HELE SCHOLEN GINGEN MEKAAR TE LIJF Het staat in de sterren geschreven KNOKPARTIJEN MET STOKKEN EN STENEN Herinneringen aan de school van meester Boersma Dames, is er iSiliiESE» 9 'T KLEINE KRANTSJE STADSNIEUWS VAN VROEGER „O, waai ik eens schoolging O, plekje dei jeugd Zo zorgloos, zo zonnig, Zo rijk aan geneugd 't Is al een mensenleeftijd ge leden, maar toch herinner ik mij nog duidelijk mijn school gaan in de Schoolstraat, school no. 4, van de heer Boersma. Het lage gebouw van de school, met de gymnastiekschool er naast, is maar weinig veranderd. Maar het onvergetelijke snoep winkeltje van De Haan er naast, is verdwenen. Zo tegen school tijd, wanneer we een cent rijk waren, was onze eerste gang naar De Haan, waar we twee vingerhoeden vol salmiakjes konden krijgen. Wij hebben er als schoolkinderen nogal wat zaken gedaan, zodat de familie De Haan zich later waarschijn lijk uit zaken terug kon trek ken. J. C. VAN DAM Wij jongens van de Boersma's school voerden nogal eens strijd tegen andere scholen. Was één van onze knapen afgeranseld door een jongen van een ande re school, dan werd dit bij school rondgebazuind en de strijd barstte los. Dit was nogal eens het geval met „De Ruyter- school" in de Sint Anthony- straat. Beste lezers van 't Klei ne Krantsje, wat ging het er dan op los. Met stokken en steenge- gooi had dan zo'n gevecht plaats. Vaak moest de politie er bij te pas komen om er een eind aan te maken. Maar de politiedienaren Koopal en Trossel liepen vaak liever een straatje om, als er troepen jongens aan 't bakkelijen waren. Met de Roomse school van meester Bresson in de Speel mansstraat hadden wij het ook nogal eens aan de stok. Vuurbang Voor één van de jongens van die school waren we vuurbang. We noemden hem „de buffel", omdat hij groot, fors en bijzon der sterk was. Hij was een zoon van de heer v. d. Meulen, die op de drukke kant van de Nieu- westad een zaak in verf en glas had. Nooit durfde ik daar voor één of twee centen stopverf te kopen. Met stopverf-balletjes be kogelden wij elkaar, wanneer de meester met de rug naar ons toe stond. Meer van vredelievende aard was het laten ontkiemen van 'n bruine boon in de sponsedoos. Wanneer de spons goed nat werd gehouden ontsproot de bruine boon. Wie de verst ont wikkelde spruit ko tonen, voel de zich een hele Piet. Van de leraren van de school herinner ik mij nog het best meester Bickbergen, door ons „de pruum" genoemd, die niet vies was van een pruimpje B.Z.K. Het vocht liep soms langs zijn mondhoeken en overtollig speeksel spuwde hij in een „kwispeldoor" naast zijn lesse naar. Ook meester Mollema herinner ik mij nog duidelijk. Een goeie kerel die leuk met ons kon om gaan. Later kregen we in de ga ten dat hij nogal eens een bor reltje pikte bij Hoogkamp, café oude veemarkt. Verder schiet mij in gedachten meester Bunck, voor ons „de Beul" - hij kon er geducht op losslaan. Meester van der Werf, ook lang niet zachtaardig, strafte door zon daars op de knieën vóór de klas te doen plaats nemen, wat op de duur nogal pijnlijk was. Ook kregen we wel eens een klap met een liniaal, die hij al tijd bij zich had. Om ons wat in het gareel te houden spaarde men in die jaren de roede niet. Onze kennis in schrijven begon met griffel en op de lei. Het krassen daarop ging je soms door merg en benen. Dan kreeg het polood een beurt, gevolgd door schrijven met inkt. Dit viel de eerste paar keren niet mee. Al heel wat van mijn school makkers zullen dit ondermaan se al verlaten hebben. Ik loop nu tegen de tachtig, maar ik heb nooit een van die knapen meer ontmoet; was dat wel het geval geweest dan zouden stel lig onze gesprekken zijn gegaan over onze heerlijke jeugdjaren, op die school van mijnheer Boersma in de Schoolstraat. ANONIEME BRIEVEN AAN DE POLITIE De commissaris van politie deelt mede, dat door hein her haaldelijk anonieme brieven worden ontvangen, dikwijls in houdende mededelingen over overtreding van de wet. Afgezien van het feit, dat deze wijze van mededelen buitenge woon onsympathiek is, kan ook door hun anonymiteit aan de schrijvers niet worden medege deeld, dat in sommige gevallen niet kan worden opgetreden, omdat deze gevallen niet straf baar zijn, hoewel een leek dat meent, zoodat het dan schijnt, dat de politie geen aandacht aan bepaalde feiten schenkt. De commissaris van politie ver zoekt derhalve dringend het minderwaardig anoniem ge schrijf achterwege te laten. Eventueel is hij persoonlijk voor een ieder aan zijn bureau te spreken. (1937) Dames, is er nog wat foor je bij De lapkejood is in de buurt en vrouwen lopen te hoop om te zien of er nog wat te halen is. Wie kan ons vertellen, waar de Leeuwarder Oliehan del Grasso stond en wie was de man achter de kar Een