R.H.B.S. KLAS OP DE FOTO 'T KLEINE KRANTSJE HEREN- EN Lezers klommen in de pen JONGENSKLEDING Peerdepoep Onder het stukje Peerdepoep in no. 50 van ut Krantsje wudde er as noot plaatst, of ik oek in de war was met Schiller in Am sterdam. Nee hoor, want vóór dat Louis Schaaf in de zaak zat, was ut un zekere Schiller of Schilter. Se hewwe mie toen veteld dat ut un bokser was, vandaar zeker dat er in die tied wel us un bolcswedstried weest het. Ut was in ieder geval een stevi ge baas, want ik hew wel us sien dat hij un paar knapen on der de armen nam, deur de saai en in nogal een lange gang in de Breedstraat neerzette. Die waren zonder geïntroduceerd te wezen bij de uutvoering van de onder officiersvereniging. „Thalia", de saai inkomen deur een steegje in de Breedstraat, over een deur heen langs de tuun en dan ach ter het teneel de zaal in. Soas jou skrieve: daarvoor was 't Zaal Visser en daarvoor wud de der altied sproken deur oude re meensen van Zalen van der Wielen. Ik loof dat ut bal waar ik over skreef oek in Schiller sien tied was. Een kameraad van mij hier in Mokum (oek abon nee van 't Krantsje) die vetelde mij nog dat Henny Snijder oek jurylid was bij dat bal en hij mut toen teugen een meiske, dat as Waterlelie voor de jury kwam, seid hewwe: „je mutte je us omdraaie meiske, want ik hew nog nooit een waterlelie van achteren sien. Tot so ver dan mar weer, met groetnissen van abonnee Amsterdam S. F. SI Sprekende hond Hebt u wel eens gehoord van de sprekende hond van meester Bresson in het Café Neuf Meester Bresson was de hoofd onderwijzer van de R.K. Jon gensschool in de Speelmans- straat, 't Was een goeie meester en vol humor. Bijna iedere avond ging hij met zijn hond naar café Neuf, waar hij dan zijn stamgenoten aantrof en de ze vaak op de een of andere wijze amuseerde. Zo kon hij o.a. buikspreken, waar vaak uitbundig om ge lachen werd. Op zekere avond, de club was weer bijeen om de ronde tafel, kwam er een vreem deling binnen, die in de nabij heid plaatsnam en mee genoot als er weer een mop werd ver teld. Zachtjes aan kwam hij tot de ontdekking dat de hond van de meester kon praten, en schoof hij al een beetje bij. Hij raakte in gesprek met de meester. „Ja hoor, die hond kan praten, dat heb ik hem geleerd". De man was erg onder de indruk, en hij dacht, die hond moet ik heb ben. Hij vroeg wat de meester er voor moest hebben. Dat werd loven en bieden, tot ze eindelijk tot een akkoord kwamen; de man legde het geld op tafel, al len waren in spanning. Meester deed de hond de hals band en ketting om, de man stond op, nam de ketting met hond aan en liep naar de deur; tot opeens een harde stem riep: „Nou doe ik geen bek meer open Misschien is er nog een Leeuwarder heer, die het slot mee heeft gemaakt, dat weet ik niet meer. Mevrouw A. v. H. ISl De Barones Plusminus veertig of vijftig jaar geleden was er een vrouw in Leeuwarden, die door ons De Barones werd genoemd. Zij kwam vaak op het station met lucifers en ze was meestal in het wit gekleed. Ze moet dood gevroren zijn tussen Nijland en Bolsward. Ik heb nog nooit iets in 't Kleine Krantsje kunnen lezen van deze Barones. Kunt u daar niet eens iets over schrij ven Leeuwarden Sj. H. Wij hebben een verzameling van ettelijke honderden bij namen uit het Leeuwarden van vroeger en van nu, maar De Barones komt daar niet in voor. Wel zit er een Ba ron in het kaartsysteem: De Baron - dat moet een siga renmaker zijn geweest. Ver gissen wij ons niet, dan kwam er wel een vrouw met lucifers aan het station, die de vreemde bijnaam had van Er brandt een lichtje. Er brandt een lichtje woonde in de Boterhoek. Zij zou blind zijn geweest en werd iedere avond door haar zoon van het station gehaald. Maar De Barones - nee, die kennen we niet. Zijn er lezers, die ooit van deze figuur hebben gehoordDan graag even een briefkaartje naar 't Klei ne Krantsje. Red. 