Autobusdrukte bij Spoorzicht altijd baas boven baas i Mijn vader was van 1821; GASverwarming F.van der Heide Met een vrachtboot langs verre kusten 5 'T KLEINE KRANTSJE Abonnee Marcus Hillebrand: I mijn grootvader van 1788 gasconvectors „Etnagas" capaciteit Pot met rapen er uut, dan jou er oek uut 't Kleine Krantsje II. 3,75 in een hall jaar Lijkt het er soms op, dat records niet te verbeteren zijn, bijna altijd blijkt er wel weer een baas boven (een andere) baas te zijn. Nadat wij in vorige uitgaven van 't Kleine Krantsje onze abonnee's al verschillende familie's hadden genoemd, die zich kunnen beroemen op bijzonder grote leeftijdsverschillen in drie geslachten met daarbij nog een grootouder uit de achttiende eeuw (geboren in zeventien honderd zoveelnu zullen we onze lezers al weer kunnen laten kennismaken met enkele andere familie's, die in staat zijn in hun stam boom respectabele leeftijdsverschillen aan te wijzen. Daarbij kunnen we ook melding ma ken van een nieuwe recordverbetering: er heeft zich nu iemand bij ons aangemeld wiens grootvader niet minder dan honderd en negentien jaar eerder geboren werd dan hij - het grootste verschil dat ons eerder ter ore kwam was 115 jaar. Laten wij beginnen met het ver haal van onze abonnee, de heer Marcus Hillebrand, die in Leeu warden in het Nieuw Sint An thony Gasthuis woont. Hij schreef ons, dat zijn vader ge boren is in 1821 en - dachten wij - ook dat zal wel weer een record moeten zijn Want zou er wel één veteraan te vinden zijn, wiens vader eveneens zó lang geleden het levenslicht zag Daarom nu deze nieuwe oproep: welke grijsaard kan met de hand op z'n hart verklaren, dat zijn vader geboren is in of voor 1821 en die daarmee het hoogst merkwaardige record van de heer Hillebrand zou slaan Organist De vader van onze heer Hille brand, Johannes Casper Hille brand, heeft rond vijftig jaar het orgel van de Galileeërkerk be speeld; hij was een bekende fi guur in de stad. Hij was dus geboren in 1821 en hij overleed, drie en negentig jaar oud, in augustus 1914. De oude heer Hillebrand is twee maal ge trouwd geweest en hij heeft liefst vijf en twintig Idnderen gehad, vijftien bij zijn eerste, tien bij zijn tweede vrouw. On ze heer Marcus Hillebrand was de jongste; hij hoopt in maart tachtig jaar te worden en hij is de enige, van de vijf en twintig, die nog leeft. De moeder van de heer Marcus Hillebrand had een drukbeklan- te zaak in de Minnemastraat, waar zij kantmutsen verkocht voor „de ooriezers van ouwe wiefl<es"( zoals de heer Hille brand ons schreef. Hij wist de geboortedata van zijn groot ouders helaas niet, maar omdat wij hoopten, dat zijn grootvader geboren zou zijn vóór ^83 (re cord familie Hoekema, zie 't Kleine Krantsje nummer 79) hebben wij dat bij de Burgerlij ke Stand even uitgezocht. He laas evenwel zou wat dit betreft onze hoop ijdel zijn, want groot vader Gerhard Heinrich Hille brand, bleek in 1788 (in Duits land) geboren te zijn, op de kop af honderd jaar eerder dus dan kleinzoon Marcus, onze bericht gever. 119 jaar. Dan nu het grootste verschil in leeftijd tussen een grootouder 8.000 k.cal./u. Bagijnestr.42 Tel. 25414 Leeuwarden en een kleinkind. Het record stond tot de dag, waarop ons vorige Kleine Krantsje verscheen op naam van de familie Kleef- stra met precies 115 jaar: me vrouw Klaske De Jong—Kleefstra te Alkmaar is geboren in 1923, haar grootvader, Bauke van Zwol te Terwispel, was gebo ren in 1808. Dat lijkt ons een onaantastbaar record, schreven wij de vorige maal, maar het is toch gebroken en hoe De heer S. P. Koopmans, Schieringerweg 183 c te Leeuwarden berichtte ons, dat er in zijn familie een leeftijdsverschil tussen groot ouder en kleinkind aan te wij- Onder ons blanken trok de oude heer die zo tip-top aange schoten aan boord was gekomen al spoedig alle belangstelling. Nuchter bleek hij een aardige openhartige kerel te zijn. Hij was arts in Chicago en wilde een reis maken via Panama naar New York om per spoor naar Chicago terug te keren. Eerlijk biechtte hij op, dat de drankduivel hem in zijn greep had en dat een lange zeereis op een schip zonder drank hem misschien goed zou doen. Deze dokter, die ziekten van mede mensen kon genezen, stond ken nelijk weerloos tegen zijn eigen kwaal, de drankzucht. Iedereen aan boord vond deze man hoogst gezellig,, een echte joviale Amerikaan. Leuk, een voudig en erg onderhoudend kon hij over alles praten. Ook zijn beroep kwam wel ter spra- zen is van, schrik niet, honderd en negentien jaar Daarbij doet zich de haast on gelooflijke omstandigheid voor, dat dit enorme verschil niet ver oorzaakt werd doordat de be trokken vader en grootvader twee- of meermalen gehuwd zijn geweest. De jongste broer van de heer S. P. Koopmans, de heer Hendri- kus Cornelis Koopmans, is