Ik was huisknecht-portier Hè jou die nog kannen? in het Stadsziekenhuis ENAULT OSIER H. C. KRUSE, markante figuur Wie van de drie T KLEINE KRANTSJE 10 1 l VOOR O Dit staat in de sterren geschreven Mijn eerste werk was 's mor gens brood snijden voor de pa tiënten. Daarna op vastgestelde tijden met een ketel koffie of tbee naar boven bij de bedden langs. Er waren enkele zieken, VERVOLGVERHAAL die geen koffie of thee mochten gebruiken. Deze patiënten had den een beker op 't nachtkastje staan. Ze kregen dan van de dienstdoende verpleegster melk of karnemelk. De andere zieken hadden een kop en schotel op 't nachtkastje staan. Vergissing was dan ook uitgesloten. Wel vroeg er wel eens een om wat thee of koffie, maar hier ging ik niet op in. De eerste drie dagen verliepen nogal vrij rustig. Op de vierde dag echter werd er een dode per politie- brancard binnen gebracht en in het lijkenhuis geplaatst, 's Mid dags werd er een kist gebracht. Om het lijk te kisten werd zus ter Weber aangewezen met be hulp van mij. Toen wij in het lijkenhuis kwa men, werd zij spierwit. Ik zeg: „zuster wat is er nu met u aan de hand". „De Moor", zegt ze, „ik heb nog nooit een dode ge zien en nu zo een. Ik vind het verschrikkelijk". „Zuster", zei ik, „ook ik wordt voor het eerst met een dode ge- konfroteerd. Dit is de eerste en 't zal de laatste niet zijn. Als u werkelijk in de verpleging wilt gaan, moet u hier over heen zien te komen". Zij heeft het echter niet vol kunnen houden. Ze kreeg kennis aan een jonge man, een zekere Flip Kessler, een slagerszoon. Ze is er later mee getrouwd. Er moest een zieke opgehaald worden uit de Kromme Elle boogsteeg aan de Tuinen. Met de brancard kon je hier niet door. Ik liep die steeg door en vernam dat het een publieke vrouw betrof, Dikke Marie. Met behulp van een paar buren kre gen we ze in de brancard. Ze was ernstig ziek, begrijpelijk, omdat op dergelijke vrouwen geen controle werd uitgeoefend. Ze heeft het in 't ziekenhuis niet lang meer gemaakt. Een pastoor kwam de tweede dag bij haar op bezoek. Een extra brede kist is er gebracht en ze is be graven op het R.K. kerkhof. Op een morgen om negen uur moest ik bij de dokter komen. „De Moor", zei hij, „u moet even naar de Arendsstraat no. 34 gaan. Neem de brancard maar mee. Daar woont een jon ge vrouw, die een baby ver wacht en wenst opgenomen te worden. Ga maar eens kijken hoe ver of het is", N had ik daar totaal geen ver stand van, maar het was een op dracht die ik moest vervullen. Ik belde op dat adres aan. De deur werd met een touw open getrokken. Ze woonde dus bo ven. Een stem van boven riep: „wie is daar „De portier van het Stadsziekenhuis", zei ik. „Komt u maar boven". Daar zat ze in de nachtkleding in een stoel. „Mevrouw", zei ik, „u wil op genomen worden. De dokter A. DE MOOR stuurt mij om eens te zien hoe ver of 't met u is". Toen zou ze zich van haar nachtkleding ont doen. „Mevrouw", zei ik, „doe dat maar niet. Ik heb 't al ge zien, 't wordt de hoogste tijd. Doe even een mantel aan en zet een hoed op. De brancard staat buiten. U kunt wel naar bene den lopen". Nu dat ging best. „Gaat u maar in de brancard liggen en ik breng u direct naar het ziekenhuis". Ik reed de binnenplaats op, er was net een zuster aanwezig. „Zuster", zeg ik, „een nieuwe patient voor de kraamkamer". Ze moest er wel om lachen. Pas 14 dagen later werd er een kindje geboren. (Wordt vervolgd) Veel oudere Leeuwarders zullen hem misschien nog wel gekend hebben, hoewel de meeste stad genoten hem slechts hebben ge zien als „die man met de baard". Inderdaad was Héinrich Christiaan Kruse een markante figuur, die uiterlijk vooral op viel door zijn enorme lange baard. Hij aanschouwde op 21 september 1875 te Groningen het levenslicht. Daar