Dit zeggen de sterren voor april.. Op bezoek bij een kaartlegster op 't Vliet T KLEINE KRANTSJE De laaste maanden hewwe we ons in dizze kolommen druk maakt om parapsiegologische veskienselen. We hewwe bij Ma dammeke, Kaïa en een planeet- kundige op bezoek weest (alleen voor damus). Inne laaste oorlog wadder 'n minder bekende kaartlegster oppet Vliet, die inne buurt fan Hein Appeldoorn woonde. Se hiette Leida. Met mien kennes (Rein) ging ik er op een wintermiddag hene. In 't skemerdonker sloeg Rein mette knokkels oppe foordeur. Kommer mar in" hoorden we. We stapten binnen en werden begroet met „Oh bist dou dat". „Leida, ju mutte ons de kaat even legge", sei Rein. „Eest even de lamp ansteke" sei ut aardige LOOF HET OF NIET: LEIDA KREEG GELIEK vrouwtsje, dat ondertussen un spul kaaten uut de tafella op diept hadde. Se feegde mette flakke han krumels fan ut kleed (die der niet lagen) en likte an hur duum. Met een verbazende handigheid begon se de kaaten deurmekaar te skudden. „Trek drie eruut"sei se teugen mij. Ze skoof se ongesien anne kant. „Nou jou skudde". Weer likte se an hur duum en lei de kaaten op hoopkes. „Dit is je kruus - dat acht je niet - dat ferwacht je niet - dat komt séker „Nou sal het mij benieuwe" sei se. ..Mij oek" sei ik. Leida an hur finger likkend, wipte ut eerste stapeltsje om en sei fer- baast: „Der leit un swat wief op je huns. Kanst die te plak bringe Tis niet jou frou - nee ik sien ut al; un goeie vriendin, die feul bij jim over huus komt. Jou bliewe niet hier inne stad wonen, mar wèl inne buurt. Eerdus mutte je wel oppasse foor de moffen. Ik sien jou nog wellus inne beslotenheid, maar ut komt wel goed. Sitter mar niet over in Affijn, toen was Rein anne beurt. Weer ut selfde ritueel en Leida sei: „Nou salie we us kieke wat er foor dei leit". Se keerde de kaarten, snoof fer- skrikt en sei: „Och heerejee, dat liekt niet best - gauw even kieke wat er bij die losse drie anne han is. Nou, ik sien ut al, jou binne swaar de klos. Jou kom- me inne beslotenheid. Se veegde senuwachtig mette vlakke han over ut pluzen kleed en konklu- deerde uut de rest fanne kaaten dattie de dans ontspringe sou; op een wonderlijke manier, en dat ie in ut latere leven naar ut butenlan gaan su. Na disse séanse waren we dood- nieuwskierig en omdat Rein Leida skienbaar goed kende, lei se ons de betekenis fanne kaa ten uut. Ik skreef intussen alles op een stukje kastpapier - „un rooie heer is dat, en un ruten negen is dat ensefoort. „Ik foor- spel jou," sei se teugen mij, dat jou nog welles de echte waar- segkaaten inne hannen krije. Ik loof uut Spanje of soo. Maar voor jou Rein, is ut oppassen geblasen foor die rotmof". Nou, de lezer sal wel nieuws- kierig wese hoetet aflopen is. We binne samen naar huus gaan en hewwe fers fanne lever onse kaatlegkursus uutwerkt. Veertien dagen later het Rein in de bajus op stukjes katton, twee- envieftig kaaten uuttekent en precies deen wat Leida deed. „We sitte hier wel, mar we bin ne der in één keer allemaal uutHoeddie de kaat oek lei, steeds kwam etselfde-, in één keer frij Allemaal uutkommen Dat gebeurde toen oek met de kraak fanne gevangenis La ter is Rein naar Amerika gaan en ik ontdekte vijf jaar leden een tarotspel in een klein win- keltsje erges in Spanje. Ut swat- te wief oppet huus is metter- tied wat anne grieze kant wud- den Amekpyr fl DE BENTHUMERSTEEG liep vroeger van de Turfmarkt in de richting van de Voor streek en zal genoemd zijn naar de herberg De Benthem, die eertijds aan de Voorstreek stond. B DE DOKKUMER EE heeft eens in Leeuwarden een andere loop gehad, dan nu. Vroeger liep de Ee langs Cam- straburen in zuidoostelijke rich ting door de Arendstuin en vandaar dwars over de Nieuwe- buren langs de oostkant van de huidige Concertzaal Schaaf naar het punt, waar Eewal en Slot makerstraat samenkomen. Ten slotte verenigde., het water zich via de Eewal bij het Hofplein met het water van de voormali ge Middelzee. B DE MODDER was in opa's tijd een doorgang van de Grote Kerkstraat naar het Perlcswaltje. Er hebben hier acht arbeiderswoningen ge staan. Hoe men aan die vreem de naam De Modder kwam Wel, bij het opruimen van het kerkhof ten oosten