Als jong hypnotiseur kreeg ik van de grootmeester veel raad „Ligando" over Kara el Hammed Chef-kelner Piet de Jong VERHUUR Piet Wiersma 'T KLEINE KRANTSJE 10 nieuwe wagens Met een vrachtboot Ook na het verschijnen van het vorige Kleine Krantsje hebben wij nog reacties ge kregen op onze eerste publi catie over Kara el Hammed. Het is voor ons ondoenlijk al deze brieven af te drukken, maar voor één bijdrage ma ken wij toch graag een uit zondering. Het is een lange brief van de oud telephaat Ligando. Na rijp beraad wil ik nu toch maar even reageren op bet arti kel in het Kleine Krantsje no. 80. Kara el Hammed bedroog de boel, zo staat er onomwonden te lezen in een artikel, gewijd aan de onlangs overleden stad genoot de heer J. van Keulen. Bovenvermelde krasse uitspraak danken wij dan aan een zekere mevrouw Meiman—de Boer, die in dit artikel haarfijn uit de doeken doet hoe één en ander zich heeft toegedragen. Allemaal nep zegt mevrouw en zij be schrijft hoe haar bloedeigen broer plus vrienden hierbij be trokken waren. Gedurfde uit spraken van mevrouw. Laten wij deze beschuldigingen ten laste van onze, helaas gestorven Kara, eens objectief en met ken nis van zaken onder de loupe nemen. Als ex beroeps Telepaath-Hyp- notiseur van het gezelschap „Annelies", bij velen van u nog wel bekend uit de jaren heb ik het voorrecht gehad re gelmatig met collega Kara van gedachten te wisselen over het verschijnsel hypnose en mocht ik van hem vele goede wenken en tips ontvangen, die voor mij als toen nog jong hypnotiseur, zeer waardevol waren. In deze voor mij zeer leerzame gesprekken, waarschuwde Kara mij altijd om nooit of te nim mer wat de hypnose betrof, met bedrog of „ingewijden" te wer ken, want de natuurlijke be gaafdheid, zo zei Kara, gaat er mee verloren en dan word je nooit een goed hynotiseur. Bo vendien zal het ook nooit nodig zijn, ging hij verder, als je er er maar altijd voor zorgt dat de vereiste sfeer en stemming in de zaal heerst. Van de tien mensen in de zaal, zul je er bij een goed uitgevoerde massa-sugges tie altijd minstens één vinden, die voor verdere experimenten geschikt blijkt te zijn. Én zo heb ik het in mijn verde re loopbaan als toneel-hypnoti seur dan ook altijd ervaren. Ge durende deze ruim tienjarige loopbaan, heb ik in tientallen dorpen en steden honderden mensen gehynotiseerd en kan ik met de hand op mijn hart ver klaren nog nooit van afspraak jes en of ingewijden gebruik te hebben gemaakt. En als dan een grootmeester in dit metier, want dat was Kara toch ongetwijfeld, wel van dit bedrog wordt beschuldigd en de nagedachtenis van een man, die ik eens collega mocht noemen, min of meer wordt besmeurd, dan kun je misschien beter nog maar je schouders ophalen en denken: „Och ja, een profeet in eigen land. Vandaar mijn rijp beraad, ziet u. Zo, dit moest mij even van het hart en nu moet mevrouw M. de B. heus niet denken dat ik haar van bewust gedane leugens beschuldig. Integendeel, ik wil best haar goeder trouw aanne men en vraag mij ook, evenals een andere inzender af, of u toch niet in de war bent met een andere „artist". Zo niet, dan moet uw broer zich aan groot spraak en leugen schuldig heb ben gemaakt. Het is mijzelf n.l. meermalen gebeurd dat een mijner slacht offers, die ik op het toneel be hoorlijk te pakken had, later keihard tegen zijn kennissen in de zaal volhield, dat hij maar gedaan had alsof. Dit natuurlijk onder vermeende valse schaam te. Nu kom ik tevens aan een ander vermeend geloof onder de leken, die er van overtuigd zijn dat alleen iemand met een zwakke wil vatbaar zou zijn voor hynose. Dit is beslist niet waar. De praktijk leerde ons, dat juist die proefpersonen met wils kracht met een daaraan gepaard gaand goed concentratievermo gen met de beste resultaten ge hypnotiseerd kunnen worden. De slappe en willoze figuur geeft slechte resultaten. Dit sluit natuurlijk niet uit, dat de wils krachtige een langer verzet kan bieden en dat is dan ook de re denen dat de hypnotiseur ten alle tijde de medewerking van de proefpersoon in kwestie vraagt. Die