F.POPMALzn. RECREANA Met een vrachtboot langs verre kusten 7 'T KLEINE KRANTSJE MAKELAARSKANTOOR l W~ FIT IVI I //,l I LEEUWARDEN Voor de verkoop van uw WOONHUIS - TAXATIES - HYPOTHEKEN - ASSURANTIËN Zaterdag begint Opbouw tentoonstelling de Recreana js spectaculaire zaak i Zaterdagmiddag vindt in de Frieslandhal in Leeuwarden de opening plaats van de derde Recreana, de grote recreatietentoonstelling, die zal duren tot en met 3 april. Een klein et maal vóór burgemeester J. S. Brandsma van Leeuwarden de officiële openingshandeling verricht, staan er nog honderden koeien in de veemarkthal. Het inrichten van deze expo sitie moet dan ook in een zo korte tijd gebeuren, dat deze opbouw in tentoonstellingskrin gen als uniek wordt beschouwd. Voor iedere grotere expositie in ons land hebben de deelnemers zeker drie of vier dagen de tijd om hun stands behoorlijk in te richten. Voor het inrichten van de Recreana beschikken de standhouders evenwel slechts over een tijdsbestek van niet meer dan twintig uur: het is de vrijdagse veemarkt, die de Re creana ieder jaar aan banden legt. Eerst om vier uur vrijdagmid- recreatie-show FRIESLANDHAL leeuwarden dag en geen minuut eerder, wan de laatste koeien van de markt net zijn afgevoerd en de reini- gingsploeg nog druk bezig is de immense hal schoon te spuiten, kunnen de standhouders hun materiaal binnen de Friesland hal brengen en zaterdagmorgen om twaalf uur zullen alle stands tot in de puntjes ingericht moe ten zijn,- althans zo heeft de organiserende Stichting Recre ana het bepaald. Er resten dan nog twee uren om eventuele stofjes van de vloer te vegen, want om twee uur zul len de genodigden zich verza melen voor het bijwonen van de opening. Een uur later, om drie uur, zal de tentoonstelling opengaan voor het publiek. Dit inrichten van de tentoon stelling in een onvermijdelijke sneltreinvaart maakt de op bouw tot een zeer spectaculair zaak en het was de laatste jaren telkens een verrassing te zien in hoe weinig tijd iets tastbaar groots tot stand kon komen. De Recreana krijgt ditmaal een bijzonder karakter door het deelnemen van de Koninklijke Marine, die hier zal laten zien welk nuttig werk de marine mensen in vredestijd kunnen doen. Er komen verschillende marineschepen, die het publiek kan bezichtigen, er zijn duikde- monstraties in het Van Harinx- makanaal, er zullen kikvors mannen in actie komen, een helicopter demonstreert red dingswerk en de marinierskapel zal door de stad marcheren. Maar dit alles vormt slechts een entourage van de tentoonstel ling, die zelf geheel op de re creatie is ingesteld. Er zal dan ook alles te zien zijn, wat maar iets te maken heeft met de re creatie in de breedste zin van het woord. Meer dan honderd standhouders doen er aan mee en er worden belangrijk meer bezoekers verwacht dan de 25.000, die er het vorige jaar zijn geweest. Slot In de namiddag van de tweede dag in de Mexicaanse haven stad Mazatlan werden de tros sen van de „City of Sydney" losgesmeten en koerste zij weer naar het zuiden, de Stille Zuid zee in. Voor de boeg hadden we nu een vierdaagse zeereis naar de Mexicaanse havenplaats „Acapulco". We volgden zoveel mogelijk de kustlijn die zich rotsachtig ver toonde met bergen op de achter grond. De oceaan was rustig en deed z'n naam van Stille Zuid zee eer aan. Richtte men het oog naar de zeezijde dan ver toonde de rusteloze wateropper vlakte weer tal van kopje-dui kende bruinvissen en snel over het water schietende vliegende vissen. Eens ontstond er een grote kuil in 't water waarin '11 enorme kop van het één of an dere zeemonster zich even liet zien. Na een paar heerlijke dagen op zee te hebben doorgebracht, stoomden wij de haven van Acapulco binnen. De stad zag er verwoest en rommelig uit, oorzaak een cycloon die hier, een paar dagen tevoren had huisgehouden. Tal van houten huizen hadden het onderspit moeten delven, maar het leven ging voort. De toonbanken van de kroegjes, met de nodige spullen erop, stonden tussen de puinhopen buiten, en in open ruimten werd muziek gemaakt, gedanst en gezongen. Van