't KI. Kr. S3 Henk Piepke Er was vroeger een stadstype, genaamd Henk Piepke. Hij sliep meestal in logementen. Als hij praatte, maakte hij een geluid met z'n keel alsof hij daar een fluitje in had. Er werd wel ge zegd, dat een zilveren pijpje in z'n keel, bij een operatie aange bracht, de oorzaak van dat flui ten was. Kent u zijn levensge schiedenis New Yersey USA JOHN KUIPERS Kobus Fluitsje kennen we wel, maar Henk Piepke ken nen we niet. Onze documen tatie is blijkbaar nog niet volledig. Gelukkig maar Red. 't KI. Kr. LJOUWERT EN ZIJN GRACHT Als iemand verre reizen doet, Dan kan hij wat verhalen. Daarom nam ik geen stok en hoed En ging ook niet aan 't dwalen. Maar nam meteen een vliegbiljet, Want 'k wou niet langer wachten. Ik wilde er eens tussen uit Uit Ljouwert met zijn grachten. Mijn eerste reis was Zwitserland Zijn bergen en zijn dalen Want als ik die maar had gezien Dan kon ik wat verhalen. Maar toen ik ook door steden liep, Toen gingen mijn gedachten Omdat ik nergens water zag Naar Ljouwert en zijn grachten. Van Zwitserland vertrok ik toen Naar Tsjecho-Slowakije. Het schijnt dat daar de jongelui Toch weer heel anders vrije. De staat houdt alles in de ban Beheerst zelfs je gedachten. Dan keer ik toch maar liever weer Naar Ljouwert met zijn grachten En de Riviera was een droom Vol schittering en kleuren, De zee en hemel donkerblauw Het landschap vol van geuren. Als ik dan aan die geuren denk Wie zou dan nog verwachten Dat er bij ons ook geuren zijn In Ljouwert, dank zij zijn grachten. Als eenmaal in een ver verschiet Men voor 't verkeer moet zwichten Dan zullen wij gedwongen zijn De grachten te gaan dichten. En wat dit toekomstbeeld betreft Men kan dan vast verwachten Dat menigeen vol weemoed denkt Aan Ljouwert en zijn grachten. L. ELAN Op de vierde oktober 1929, bijna veertig jaar geleden dus, heeft de tweede klas van de Rijks H.B.S. zich in het schoollokaal aan het Zaailand laten portretteren. Vandaag is de foto nog eens uit het al bum gehaald om ze in 't Kleine Krantsje af te drukken. De jongelui, die er op staan zijn intussen be zadigde heren van middelbare leeftijd geworden. We zullen eens zien wie het zijn. Middelste rij, eerste bank, Kees Huizinga, nu adjudant directeur van de PTT in Groningen en Piet Ellens, bacterio loog in Leeuwarden, tweede bank, Sam van der Kaars, zoon van slager Van der Kaars in de Breed straat, in de oorlog door de Duitsers vermoord, en Arjen Heslinga, nu werkzaam op de Provinciale Griffie te Leeuwarden, derde bank Eduard van der Meulen later naar Apeldoorn gegaan en Alex Bary, nu al gepensionneerd als militair. Rechter rij eerste bank Klaas Koopman, "procuratiehouder Condensfabriek, en Olivier Wigger Boelens, pianoleraar Amsterdam, tweede bank Jouke Dijkstra, boer te Menaldum en Anton Boomsma, distillateur te Leeuwarden, derde bank Johannes Haarsma, onderwij zer te Leeuwarden. Linker rij, eerste bank Wiebe Leenstra, directeur Coöp. Melkfabriek te Grouw en Anne de Jong, directeur van een Zuivelfabriek te tweede bank Okke van den Berg, later in de rij wielhandel, nu onbekend, en Sijbren Bearda, notaris te derde bank Eduard de Vries, werkte bij de Leeuwarder Onderlinge, enkele jaren jaren geleden overleden en Willem Dirk Lijfering, directeur Warmtecentrum Friesland N.V., vierde bank Andries van den Berg, huidige verblijfplaats onbekend en Albert Banning, electrotechnicus, naar Groningen gegaan. Bij de deur staat Dr. Huiskens, directeur van de school, de andere leraar is de heer Brederode; hij doceerde Frans.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1968 | | pagina 4