Zaterdag gaat de Recreana van start! it Grootste Recreatietentoonstelling in Noord-Nederland -k RECREANA RECREANA lfeewen uw voeten! Geef ze Schoenen van Steeman Uit de stads- en dorps kroniek van Dr. Wumkes 9 'T KLEINE KRANTSJE 30 maart tot en met 3 april Frieslandhal Alles op het gebied van de Recreatie 30maart %3apr il 19 68 Speciale medewerking: Koninklijke Marine met vredestaken, duik- en reddingsdemonstraties kikvorsmannen en marinekapel Caravans - Zeil- en Motorboten - Casco's Tenten - Motoren - Fietsen - Brommers etc. Geopend: zaterdag vanaf 3 uur, zondag vanaf 10 uur, verder vanaf 2 uur NOG MEER LEZERS KLOMMEN IN DE PEN DEKKLEDEN VERHUUR OOK VERKOOP Scherpe prijzen TUINEN 35 - LEEUWARDEN recreatie-show FRIESLANDHAL leeuwarden recreatie-show FRIESLANDHAL leeuwarden ISI Meester Bresson Voor de tweede maal las in in 't Kleine Krantsje iets over mees ter Bresson uit de Kanaalstraat. Ik heb hem ook goed gekend. Het was in 1915 dat ik als hulp je in de huishouding bij hun was; ik was toen 16 jaar. Hij was een gezellige baas en had altijd grappen. Zijn vrouw was een heel klein wijfje, ik geloof geen Hollandse, want ze sprak wat gebrekkig,- meer Vlaams. Ik meen, dat ze een zoon of doch ter in België had. Er logeerde wel eens een klein meisje, dat dan „Bonmama" en „Bonpapa" zei. Maar eerst iets over hem zelf. Ik was nog maar net bij htm in dienst en toen stuurde hij me naar het kroegje om de hoek met een kruikje om oude klare. Ik begreep hem niet, want het was in oorlogstijd, dus er was niet zo veel van dat spul. Maar hij liet me gaan. Het was zo'n stamkroegje (ik meende dat er destijds een Verhoeve woonde]. Ilc deed de deur open en met één weer dicht, want ik zag er allemaal mannen. Ik kwam te rug zonder klare, maar meester Bresson lachte en zei: „niets tegen mijn vrouw zeggen hoor!" Zondags moest ik ook een paar uurtjes helpen en eens in de winter zei hij: „luister eens, je moet tegen mijn vrouw zeggen, het is voor u niet te lopen, spiegelglad Zij bleef dan thuis van de kerk en hij ging alleen. Hij kon dan een borreltje kopen bij café Neuf op de hoek van de Koningstraat-Voorstreek. Ook 's morgens had hij een geintje; ik moest dan een stukje spek van het mes happen, daar wordt je sterk van, zei hij altijd. We waren op een morgen aan het kleedje kloppen mijn buur meisje en ik. En daar kwam hij met het mes naar buiten en zei „hbo, eerst je stukje spek, want ik zie wel, je hebt geen kracht te kloppen". De voorbijgangers lachten en hij nog meer. Hij had zo'n bulderende stem. Toen ik over meester Bresson las, kwamen mij deze herinne ringen weer voor de geest. Ik ben nu bijna 69, dus het is al een tijd geleden. Ik heb er een leuk jaartje gehad. Maar ik ver diende er maar twee gulden in de week. Ik vroeg toen om op slag, maar het vrouwtje was nog al vinnig en zei: „je hebt ook een goeie kost". Zo ging dat vroeger. Ik kon toen een dienst- je krijgen van drie gulden en ben direct verhuisd. Het speet hem, want we konden goed op schieten. Maar één gulden be tekende toen nogal wat. Leeuwarden Mevr. E. ANTOINE—BORN IS! Heimwee naar vroeger Sinds januari j.l. heb ik een abonnement op uw Krantsje en ik moet u vertellen dat ik er reuze mee in mijn schik ben. Je hele jeugd komt weer in je ge dachten,, al die Luwadder typen zie je weer voor je en vooral als de lezers zo reageren. Zo kwam mij bij het zien van de foto van „Snorrewiets" weer in de zin, dat ik als kind en zelfs als een wat ouder meiske, met een grote boog om haar heen ging. Ik had zo'n respect voor haar wiedmes. Later ben ik haar wat uit het oog verloren, maar u kunt zich voorstellen hoe verbaasd ik na jaren opkeek, toen op een mor gen Snorrewiets haar A.O.W. bij mij kwam halen in ons Post agentschap aan de Jac. Maas straat. Ook zou ik zo graag iets willen