IK HEW ALTIED MEEND DAT DE KONINGIN SELS HUR TRACTASIES BETAALDE 'T KLEINE KRANTSJE Een hele tied hew ik beslist meend, dat de Koningin seis, uut eigen buse al die lekkernijen betaald had. 'k Bin nooit sterk weest inne politiek; as kien al niet. We skreven 11 mei 1909 en we waren nog maar sun dag of tien op skool ,toen we al een skoolfeest hadden. Wat was er anne hand Niks meer of minder dan dat er onlangs een prinsesje geboren was, Juliana werd se noemd en dit heuglik feit moest oek op skool vierd wudde. De klas was mooi vesierd met vlagjes, groen, guurlandes. Juf tracteerde op snoep, sukelade, beskuut met oranje-muuskes en inplaats van dat vermaledijde rekenen, kregen we singen en ze las voor uut een sprookjesboek. Jonge, jonge, wat was het die dag een jofele boel. We kre gen oek allemaal een medaille; weliswaar niet voor betoonde „moed, beleid en trouw", niet temin was ik er reuze trots op en jarenlang hew ik dit kleinood bewaard. I Op de 5e december 1909 stapten we as gewoon, de klas binnen en gongen inne bank sitten. Tot mien verbazing von ik - op mien lei onder de bank - een stuk snoepgoed; een vrij grote sukeren sleutel. En niet alleen ik, maar alle kienders. De één een sukeren hammer, de ander een dito kereltsje, allemaal so'n sukeren lekkernijtje. Allemaal verbaasd vansels. Juf oek hooglijk verwonderd. Ze wist van niks. Dan mut Sinter klaas hier vannacht inne klas weest hewwe, was hur conclu sie. De onderwiezers-salarissen waren toendertied niet so bie- zonder hoog en dat „de goeie Sint" hiervan nog een deel af zonderde voor die dertig klein- tsjes, was toch een verduveld sympathieke geste. De grotere jonges uut de 3e of 4e Idas, die wij 't vertelden, van de nachtelijke tocht, lachten ons uut. „Haha, die love nog an Sunterklaas Die bestaat ommes nietJa, der wudde selfs sma lend over hem sproken. Kenne- lik met het doel de gelovige schare in hun diepste gevoelens te kwetsen. Ik docht bij mie sels: „wacht maar jonkje't eindje sal de last wel drage. As Sunterklaas 't hoort, krijst stou lekker niks". 't Kan verkere Maar Bredero mut es seid hew we: ,,'t Kan verkere". Inder daad. Een paar jaar later ver keerde ik in de volle zekerheid des ongeloofs an die goeie Sint; ston ik, helaas, an gene zijde van de barricade. En toch, on danks dit onschuldig Pia fraus, denk ik met genoegen terug an die leuke Sunterklaas-dagen en had se niet graag misse willen, 'n Mooie tied. Ik had al een hogelijke dunk van juf om hur biezondere kwa liteiten, ze kon b.v. zonder aar zelen direct segge dat 8 9 6 elf was, maar se steeg nog meer in mien achting toen se ons leerde singen en.self song. Tjonge, jonge, wat kon zij mooi en suver singe. En in mien gedachten, nou bijna 60 jaar le den, sien ik hur nog voor de klas staan en hoor nog dat mooie liedje, naar een melodiet- sje van Joh. Brahms, ,,'t Zand mannetje". Jim kenne 't mis kien oek nog wel: „de bloem pjes gingen slapen, ze waren geurensmoe, ze knikten met hun kopjes, ons welterusten toe", enz. Onwrikbaar vast in mien geheugen. Literatuur. Ik weet niet hoe de kienders teugenwoordig skrieven lere, mar wij met potlood en skrift; de letters tussen twee lijntsjes; heel dun ophale, ombuge, dik naar beneden. En na enige tied, ziedaar, der kwamen woorden te staan: aap, raap, mies, enz. en je dochten met enige selfvol- doening: „ik kan oek al skrieve. De literatuur die we voorgesko- teld kregen, och, wij oudsjes, is dit nog wel goed bekend seker Wij tenminste begonnen met PIM en MIEN. Objectief gezien, nou niet bepaald behorende tot de „sware werken". Niettemin, as beginnelingen gong dit toch met horten en stoten. Na drie delen te hebben doorgeworsteld, kregen we inne tweede klas: OT en SIEN. Een spannend hoofdstuk hieruut, herinner ik mie nog, was „Ot in de ton". Korte inhoud van het verhaal. Ot was in de tuin. Het begon hard te regenen. Moe riep: „Ot Otwaar is OtToen kwam uut de tuun en uut