van de pa rochiekerk van Nijehove werd de modder, die zich hier sinds lang had opgehoopt over de grond verspreid en daarna met keien bestraat. En sindsdien heette de straat De Modder. B DE BOK heette een herberg in de Kleine Kerkstraat, ter plaatse van de latere Coehoomspoort. In 1675 hebben Gedeputeerde Staten van Friesland deze „groote en welgelegene huysinge, stallinge, plaets enz., staende in de Kleine Kerkstraat, alwaer de Bock uit hangt" van de eigenaar Jan Al berts Bruinsma voor 2900 goud guldens gekocht om er een Rui terwacht in te richten. B HET ZWARTE KRUIS is de naam van verschillende huizen in het oude Leeuwarden geweest. Aan het Nauw was een Zwart Kruis, op de Nieuwestad heette het hoekhuis van de Nieuwesteeg het Zwart Kruis, een koffiehuis bij de Langepijp heette het Zwarte Kruis, aan de Voorstreek waren twee panden met de naam het Zwart Kruis en ook de herberg Het Tontje werd wel het Zwarte of het Swerte Cruys genoemd. B DE HOEKSTER KERK STRAAT is een andere naam voor de Wijde Steeg tussen de Voor streek en het Hoeksterkerkhof. De naam Hoeksterkerkstraat wordt nu nooit meer gebruikt. fl DE VIJZELSTRAAT heette vroeger Opgang, zoals er nu - even verder in de richting van de Prinsentuin - nog een Opgang is. Dit is een plaatje van die vroegere Vijzelstraat. De gracht op de voorgrond (nu Noorderweg) is in 1859 gedempt. B HET BOSCH heette vroeger een boerderij op het Leeuwarder Nieuwland te genover de voormalige uitspan ning „De Nieuwe Aanleg", bij oudere Leeuwarders ook als „Halfweg" bekend. De naam was ontleend aan de bomenrijke omgeving van de boerderij. Bij de boerderij was een particulie re begraafplaats van de familie Dorhout. Die is er trouwens nóg - de boerderij zelf is ver dwenen. B DE PERKSTEEG is verdwenen door de bouw van het Nieuw Sint Anthony Gast huis - de steeg liep van het Schoenmakersperk af in weste lijke richting. Niemand van onze lezers zal er nog herinne ringen aan hebben, want het was al voor 1865 dat de steeg verdween. Onder de naam B HET WALTJE komt in oude stukken het oos telijk deel van de Weaze voor tussen het Zwitserswaltje en de Uniabuurt. B DE SEIGNEURIEPIJP j lag eens over het water van de Eewal en verbond de Sint Ja- cobsstraat met de Beyersstraat. B DE TOEKOMST was een verkoophuis in de Post- straat. In een krant van 1898 vonden wij een advertentie van |De Toekomst, die toen alle soor ten manufacturen, meubels en kleding te koop aanbood. Tol huis heette de man, die toen in de Toekomst een toekomst zag. fl DE SINT CATHARENA- SCHOOL lag vroeger ten noorden van het Hoeksterkerkhof en was verbon den met de zich daar bevinden de woningen van de priester en de vicaris van de parochie Hoek. De school had in de middel eeuwen een heel goede naam. ES HET NIEUWE PARADIJS was omstreeks het laatste kwart van de zeventiende eeuw de naam van een herberg nabij de Doele bij het Sint Jobsleen. Er hing een uithangbord met een mooi vers: „Coomje van de reis en soelcje logijs - Soo komt hier logeer in 't nieuwe paradijs - Komt in als vrienden plegen - En soekt geen ander wegen - Hier tapt men bier en wijn - En dat om vrolijk zijn - In 't Paradijs is bon logijs - 1676". STIER 22 april—21 mei Wie de laatste week van april jarig is, zit het erg mee. Het gaat van een leien dakje. Dege nen die in de eerste week van mei jarig zijn, kunnen rekenen op hernieuwde vriendschap. Over het geheel is de maand, waar het liefdeszaken betreft, voor allen gunstig. Wees voor zichtig bij het doen van belof ten, leen liever niets uit. Reeds eerder waarschuwden we dat u gemakkelijk iets kwijt kunt ra ken. Bovendien kan door ge haastheid men zich niet meer herinneren waar men iets ge legd heeft. Noteer afspraken. TWEELING 21 mei—21 juni Uw sucecssen liggen voorname lijk in de laatste week van de maand. Op onverklaarbare wij ze kunnen zich meningsver schillen voordoen, zodat u zich in woord en geschrift duidelijk moet uitdrukken. Er is inspira tie en veel energie,- wat tot bij zondere prestaties kan leiden. Een financieel gunstige periode. KREEFT 23 juni—22 juli Over 't algemeen een moeilijke maand, waarin men niet teveel risico's moet nemen. Ongunstig voor reizen buitenlands, of han del met buitenland. Op het ge bied van de liefde echter wel gunstig en voor enkelen onder u (geboren omstreeks de 28e juni) kans in toto of loterij. U ontmoet misschien nieuwe ge zichten, wees echter voorzichtig bij het schenken van uw ver trouwen. LEEUW 23 juli—22 aug. Een goede maand waarin zowel op zakelijk als op liefdesgebied veel goeds te verwachten is. De gezondheid is veel beter dan voorheen en u voelt zich opge wekt. Dit zijn de voorwaarden waardoor u veel kunt verzetten. Dit is wel nodig, want we zien een afwisselende periode, waar in u profiteren kunt van de goede omstandigheden. MAAGD 23 aug.