Wasautomaten F.van der Heide Op feestdagen ging „Pang" in het wit gekleed 5 •T KLEINE KRANTSJE Vreemde figuur in oud Leeuwarden Wie heeft hem nog op de foto? KOOISTRA Wegens inruil te koop Bagijnestr.42 Tel.25414 Leeuwarden Vier en dertig jaar geleden, in augustus 1934, werd deze foto van de buurtvereniging Kindervreugd voor Noordvlietstraat en Omstreken gemaakt ter gelegenheid van een optocht in het kader van een bijzonder vreugdevolle dag. De meeste van deze geportretteerden zijn nu robuuste burgers tussen de veertig en vijftig jaar; him leiders zullen nu, mits in leven, ouwe knarsebieters zijn tussen de zeventig en de negentig jaar. Een van die leiders lijkt ons de welbekende heer Geert Sannes toe; het is de enige heer op deze foto, die een gleufhoed draagt. De enige jongen in het gezelschap, die de fotograaf geestdriftig groette (hij staat op de foto rechts) wordt alsnog voor deze vriendelijke geste beloond: hij kan zich melden bij 't Kleine Krantsje en krijgt dan tot 1969 een gratis abonnement. 1751 11 October De Kerkeraad der Luther se gemeente te Amsterdam stelt aan ds. Statius Muller te Leeuwarden 7 vragen, o.a. of de verzoekingen van den Heer Jezus door den Satan, een eigenlijke en wezenlijke geschiedenis zij, waarachtig zo gebeurd of deszelve alleenlijk voor een zielestrijd, verbeeldig parabel of iets dergelijks te houden zij, waarop deze antwoordde over de ver zoekingen van Jezus nog niet gedecideerd te heb ben. 1751 19 October De Staten van Friesland verkoopen het Bildt aan de pachters voor f 750.000. De Dissertatie van den Franeker student Pibo Smit, die naar aanleiding daarvan ter perse kwam, getiteld: De Agro Biltano, waarin o.a. voorkwam dat deze landerijen niet moch ten worden verkocht, is op bevel van de curatoren der academie, gesuprimeerd, zoodat alle exemplaren van onder de pers hun werden toegezonden, met verzekering dat den auteur de gemaakte kosten zou den worden vergoed. 1752 28 Juli Door de Sont varen 337 Friesche Koopvaarders. 1751 7 October Verkoop in de Nieuwe Hopzak te Leeuwarden, 2 pondematen los zand in de mienschar van Keeg, en 1V2 pondemaat in de Hui- zumer mienschar. 1752 1 December Besloten de oude Waag te Dokkum, waarop het jaar 1593 staat, af te breken en een nieuwe te bouwen, waarbij aan de Zuidkant de militaire hoofdwacht zal zijn, bovenin een fraaie officierskamer, aan de Noordkant de Waag en daarop een torentje met een uurwerk. 1753 8 Maart De verjaardag van Stad houder Willem V gevierd met kanongebulder. De 7- jarige Severinus Menetree, zoon van de sous-luitenant Joh. L. Menetree uit het regiment van generaal Burmania lost het eerste kanon. 1753 28 Maart Te Leeuwarden overleden Johannes du Boys, oud 92 jaar. Stadhouder Hendrik Casimir begunstigde hem in 1690 met een hellebaar diersplaats. Hij diende het huis van Oranje 62 jaar. Dantumawoude Telefoon 05111-420 Leeuwarden Voorstreek 54 Telefoon 05100-21565 Een zeer merkwaardige figuur in het Leeuwarden van groot vaders tijd is de man geweest, die de Leeuwarders niet an ders kenden dan als „Pang". Pang „sutelde" met lijsten bij hardrijderijen, maar daaraan dankte hij zijn grote vermaard heid niet. Hij werd uitermate populair door zich bij verjaar dagen van leden van 't Koninklijk Huis helemaal in het wit te kleden, waarbij een grote oranje sjerp om de hals zijn eerbied voor de jarige accentueerde. Met een aftands draai orgeltje begaf hij zich dan onder de feestvierende menigte, vaak door zijn vrouw Aaltje vergezeld. Voor de burgerlijke stand heette Pang Johannes Corpier; de bij naam moet hij te danken heb ben gehad aan zijn gewoonte de aandacht van omstanders te trekken door af en toe hard te roepen van „pangKwajon gens konden Pang natuurlijk niet met rust laten en vaak rie pen ze hem achterna: „Ping Pang voor stuver klimt de beer inne boom". Er ging een ver haal, dat iemand eens een cent in een boom had verstopt. Pang was toen vlot die boom inge klommen om de cent er uit te halen. Na de dood van Pang kwam z'11 weduwe Aaltje, die de Leeuwar ders ook wel Aaltsje Pang noemden, in het meer beruchte dan beroemde logement „De Vriendschap" van de Weerman nen in de Boterhoek terecht Daar woonde ze ook nog, toen ze op de eerste oktober van het jaar 1913 verdronk. De volgende dag kwam er toen dit berichtje in de krant te staan: „Heden morgen werd in een sloot bij het Kalverdijkje het lijk gevon den van vrouw Carpentier uit de Amelandsstraat, een bekende straatfiguur. Het is overgebracht naar de Algemeene Begraaf plaats". „Vrouw Carpentier" heette dus in werkelijkheid Corpier, maar ook de krant wist dat niet; het was altijd Pang en die aandui ding was in het nog kleine en gemoedelijke Leeuwarden van rond de eeuwwisseling duidelijk genoeg. Nu zijn er van vrijwel alle over bekende stadstypen van vroeger nog foto's te voorschijn geko men, maar van de populaire le den van deze Pangfamilie heb ben we helaas nog nooit een afbeelding gezien. Zouden er helemaal geen foto's van de be roemde Swatte Pang en van Aaltsje Pang bestaan Laat de man of vrouw zich melden, die nog wel een foto van de Pangen heeft 4 eiken clubs, mooie bekle ding f 125,-; modem bankstel slechts f 165,-; eiken Oud Hollands bankstel f 185,-; pracht modern bankstel met losse kussens (teakhout) f 245,-; modem bankstel, nieuw gestoffeerd met zware wollen stof f 285,-; 4 eiken clubs f 95,-; lux notenhouten dressoir, voor de liefhebber een pracht meubel f 155,-; bergmeubels f 135,-; 4 moder ne clubjes nieuw gestoffeerd f 185,-; 2 fauteuils, 4 stoelen met skaibekleding, een on- verwoestb. eiken stel f 145,-; grote kloostertafel f 42,50; salontafels v.a. f 17,50; hou ten slaapkamer ameuble ment f 85,-; eiken schrijfbu reau f 45,-; eiken cylinder bureau f 95,-; noten houten bergkastje f 35,-; ligstoelkus sens per stel f 12,-; 2 faute uils m. 4 stoelen f 65,- schuif tafels f 17,50; theemeubels vanaf f 10,-; mooie eiken boekenkast f 55,-; TV-kastje f 35,-; 1- en 2 pers. ledikanten en spiraalmatrassen; z.g.a.n. Dru-wascombinatie met ver warming en spoelen van f 845,- nu voor f 295,-; prima vloerkleden vanaf f 25,- z.g.a.n. afwasmachine van f 475,- nu voor f 195,-; prima stofzuiger f 45,-; pracht radio met FM; eiken kantoorkast met jalouziesluiting; linnen kasten; enz. enz.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1968 | | pagina 5