Mijn vader is van 1808, mijn grootvader van 1760 PRINS Dit kan niemand mij nazeggen zegt Wijtske van Dam in Oudehaske: venuw meien! Geef ze Schoenen vcu% Uit de stads- en dorps kroniek' van Dr. Wumkes 7 'T KLEINE KRANTSJE Kleuren T.V. Transistor T.V. SÊÊÊMatJÊF SLAAPKAMERS van gelder interieur TUINEN 35 - LEEUWARDEN Nu zijn toch alle records geslagen't Kleine Krantsje heeft een dame ontdekt, die met de hand op het hart kan ver klaren, wat stellig niemand haar zal kunnen nazeggen: mijn vader is van 1808, mijn grootvader van 1760, tussen mijn grootvader en mij ligt dus een leeftijdsverschil van honderd en een en twintig jaar 1748 30 Mei Drie huiskens der opzich ters, staande bij de wind molens te Franeker, om vergehaald. Men breekt de kettingen der molens weg en beveelt de gortmakers den volgenden morgen te vier uur met malen te be ginnen. Te Harlingen eischen de opstandelingen, dat de pachten worden vernietigd en dat bet stad houderschap in de vrou welijke en mannehjke linie erfelijk wordt verklaard. Vijftig kleine jongens ver zamelen zich op de para deplaats te Harlingen en zich in orde van bataille gesteld hebbende, mar- cheeren ze naar het- op zichters-huisje. Zij begin nen met steenen te wer pen; zij vernielen het huisje, smijtende de boe ken en papieren in de ha ven. Ook het chergershuis- je aan de sluis te Workum wordt vernield. 1748 1 Juni 's-Avonds 7 uur wordt het derde chergers-huisje op 't Zools-einde te Workum vernield onder trommel slag en vliegend vaandel, waarop men den marsch aanneemt, de cherchers voorop ieder een botelje dranks in de hand. Het 'volk komt samen op de Stadsdwinger te Harlin gen, bij de Franekerpoort, allen met Oranje versierd, en kiest eenigen uit die men naar de herberg Ro ma brengt. Dan worden 58 gecommitteerden gekozen, in wier hand leven en dood der overheden wor den gesteld. Het opstandig volk vraagt den afgezetten leeraar Joh. Stinstra te Harlingen, wan neer het hem geliefde des anderen daags te prediken. Hij antwoordde: „Mannen dat staat niet aan mij. H. Ed. Mog. hebben 't mij verboden." Het volk ant woordt. „Tegenwoordig zwijgen alle wetten, wij zijn hier de wetgevers". Stinstra vraagt een uur be raad. Zijn vrienden ontra den het hem. Hij weet door gepaste redenen ten slotte den vrede te herstel len, waarna men hem vrij liet wat te doen of niet te doen. Ds. A. Wassenberg te Leklcum passeert Leeu warden aan het hoofd van een troep boeren, gewa pend met knodsen en pa len, en bij zich hebbend drie vaandels en een trom. Het huis Lauta te Wier van grietman H. H. van Knijff aan de vlammen prijs gegeven. Hij redt met moeite op een hooiwagen het leven bij Ds. Stock mans te Marssum. Tot diep in de nacht ver gaderen de gekozen ge committeerden in de her berg „HetParadijs" te Workum-, n doopsgezin den, en 9 gereformeerden om de „poincten van be- zwaemis" óp te stellen. Het heffen van impost van het middel van het gemaal - en alle andere pachten zul len voortaan in Friesland ophouden. 1748 6 Juni Een groote menigte met snaphanen en degens, knuppels en schippersha- ken verzamelt zich te Workum en verwelkomt de gecommitteerden, hen geleidend met een groot escorte naar het Stadhuis. Onder trommelslag en schalmeigeluid, waar twee rijen burgers geschaard staan, door welke zij heen spanceeren. Op het Stad huis verschijnen twee der oudste gecommitteerden met hun secretaris, die het placcaat der Staten voor leest. 