Q ENAULT f! OSIER Uit de stads- kroniek van en dorps- Dr. Wumk Kara el Hammed was een prima telepaath Bliede verwachting Hè jou die nog kannen? H. WIJBENGA 'T KLEINE KRANTSJE STADSNIEUWS VAN VROEGER VOOR NAAR In 't jaar tweeduzend is 't beweren Volgens de geleerde heren, Zit de meensheid in de knoei. Dan zal d'aard zoas se vreze Blieke veul te klein te wezen Oorzaak 1 De bevolkingsgroei. 't Wies advies dat se thans geven In un onbaatzuchtig streven Is gericht, aan d'ooievaar, Om voorlopig maar te staken Met ut so gelukkig maken Voor de kammende tien jaar. Mag ut dan also lukke, Om ut tempo wat te drukke, Van wat men so blied verwacht Kan tweeduzend, zonder skiomen, Blied verwachtend nader komen, Voor 't resterend nageslacht. S. I. V. 1. 1746 31 December In 1746 zijn te Leeuwarden gedoopt 301 kinderen, ge trouwd 271 paren, en ge storven 115 menschen, waaronder vele Zwitsers die er garnizoen houden. 1747 5 Januari Te Sloten passeren 32 Zwitserse recruten op doortocht naar Leeuwar den. 1747 7 Januari Van Sloten vertrekken 5 Zwitserse gamizoenssolda- ten met de Lemmerbeurt man op Amsterdam, ver moedelijk om te deserte ren, een week daarna wor den zij door 5 anderen uit Leeuwarden vervangen. 1747 30 Januari De Scheepsbouw van smakken, jachten, schui ten, pramen en andere vaartuigen is te Ijlst meer bloeiend dan in eenige an dere Friesche stad. Eiken dag het gansche jaar door, wordt een afgeleverd. 1747 6 Februari Uit Workum vertrekt een schip met aal en paling naar Londen, inhoudende 1300 pond. Er zijn voor deze negotie twee of drie schepen, die jaarlijks onge veer 100.000 pond naar Londen brengen. De beste maanden zijn Sept. en Oct. 1747 12 Februari Sedert te Ijlst de besmet telijke veepest is opgehou den stijgen de landerijen veel in prijs. 1747 15 Februari Te Workum wordt een gal joot te water gebracht,"- lang 105, wijd 25, en hol DE BRUG OVER DE POTMARGE De brug over de Potmarge, die achter de Hoven met Huizum zal verbinden, ten dienste van de Parochianen van St. Johan nes zal Zondag a.s. in gebruik worden genomen. Daags tevoren zal de zeer Eerw. pastoor G. de Geus in alle stilte de brug inwijden, terwijl des Zondagavonds een feestavond zal worden gehouden, waar de pastoor iets zal worden aange- boden. (i935) 14 voet, toegetakeld met drie masten, voor aan de steven met een galjoen, en voorzien met kanonnen. Dit is het grootste kaliber schip dat in Friesland kan worden gemaakt met oog op de zeesluizen. 1747 31 Maart Gedurende deze maand zijn uit Staveren uitgezeild 30 smak- en kofschepen, meest naar Frankrijk. De scheepvaart neemt hier toe, daar er goede gelegenheid is voor equipage, ballast en reparatie op twee nieuwe kanthellingen voor weini ge jaren afgelegd. 1747 8 October Verschenen bij L. Tirion te Amsterdam; Koffiehuis praatje tusschen een oud- Amsterdamsch koopman, een Fries en eenige ande ren gehouden des nagts van den 4 Maij 1747 in het Koffiehuis van monsieur N. te Amsterdam. 1748 1 Maart In den afgeloopen winter rukt de veepest 6000 stuks hoornvee in Friesland weg. 1748 10 April Groot gevecht tusschen Nijeholt- en Oldeholtpade in laatstgenoemd dorp, na dat Boele Lyckles geroepen had: „Oldeholtpa Boven 1748 20 Mei De magistraat van Leeu warden wordt geordon neerd om ten teken van vreugde over den gesloten vrede van Aken driemaal het kanon te doen lossen. 1748 3 Juni In de kerk te Hindeloopen een vergadering vol ver bijstering, waar alles wild dooreen roept, totdat de schoolmeester J. Ulpendam verzocht wordt de zaken op papier te stellen, wat met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. Ter wijl de gecommitteerden in het doophek staan van de Groote Kerk te Wor kum leest de secretaris op een verheven plaats staan de de opgestelde articelen voor, behelzende o.a. dat men ipv. acht burgemees ters voortaan vier zou ver kiezen en twaalf vroeds- lieden ipv. vierentwintig. 