medewerking bestaat dan niet uit het doen alsof, doch uit een volledige concen tratie op de hypnotiseur. U zult dan ook wel begrijpen dat wij onze grote geestelijke inspan ning van zo'n voorstelling, niet nog eens extra gaan belasten door een bewuste tegenstand van de proefpersoon te breken. En dit dan vaak ten koste van prestige-weddenschapjes onder het publiek in de trant van: „Wedden dat hij mij niet krijgt, ja.we zijn belazerd. Nu heb ik nog niet gesproken over de juiste sfeer en stemming in de zaal. Stel u voor dat een hypnotiseur in een gemengd ge zelschap van diverse artisten moet optreden en hij b.v. direct na een dolkomisch clownsnum mer op moet. Zal hij dan b.v. direct met zijn hypnose act be ginnen, dan kan hij bij voor baat op een fiasco rekenen. De sfeer en stemming, dus ook de noodzakelijke concentratie bij zijn auditorium, is nog niet aanwezig. Mislukking verzekerd. In zo een situatie zou de hyp notiseur dus wel eens noodge dwongen zich van ingewijden en omgekochten moeten bedie nen, wil hij van succes verze kerd zijn in de meestal korte spanne van zijn toegemeten tijd. Gaan wij nu in gedachten terug naar het optreden van wijlen Kara, dan zien we een hypnoti seur experimenteren in een One Man Show, die bewust zijn pu bliek in de vereiste stemming kon brengen om als slotstuk van zijn show een massa-suggestie en daaropvolgende hypnose-act te brengen. Dat in de vereiste stemming brengen gebeurt dan door eerst een serie telepatische nummers te lanceren. Dus eerst telepathie en dan hynose. Deze gang van zaken is voorwaarde voor een geslaagde presentatie. Het is dan ook ondenkbaar dat een be kwaam hypnotiseur zoals Kara, die zijn publiek kon bespelen met zijn begraafdheid en grote mensenkennis, er zelfs ook maar aan gedacht kan hebben zich met omkooppraktijken in te la ten. Trouwens, allen die hem wat intiemer gekend hebben, weten wel dat zijn beroepseer zich hier nooit mee zou hebben kunnen verenigen, waarbij het dan te vens volkomen absurd zou zijn om bedoelde praktijken in eigen stad te plegen en dan nog wel met meer personen. Een geheim van één is één geheim, van twee een half geheim en van drie en zelfs meer.... nou zet het dan maar met vette letters in de krant. De resultaten zijn dan vast geen jubileumvoorstellin gen in de Groene Weide. Voor verdere informaties over dit boeiende metier, altijd uw dienaar: „Ligando" joh. Fenstra, Koningsstraat 4 Leeuwarden Telefoon 27704. In het vorige nummer van 't Kleine Krantsje vroeg Mej. S. Tuinstra uit Den Haag of de vroegere kelner van Zalen Vis ser uit de Breedstraat, de heer Piet de Jong, wellicht nu nog hoogbejaard - werkzaam is in de Beursrestauratie. Wij ant woordden toen al, dat de kelner De Jong iemand anders was dan de nog steeds zeer vitale heer Piet de Jong van de Beursrestau ratie, maar intussen vonden wij in ons fotoarchief deze foto van de heer De Jong uit de Concert zaal, genomen, toen hij daar in 1936 veertig jaar was geweest. Niet lang na dit jubileum is hij overleden. van uitsluitend Opel Kapit&n Opel Rekord Opel Kadett Kadett Caravan V.W. Toerbusjes met radio en all risk verzekering Oldegalileeën 169 Leeuwarden Telefoon 27701 (Vervolg van pag. 3) gingen, dat ze vergaten aan boord terug te keren. De „City of Sydney" koerste in middels verder. Onze eerste an kerplaats in Mexico naderde. Met vreugde zagen we de rots achtige oevers dichterbij komen. Door een enge opening hepen we de haven van Mazaüan bin nen. In deze echt Mexicaanse stad, drukten voor het eerst, mijn voeten de Mexicaanse bo dem. (Wordt vervolgd) Dit is nog een - fraaie - foto van de ijzeren ophaalbrug, die gelegen heeft over het Vliet ter hoogte van het huidige Kruidenhuis van de heer Monsma, dat we nog net links op de afbeelding kunnen zien. De brug kwam in 1861 in de plaats van de toen afgebroken geheel houten Witte Brug. Behalve een Witte Brug lag er eertijds een Blauwe Brug over het Vliet en dan was er ook de Poppebrug nog. EX BEROEPSMAN AAN HET WOORD

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1968 | | pagina 10