1748 15 Juni Meer dan 300 gecommit teerden uit alle steden en dorpen vergaderen in de Jacobijnerkerk te Leeuwar den en vaardigen een com missie van acht af, die hun eischen doen aan de Sta ten. Drieduizend man is op de been om in tijd van nood te helpen. De Staten voldoen aan de eischen. De successie in het stad houderschap, ook in vrou welijke linie, wordt den Prins verleend; de „poinc ten reformatoir" van 1672- '73 worden een fondament van staatsregeering voor zover toepasselijk. Alle lands- of Stadspachten zul len worden afgeschaft (waarvoor een quotisatie komt). In uitzicht gesteld afschaffing van overtollige ambten, en tractements- vermindering. Alle politie ke ambten zullen moeten worden gegeven aan per sonen zijnde ingeboren of genaturaliseerd door een achtjarige inwoning. De dorpssnikschippers zijn in dezen tijd verplicht des Zondags den predikant van Winsum winterdag met een scheepje naar Baard te brengen waar om de derde week een dienst is. De lezers van onze krant zullen zich herinneren hoe het is ge gaan: enkele maanden geleden berichtten wij over het unieke geval van een abonnee uit Leeu warden (de heer R. Yetsenga), wiens grootvader nog had ge leefd in de achttiende eeuw. Die grootvader, Bauke Siebes Yetsen ga, was namelijk geboren in 1797. Tussen hem en onze abon nee lag een leeftijdsverschil van acht en negentig jaar. Records onaantastbaar Wij dachten, dat dit onaantast bare records zouden zijn, maar zie: er kwamen reacties op en ook op deze reacties volgden re acties. De familie van onze abonnee, de heer B. Kleefstra te Leeuwarden kon bogen op een leeftijdsverschil tussen grootva der (Bauke van Zwol, geboren 1808) en kleindochter (mevrouw K. de Jong—Kleefstra te Alk maar, geboren 1923) van liefst 115 jaar en de familie Hoekema legde de papieren op tafel van een grootvader, die nog veel eerder geboren was dan 1797: Paulus Andreas Hoekema, gebo ren in 1783 Daarna ontvingen wij een brief van de familie Koopmans te Leeuwarden, die een leeftijds verschil tussen grootvader en kleinkind van niet minder dan honderd en negentien jaar kon aanwijzen: Sybrandus Pieter Koopmans, geboren in 1825, kleinzoon Hendericus Koop mans, geboren in 1944 en een andere abonnee, de heer M. Hillebrand uit Leeuwarden kwam met het ongehoorde ver haal van zijn vader, die geboren is in 1821, nu 147 jaar geleden dus Maar al deze unieke gevallen worden nu nog ver overtroffen door de werkelijk hoogst uit zonderlijke situatie, die er blijkt te bestaan in de familie Van Zwol. In Oudehaske woont de weduwe Wijtske van Dam—Van Zwol, wier vader geboren is - schrik niet - in 1808 en wier grootvader het levenslicht zag in 1760, nu twee honderd en acht jaar geleden dus Wijtske van Dam—Van Zwol is geboren op r3 juni 1881 en is nu dus zes en tachtig jaar. Zij is de dochter van Bauke Har mens van Zwol, die we al eer der tegenkwamen (zie boven) en die geboren is op 29 januari 1808. Wijtske werd geboren uit het derde huwelijk van haar vader, toen die al 73 was. Bauke zelf werd geboren, toen diens vader 48 was - deze vader, Har- men Jans van Zwol is dus ge boren in 1760. En tussen de nu nog springlevende Wijtske en haar grootvader ligt dus een verschil in leeftijd van welge teld honderd en een en twintig jaar Het lijkt ons welhaast uitge sloten, dat ons nu nóg kras sere staaltjes van dergelijke familieomstandigheden ter ore zullen komen. Het kan niet anders - dit z\jn de re cords van de records: een vader van iemand, die nu nog leeft, die geboren is in 1808, een grootvader, die ge boren is in 1760, een verschil in leeftijd tussen grootouder en kleinkind van honderd en een en twintig jaar. Wie daar boven kan mag het zeg gen Ja natuurlijk: dit zien de wat oudere voetballiefhebbers di rect: keeper Burema van Leeuwarden op Sonnenborgh in actie. De foto is gemaakt in de dertiger jaren, toen Leeuwar den in de toenmalige noordelijke eerste klas dikwijls een belangrijke rol kon spelen. WW Milalt De nieuwe Voorjaarscollectie van onze VERLICHTING is thans compleet Voor de schoonmaak alle bekende merken STOFZUIGERS Nieuwestad 76 - Leeuwarden Telefoon 05100 - 28215 Tl in diverse merken uit voorraad voor uw Caravan of boot. BIJ DE PUT Hoek Sacramentstraat Telefoon 33125 - 23172 naauw9,gr.hoogstr.7 leeuwarden tel.86815

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1968 | | pagina 7