BIUARTPLOEG IN CAFE NEUF Wie was SIKKE DE KAETS Uit de stads- aroniek van GASverwarming en dorps- Dr. Wumkes 17 'T KLEINE KRANTSJE S. SMITS Westerkade 13-Tel.30964 <0 OM J2ACELUK.SCiA ÖSi&OTr Wie was Vergaan van 't Skip - vroegen we een paar weken geleden in 't Kleine Krantsje en er kwam van de kant van je abonnee's een stroom van reacties los. Nu weten we pre cies wie deze vrouw was; we hebben haar zelfs opgespoord - in bet volgende nummer van onze krant publiceren wij een interview met haar. Vandaag stellen wij de lezers van 't Kleine Krantsje graag een nieuwe vraag: Wie was Sikke de Kaets. Och heden, zult i zeggen, wie weet nou niet wie Sikke was. Maar wat weten we er meer van dan dat het een bekend straattype was? Wat was zijn eigenlijke naam, waar kwam hij vandaan, waar heeft hij gewoond (Blokhuissteeg waar is hij gebleven Wie er meer van weet moet ons beslist even schrijven: re dactie 't Kleine Krantsje, Leeuwarden. 1734 3 Augustus Ds. Bem. Gelder te Gaast geeft uit acht uitvoerige leerredenen: Het Gezegen de Nederland, of een ge deelte van den in nood van overstrooming door een zeldzaam wormge- knaauw of de wormplage in het paalwerk van de zeedijken. Reeds in 1643 was de zeedijk tusschen Workum en Makkum bij de kerk te Gaast doorge broken, zoodat lijken en kisten uit het kerkhof spoelden en wegdreven, waarvan een in Sneek ge borgen werd. 1734 17 September Leonardus Daals, Roomsch priester te Franeker, werd beschuldigd van op Pink sterdag onder de predika tie aan de gemeente te hebben bekend gemaakt: re, dat er van den Paus een order was gekomen, dat de Katholieken op den volgende St. Jansdag, 24 Juni, de Gereformeerden en andere gezindten om het leven zouden brengen; 2e, te hebben aanbevolen elkander in het volbrengen dier orders getrouw te we zen; 3 e, beloofd, dat ande re volken hen zouden hel pen op dien tijd; 4e, erbij- gevoegd dat men den pre dikant Hofstede 'sdaags te voren aan de kerkdeur moest ophangen,- 5e, dat men de Mennisten zou villen, het vel aan riemen snij en en de Geuzen aan die riemen ophangen; 6e, genoemd verscheidene Roomschen, die dan amp- ten zouden hebben in de regeering. Hij ontkende al les op grond van strijdig heid met de leer, wetten en bevelen der Pausen, be velende onderdanigheid aan de overheden; op grond van ongerijmdheid om zulke oogmerken 10 of 12 dagen tevoren in eene kerkvergadering te kondi gen, en dat in tijden waar op de Roomschen de groo- te goedheid en toegenegen heid der Regeering zozeer genoten. Hij is verwezen Alle merken. Vak kundige maar goed kope aansluiting. Doe uw voordeel bij Erkend Gasfitter LEEUWARDEN in een boete van 600 car. gl. en gebannen. 1734 8 October Hilt je Johannes, te Frane ker, zijnde „Papist", be schuldigd van in den win ter tegen eenige buren ge zegd te hebben dat er in r734 een wonder mirakel zou geschieden, dat de menschen 's-avonds naar bed zouden gaan en den volgende morgen het bloed langs de straten zou loo- pen, en de hoofden de vensters uitrollen. Zij zeide mogelijk over gedrukte profetiën van Jarfke en iets verhalenderwijze gespro ken te hebben. Zij is met acht dagen water en brood veroordeeld en geordon neerd zich van diergelijke excessen in het toekomen de te onthouden. 1734 20 October Dettie Jacobs te Franeker van de R.K. religie heeft op spottende wijze over het H. Avondmaal der Ge reformeerden gesproken en is deswege gestraft met 2 jaar tuchthuisstraf. 1735 24 September Teatske Gosses van Sippa- ma, wed. van Jac. van Dus- ten, collecteur van de la kens binnen Leeuwarden, verkoopt aan Pyter Sjou- kes, schuitevoerder te Ber- likum, een huis aldaar voor 80 car.gl. en 20 st. 1736 11 Augustus Overl. Daniël Chabrier, pred. te Nes en Wierum, die niet weinig bedreven in de Oostersche Talen, zich al te zeer verdiepte in de profetiën en de Mes- siaansche op zichzelf toe gepaste, zoodat de verbeel dingskracht zijn verstand en oordeel te boven ging, niet meer den dienst des Woords kon waarnemen en in waanzin stierf. 