H JEAN PIERRE HOUBEIN ENAULT OSIER Hè jou die nog kannen? 'T KLEINE KRANTSJE 8 Vreemd rectitzaakje in 1903 Caféhouder, waar muziek in zat NAAR Over Fryske Fuotballers „Zelf bemoei ik me niet zoveel met de zaak" heeft hij ons eens in een interview toevertrouwd. „Dat deed mijn vrouw. Die kan je precies vertellen hoeveel fles jes bier beneden in de kelder staan - ik heb er geen flauw vermoeden van". Jean Pierre Houbein, herinne ren veel Leeuwarders zich, had zijn zaak in de Bargesteeg, of wel de Oude Lombardsteeg en met zijn passie voor de muziek heeft hij dat bedrijf een bijzon dere reputatie bezorgd: de orgel concerten, waarop Jean Pierre jarenlang zijn gasten tracteerde, zijn gewoon belevenissen ge weest". Jean Pierre was wat men graag „een mooie kerel" noemt, een man, die hield van een practi cal joke, een man over wie veel smakelijke anecdotes in om loop zijn geweest. Hij zag in Harlingen het levens licht, maar als jonge seun van veertien verdween hij al uit de ze havenstad om bij de marine te gaan - hij kwam in Leiden in een opleiding voor onderoffi cier. Na een geslaagde proeftijd belandde hij niet op een indruk wekkend oorlogsschip, maar op een Haarlemse spijkerfabriek - een vreugde voor korte duur, want in die spijkers zat voor Jean Pierre beslist te weinig mu ziek. Bij de Staf In het laatst van de eerste we reldoorlog kon hij zich uitleven bij de Stafmuziek van het 5e, hij speelde toen klarinet en studeerde cello voor symphonie. Uitgeblazen bij de Staf keerde Jean Pierre naar Harlingen te rug en werkte er een jaar of vier op het bijkantoor van de rederij Stanfries. Het was in deze tijd, dat Jean Pierre Houbein een grote naam kreeg als kerkorganist; hij speel de in zowat alle kerken van Harlingen, hij bespeelde ook het orgel van de Vrijzinnige Kerk in Kimswerd en daar is het eens gebeurd, dat Jean Pierre onmid dellijk na een zeer plechtige kerkdienst op het orgel een da verend stuk dansmuziek inzette, tot grote verbazing van de kerk gangers uiteraard. „Maar heus man, die walsten de kerk uit, als je het mij vraagt vonden ze het mooi. Daarna ben ik daar in Kimswerd trouwens niet meer geweest - nee, dat niet.." Componist Ook buiten de kerk maakte J. P. zich in die dagen al verdienste lijk; hij componeerde liedjes, schreef revue's, speelde in de bioscopen van Franeker en Har lingen, trad ook op in Amster dam. In Groningen vervulde hij voor een daalder per dag een rol op het toneel; ook trok hij in een damesband (drie dames en J. P. als heer) met de kermis sen mee - de Leeuwarders kon den hem toen - als Spanjaard vermomd - tijdens de kermis- week in de Moulin Rouge aan de Westerplantage in actie zien. Via deze eens zo befaamde dans gelegenheid kwam Jean Pierre Houbein in 1935 in de zaak in de Rue de Lombard, zoals hij zelf de Lombardsteeg betitelde. Na de oorlog begon hij daar zijn prachtige orgels te bespelen,- zijn maandagavondconcerten trokken een apart en zeer be langstellend publiek. Ook ging hij nu weer orgelspelend de wijde wereld in, maar ziekte dwong hem helaas zijn activi- (Vervolg op pag. 16) Op het bankje van de beschul digden zit een mens met ruwe gelaatstrekken, sombere blikken en hoogst armoedig voorkomen. Getuige: ik heb de misdadiger gezien met mijn eigen oogen, gelijk ik U zie. Zijn slachtoffer trachtte zich nog door de vlucht te redden, maar hij vloog het achterna, haalde het in, wierp het ter aarde, smoorde zijn angstkreten en bracht het moorddadig om het leven. President: Beschuldigde wat hebt gij hierop te zeggen Beschuldigde: Niets meneer, ik ben onschuldig, mijn vijanden hebben die gehele zaak uitge dacht om mij in het ongeluk te storten. President: En hoe verklaart U dan dat het hoofd van het slachtoffer onder Uw bed is ge vonden Bij deze vraag loopt een rilling door het auditorium, een vrouw valt flauw en wordt naar buiten gedragen. Beschuldigde: Dat is een val strik, die mijn vijanden voor mij gespannen hebben. Maar toen men u in hechtenis nam, aldus de President, was u juist bezig de tafel van bloed te reinigen, ook op uw kiel zijn bloedvlekken gevonden, hebben uw vijanden dat ook gedaan Verdachte: Ja, edelachtbare. President: Het is genoeg Een ogenblik later wordt het vonnis uitgesproken, waarbij de verdachte gezien verzachtende omstandigheden veroordeeld wordt tot een boete van vijf gulden en een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maan den, wegens het stelen en slach ten van een kip. Bij de Burgerlijke Stand moet hij als caféhouder te boek hebben gestaan, maar zelf heeft hij zich altijd als een artiest beschouwd: de man met twee Franse voornamen en met veel Franse esprit, die wij als Jean Pierre Houbein hebben ge kend, was een caféhouder, waar muziek in zat, een voor treffelijk organist, een musicus pur sang, die de zorgen van het zuivere zakendoen liever overliet aan zijn vrouw. 