een omgevallen ton een stem, die riep: „ik - ben - hier - moe - in - de - ton - (uut de proza werken van Jan Ligthart). Op sun leef tied, 6 a 7 jaar, mooie hoofdstukken. Inne tweede klas kregen we „aardrijkskunde". We begonnen zéér beskeiden. Juf had vóór skooltied al de plattegrond van de klas op 't bord tekend: com pleet, met ramen/ lessenaar, banken enz. En nou vroeg juf, met die lange anwiesstok, de banken op 't bord anwiezende: wie sit op deze bank Klassi kaal: „Gerrit" En daar Klaas je en daar enz. enz. Na een paar weken kwam der al een anzienlijke uutbreiding, n.l. de plattegrond van Liwadden. Self musten we naar Arzoni oppe Wurmedyk gaan (waar nou Peek Cloppenburg is) en koop daar een plattegrond; die vijf cent kostte en die we bestudere musten. Wat nou allemaal Nij- stad is, hiette vroeger, deels, an ders. Voor de Tivoli-bioscoop hiette ut: de Vleeschmarkt. In derdaad wudde daar vrijdags, open en bloot, op staltsjes, vlees vekocht. Waar nou 't pliesjebro is, hiette toen „Deinumer Suup- markt". Oppe Voorstreek b.v. tussen hotel Doelen en Wuttel- haven hiette ut „De Koren markt". Musten we allemaal wete. En dan oppe Nijstad, van 't Skaver- nek af: Messenmakerssteeg, Wolvesteeg, Haniasteeg. An 't Ru terskwartier nog: Kastmakers- steeg, Hoedemakerssteeg, Barge- steeg (sei ik) mis, Oude Lom- bardsteeg, sei juf. (hak nog nooit van hoord). Ze het de klas oek es te pakken nomen met het volgende. Ze wees ons an oppe kaart: „dit is Kelders en dit (overzijde n.l.) Over de Kelders. Verder: dit is Korenmarkt, andere ziede hiet: Over de Korenmarkt. Dit is Voorstreek en overzijde hiet. nouDe héle klas vansels Over de Voorstreek! Lekker mis, zei juf, want dit hiet oek Voor streek. Ja, se sat vol kleine geintjes. Behalve met de Bargesteeg, had ik later noges een veskil van mening met hur, op aardrijks kundig gebied. De Rembrandt- straten werden door hun bouw en skuine swarte dakken in de volksmond vansels „de doodkis- tebuurt" noemd en as rechtge aard Luwadder wist ik dit. Juf wees an oppe kaart. En dit is. „de doodkistebuurt juf, flapte ik der uut. „Nee, dit zijn de Rem- brandtstraten" sei ze. Kiek, dat wist ik nou weer niet. En so kanne je mekaar mooi anvulle dus. Hans en Grietje Ik wul nog even vetelle dat ze, so 's zaterdagsmorges, zo mooi voorleze kon uut een sprookjes boek. Hans en Grietje, Rood kapje, Klein Duimpje enz. En ik mut hur eerlijk nageve, ze gaf de kienders het volle pond. Ze vergat daarbij niks. Ze liet ons griezele, huvere, rille; b.v. dat de reus bij vergissing sien eigen zeven kientsjes de hals af sneed inplaats van de broertsjes van Klein Duimpje, 'n Bitsje luguber Nou ja, daar mutte de kienders maar an wenne. Mutte ze teugen kanne. En miskien was dit bloederig tafereel oek wel een onderdeel vanne op voeding „in alle Christelijke en Maatschappelijke deugden Ik kan ut je niet vetelle; dan sou ik eerst paedagogie studere mutte. Aviateurs Inmiddels binne we een paar jaar vedder, ongeveer 1911 en sitte midden inne roemruchte jaren van Clement van Maas dijk, Wijnmalen, Siep Koning, Jan Olieslagers en andere z.g. „aviateurs". In de kleuterjaren van de vliegerij met hun dage lijks terugkerende ongevallen. Een vliegtuug toen, stond in de publieke belangstelling. As der soms onverwachts een vliegma- sine boven de stad veskeen, stroomde alles 't huus uut, de straat op. Iedereen waarskouwde iedereeneen vliegmasine So saten wij eens op een mor gen, omstreeks een uur of tien, op skool te rekenen of te skrie ven. 't Was doodstil inne klas. Alleen 't krassen vanne griffels oppe lei was te horen en buten inne Slcoolstraat de eentonige roep van een groenteboer. „Eer pels Siepuls Wuttelsver stoorde de rust en stilte. Je kon- nen as 't ware die klassieke, al hoewel niet aanwezige speld, dudelijk vallen hore. Niks wees er op dat een paar minuten la ter de hele stad in rep en roer weze zou. Het begon met een zacht ge zoem, as van een bij of brom vlieg. 