Lezers klommen in de pen ENAULT j 1 OSIER SPAHJAAftMLAAN Itt-LSSUWAWM-mVw Duitse bommenwerper stort neer bij de Poppeweg 'T KLEINE KRANTSJE 4 NAAR Poepetsje Smeding In het Kleine Krantsje wordt gevraagd of er ook lezers zijn, die iets meer weten te vertellen over de pianostemmer en le raar „Poepetsje Smeding". Mijn ouders en dus ook wij als kin deren, hebben hem heel goed gekend. Hoe hij eigenlijk aan die naam is gekomen, is niet recht duidelijk, de ene lezing beweert, doordat hij met zijn achterste erg gebogen liep, maar het verhaal ging ook dat hij vaak onder het lesgeven een windje liet, vandaar zijn naam Poepetsje Smeding. Doordat mijn ouders in het café Blauwhuis bij de „Kippeloop" woonden en op de bovenzaal geregeld dansavonden werden gehouden, hadden we veel con tact met hem, omdat hij de piano stemde en vaak voor de dansmuziek zorgde. En het was steevast de gewoonte wanneer de piano was gestemd dat mijn moeder vroeg om een paar fleu rige stukjes te spelen. Dat ge beurde dan prompt, want hij was niet vies van een borreltje, wanneer mijn moeder hem een paar offreerde voor zijn spel. Na verloop van tijd kregen mijn zuster en ik les van hem voor 25 cent per uur. Woensdagsmid dags ging ik naar hem toe, hij woonde toen in de Schrans ach ter de schoenenzaak van Kam- stra. Maar direct lesgeven was er niet bij, want er werd eerst thee gedronken en dan even piano tingelen. Spoedig evenwel moest ik mee naar de zolder, want hij was ook altijd aan het experimente ren met verschillende dingen. En als we dan weer naar bene den gingen, werd er nog eens thee gedronken, dus u voelt wel, dat ik meer met de rug naar de piano zat dan er voor, zodat ik geen hoogvlieger ben geworden in de muziek. Mijn zuster bracht het er wat beter af, zo dat zij na verloop van tijd al verschillende melodietjes kon spelen. Een deuntje was haar favoriet, n.l. Marlborough vaart ten oorlog en hij komt nooit te rug. En omdat dit forto moest worden gespeeld, werd er flink op de pianoo gehamerd, zodat haast horen en zien je verging. Dat hij een prima leraar was, bewijst wel het volgende: Een dochter van mijn zuster, die la ter ook les van hem kreeg - toen was het al twee kwartjes in het uur - kreeg het van hem zo on der de knie, dat zij later aan kennissen wel les gaf. Misschien herinneren vele lezers zich wel, dat hij toentertijd bij Radersma op Halfweg tussen Leeuwarden en Marssum zaterdags en zon dags altijd zat te spelen, dat loopje was vroeger een vaste regel van vele Leeuwarders. Velen kenden hem ook door zijn fiets, want wat daar alle maal niet aan bevestigd was... Ik herinner mij nog twee fiets bellen, van die hele grote, twee carbidlantaams en nog veel meer attributen. En dan de pet, het leek wel een grote zuidwes ter. En toch, ondanks zijn voor zorgen voor het verkeer, is hij door een ongeluk om het leven gekomen. Een grote slag trof hem, door dat z'n enige dochter jong is ge storven en waar hij en zijn vrouw eigenlijk nooit overheen zijn gekomen. Leeuwarden E. DIJKSTRA Kruisstraatschool Wat was het Kleine Krantsje weer mooi de laatste keer. Wij gingen ook op de Kruissstraat- school, onze Kor en Sierk en ik. Sierk heeft nog bij meester Vij- fer in de klas gezeten. Die man had inderdaad een korte voet en daarom had hij een staaf ijzer onder de schoen. Onze Sierk was ook zo'n boef, die legde dan donderpoeiers op de koppen van de spijkers in de vloer van de klas (hij had de 4e klas) en als de meester dan door de klas liep en hij kwam met dat ijzer op zo'n spijkerkop, dan was het