1 SPANJAAADSLAAN M2-LUUWA«OSM-TELl)>. «KW-2M4I Onze abonnee, de heer W. Beetstra te Maastricht, verraste ons met een knipsel uit het blad Sljucht en rjucht van 1906 met een verhaaltje van D. H .Zijlstra over „Fryske Foetbalspylders". Deze beschrijving uit de begintijd van de voetbal sport klinkt ons zo ver makelijk in de oren, dat we ze graag nóg eens wil len afdrukken voor de voetballiefhebbers die een en zestig jaar later dit Kleine Krantsje lezen. Daar gaat ie: De tijden veranderen - en met de tijden de mensen en doordat de mensen veranderen, wordt er zo nu en dan ook wat an ders bedacht, waar ze zich mee kunnen verma ken. De Friezen hebben zich lang tevreden gesteld met hardlopen, hardrij den, harddraven en kaat sen; want er moet strijd aan te pas komen, anders is er niets aan. In de laatste tijd wordt er ook nog een ander spel ge speeld, dat, uit Engeland overgewaaid eerst in Hol land, maar nu ook al op Friese grond wordt ge speeld. Dat is het Voet balspel. Of het de moeite waard is Een jaar of tien gele den, toen men er in Leeu warden mee begon, was er geen mens, die er z'n hoofd voor wou omdraai en - maar dat verandert langzamerhand, 't Wordt 's winters gespeeld op een groot vlak veld. De spe lers zijn verdeeld in twee parturen, elk van elf. In het midden van 't speel veld ligt een grote leren bal, die met lucht gevuld is, net als de banden van een fiets, en die bal moet geschopt worden, door 'n houten omheining: op ieder eind van het perk staat zo'n omheining of poort. Er wordt drie kwartier achter elkaar gespeeld - dan is er tien minuten rust en dan speelt men weer drie kwartier. In al le delen van ons land zijn al van die verenigingen, die met elkaar een bond vormen. De spelers zijn er in drie klassen - de ie klasse heeft de beste spe lers. Wie de meeste bal len door de poort (goal) schopt heeft gewonnen. Verschillende verenigin gen strijden zo'n winter halfjaar tegen elkaar. Wie de meeste overwinningen heeft behaald wordt er voor beloond met een medaille, een krans, een zilveren beker of een ver hoging van klasse. In Leeuwarden zijn verschil lende voetbalverenigingen. Er is er een bij, die nog al eens van zich laat ho ren door verscheidene overwinningen. Dat is de voetbalvereniging, die van de geboorte af „Olympia" genoemd is, maar die nu, doordat ze bij de Bond aangesloten is, een ande re naam moest hebben, omdat er al een vereni ging bij was, die zo'n naam had. Toen heeft ze de naam gekregen van L.V.V. (Leeuwarder Voet bal Vereniging). Deze ver eniging is opgericht in 1904 en speelde toen in de Friese Bond - toen werd ze nummer 2 van de eerste klas. In 1905 werd ze kampi oen van die Bond, zonder een keer te zijn verslagen. Dat deed het ie elftal. Het andere elftal speelde ook tegen vier andere ver enigingen en was daar ook de beste. Zodoende kregen zij een zilveren en een bronzen medaille - en het kampioenschap van de Friese Bond. Deze win ter is ze alweer drie keer in het veld geweest - te gen Be Quick II uit Gro ningen kreeg L.V.V. 15 en Be Quick o, tegen For- word uit Groningen stond het 8 om 1 en tegen V.V.V. van Veendam 12 om o. Dat was het werk van het eerste elftal, waarvan wij hier een af beelding geven. Het zijn allemaal jonge bazen van zo om en bij de 20 jaar, de meesten komen daar nog niet aan toe. Het zijn: H. Volkmaars, H. van Messel, H. van der Werff (2e voorzitter), F. Gits, L. Volkmaars (voor zitter), N. Vonck (2e se cretaris), K. Holwerda (ie secretaris), L. Dijkstra, H. Kalt, H. Goverts en J. van Dam (penningmeester).

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1967 | | pagina 8