1748 4 Juni De Staten van Friesland willigen de eischen der op standige boeren in. DE MAN VAN DE GOEDKOPE WINKEL Oudere lezers van 't Kleine Krantsje zullen zich zonder twij fel de man van De Goedkope Winkel nog herinneren, de heer H. Wijbenga, een rasechte Leeuwarder, die in 1964 op twee en tachtig jarige leeftijd overleed en die in het eerste kwart van deze eeuw in zijn inderdaad goedkope winkel in galanterieën en huishoudelijke artikelen aan de Voorstreek, vlak bij de Amelandspijp, bij zijn stadgenoten naam heeft gemaakt. De heer Wijbenga was in T882 in Leeuwarden geboren en hij begon zijn handelsloopbaan als reiziger, een tijd voor de ene, een tijd voor de andere zaak. Zo was hij o.a. werkzaam voor de Firma Knogge, maar al lang liep hij rond met het plan een eigen zaak te beginnen, toen die ideeën in 1910 gestalte kregen. In dat jaar verplaatste de Firma Flottow haar zaak van de Voor- pe Winkel zo groot, dat de woonruimte achter de zaak voor de huishoudelijke artikelen plaats moest maken - het gezin kwam toen boven de zaak Grote bloei Na in ongeveer twintig jaar de Goedkope Winkel tot grote bloei te hebben gebracht moest de heer Wijbenga zijn zaak om streek (245) naar de hoek van de Wirdumerdijk en de Peper straat, waar dit bedrijf nu nog zit. Het royale pand aan de Voorstreek kwam toen vrij en daar besloot de heer Wijbenga toen in te trekken - De Goed kope Winkel noemde hij zijn zaak. Mooie naam Die mooie naam kwam wel met de waarheid overeen en het was dan ook niet vreemd, dat veel venters en wederverkopers juist bij de heer Wijbenga kwamen om hun waren in te kopen. De winkels waren in die tijd tot 's avonds tien uur open en zater dags zelfs tot elf uur; ook op de zondagen kwamen er nog veel mensen uit omliggende dorpen, die dan aanzienlijke inkopen deden. De mobilisatie tijdens de eerste wereldoorlog bracht heel wat militairen in de Goedekope Winkel om hier inkopen te doen voor ze met verlof gingen en ook op marktdagen hoefden de heer en mevrouw Wijbenga bepaald niet stil te zitten. Langzamerhand werd het assor timent artikelen in De Goedko- gezondheidsredenen opheffen, maar een mooie aanbieding van de firma Jamin, die het pand wel wou huren om er een fili aal te stichten, betekende een zachte pleister op de wond. Zo verdween De Goedkope Win kel dus al in 1929, maar velen herinneren zich nog de zaak en de actieve winkelier, die zich o.a. ook als Vincentiaan ver dienstelijk heeft gemaakt en die ook een van de oprichters is ge weest van de Winkeliersvereni ging Voorstreek Vooruit. In het 57e jaar van zijn huwe lijk overleed de heer Wijbenga veertien jaar geleden, een jaar later stierf, 87 jaar oud, zijn vrouw, die hem in De Goedko pe Winkel tot zo'n grote steun was geweest. (Vervolg van pag. r) Mevrouw Meiman, u moet niet vergeten, dat artiesten wel eens hulpjes gebruiken, dat hebben goochelaars ook, maar daarom behoeft er geen sprake te zijn van bedrag". De heer U. Scheepstra, Corelli- straat te Leeuwarden deelde ons telefonisch mee Kara el Ham med vaak te hebben geassi steerd, „niet voor geld, maar pro deo". „Kara was een prima te lepaath", zei hij, „omkoperij was er beslist niet bij, hij had de mensen zomaar onder hyp nose". Nooit iets gemerkt. De heer A. F. Schaafsma van de Oosterkade vertelde ons, dat hij als taxichauffeur veel met Kara de provincie in geweest is, „soms avond aan avond. Het is uitgesloten, dat hij ooit mensen heeft omgekocht, dat zou ik be slist hebben moeten merken". Ook de heer A. A. („Guus") Pe ters van de Nieuwekade, vroe ger kelner in De Groene Weide, was zeer positief in zijn uitla tingen. „Wanneer Kara de boel bedroog, hadden we daar toch wel iets van gemerkt - dat kon gewoon niet, we hebben hem altijd van dichtbij gadegesla gen". De heer en mevrouw Zwart van het Zuidvliet schreven ons ver schillende voorstellingen van Kara te hebben meegemaakt en „er kwamen ook altijd weer an dere mensen op het toneel, ouderen zowel als jongeren. Wanneer deze mensen waren omgekocht zou dat na zóveel voorstellingen in één stad na tuurlijk al lang een publiek ge heim zijn geweest". Niet omgekocht Mevrouw H. van der Heide— Ultzen uit de Joh. Wagenaar- straat schreef ons, dat haar man eens tot de „slachtoffers" van Kara had behoord. Hij kon zijn handen niet meer los krijgen en moest het toneel op. U kan van me aannemen, dat hij niet is omgekocht". Verscheidene andere brie ven en telefoontjes, die wij nu bezwaarlijk alle kunnen weergeven, kwam op het zelfde neer: Kara el Ham med was een artiest van de bovenste plank en hij deed beslist niet aan omkoperij. Wie hem tóch beschuldigt moet het slachtoffer van een jammerlijke vergissing zijn. f

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1968 | | pagina 5