pang 'k Weet nog dat Sierk toen een 2 met dikke rooie inkt in z'n schoolrapport had voor gedrag en Vlijt een 3. Vader ra zend natuurlijk. Die mevrouw Bijleveld—Huis man zat twee klassen hoger dan ik. Ze woonde in de Willem Loréstraat vroeger. Later toen is er een Christelijke school op de Pieter Feddesstraat gekomen. Die foto met die lapkejood, och ik kan die man nog zo goed voor mij krijgen, 'k Meende dat hij Cohen of zo heette, hij had zulk prachtig golvend haar. Soestdijk Mevr. A. BIJLSMA-AARTS SI De Ruyterschool Het aardige artikel van de heer J. C. van Dam „Herinneringen aan de school van meester Boersma" heb ik met bijzonder veel belangstelling gelezen. In de eerste plaats, omdat ilc ook tegen de tachtig loop en dus van zijn tijd ben, maar ook omdat ik als leerling van de „De Ruyterschool" wel eens heb meegedaan aan „veldslagen" tegen andere scholen. Die van Mr. Boersma incluis Een diepe duik in mijn archief leverde nog een ldassefoto op van de derde klas van de „De Ruyterschool", zijnde gemeen teschool no. 2, gelegen aan de Sint Anthonystraat, zoals de heer van Dam schrijft. Wij spra ken altijd van de Zak. Is dat fout De foto werd gemaakt in 1900. Aan die school bewaar ik de beste herinneringen. Het hoofd, de heer De Ruyter, was een kor te dikke man, blijkbaar erg bij ziende, want hij droeg een bril met bolle brilleglazen. Van de andere onderwijzers kan ik me herinneren: Mej. de Jong, die de ie en 2e klas onder haar leiding had. Een sympathieke jonge vrouw. Over haar zongen we vóór de school: „Juffrouw de Jong, nam een sprong. Hiervan daan naar 't Achterom. Van 't Achterom naar de Nieuwe To ren. Daar is juffrouw De Jong geborenOf hieraan enige feitelijke gegevens ten grondslag liggen, is mij niet bekend. In de derde klas heerste de heer Oosterhuis. „Oosterhuuske" in de wandeling genaamd, vanwe ge zijn afmetingen. Hij komt voor op de foto. Van alle leer lingen weet ik nog de namen. Hier zijn ze: Johan Uiling, Ype Terpstra, Willem van Gent, Piet Molenaar, Dirk Harmens, Sjou- ke Hylkema, Willy Zaadnoor- dijk, Gerrit de Looze, Gijbertus, Jacobus Sas, (later overste van de Generale Staf en militair attaché in Berlijn en degene die in r94o onze regering tijdig waarschuwde voor de op han den zijnde invasie), Epie van der Werf, Willy Schroder, Wou ter Attema, Johan Greidanus, Bont de Vries, Adriaan van Goelst Meijer, Karei Schone- boom, van der Feltz van der Sloot, Jhr. Gerard Bowier (later overste van de Marechaussee), Carel Kamerlingh, Roelof Hen driks, Johannes Huizinga, Willy C\d Jou Aet nty[ ftaqe.... van Dijk bijgenaamd ,de clown', Wigger van den Berg, Louis van der Woude, Bernard Engelsman en Piet Roorda. Verreweg de meesten heb ik uit het oog verloren. Van de mees ter ken ik nog veel bijzonder heden uit 1900. Dit is ook het geval met het andere onderwij zend personeel. Er waren nog aan de school verbonden de on derwijzer Simplonius, bijge naamd „dikke Simplex" en in Er zyn in de laatste wereld oorlog in de onmiddellijke omgeving van Leeuwarden verschillende Duitse en ge allieerde vliegtuigen neerge stort. Vele Leeuwarders zul len zich deze rampen nog wel herinneren. Een specta culaire crash maakte op 16 december 1943 een Canadese Lancaster bommenwerper, die boven Friesland door de vijand in brand werd gescho ten. Het brandende toestel vloog zuidelijk van Leeu warden in de richting van de stad, maar maakte ge lukkig een zwenking en ont plofte, toen het boven de landerijen vloog ten noorden van de Weidumerhout. Twee bemanningsleden hadden het