De gevelstenen spreken Foto van landelijk laantje heeft lezers voor grote problemen geplaatst Uit de stads- en dorps kroniek van Dr. Wumkes 5 'T KLEINE KRANTSJE TUINEN 35 - LEEUWARDEN Het in het vorige nummer van 't Kleine Krantsje afgedrukte zoekplaatje „Leeuwarders waar is dit heeft onze lezers voor grote problemen geplaatst. Zelden of nooit ontvingen wij dan ook zoveel verkeerde oplossingen, waarbij verschil lende onjuiste plaatsbepalingen ter tafel kwamen. Maar er waren ook tal van goede oplossingen: verscheidene (oudere) lezers herinnerden zich de plaats waar de fotograaf voor het maken van deze opname moet hebben gestaan. Het zoekplaatje in 't Kleine Krantsje nummer 84 is volgens mij het Kalverdijkje, schrijft ons de heer Th. Dijkstra, die zelf heel dicht in de buurt aan de Poppeweg woont. Ook mevrouw Van der Veen—'Venema uit Leeu warden meende in de bomen van het landelijke laantje die van het Kalverdijkje te herken nen. Grote twijfel spreekt uit de brief van mevrouw A. J. Bijleveld— Huisman te Leeuwarden, die ons letterlijk schrijft: „Het wil mij voorkomen, dat het plaatje afgedrukt in 't Kleine Krantsje ,de weg van 't Schoppershof is. Vroeger ston den er ook bruggetjes over 't water aan de Groningerstraat weg, maar de weg lijkt mij er te smal. We zullen het dus maar op Schoppershof hou den, hoewel het me wat te mooi is voor 't Schoppershof- wegje. Het is maar een gok van mij". In een postscriptum voegt me vrouw Bijleveld aan deze ont boezeming nog toe: ,,'t Kan ook nog de Lekkumer- weg zijn van vroeger. Of toch Groningerstraatweg Volkomen zeker van haar zaak is mevrouw H. de Vries—Boer- sma uit Drachten, die ons kort en bondig meedeelt: „Het plaatje dat in 't Kleine Krantsje staat, is de Span jaardslaan". Ook mevrouw T. Houkes—Ra- dersma blijkt geen moment te twijfelen: „Oplossing zoekplaatje: Span jaardslaan vanaf de Noorder- brug". Beide dames zouden over dit onderwerpp goed kunnen pra ten met de heer H. van Wijk uit Greunshiem, die ons bericht: „Zo goed ik me kan herinne ren moet dit de Noordersin gel zijn, vanaf de Noorder- brug links of hoek Spanjaards laan-Noordersingel, waar nu een kinderarts woont". Geen Kalverdijkje, geen Span jaardslaan, geen Schoppershof en ook geen Noordersingel, maar Groningerstraatweg dacht de heer S. van der Kamp te Leeu warden: „Dit is de Groningerstraat weg, vroeger de Zwarte Weg geheten". Ook mis Maar ook de heer Van der Kamp heeft het mis ;de foto, die wij de vorige maal in de krant af drukten had niets te maken met de Zwarteweg, noch met de straten, die door de andere in zenders en inzendsters werden genoemd: wat in onze krant stond, was het begin van de Huizumerlaan, van een goeie vijftig jaar terug. „In het intieme, enigszins „stijve" laantje in 't Kleine Krantsje, herken ik de Huizu merlaan, zoals die er tot het begin van deze eeuw uitzag", aldus de heer S .de Jongh, die ons verder bericht: „Ik kom tot de conclusie, dat deze laan er in de loop der jaren niet op is vooruitge gaan. Voor de Plantsoenen dienst van Leeuwarden is het een foto om van te watertan den. Wat vallen hier een bo men te rooien". „Dit is de oude Huizumerlaan van omstreeks 1900 en wat la ter ook nog" schreef de heer G. de Vries te Leeuwarden. Proeftuin „Op de voorgrond links ach ter de drie eerste bomen was een bruggetje met in het mid den een afsluithek - dat was de ingang naar de Proeftuin. Er stonden nog maar weinig huizen aan deze laan. Café Tivoli heette toen Café Ceres met een speeltuin er naast met maar één schommel, een wip plank en een draaimolen. Voor een dubbeltje mochten wij daar in spelen. Ik heb nog steeds heimwee naar dit mooie, rustige laantje, evenals naar het laantje Het Kalver dijkje aan de Groningerstraat weg". De heer A. van der Made uit Leeuwarden herinnerde zich bij het zien van deze foto, dat er op de grens van de weg en het grasland een houten afschei ding lag van enkele centimeters breed: „daar liepen wij dan op om te proberen het evenwicht te bewaren". De heer G. Hoekstra uit Leeu warden wist ons nog precies aan te geven, op welk punt de foto graaf heeft gestaan: „midden in de Huizumerlaan, waar nu een trafohuisje van de Energiebedrijven staat". De heer Hoekstra maakt ook nog even gewag van de grote boerderij, die vroeger op de hoek van de Huizumerlaan en de Schrans heeft gestaan. Vergissen wij ons niet, dan