doorliep hij de lagere school en de am bachtsschool. Door zelfstudie en ervaring bracht hij het tot leraar timme ren en vaktekenen. Hij vestigde zich in 1905 in 'Appingedam, waar hij bleef tot 1910. In dat zelfde jaar volgde zijn benoe ming tot leraar aan de am bachtsschool in de Menno van Coehoornstraat in Leeuwarden. Al spoedig voelde de heer Kruse zich aangetrokken tot verbete ring van de sociale toestanden in de woningbouw. Zodoende werd deze bijzonder koppige, sociaalvoelende Groninger één van de oprichters van de wo ningbouwvereniging „Beter Wo nen", die op 16 december 1919 gesticht werd. Hij is er heel lang, liefst 38 jaar, secretaris van geweest en hij zou die func tie misschien nog wel langer hebben bekleed, wanneer zijn slechte gezondheid hem op 82- jarige leeftijd niet genoopt had ermee op te houden. Ook op cultureel gebied was de heer Krtuse geen onbekende. Jarenlang was hij bestuurslid van de Openbare Leeszaal. Bo vendien had hij zitting in het hoofdbestuur van de Nederland se Bond van Onderwijzers en in het hoofdbestuur van de Bond van Nijverheidspersoneel. In 1958 ging de bejaarde heer Kruse naar het Talma Huis in Veenwouden waar hij helaas niet lang heeft mogen genieten van een zo welverdiende rust: nog in hetzelfde jaar is hij er overleden, 83 jaar oud. Onze abonnee, de heer S. Soep boer, directeur van de Vereni ging voor Vreemdelingen Ver keer te Leeuwarden, belde ons een dezer dagen op om ons een wel heel bijzondere ervaring te vertellen. Hij had een andere abonnee van 't Kleine Krantsje ontmoet, die er rotsvast van overtuigd was, dat de rubriek in onze krant „Wie is Wie in Leeuwarden" een zelfde soort spelletje zou zijn als „Wie van de drie" voor de t.v. Met het laatste nummer van 't Kleine Krantsje in de hand vroeg hij zich in alle ernst af: „Die man met die pet (NTM-Stadsdienst- Chef H. Reidinga] zou dat Wit- sen Elias zijn Welnu - wie van de drie is het bij ons niet: het zou het alleen zijn, wanneer we eens een lelij ke fout maken door een onder schrift af te drukken onder een foto, die er niet bij hoort. SPANjAAftDSLAAM MS LUUWAROÜN-TILIP. CS100-20441 STIER 22 april—21 mei Het nieuwe jaar zal over het ge heel gunstig zijn. Januari zet in met goede kansen voor hen die in de handel zitten. Op liefdes gebied moet u niet te veel ver wachtingen koesteren. Er kun nen dagen zijn waarop het niet erg wil vlotten. Probeer het dan later. Tracht te voorkomen dat u zich gaat ergeren. TWEELING 21 mei—21 juni Sommigen onder u zijn een nieuwe onderneming gestart. Anderen zullen dat van plan zijn. In ieder geval biedt dit jaar zeer goede kansen. Vanzelfspre kend zijn er moeilijkheden te overwinnen, die met het „in groeien" in een nieuwe situatie annex zijn. Wanneer u zich nu vast gaat voornemen iets in een bepaalde richting te onderne men, dan zijn de kansen er nu. Stel niet uit. Het gunstigst staan de sterren voor hen die van 14- 21 juli jarig zijn. Zij hebben de meeste medewerking. Vaak moet u zich beroepen op oude rela ties. KREEFT 23 juni—22 juli Over het geheel een maand waarin veel werk verzet moet worden. Mogelijk kans op ziekte in uw omgeving, waardoor u extra zwaar belast kan worden. Succes voor journalisten en voor hen die zich op technisch gebied bewegen. Kans op mee vallers door toto of loterij. Lief desproblemen kunnen u bezig houden, maar u moet er niet zo zwaar aan tillen LEEUW 23 juli—22 aug. Vooral het eind van de maand is heel goed. Hoewel u schijn baar de dingen wat zwaar op neemt, moet u zich in de eer ste plaats richten naar de vele goede invloeden. Er liggen na melijk veel mogelijkheden en interessante ervaringen die uw gezichtskring verruimen. U moet de belangen van uw om geving begrijpen. Door uw me dewerking kunt u veel voor hen betekenen. MAAGD 23 aug.