1736 3 September Schuitepraatje of Samen spraak tusschen drie hee- ren met de schuit reisende van Amsterdam na den Haag door Epo Sjuck van Burmania, uitgegeven tot verdediging des stadhou ders. DE BLAUWE OS werd vroeger het huis genoemd op de hoek van de Nieuwestad en de Ipe Brouwersteeg (oost zijde). Er zat een steen in de gevel met een blauw geschilder de os, boven de steen stond het jaartal 1612, er onder 'de aan duiding In de Blauwe Os. DE MINNEMABRUG is een andere naam voor de Korfmakers- of Sint Fransiscus- brug, die gelegen heeft voor het Minnemahuis. Het Minnema- huis aan de Voorstreek werd la ter tot het nu afgebroken Hotel de Nieuwe Doelen verbouwd. MEYERS ERF heette vroeger een stuk grond bij het Zaailand ten zuiden van de Oude Lombards- of Barge- steeg. De metselaar IJble Fok- kesz gebruikte het terrein als opslagplaats voor schelpzand, maar tussen 1760 en 1774 heeft hij het terrein met een reeks huizen bebouwd. Een zekere Meyer sloopte de huizen en liet op dezelfde plaats een herberg bouwen. In 1870 wilde de ge meente Leeuwarden de vee markt op deze plaats uitbreiden; daarom kocht ze de herberg aan en liet het gebouw in 1871 af breken. Van de uitbreiding van de koemarkt is toen niets meer gekomen - de veemarkt werd verplaatst en op de plaats van Meyers erf ligt nu het Autobus station. B HET WOUDBOERSLAND lag eertijds op het Leeuwarder Nieuwland; de naam werd ge bruikt voor wat eerst de Heen- tsjemafenne heette. De naam zal wel ontstaan zijn door de eigenaar of gebruiker van het land, die een woudboer geweest moet zijn. ES DE SPEELMANSSTRAAT kan zijn naam te danken heb ben aan Gijsbert Speelman, die in overoude tijden in deze van de Put naar de Kleine Hoog straat lopende straat eigendom men heeft gehad. In stukken van 1543 komt de Speelmans straat voor als „de Spoelmanne- straete. De B POTBAKKERSPLAATS kunnen we vinden bij de Nieu- weburen. Het pleintje bestaat nog steeds, maar wordt al lang niet meer bewoond. Vroeger woonden er enkele (talrijke) ge zinnen in. Natuurlijk heeft er héél vroeger een pottenbakker gewerkt en gewoond. B DE WEESHUISSTRAAT is de nooit populair geworden naam voor het stuk van de Kruisstraat dat ligt tussen de Nieuwe Oosterstraat en de Kei zersgracht. In 1786 werd hier het Rooms Katholieke Weeshuis gesticht, in 1880 werd het huis vernieuwd en uitgebreid met een tehuis voor ouden van da gen. B DE ROOKENDE MOOR is een huis aan de drukke kant van de Nieuwestad geweest en wel tussen de Ipe Brouwersteeg en het Struivingspoortje: het is het pand, waarin nu Martens broodjeszaak zit. In de Rooken- de Moor zal eertijds wel een tabakszaak gezeten hebben en het kan haast niet missen of de beeltenis van een rokende ne ger prijkte er aan de gevel. B DE TOUWPLUZERS- HOEKE was tot voor ruim honderd jaar een blokje van tien woningen aan het Zuidvliet, direct ten westen van Kleyenburg. De be woners kunnen touwpluizers zijn geweest: het uitpluizen van oud touw geschiedde voor het breeuwen, ofwel het dichtma ken van naden in schepen. Ook is er bij de Touwplüzershoeke een lijnbaan geweest. B DE WESTERKERK STRAAT is een andere naam voor de Ba- gijnestraat, naar de oude Wes- terkerk in deze straat. Zou er wel een Li wadder zijn, die de naam Westerkerkstraat nog wel eens gebruikt B DE ZIJLSLOOT was lang geleden een oude uit- wateringssloot bij Tonnenburg aan de Stienserdijk. De zijl was oorspronkelijk een sluisje in de oostelijke dijk van de Middel- B DE LIEVE VROUWEN POORTSDWINGER, aangelegd als bescherming van de Lieve Vrouwenpoort op het eind van de Nieuwestad, verloor in 1572 op last van stadhouder Caspar di Robles zijn halfvormi- ge gedaante en werd toen ver anderd in een gelijkzijdige drie hoek. a DE HUIZUMER PIJP was vroeger en is eigenlijk nu nog de pijp in de Nieuweweg over het water van de Weaze bij de Amrobank. Vroeger lag hier de Huizumer Waterpoort. Van onze abonnee de heer A. B. Westra ontvingen wij deze foto van een toffe biljartploeg in het vroegere Café Neuf aan de Voorstreek met veel bekende Leeuwarders erop. Hele maal achteraan links staat de eigenaar van het Café Neuf, de heer August Westra, dan krijgen we van links naar rechts de heren L. M. Turksma, later wethouder in Leeuwarden, Nathan Woudstra (schoenwinkel Nieuwestad), z'n broer Herman Woudstra (manufacturen Voorstreek), dan twee onbekenden, Klaas de Boer (caféhouder Langemarktstraat), Willy Meindersma (secrétaire honorair), Jan Goukes en (natuurlijk) Henny Snijder, die de prijs uitreikt. Tussen de broers Woudstra in staat de heer Jongma, slager aan de Voorstreek. De foto moet omstreeks 1925 zijn gemaakt, het Café Neuf, dat herinneren de ouderen zich nog wel, stond naast de huidige boekwinkel Luitingh - het pand is later door de firma Slauer- hoff opgeslokt.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1967 | | pagina 17