't Werd luder, luder, 't werd een gebrom, een zwaar ge brom zelfs. Ieder keek verwon derd op. Wat was dat voor een vreemd geluud Nog nóóit eer der hoord. Juf Vos, was de eer ste van ons die 't sich realiseer de. Ze kreeg een vuurrooie kleur van oppwinding en riep hele maal overstuur: een vliegmasi neeen vliegmasineen stoof as eerste de klas uut; wij kienders hur halsbrekend ach terna. In de skoolgang een ge drang van jewelste. Alles drong in grote haast naar buten. Mees ters, juffen voorop Ik kwam nog krekt op tied op straat om te sien, hoe een enorm grote sigaar met zwaar brullende motoren, laag en traag over de Skoolstraat sweef- de. En soas ik al sei, heul Li- wadden in de grootste opwin ding. „Een Zeppelin Een Zep pelin Later op de dag hoorde Een vorige maal publiceerde onze medewerker, de heer K. het eerste deel van zijn jeugdherinneringen aan Leeuwarden: „Hardstikke mooie herinneringen an de jaren van mien jeugd - Gien dagboek maar wel anteke- ningen". Vandaag vervolgen we dit verhaal: het begint nu met een schoolfeest in 1909. ik dat het de „Victoria Louise" was. Een Duuts luchtskip van ut soort dat inne ie Wereldoor log ('14—'18) Londen bombarde re su. Van weer naar de klas teruggaan was vansels gien spra ke. De kienders maakten van de consternatie handig gebruuk om de stad in te gaan. Pas 's middags twee uur waren we weer op ons post maar der wudde oek helemaal gien aan merking opmaakt. So skeen dit geval nog na te werken. Ruum tachtig Nog één herinnering van juf Vos en dan salie we afskeid van hur nimme mutte. Ze zal nou ruum 80 jaar weze mutte, maar ik weet niet of zij nog in 't land der levenden verkeert. Oek niet of ze, zo ja, abonnee is op 't Kleine Krantsje en evenmin of ze dit artikeltsje onder ogen ltrije sal. Mocht dit het geval weze, dan juf, bij voorbaat al mien nederige excuses voor de volgende regelen. Want de „his torie" gedoogt nou een keer niet met halve waarheden an te kommen. Halve waarheid is toch oek onwaarheid Nou dan. 't Was half elf, de skool was uut en juf gong naar huus. Ik had de eer en het voorrecht un endsje met har oplope te mag- gen. An één van de huzen oppe Willemskade, vlak omme hoek vanne Skoolstraat, sag ik nog krek, dat een slagersjonge, sun opslopend ventsje van een jaar of zestien, daar een pakje vlees afgaf. Sich omkerende naar sien fiets, sag hij ons beiden naderen, herkende juf bliekbaar en brulde ons hard en dudelijk toe: „Juf Vos, likt de kont van een ós Nou ik kan je segge, ik gong gewoonweg deur de grond bij het horen van disse wel zéér onparlementaire ontboezeming. „Hoe durft die vent.en dat nog wel bij een jufdocht ik. Ik voelde, dat ik een Ideux kreeg. Ik sag omhoog en juf an. Maar se sei niks, liep met het gesicht naar de grond, mar met een kop, su rood as een tomaat. Stilzwiegend waren we het er beiden over eens: „natuurlijk, 't rijm was goed. Vos: Os. Maar de strekking en diepere gevoe lens die an dit stukje poëzie ten grondslag lei, zinde ons beiden niet. Leeft ie nog De slagersjongen was intussen weer op sien fiets sprongen. On der het wegrieden keek de snaak ons beurtelings nog es an en grijnsde uutdagend. Toen be gon ie te zingen: „der is nog nóóit een slagersknecht gestor ven. van vedriet en sagarijn! (bis). Seer toepasselijk. Sien luud en vrolijk gesang in de stille vroeg eochtenduren, weergalm de over de beide kanten van de Willemskade. Heul in de verte keek de rakker nog es om en verdween toen in de Prins Hen drikstraat. De toenmalige sla gersjonge sal nou sun 75 jaar weze mutte. Leeft ie nog Sou hij 't Kleine Krantsje leze en sich dit gevalsje nog herinnere? De Deinumer Suupmarkt noemden de Leeuwarders vroeger het stuk van de Nieuwestad tussen de Kleine Kerkstraat en de Nieuwesteeg. Dit is nog een foto van de Suupmarkt met allemaal bootjes aan de kade

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1968 | | pagina 6