weten over „Vodden Saakje". Ze kwam altijd bij ons thuis de vodden ophalen en aangezien mijn Moeke costuum- naaister was, kwam ze geregeld bij ons aan. Ik was altijd vol bewondering voor haar. Nu nog kan ik ze voor me halen: pittig, een brandschoon en mooi ge steven streepjes „skolk" voor, het haar (misschien met brillan tine) onberispelijk, gouden oor ringen, knoopkeleerzen en ver geet niet: „de gitten in 't goud". Een pracht type was het Joade Betsje kan ik me niet zo goed meer herinneren ,maar wel hoor ik nog de roep van een groenteboerke, ik geloof dat hij Herder heette en die kon zo ge zellig roepen: Eén eerpus, één siepus, één wuttus - eerpels en siepels en wuttels bedoelde hij. Gek dat, nu je zelf ouder wordt, je dit alles zo helder voor de geest staat, een beetje heimwee naar „die goeie ouwe tied Misschien Doesburg H. BIEGEL—BAKKER 1748 30 December Te Franeker hebben enke le buitensporigheden plaats wegens het opdragen der magistraatsbestelling aan den prins erfstadhouder. In den nacht heeft men de Maegden van het stadswa pen te Franeker op de Noorderpoort weggehaald en in de stadsgracht ge worpen. Beschuldigd en gevangengenomen zijn: de molenaar Focke Hayes op de Noorder Molen en de zadelmaker Haije Faber. 1748 31 December Friesland telt volgens de opgave van J. Dothingh in „Verward Friesland" onge veer 135.000 zielen. Harlin- gen 7404, Engelum 115, waarvan dat jaar de schoolmr. en nog 16 inwo ners aan een besmettelijke ziekte stierven. 1749 16 Januari Te Koudum scheldt een persoon op de regeeringen; en als men hem gevangen wil nemen gaat het volk de klok luiden en ontwel digt hem aan de Politie. 1749 24 Januari Groote verdeeldheid in de Joodsche gemeente te Leeu warden wegens de beroe ping van Nachman Levy tot rabbijn. Er is een hech tenisneming bij te pas ge komen. De getuigschriften van de rabbijn, vertaald door J. Israël, informator in de Hebr. en Nederl. taal zijn zeer diepzinnig. 1749 1 Maart Te Buitenpost strooit men brieven rond met scherpe bedreiging tegen het beta len der vijf speciën. De in gezetenen zijn door de sterfte van het rundvee en de zware lasten verarmd en opstandig. De briefjes zijn met de naam Oranje driemaal gestempeld. 1749 24 April Twee inwoners van Hart- werd veroordeeld omdat zij met een naamlozen brief hun dorpsgenooten opsto ken de 50ste penning niet te betalen. 1749 13 Mei Bartele Jochums te Ooster zee gestraft met 14 dagen water en brood omdat hij in gezelschap zich zeer smadelijk had uitgelaten over ds. Jacobus Kramer aldaar en zijn komst als predikant, zijnde over de beroeping door de gemeen te tegen den grietman en stemgerechtigden merkelij- ken tegenkanting. 1749 13 Juni Oud-schepen Jan Klemrink te Leeuwarden laat op de geboorte van den jongen erfprins een groot vuur werk afsteken, waarvan het theater lang is 35 voet, breed 24 voet en hoog 23 voet, beschilderd door Rienk Keijert, vol symbo lische voorstellingen. 1749 26 Juni Jan Gooities te Metslawier gestraft met 14 dagen wa ter en brood. Hij had in een schip van Temaard naar Dokkum gezegd, dat de regenten op den Lands dag net zoveel te zeggen hadden als een jongen die een rinkelmantie thuis bracht voor een oortje. In de laatste troubles had hij zich gedragen als gecom mitteerde van Metslawier en toen zijn macht en au toriteit breed uitgemeten. Ook had hij gezegd dat de prins van Oranje door het gemeen zo groot was ge worden maar als hij het niet anders maakte dan tot dusverre, het gemeen hem dan ook wel weer wat kleiner zou kunnen maken van nieuwe kleden ln alle afmetingen, o.a. van katoendoek, hennep- en nylondoek Ao 1880 Zuidergrachtswal 24 Tel. 25315, na 18 u. 27324 LEEUWARDEN 'W\A/WWWWWV>AAA/V\AAAAAAAAAAAAAAAAAAA/WV\AAAAAAAAAAAA/WVW\Ae

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1968 | | pagina 9