—22 sept. U kunt plotseling voor belang rijke beslissingen komen te staan. Reeds lang werd aan de voorbereiding daarvan gewerkt. Verschil van mening is moge lijk, vandaar dat uw mening op goede grondslagen moet berus ten. Voor lezeressen onder u kunnen addertjes onder het gras zijn waar het liefdesaffaires be treft. U moet zich wel allerlei realiseren. Voor iedereen die de Maagd als teken voert, een waarschuwing om voorzichtig te zijn in het verkeer. WEEGSCHAAL 22 sept.—23 okt. U dient uw goede humeur te bewaren. Dat is nodig omdat er kans is op veel ergernis. U kunt met moeilijkheden van anderen te maken krijgen, waardoor ge noemde onprettige situaties ont staan. Het is geen periode die gunstig is voor verandering. Doe geen onnodige uitgaven. Men probeert u voor een andermans wagentje te spannen. SCHORPIOEN 24 okt.—22 nov. U zult zich deze maand erg veel inspanning moeten getroosten. U krijgt het namelijk druk met allerlei dingen. Niet alleen in uw bedrijf maar ook in het ver enigingsleven. Dit zal in een prettige sfeer gebeuren, waar door alles vlot zal verlopen. Wie in de technische sector werkt, zal in het bijzonder succes oog sten. Voor zakenlui een goede maand. Over het algemeen fi nancieel een gunstige periode. SCHUTTER 23 nov.—21 dec. Er is veel medewerking en hulp van derden. Mogelijk ging het de laatste tijd niet zo u het wenste, de maand januari biedt u veel mogelijkheden. Het re cept is dat u diplomatiek te werk moet gaan. Merkwaardi gerwijs steken uw medewerkers hun stekels op wanneer ze mer ken dat u zich eigenzinnig toont. Er is dan kans op veel conflicten. Vandaar dat we u adviseren om toch vooral reke ning te houden met de voorstel len en meningen van anderen. STEENBOK 22 dec.—20 jan. Verschillende planetaire invloe den zijn werkzaam. Deze be- invloeden uw innerlijk leven. Ook werkzaamheden gaan u niet vlot van de hand. In de huiselijke kring of omgeving zijn moeilijkheden te verwach ten. Voor beeldende kunste naars echter een tijd van inspi ratie. Zo ook voor studie en verdieping, zal dit een goede periode inluiden. Corresponden tie of gesprekken met hogerge- plaatsten openen nieuwe moge lijkheden. WATERMAN 21 jan.—18 febr. Januari is een zeer goede maand. U zult zich wel moeten inspannen maar uw streven heeft veel succes. Belangrijk is uw goede humeur U kunt be ter de grote lijnen in het oog houden dan zich verdiepen in details. Raadpleeg in belangrijke problemen iemand die terzake kundig is, laat u niets wijsma ken. Oppassen voor kouvatten, neem veel fruit, om kort te gaan: denk aan uw gezondheid. VISSEN 19 febr.—21 maart U moet zich steeds op allerlei voorbereid houden. Waarschijn lijk is u hierop al ingesteld, daar we doelen op gebeurtenis sen van de vorige maand. Voor sommigen onder u betekent dit verplaatsing of verandering. Meestal gaat dit echter niet van een leien dakje. Wees accuraat in uw werk. Kunstenaars zoals schilders hebben het moeilijk met kleurcombinaties. Schrijvers kunnen dit hebben met woord keus. Kortom een eigenaardige vreemde toestand die echter het eind van de maand gaat verva gen. Wees voorzichtig bij over haaste aankopen. Overweeg wanneer u iets begint. RAM 21 maart—21 april Over het geheel was u de laat ste tijd een beetje in de put. Mede door de invloed van be paalde planeetstanden, werd de ze toestand er niet beter op. De maand januari zal veel afwisse lingen geven. Daarbij zal om streeks de 20e het getij keren en een betere harmonische toe stand worden geschapen. Wen sen gaan in vervulling, maar al les komt op z'n tijd. Over het algemeen willen „rammen" alles tegelijk, maar dat kan nu een maal niet (Copyright 't Kleine Krantsje)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1968 | | pagina 10