Acapulco vond „the City" haar weg naar onze laatste stop in Mexico, Salina Crux. In de haven van deze stad met kost bare havenwerken zwommen haaien om ons schip. Mensen aan boord „vermaakten" zich toen door lege flessen en scher ven van potten buiten boord te slingeren, die dan door de haai en gulzig naar binnen werden gewerkt - een wrede sport We verlieten nu de Republiek Mexico en zochten de stad Ocos op in Guatamala. Ook hier drukten we even de bodem. Te gen de avond namen we weer afscheid om de volgende dag Champerico te bereiken. De „City" zocht hier geen plaats in de haven maar bleef vóór de ree liggen. Hier moesten we een klein luchtreisje maken om van het schip in een sloep te wor den verplaatst. In een vierkante mand namen we plaats, een korf als van een luchtballon en toen werden we door een scheepstakel over de verschan sing door de lucht getakeld in een kleine sloep. Het was mijn eerste luchtreis Van Champerico ging het naar San José in Honduras. Echt vul kanisch leek hier het bergland schap. Twee dagen later be reikten wij Acajutle in Salvador. Hier zagen we in de avond en nacht een werkende vuurspu wende berg. Een machtig ge zicht. Telkens braakte de berg En dit zijn dan de heren Stefan (links) en Turksma, recher cheurs van politie in het gemoedelijke oude Leeuwarden van toen, populaire figuren in een tjjd, toen iedereen iedereen nog kende. Ook zij hoorden thuis in de fotoserie „Langs de straat", waarover we ook al schreven op de voorpagina. Let u ook even op de pliesjefiets tegen de muur - ziet u dat tasje met de revolver zware, donkerrode vuurmassa's uit, dood en verderf brengende. Ons einddoel Panama naderde nu. In de Golf van Panama was het nog even ruw weer. Hier zagen we nog een school wal vissen, zeker door de storm af gedwaald van de zeeën rondom het Zuidpool-continent. In de voorhaven van Panama, Balboa, nam ik afscheid van mijn vrienden Bill en Harry. Met een handdruk, een „good bye" en een „good luck" scheid den onze wegen. Panama en de Kanaalzone maakten op mij een grootse indruk. In de stad zelf vond ik alles schilderachtig en ongewoon. Door de straten zag men lopen: de bronzen inwo ners van Panama, negers van Een „hardstikke mooi" plaatje van de verkeersdrukte bij het Hotel Spoorzicht, genomen in 1926. Schilderachtige autobussen staan hier bumper aan bumper, een personenauto (een „luxe" auto zeiden ze vroeger; dat hoor je trouwens nog wel eens, anno 1968 jakkert in de richting van het station, snelheid dertig kilometer, een pliesje staat paraat om in te grij pen. Links de drie hoge bomen, waarover in de laatste Krantsjes geschreven is - aan de voet van een van die drie zat altijd De Barones Jamaica, rijk aangeklede Mexi canen, Amerikaanse soldaten en matrozen. Overal waren caba rets, waar binnen negermuziek klonk. Toen ik mij in 1913 in Panama bevond, werkten er aan het Ka naal ruim dertig duizend men sen in de moerassen en wouden. Het heeft geweldig veel mensen levens gekost. De „gele koorts" eiste duizenden slachtoffers. Toen er een duizend Chinezen werden aangevoerd, waren er in een paar weken acht honderd overleden. Een deel pleegde zelfmoord op vreemde manie ren,- zij hingen zich op aan hun eigen vlechten of doorstaken zich met stukken bamboe. Dit alles in overweging nemen de deed mij besluiten dit terrein des doods spoedig te verlaten en daarom boekte ik passage naar New York - voor een reis met nieuwe avonturen J. C. VAN DAM Een abonnement op 't Kleine Krantsje kost slechts f 3,75 in een half jaar STADSNIEUWS VAN VROEGER (Vervolg van pag. 6) publiek via de dienstlokalen van het P.T.T.-kantoor door een nooddeur naar de Driekramer- steeg worden gevoerd, vanwaar men zich kan begeven naar de er tegenoverliggende openbare schuilplaats. Ten einde bij luchtalarm de ontruiming van het kantoor zoo vlot en snel mogelijk te doen verloopen, wordt een ieder aan geraden van deze regeling ken nis te nemen en in voorkomen de gevallen aan de uitvoering daarvan volle medewerking te verleenen. 1944)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1968 | | pagina 7