toestel tijdig kunnen verla de hoogste klas Nauta, bijge naamd „Zwarte Kardoes" van wege zijn zwarte baard. Een heel merkwaardig man, die op viel door zijn zachte stem. Hij was een man, die zijn sigaar zeker tien maal aanstak. In het vrije kwartier (en ook wel eens onder de les) ging hij voor de kast in het lokaal staan, deed de deuren half open, stak zijn sigaar, die er op een schoteltje in lag, aan, deed drie of vier trekjes en legde de sigaar dan terug en sloot de kast weer. Correctiewerk deed hij zittende voor de klas, met zijn voeten op een dwarslat van de voorste bank. Als iemands werk moest worden nagezien, moest hij naast de onderwijzer komen staan. Nauta had dan altijd een pen met rode inkt. Zat er een haar in zijn kroontjespen, dan moest ons hoofdhaar als inktlap fungeren Van de spelletjes die wij voor schooltijd speelden, herinner ik mijbalckert-schieten, bokje- springen (waarbij men z'n pet, tot een bal gemaakt, los op het hoofd had gelegd. De kunst was om de pet in een bepaald vak, dat op de grond met krijt werd aangebracht, te doen belandenl. Ook werd dikwijls gespeeld: „Kat en kater krij-an". Ik ver moed, dat dat hetzelfde spelle tje is als door A. v. R. D. in no. 85 van het Kleine Krantsje blz. 4 „karriantsje" genoemd werd. Verder is het beeld dat ik van de De Ruyterschool uit r9oo bewaar niet compleet zonder ook de heerlijkheden te vermel den, die in het kleine snoep winkeltje, vlak in de burnt te ten; de rest van de beman ning kwam bij dit ongeluk om. Eerder dat jaar, op de 22e januari, was er bij Weidum al een Wellington bommen werper neergestort, waarbij één bemanningslid was ge dood. Ook bij Jelsum moet in deze tijd een grote gealli eerde bommenwerper zijn neergestort. Verder kwamen er ook ver schillende Duitse toestellen op een ongebruikelijke ma nier aan de grond en van een van deze Duitse crashes zouden we graag wat meer willen weten. Wy hoorden onlangs het merkwaardige verhaal van het neerstorten van een Duitse bommenwer- verkrijgen waren, als veterdrop, anijsdrop, toverballen en vooral niet te vergeten: de spinnekop- pen Ik vermoed dat die ge maakt waren van het tot draden gesneden binnenste van de co- cosnoot, aan elkaar gekit met suiker en een soort kalk. W. Van G. M. Inderdaad stond (en staat) de De Ruyterschool aan de Sint Anthonystraat, maar De Zak was een apart straatje, dat liep van de Sint Anthony straat naar de Bollemansteeg. Dat de veelbeschreven Over ste Sas in Leeuwarden op school is geweest, hebben we nooit geweten. Ze had den wat beter moeten luis teren naar zijn noodkreten uit Berlijn in april en mei 1940 Red. 't KI. Kr. per by de vroegere tennis baan aan de Poppeweg in Leeuwarden, waarbij de ge hele bemanning van negen man in leven bleef, omdat de cabine van het vliegtuig nauwelijks beschadigd werd - het toestel zal dus wel niet zijn neergestort, maar kan een noodlanding hebben ge maakt. Het vreemde nu was, dat al die negen man dron ken bleken te zijn - zo al thans werd het ons - met de hand op het hart - verteld. Zijn er (vroegere) bewoners van de Poppeweg of andere stadgenoten, die zich dit vliegtuigongeval herinne ren Dan graag even een telefoontje of een briefkaart je naar 't Kleine Krantsje: Vredeman de Vriesstraat 1. HELE BEMANNING DRONKEN Vliegtuig stort neer in Leeuwarden Nee, dit is niet de Duitse bommenwer per, die bij de Poppeweg aan de grond kwam, maar het toestel van Jan Olieslagers, dat in 1911 verongelukte op de Wilhelminabaan.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1968 | | pagina 4