De Tuinsier Waterpoort in vroeger eeuwen Werkloosheid kan je doodongelukkig make 1 KLEINE KRANTSJE In vroeger eeuwen hebben er op verschillende hoeken van de stad land- en waterpoorten gestaan. Helaas hebben onze voorouders het niet de moeite waard gevonden deze bouwkundige monumenten te bewaren voor het nageslacht; de een na de ander zijn ze gesloopt, zodat wij nu niet meer hebben, wat een stad als Sneek bijvoorbeeld nog wel aantrekkelijk maakt: een waterpoort. De poort op deze foto is de Tuinster Waterpoort, die dus over het water van de Tuinen lag tussen Nieuwe- en Oosterkade. De Tuinster Waterpoort is precies anderhalve eeuw geleden opgeruimd, maar in 1935 bij de viering van het vijfhonderd jarig bestaan van Leeuwarden is ze nog eens even in ere hersteld. En van die poort-van-carton is deze foto gemaakt. Der ist 'n giessel op 't ogenblik in ons land, diet, as die je treft, je doodongelukkig make kan. En niet allenig je seis, mar je hele gesin gaat'r met onderdeur. Wij bedoele de werk loosheid. Atje altied hard an't werk weest binne, en je wudde ineens terugdrongen tot niksdoen en leve mutte van de kas van de een of andere Bond of fan de Gemeenskap, nou dan foei je wel dat 'r wat mis is in disse wereld. In 't Noorden binnen 't foornamelijk de industriële en agrariese sektoren waar 't mensen te feul binne. Mar at je de samenle ving in sien totaal beskouwe dan liekt 't ons dat 'r nog wel mannen en frouwen onder te brengen binne. Wij hewwe op 't oog de Dienstensektor en dan spesjaal de Orde- en feilig- heidsbewaring. At je faak oppe weg binne en je kieke een bitsje uut, dan sien je de ene Ferkeersmisdaad na de andere. Maksimum snelheden wudde negeerd. Snij en is an de orde fanne dag. Je houwe af en toe je hart vast. D'r binne fan die gekken diet sich fan de een- foudigste ferkeersregels gien flikker antrekke. En je siene nooit een pliesje omdat 'r fer- moedelijk niet genoeg binne. Se binne d'r welus at je ferkeerd parkeerd stane, mar dat binne oek de eenfoudigste gefallen. En dan 't bushuuske hier oppe hoek. Gister setten se d'r nije glasen in en fanmorgen lagen se d'r alweer naast. En dat gebeurt so'n paar keer inne week. En wij mar betale foor al die nije ruten. En die binne niet so goedkoop. Laat seis mar es 'n nije ruut insette as de skilder al bereid is om foor sun wisse wasje fan 'n fieftig gulden naar je toe te kommen. En dan de straatlampen seis, om mar niet te spreken over de as- fatten met inventaris, die gere geld over de straat skopt wudde. Fatte je sun straatskender bij sien lurven dan kan je nog te doen krije met de pliesjerechter via Fader of Moeke. Een pliesje- man sou in sun gefal mogeluk nog wat doen kanne. Ferder liekt onze stad wel een fullis- hoop. Iedereen gooit sien friet- sakjes en plestiekverpakkingen mar ergus neer. Nette buurt Wij wone in 'n sogenaamde nette buurt. We hewwe tussen de straten an weerssieden een middenperkje. Mar at je siene wat die nette meensen op 't middenperkje deponere.... Al le oprumingsrommel uut de tu- nen wurd 'r neergooit. Dat is oek wel de skuld fan de Ge meente die 't niks doet om 't oprumen van de rommel een bitsje gemakkelijk te maken. Se sette wel ergus een grof-vuilauto neer, mar se fergete dat de meensen gien sin hewwe om een kilometer met 'e rommel te sjouwen. Nou mutte je oek us fergete om je oto af te sluten. Assem in de gaten krije binne je doodonge lukkig, want joyrieding skient teugewoodig beloond te wurden, so kien binne se d'r op. Meiskes en frouwen kanne 'sa- vus niet meer veilig over de straat gaan. De handtaskes wud de teugeswoodig met de brom fiets uut 'e hannen grist, 't Komt oek al foor dat, as je 'savus je hon uutlate, teugen de straat timmert wudde, alleen omdat je mogeluk 'n paar centen in je portefulje hewwe. De nijste mop hier is dat je in je huus 'n freemde fent teugen- komme, die seit fan de gemeen te te kommen of fan de sentra- le ferwarmingsaak. As je d'r ferder op ingaan het ie sien gro te waffel al klaar met: „Dan bin ik seker ferkeert" of „de baas het toch seit da'k hier we- ze mut". Meestal het 'r dan sien strooptocht deur 't huus al ach ter de rug. Afijn, we hoeve mekaar niks te fertellen en je mutte de krant mar goed bijhouwe. Dan weet je wel wat 'r anne hand is. Se hewwe bij ons de laatste jaren tweemaal inbroken. De pliesie is natuurlijk kieken komen. Een drukte fan belang, alles uutleg- ge, fingerafdrukken. Ferder hew we d'r niks meer fan hoord. En atje frage: „Wete jimme al wat" dan segge se doodeenvoudig: „Nee, mar we hewwe oek gien pesseneel om 'r erg veul werk fan te maken". Wij wone in een bosrieke om geving mar je kanne wel tuus- blieve. Je kanne niet feilig in 't bos wandele vanwege de gure tiepes die 't sich daar ophouwe. En foor kienders en 't frouwe- lijk geslacht is 't helemaal uut- sloten dat die an disse eenvou dige rekreaasje deelnimme. Se prate veul over rekreaasje, mar at je je d'r niet fertone kanne, kanne se 't net so goed niet hewwe. At je 't op grond fan alle erfa- ringen, berichten en gebeurte nissen beskouwe en berekene dan mutte d'r bij de Orde-, Be waking- en Feiligheidsdienst toch ettelijke honderdduzenden man- en frouwarbeidsdagen te f erf uilen weze. Mar je hore d'r nooit fan dat 'r in disse rich ting veul mannen en frouwen fraagt wudde. Wel dat se ldage over feuls te min meensen. 't Noorden het altied 'n repu- taasje had dat se goeie pliesie- agenten levere kanne. Ik hew indertied 'n paar jaar in Amster dam woont, mar dar waren enorm veul Friese en Groningse pliesieagenten. We wete wel dat 'r enorm streng selekteerd wud de mut, mar dat is gien be swaar. Dat wud foor elke baan daan. Beter leefklimaat At se nou toch geld uutgeve wille foor de werkloosheidsbe- strieding dan leit hier een ter rein war 't beide kanten wat uutkomme kan en niet foor even, mar blievend. An de ene kant helpe je de meensen diet gedoemd binne, deur de werk loosheid, geestelijk en materieel naar de boojum te sakken. En as disse meensen holpen wud de, helpe sij de maatskappij om 'n beter leefklimaat te skeppen. Want 't is toch een skande dat- te je in disse welfaartstaat je persoonlukke feiligheid heien dal kwiet binne Eindhoven L. H.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1968 | | pagina 3