eens zelfs de professoren van de Hooge- school in Franeker te kijk heeft gezet. Toen een vrouw uit zijn omgeving door amputatie een been moest missen wendde ze zich ten einde raad tot De sol daet fan Herbayum. Die slacht te toen onmiddellijk een drach tige koe, sneed het kalfje open en omwond het zieke been met het kalf. Toen de hoge heren van de Uni versiteit de volgende dag arri veerden om tot hun operatie over te gaan, stonden ze versteld van de vooruitgang, die zich in deze ene nacht voltrokken had: het been bleef behouden en de vrouw genas Kwamen er later patiënten bij de Soldaet fan Herbayum dan was de wonderdokter toevallig altijd van huis. Z'n oude en ge haaide huishoudster hoorde dan de simpele zielen uit, terwijl de dokter met z'n oor voor het sleutelgat lag. Wist hij genoeg, dan kwam hij zogenaamd net thuis en - wat een wonderdok ter toch - vóór de patiënten hem ook maar iets hadden ge zegd, vertelde hij precies wat ze mankeerden Later, in de jaren tussen 1840 en 1850, heeft een landloopster de affaire van de Soldaet fan Her bayum voortgezet - zij gaf zich geheel ten onrechte voor een dochter van de befaamde won derdokter uit. 1i -li: ii-Wf' Dit is een foto van „Madammeke", die wij een jaar of tien geleden maakten, toen ze met be hulp van een vergrootglas de krant las in de portiek van de boekwinkel van de Arbeiders pers aan de Nieuwestad. Madammeke was eens een vermaarde waarzegster in Leeuwar den, of is ze dat nog Leeft Madammeke nog wel We hebben haar in jaren niet gezien. Wie weet er meer van Madammeke kwam - menen wij - uit België, vandaar dat mooie woord Madammeke. Ze heeft aan de Gedemp te Keizersgracht gewoond, maar moet later naar het oosten van de stad zijn verhuisd. Daar zijn we haar spoor kwijtgeraakt. Is er iemand, die weet hoe Madammeke officieel heette voor de Burgerlijke Stand

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1967 | | pagina 4