heeft Ike de Jong op deze boerderij gewoond, dezelfde De Jong, die later in het hotel Spoorzicht kwam. Hoe was 't ook al weer: is de boerderij afgebroken of af gebrand De winnaar Nu de gelukkige winnaar van de uitgeloofde boekenbon van vijf gulden: het is de heer W. T. Pol, Achter de Hoven 16 c te Leeuwarden. Wij feliciteren de heer Pol met dit succesje - hij heeft zijn prijs op dit mo ment al in huis. 1749 12 Juli Een oproerige gemeente uit Temaard trekt in den nacht onder aanvoering van Sicke Pieters, gewezen jeneverstoker te Franeker, Klaas Komelis uit Ter- naard en Jacob Sybes uit Vischburen, naar Holwerd waar zij 's morgens te 5 uur de klokken gaan lui den. Als men met vijandi ge bedoelingen naar het huis van den grietman wil optrekken verzet zich koopman Sjoert Joosten daartegen, zoodat de stem ming omslaat en de aan voerders de vlucht nemen. De stadhouder vereert den koopman met twee gouden penningen. 1749 12 Juli Dirk Piet Stoeltie te Nes begeeft zich des morgens tusschen 5 en 6 uur naar Nijkerk; klopt den dorps- rechter op met bevel de klok te kleppen. Hij zegt tot Johannes Wilman te Nes dat hij volk moet doen optrekken naar Hol werd. Hij wordt gestraft met geeseling en 5 jaar verbanning. Hendrik Wynsen te Wie rum is naar Peasens ge gaan en heeft op order van twee particulieren den voormaligen dorpsgecom mitteerden aangezegd om de klok te kleppen, en een parig naar Holwerd te trekken,- gestraft met gee seling en s jaar verban ning. 1749 19 November In de Westerkerk te Leeu warden wordt bijgezet het lijk der weduwe van dr. Huber die f 80.000 aan het stadsweeshuis aldaar ver maakte, dat in zeer arme lijke toestand verkeerde. 1749 22 December Als de executeur van O. Stellingwerf c.s. bij eenige inwoners van Donkerbroek die weigeren de quotie te betalen, deze bij executie wil innen, klept men de klok en stroomt een grote volkshoop samen met stokken, palen en vorken gewapend, om den jongen, die de klok klepte, maar bas door den „eksteur" c.s. ge vangen was genomen, te bevrijden wat hun gelukte. De baldadigen werden 26 Dec. in hechtenis genomen 1950 4 Maart Gerechtelijk onderzocht de handelswijze van Jan Ja cobs, schipper te Noord- wolde, die het huis wilde openbreken van koopman Franke Willems, om het uithangbord, waarop de Greaf van Buren geschil derd was, er af te slaan. 1750 18 April Jacob Sybes van Temaard, te Leeuwarden onthoofd, als medeplichtig aan de oproerige bewegingen op 1 en 2 Juli 1749 te Hol werd, Waaxens, Brantgum en Temaard, toen hij met een geladen pistool de menschen dwong om me de op te trekken. Sybren Saskers uit Koudum om dergelijke redenen gegee- seld, gebrandmerkt en tot 10 jaar tuchthuisstraf en daarna verbanning ver oordeeld. 1750 16 Mei De muntmeester van Utrecht naar Leeuwarden ontboden voor het slaan van heele en halve gouden rijders. 1751 10 April Verschenen bij A. Ferwer- da te Leeuwarden. Jac. Bosch, Trouwhartige waar schuwing, tegen het doo- delijk vergift van J. Steen stra's boek tegen de geest drijverij. (Vervolg van pag. 4) ketting, maar het waren de ro zenkransen. Had u in die tijd maar eens aan iemand gevraagd hoe het zat. Maar in die tijd werd het wees huis u misschien voorgesteld als een boeman, als je niet oppast, ga je daarheen. Menig oud zus tertje kon zich wel eens in het graf omdraaien, dat dit van hun verteld werd. Terwijl ze de naam van Eerwaarde Zusters van Liefde droegen. Leeuwarden H. J. TEN HULSCHER Vandaag weer eens een afbeelding in de serie: „De Gevelstenen spreken" en wel een te kening van een steen, die niet veel Leeuwarders ooit hebben gezien - wie direct kan zeg gen waar deze steen zit is een knappe vent. Mors Omnia Soluit staat er op - De dood lost alles op - wie zal dat tegenspreken En nu de plaats van deze steen. Wel, hij is niet zichtbaar van de straatzijde af, de steen zit in de zijgevel van het pand van Draisma en Valkenburg in de Doelestraat. In de andere zijgevel van het zelfde pand vinden we twee datumstenen: Anno 1738. Ook zit hier nog een steen met een doodskop in de muur. WWVWWWWWWWWWWW\AAA/V\AAAAAAAAAAA/WWWWWWWWWW Geef ze Stktett&i vow1 Stcc-man ArtA/VWVW*AAA/V*AA/WWW*/VWVW*AA/WWWWWW\rt/W*AA/WWW*/WW* Nog eens de foto van het zoekplaatje in de krant. Ziet u het nu 1 Het begin van de Huizumerlaan in oude glorie

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1968 | | pagina 5