igi% Dagorders van de politie zezffJWCP'TM^i JMCJZLDVi&C^K 'T KLEINE KRANTSJE jy' ,=;ïf!' .-r n^>>"7 '••-_ - ,- J - - - JI ~.A"r-1 "-r -T ';-'u -, - tic ir ui 'ZÏWT**' P; »k- r., En dit stukje Nieuwestad tussen Sint Jacobsstiaat en Heerenwaltje heette in de goeie ouwe tijd „Over de Waag". V3L** (Vervolg van pag. i) Dagorder van 3 aug. 1881, betreffende pleiziertreinen. „Bij vertrek en ook bij aan komst van pleiziertreinen naar deze gemeente dienen de wacht kamers en het perron voor het niet reizend publiek afgesloten te zijn. Vooral bij vertrek is de toevloed van de nieuwsgierige ingezetenen zo groot, dat de te geringe ruimte aanleiding geeft tot gedrang en wanorde. De deuren der wachtkamers dienen aan de zijde van het perron open te blijven, zoodat de reizi gers zich direct op het perron naar beide zijden kunnen ver spreiden. Vooral met de jaarlijk- sche pleiziertreinen uit Gronin gen en omstreken, die door gaans roöo tot 1500 personen aanbrengen is deze maatregel hoogst noodzakelijk. De navol gende punten dienen bewaakt te worden: bij vertrek: 2 man hoofddeur; 1 man deur wachtkamer ie en 2e klasse; 1 man deur wachtka mer 3e ldasse; r man toegang door het weeglokaal; x man houten hek bij de toegang naar de koeheuvel; 1 man houten hek aan de zijde van het per ron,- r man reserve op het per ron. De poort - hoofduitgang - dient goed gesloten te zijn. bij aankomst: de controle be hoeft dan zo streng niet te zijn, maar wel dient een man of vier voor de poort precent te zijn om voor een behoorlijke passage te zorgen". De Commissaris van Politie, A. Doyer Dagorder van 16 aug. 1886, betreffende kinderwagens in de Prinsentuin „Burgemeester en Wethouders hebben bij Besluit Vergadering van de 23 sten april 1884 no. 96- 497 goedgevonden te verbieden dat gedurende de muziekuitvoe ringen van het Stafmuziekkorps in den Prinsentuin zoowel des namiddags als des avonds kin derwagens worden toegelaten. De kinderwagens worden in den tuin niet kosteloos toegestaan maar alleen tegen betaling van f 1,50 per jaar, waarvoor eene abonnementskaart wordt uitge reikt en op deze kaart staat ook vermeld, dat de kinderwagens gedurende de muziekuitvoerin gen niet worden toegelaten. De kinderwagens welke zich tevoo- ren in den tuin mochten bevin den, worden vanwege den pach ter in tijds vandaar verwijderd". De Commissaris van Politie, A. Doyer Dagorder van 2 mei 1892, betreffende de 1 mei meeting. De Commissaris van Politie te Leeuwarden, overwegende, dat op gisteren bij de gehouden meeting groote volksoploopen hebben plaats gehad, met stee- nen is geworpen, hier en daar glasruiten zijn verbrijzeld en de geest onder de mindere burgerij zeer slecht te noemen was; overwegende, dat er toen van het geheele politiekorps belang rijken inspannende dienst is moeten gevorderd worden,- gezien een missieve door hem ontvangen van den Heer Burge meester, waarin deze zijn bij zondere tevredenheid heeft be tuigd over het optreden der politie en daarin met groote waardering zegt, dat er met be zadigdheid en groote kalmte is opgetreden en eerst toen krach tig met den stok is geageerd, toen bleek dit noodig te zijn. Overwegende, dat hij, Commis saris van Politie, zich geheel kan aansluiten bij de woorden door den heer Burgemeester ge bezigd. Geeft het gansche politiekorps zijne groote tevredenheid en dank te kennen voor den krachtdadigen steun, welke hij op gisteren van al de politiebe ambten alhier heeft ondervon den. De Commissaris van Politie, A. Doyer Dagorder van 25 juni 1892, betreffende Koninklijk be zoek De Commissaris van Politie der gemeente Leeuwarden; overwegende dat de feesten ge durende het verblijf van Hare Majesteiten en Koninginnen al hier op schitterende wijze zijn afgeloopen, zoodanig zelfs dat de goede orde, ofschoon wel be dreigd, geen oogenblik is ver stoord geworden; overwegende, dat in de eerste plaats daarvoor een woord van lof en dank toekomt aan de politie, die zich van hare moei lijkheden en zware taak steeds op loffelijke wijze heeft gekwe ten en daarin gesteund door de meegaande houding van Fries- lands ingezetenen, die getoond hebben Oranje en Vaderlandsge zind te zijn in hart en nieren, zoodat allen als 't ware met de politie optraden daar waar dit in het belang der goede orde