ge boren op 23 mei 1944 in Wijt- gaard. Zijn vader, Hessel Sy- brandus Koopmans was geboren op 26 januari 1886 en diens va der, Sybrandus Pieter Koopmans zag op 24 mei 1825 (in Dedgum) ke en tal van raadgevingen vie len ons dan ten deel. De hele dag had hij een klein gezelschap toehoorders om zich heen. Een ander opvallend type bij ons in de tweede klasse, bleek ook een zwakkeling te zijn. Ook hij was een Amerikaan, nog jong, tenger en met een onge- J. C. VAN DAM zond uiterlijk. Overdreven druk en opgewonden bewoog hij zich vaak in ons midden, maakte handdrukkend vele malen ken nis met iedereen aan boord. Zijn onnatuurlijk schitterende ogen gaven al gauw de zeker heid dat hij zich af en toe een spuitje toediende. Deze jonge reisgezel was verslaafd aan mor fine. Talloos waren de gaatjes het levenslicht, 119 jaar eerder dan kleinzoon Hendrikus Cor nelis dus. Wie breekt ze De oude Sybrandus Pieter was dus precies zestig jaar, toen Hes sel Sybrandus geboren werd en Hessel Sybrandus was acht en vijftig jaar, toen Hendrikus Cor nelis het levenslicht zag. Nu, als dit geen record is weten we het niet meer. Maar.toch leggen we onze lezers nogmaals deze vragen voor: zijn er fami lie's die deze records kunnen breken 1. een grootvader of grootmoe der van een nu nog levend kleinkind ,die geboren is in of voor 1783; 2. een vader of moeder van een nu nog levende zoon of doch ter, die geboren is in of voor 1821 3. een verschil in leeftijd tussen een grootvader of grootmoe der en een nu nog levend kleinkind van 119 of meer dan 119 jaar. in zijn bovenarm die je kon zien wanneer hij zich in 't was hok verfriste. Wat kon deze stakker, zodra het genotmiddel was uitgewerkt in de zoele zee lucht, nog rillen van kou waar bij dan z'n tanden klapperden Hij was van plan, zo hij ons vertelde, zich te vestigen in Chili, waar hij een baan zou krijgen als ingenieur op een grote fabriek. In dat land hoopte hij een nieuw leven te begin nen. Maar zou hij daar deze vreselijke hartstocht kunnen overwinnen of zou hij in dat vreemde land een ellendige dood moeten sterven Met dit al ploegde The City of Sydney door de kalme goiven van de Stille Oceaan, in Zuide lijke richting naar landen vol romantiek en zonneschijn. (Wordt vervolgd) Een zeer bijzondere figuur is de Friese dichter en schoolmeester Jan Cornelis Pieters Salverda geweest. Hij leefde van 1783 tot 1836. De encyclopedie van Fries land zegt van hem, dat hij „een behoeftig en vereenzaamd leven leidde". Eerst was hij onderwijzer in zijn geboortestad Bolsward, daarna stond hij in Tjerkwerd voor de klas. Tenslotte kwam hij in Wons terecht, waar hij z'n jon ge vrouw verloor. Salverda bleef met twee kinde ren achter, maar hij hertrouwde en kreeg er nog eens negen tien)!) kinderen bij. Het schrale schoolmeesterstractement van die dagen is niet toereikend ge weest om dit grote gezin be hoorlijk op de been te houden: armoede was troef in het dich- tersgezin. Toen de schoolopziener uit IJs- brechtum eens, vergezeld van z'n zoontje, de school van de heer Salverda bezocht, zag hij tot zijn verrassing, dat er mid den in de school boven een turfvuur een pot met koolrapen hing. „Wel meester" zei de schoolop ziener verbaasd, „gebruikt ge de school ook al voor keuken Nou, dat kon Salverda niet ont kennen en toen heeft hij heel wat moeten horen over het on gepaste van deze kokerij. Zwij gend nam de meester de pot met rapen van het vuur en bracht die naar z'n vrouw. Toen hij terugkeerde in de school liep hij direct op het zoontje van de schoolopziener af en vroeg: „Wat moet jij hier jongeman „Dat is mijn zoon" interrum peerde de schoolopziener, „hij wou graag vandaag eens met me mee". „Alles goed en wel" zei Salver da ijzig kalm, „maar de les is niet voor hem. Hij hóórt hier niet". En hoe de schoolopziener ook probeerde om z'n gezicht te redden ,het lukte niet - die jon gen moest er uit, net als die pot met rapen - LEZERS IN DE PEN (Vervolg van pag. 4) jongetje vaak geweest, omdat de aanstaande schoonvader van mijn oudste broer daar op de werf scheepstimmerman was en ik er toen mocht rondscharre len. In later jaren was Van der Werf, zo heette hij, portier in het Gasthuis aan de Grote Kerk straat. Misschien wordt met uw vraag deze werf bedoeld. Amsterdam L. WEBER Een foto, die ons doet terugdenken aan de tijd, dat Spoorzicht nog bestond: op de „doorde- weekse-dagen" was het hier een drukte van belang met autobussen, die voor en naast de deur van de dancing hun halteplaats hadden. De zaak van Sip had in die dagen ook wel Buszicht kunnen heten. A propos: wat een mooi vrachtwagentje op de voorgrond niet Er zou nu nog eens zo'n oud beestje door de stad moeten puffen - wat een bekijks

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1968 | | pagina 5