bekende Leeuwarder STIER 22 april—21 mei Een maand waarin u veel be kenden ontmoet, onder wie mensen, die u in lange tijd niet zag. Wees voorzichtig bij het beleggen of uitgeven van geld. Medewerkers of ondergeschik ten veroorzaken conflikten, vooral wanneer u in zaken zit - het is het gevolg van een on duidelijke afspraak. Een zeer goede maand, waar het vriend schap of liefde betreft. TWEELING 21 mei—21 juni Een zeer goede maand waarin u wellicht belangrijke beslissingen zult nemen. Het is daarom ge raden om „door te pakken". En kelen onder u kunnen rekenen op een goede oplossing van de moeilijkheden waar ze tot nu mee zaten. Er is hulp en mede werking aanwezig. KREEFT 23 juni—22 juli Over het algemeen neigt men tot het bouwen van luchtkaste il kunt zich namelijk beter van uw werkkring distanciëren, daar er spanningen kunnen optreden. Vandaar dat we u dringend raden met de werkelijkheid re kening te houden Uw plannen kunnen alleen met de grootste moeite worden uitgevoerd. Fa milieleden en vrienden zijn niet bereid om u te helpen - vandaar dat u het beste kunt wachten tot het eind van de maand. Tracht u in uw omstandigheden aan uw omgeving aan te passen. LEEUW 23 juli—22 aug. Evenals de voorgaande maand een goede en prettige periode, waarin u veel hulp en mede werking kunt verwachten. Deze maand is goed voor loterij of toto. Korte reizen, familiebezoek zijn prettige ervaringen, waar door u uw blik kunt verruimen. Veranderingen in huis, zoals vernieuwing en aanschaf van meubelen, kleding enz. staan op uw programma. MAAGD 23 aug.—22 sept. Mei is de beste maand om een paar vrije dagen „op te maken". In ieder geval moet u zich op de achtergrond houden. Eerst de laatste week van mei keert het getij. Zoek afleiding in uw hob by's of in voorbereiding van be paalde plannen. Wees voorzich- tig in woord en geschrift. WEEGSCHAAL 22 sept.—23 okt. Een gunstige tijd voor uw vriendschap en liefde. Over het algemeen een goede maand. U voelt zich echter wat in een ge drukte en sombere stemming, waarover u baas moet blijven. Kunstenaars onder u doen inspi ratie op evenals schrijvers die in deze maand veel produktie kunnen maken. Wees voorzich tig met vuur en scherpe voor werpen. SCHORPIOEN 24 o kt.—22 nov. Wees voorzichtig bij het lenen van eigendommen en geld. Er is kans op reizen en besprekin gen. Voor de liefde is deze peri ode niet zo geschikt. Kans op meningsverschillen. Voor zaken lieden eveneens geen succesvol le periode. Uitgezonderd zij die in de (fris)drankensector inge schakeld zijn. Op uw medewer kers kunt u niet afgaan, per soonlijk initiatief blijft geboden. SCHUTTER 23 nov.—21 dec. Een drukke maand waarin u veel moet verzetten. U valt van het een in het ander. Denk er aan op tijd rust te nemen. Bo vendien moet u zoveel mogelijk op organisatie afgaan en niet lukraak te hooi en te gras aan de slag gaan. Er is veel hulp en medewerking van derden. STEENBOK 22 dec.—20 jan. Reeds eerder merkten we op dat u veel vastgeroeste ideeën bezit en conservatief bent. Dat houdt niet in dat u een andere weg moet inslaan, want u zult ont dekken dat u beter voort kunt bouwen op eerder opgedane er varingen en kennis. Een andere kleur in uw kamer, een nieuwe kijk op een oude vertrouwde omgeving, geven u frisse ideeën, gericht op de toekomst. Daarbij zijn niet alleen de voorwaarden gunstig maar is er ook hulp en medewerking aanwezig. Wees zéér voorzichtig met nieuwe en onbekende kennissen, leen geen geld en goederen. WATERMAN 21 jan.—18 febr. Vooral de laatste week van mei is zeer gunstig in beroep en on derneming. Gunstig voor het oplossen van problemen, organi satie en planning. Een drukke tijd voor architekten onder u. In liefdesaangelegenheden ech ter minder goed. Neem de tijd om uw vakantieplannen voor te bereiden. VISSEN 19 febr.—21 maart De drukte van de laatste maan den zakt nu wat af. Bezint voor u begint, want er is kans op al lerlei meningsverschillen omdat u een en ander niet zwart op wit zette of niet juist afsprak. Allemaal ergernis en narigheid die u moet voorkomen. Vandaar deze waarschuwing. Wanneer u opdrachten geeft, spreek dan over de kosten, want anders zal b.v. een reparatie u lelijk tegen vallen, wat de financiële kant betreft. RAM 21 maart—21 april Wie eind maart jarig is kan wat nerveus zijn, doch moet hieraan niet toegeven. Over het geheel een goede periode, wat over schaduwd door bepaalde invloe den die tot wat somberheid neigen. Buitengewoon belangrijk is daarom afleiding door uitgaan of lezen van lichtverteerbare lit teratuur. Ontspan u door werk in de tuin. (Copyright 't Kleine Krantsje) rBjk-ü'E ff - ■^w)wmgS~ EHAHEEi. 'U!Si«55fr t"l

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1968 | | pagina 9