bleek te zijn,- o voer wegen de, dat Hare Maje steit de Koningin-Regentes meer malen Hare Hooge tevredenheid heeft te kennen gegeven over de goede orde die hier in de gemeente heeft geheerscht en uit erkentelijkheid f 250,- heeft geschonken ten behoeve van het Leeuwarder politiekorps. Gezien eene missieve van den Heer Burgemeester dezer ge meente waarin deze geheel in stemt met het uitgedrukte ge voelen van Hare Majesteit de Koningin-Regentes en zegt, dat van de zijde van het Leeuwar der politiekorps wederom blijk is gegeven van tact en omzich tigheid, die niets dan lof ver dienen. Betuigt aan allen, zoowel aan de Heeren Inspecteurs als aan de politiedienaren zijne hulde en dank voor de bewezen dien sten en bijstand hem verleend en bepaalt dat de geschonken som gelds later in overleg met den Heer Burgemeester zal wor den verdeeld. De Commissaris van Politie, A. Doyer Dagorder van 6 sept. 1892, betreffende cholera. Met het oog op het gevaar dat de besmettelijke ziekte cholera door de scheepvaart binnen de ze gemeente wordt gebracht, zullen tot nader order op de navolgende bruggen politiedie naren (zooveel mogelijk 2e klas se] worden geposteerd, die be treffende deze zaak instructiën van mij zullen ontvangen om gevaar voor deze gemeente zo veel mogelijk te keeren. Noorderbrug en Verversbrug (kippeloop]; deze agent posteert zich hoek Eebuurt bij het Dok kumer Veerhuis om zoodoende beide bruggen te kunnen bewa ken. Verlaatsbrug, Potmargebrug en Poppebrug: De bezetting der bruggen heeft plaats gedurende den tijd van den vollen dagdienst, dus van 's-morgens 8 tot 's-avonds 10 uur en niet gedurende den nachtdienst. In verband met deze tijdelijke maatregel vervalt tot nader or der het genot van den vrijen dag en om de posten zoo min mogelijk te ontblooten zal ook controledienst tijdelijk moeten vervallen. De Commissaris van Politie, A. Doyer DIE PORT VON CLEVE heette een vijftig jaar geleden een koffie- en bierhuis aan de oostkant van de Sint Jacobs- straat. Dit bierhuis liep tot de Grote Hoogstraat door. Nu is er nog een Poort van (Wieger) van Cleef in Leeuwarden: aan het Oldehoveplein, of Oldehoofster- kerkhof, zoals de ruimte voor de oude Oldehove officieel heet. BAENS EIN heette het nu verdwenen huis aan de Harlingerstraatweg bij het punt, waar eens de Hard- draversbaan eindigde. In 1840 werd dit deel van de Marssu- merdijk als harddraversbaan in gericht en in 1864 werd het huis Baens Ein gebouwd. Een latere eigenaar, T. R. Velstra, heeft het huis verbouwd - op de plaats van Baens Ein staat nu een flat. DE HOEKSTER KERK bij het Hoeksterkerkhof was eens een kapel van de Cammin- gha's,- pas later werd het de kerk van Hoek, gewijd aan de H. Maagd en martelares Catharina. Na de hervorming deed de kerk achtereenvolgens dienst als pest huis, als 's Lands Tuig- en Am- munitiehuis, als Spinhuis, Zij deweverij, Stads Werkhuis, hos pitaal voor pokkenlijders, weer als Werkhuis, Gemeentelijk Hulpziekenhuis voor besmette lijke ziekten, als Diaconessen- huis en als kerkgebouw. Door verscheidene verbouwingen is het oorspronkelijke karakter van de kerk geheel verloren gegaan. DE ZWARTE STER was vroeger een huis in de Wabbe Wissestraat bij de Vijzel straat. Het huis heeft stelhg een zwarte ster als uithangteken ge had. DE HOOP heette een goeie honderd jaar geleden een huis in de Peper straat aan de zuidzijde en wel het tweede vanaf de Paardepijp. Op de plaats waar De Hoop heeft gestaan rijdt nu - sinds de Peperstraat in de dertiger jaren is verbreed - het verkeer. DE SPARREBOOMS- BRUG is in 1865 afgebroken, toen het water van de Nieuweburen werd gedempt. De Sparreboomsbrug dankte z'n naam aan het huis De Sparreboom. De brug lag ten noorden van de Breedstraat. DE PAPINGAFENNE wordt in het laatste kwart van de vijftiende eeuw vermeld als een groot stuk weiland ten noorden van de Papinghastins. Dit land lag dus ten noorden van de Grote Kerkstraat. Later is de noordelijke stadsgracht dwars door de Papinghafenne gegraven. In 1868 is deze gracht weer gedempt. DE HARMONIE kent iedereen, maar er is vroe ger nog een Harmonie geweest: het koffiehuis van f. Bender op de hoek van de Oude Lombard- steeg en het Ruiterskwartier.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1968 | | pagina 7