'n Lüwadder gaat foor skunen naar Steeman op 'e Tünen 't Kleine Krantsje 7 KLEINE KRANTSJE Lezers klommen in de pen SI Skip Uw publikaties over Skip heb ik met belangstelling gevolgd zonder deze figuur thuis te kun nen brengen. Tot ik de mede deling van de heer Maurits las: „een gezicht als Buster Keaton", toen herinnerde ik mij plotse ling de vrouw, waarom het hier waarschijnlijk gaat. Als ik in derdaad juist ben, heeft ze om streeks 1907 als meisje van een jaar of vier gewoond in de Tuinsteeg (een steegje aan het Molenpad, schuin t/o de Jacob Klein is wel het Kleine Krantsje Maar, naar d'inhoud van het blad Zou het volgens ons begrip zijn 't Grootste krantje uit de stad. Want het voert ons naar 't verleden Naar een tijd met andere zeden Ook wel, met zijn Ups en Down's Doch die zijn er ook in 't heden. Neem nu eens die nieuwe jeugdgroep Jan van dit en Jan van dat Kunnen die nou iets presteren Neen, ze zijn zelfs bang voor 't bad. Normen, die van eeuwige waarden Zijn er voor die jeugd niet bij. Ongebonden wil zij leven Arme jeugd, gij zijt niet vrij. Met de jeugd uit het verleden Was het ook geen koek en ei Maar ze hielden zich aan regels Van de grote maatschappij. Zo met 't Krantsje in de handen En gezeten bij de haard Komen beelden u voor ogen Die ge al lang vergeten waard. 't Kleine Krantsje heeft een functie Voor een zeker deel publiek Waar zij dat's vast en zeker Heerlijk, volop van geniet. Leeuwarden Abonnee J. van Akenstraat). Ik zag haar vaak op de hoek van dit steegje staan. Het kan ook zijn, dat haar ouders met een schip in het Vliet lagen, en zij via dit steegje op het Molenpad ver scheen. Haar ouders herinner ik mij ook nog vaag als schippers- achtig uitziende mensen. Later zag ik haar vaak met negotie lopen in Camminghastraat en omgeving; dat was omstreeks 1928 en ik herkende haar toen als dat meisje uit de Tuinsteeg. Groningen Mevr. S. E. NIEMENDAL-GOSSES si Brief uit Amerika Toen wij vorig jaar in Holland zijn geweest, heb ik een abon nement op het Kleine Krantsje genomen. Ik had het hier al meermalen in gezien bij een an dere emigrant, maar het is toch maar veel beter dat men zelf abonnee is. Tot nu toe heb ik alle nummers nog ontvangen. Wij hebben ongeveer 25 jaar in Leeuwarden gewoond en we zijn erg blij met dit speciale Krant sje, dat zoveel herinneringen bij ons oproept, telkens als er weer een nieuw nummer ver schijnt. O.a. de artikelen over Jan Duum interesseerden mij erg, omdat deze zwerver vaak bij een boer overnachtte waar mijn vader werkte. Ik heb mijn vader dikwijls over hem horen vertellen. De naam van de boer was Pier de Vries en hij woonde aan de Overijs selsestraatweg. Van Leeuwarden af over Barrahuis, de eerste boer derij rechts. Ik herinner mij nog goed, dat Jan Duum mijn va ders klompen had gegapt. Jan's versleten paar stond mooi voor de deur. Er was nog zo'n zwerver, wij noemden hem altijd Sikke Bloemkool, misschien zien we in de toekomst ook nog eens iets van deze zwerver in uw mooie krantsje. Verder ben ik het met u eens als men spreekt van de z.g. goeie ouwe tijd, in die tijden was er ontzettend veel armoede, vooral onder de arbeiders van de boerenstand. Het is erg inte ressant als men alles leest maar aan de andere kant ben ik erg blij dat al die armoede voor goed verleden tijd is. Rochester U.S.A. Familie P. VEENJE Vergissen wij ons niet, dan was Sikke Bloemkool nie mand. minder dan Sikke de Kaets en voor Sikke de Kaets hebben wij juist in dit num mer van 't Kleine Krantsje een oproep geplaatst. Wie wat weet van Sikke de Kaets wordt vriendelijk verzocht het ons te melden. Red. 't KI. Kr. de voorlaatste editie van 't K. K. een afbeelding van de St. Jacobs- straat voor. Daarop zou een niet duidelijke aankondiging „staat- spoor" voorkomen. Mijn vader was gisteren bij ons op bezoek. Ik gaf hem onlangs een jaarabonnement en hij be gon over die plaat van de St. Jacobsstraat te praten. Volgens hem waren er destijds 2 spoor wegmaatschappijen, de Holl,- IJzeren en de Staats. Juist op die afbeelding is een bij- en aanbrengkantoor van de Staats-Spoorwegmaatschappij te zien. Niet te zien is uiteraard JAN DUUM IS Staatsspoor Als ik me niet vergis kwam in het kantoor van de Holl.-IJze- ren. Dit was gevestigd omstreeks die tijd, dus rond de eeuwwis seling, in het pand Hofplein- hoek Heren walt je, van welk pand U naar ik meen ook wel eens een beschrijving hebt ge maakt (tegenover het Oranje bierhuis). Bij deze kantoren kon men z'n goederen ter verzen ding aanbieden, hetgeen later (op het Hofplein) door van Gend en Loos werd waargeno men. Kantoorhouder van de Holl. IJzeren was in die tijd (o.m. de heer Posthumus. Het zou de vader zijn van een latere minis ter van deze naam. Kantoorhou der van de Staatsspoor was een heer Taekema. Mijn vader heeft met name aan de vestiging Staatsspoor goede herinneringen omdat hij als kind mee mocht op de kar om de aangekomen zendingen te bezorgen. Ook de afbeeldingen van het Bagijneklooster waren interessant. Onder beheer van mijn vader zijn de daarop staan de huisjes aangekocht en later gesloopt. Wij bezitten nog wel andere af beeldingen van dit stukje oud I.eeuwarden, maar niet deze. Leeuwarden H. JONGBLOED si Franeker bijnamen Met zeer veel genoegen lees ik nu al jaren 't Kleine Krantsje en hoewel geen Leeuwarder

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1967 | | pagina 4