—22 sept. Deze maand zult u ontdekken en ervaren, dat alles in opgaan de lijn gaat. Reeds voorspelden we u dat dit „intuitief" zou worden aangevoeld. Vooral in het midden van de maand moet u „het ijzer smeden als het heet is". Geestelijk zowel als licha melijk komt u vrij snel in een veel betere conditie. Men gaat u waarderen om uw prestaties en optreden in het recente ver leden. Daarbij is hulp en mede werking aanwezig. Een goede maand, ook voor reizen en ont spanning. WEEGSCHAAL 22 sept.—23 okt. Geen maand om iets nieuws te beginnen. Over het geheel kunt u slechts met grote inspanning uw doel bereiken. Tracht te streven naar de laatste week van april, dan liggen de kansen iets gunstiger. Alles loopt wat „stroef". De beste resultaten be reikt u nog in samenwerking met anderen. SCHORPIOEN 24 okt.—22 nov. Zorg dat u wat achter de hand houdt, want deze maand is niet zo gemakkelijk. Wees voorzich tig op de weg, rij niet te snel en parkeer op plaatsen waar het mag. Voorkom de kans op een bonnetje Zorg dat u allerlei dingen (als het nodig is) zwart op wit heeft, want er is kans dat anderen hun beloften niet na komen. Over het geheel een periode waarin u op u zelf bent aangewezen en niets van een ander mag verwachten. SCHUTTER 23 nov.—21 dec. Een heel goede maand, waarin het accent ligt op vriendschap en liefde. Er is veel medewer king. De kansen op zakelijk ge bied zijn zeer goed. Let echter op uw gezondheid (kouvatten en maagstoringen). Er is kans op pkleine reizen of ontmoetin gen met nieuwe relaties. Een goede tijd voor sollicitatie of het starten met iets nieuws. STEENBOK 22 dec.—20 jan. Pas eind april is gunstig voor ondernemingen en het nemen van belangrijke beslissingen. De ze maand is niet bepaald een gunstige periode. Als u de laat ste week van maart goed benut heeft dan kunt u hiervan nog „oogsten". Met veel inspanning kunt u zich richten op de eerste meiweek. Dan zal alles u veel beter lukken. Wees niet eigen wijs, wat enkelen onder u kun nen zijn(!) Laat u adviseren of terzake kundig voorlichten. Uw type is vaak conservatief en vastgeroeste ideeën kunnen uw ontplooiing remmen. WATERMAN 21 jan.—18 febr. Begin april is heel goed. De laatste weken moet u als minder goed tegemoet zien. Wees dan niet te goed van vertrouwen en blijf critisch. U moet een hele boel op uw eentje proberen te klaren. Van uw direkte omge ving is niet veel te verwachten. Vandaar dat we u adviseren dan afleiding te zoeken. B.v. door eens uit te gaan of uw hobby's primair te stellen. Zo gezegd is de eerste week aangewezen om te profiteren van gunstige as pecten. VISSEN 19 febr.—21 maart Een maand met ups en downs, maar overwegend met ups. Daarbij komt allerlei drukte. Vaak komt u tijd en handen te kort. Voor kunstenaars onder u een heel belangrijke periode. Ook zakenlui beleven een gun stige periode voor in- en ver koop. Voor wie veel met kinde ren moet omgaan een drukke tijd. We denken aan onderwij zers enz. RAM 21 maart—21 april Een gunstige maand, vooral waar het reizen of het maken van nieuwe relaties betreft. Gunstig op liefdes- zowel als op financieel gebied. Opgepast moet worden voor maagklachten als gevolg van verkeerd eten of drinken. Over het geheel hebben Ramgeborenen veel te stellen met maag en darmklachten. (De ze maand door bepaalde planeet standen in het bijzonder). Som migen onder u die lang onder een bepaalde druk hebben ge leefd, zullen eind van de maand rustiger kunnen ademhalen. (Copyright 't Kleine Krantsje)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1968 | | pagina 8