STADGENOOT ZAG DUITSE BOMMENWERPER NEERKOMEN KOOISTRA l/uwen uw voetenGeef ze Sch&tMn vain In 1942 bi] de Poppeweg 3 'T KLEINE KRANTSJE „Hele bemanning was lazarus Beiden negentig jaar TWEE BEKENDE STADGENOTEN DEZER DAGEN OVERLEDEN TUINEN 35 - LEEUWARDEN Lezers klommen in de pen IS De Ruyterschool Graag zou ik even willen rea geren op het artikeltje van de heer „Van G.M. te W.", die naar alle waarschijnlijkheid zal zijn de heer Adriaan van Goelst Meyer, in dat artikeltje meer uitgebreid genoemd (no. 87 van 26 juni). Inderdaad ben ik, onder mijn toen geldende roepnaam Epi, op de Ruyterschool geweest en heb alle door hem genoemde perso nen goed gekend. Slechts een paar ervan kan ik me niet zo goed meer herinneren. Wij van toen lopen thans allemaal zo langzamerhand naar de 80 en ik ben benieuwd wie er thans nog in leven zullen zijn. Want dat er velen reeds min of meeer lang zijn overleden, daarvan ben ik overtuigd. Ons schoolhoofd De Ruyter had ook een scheldnaam en werd door ons „Katsjepoekel" ge noemd. Bij mej. De Jong heb ik ook in de klas gezeten. Het was een zeer prettige onderwij zeres en velen van ons moch ten haar heel graag. Of ze, zo als het rijmpje zegt, op het Achterom of de Nieuwe Toren is geboren, betwijfel ik. Ze woonde destijds nog bij haar ouders op de Oldegalileën, nog al achteraan. Ik ben daar een paar keer bij haar aan huis ge weest als jongetje. „Oosterhuuske" had nog een bijnaam, nl. „de Bult", ofschoon hij helemaal geen bult had. Maar kinderen kunnen hard vochtig zijn en hij had deze naam te danken aan het feit dat hij erg gedrongen was. Ik heb hem in mijn latere leven nog een paar maal ontmoet, maar dat is al jaren geleden, n.l. zo omstreeks i92i-'22. Behalve de door de heer „Van G. M." genoemden, nl. Ooster huis, Simplonius en Nauta, wa ren er ook nog de meesters Balt en Ypee. Deze laatste was de gymnastiekleraar en gaf les in het gymnastieklokaal tegenover de school. En misschien waren er nog wel meer, maar die kan ik me niet meer herinneren. Van de genoemde leerlingen zijn overleden, voorzover ik weet: Wouoter Attema, reeds zeer jong; Johan Greidanus, ook jong, doch toch na zijn studie voltooiing; Roelofo Hendriks, overleed enige jaren geleden aan een hartkwaal en woonde evenals ik in Amersfoort; Wig- ger van den Berg, moet volgens mij ter ore gekomen berichten als politieinspecteur in Rotter dam zijn omgekomen bij het bombardement door de moffen in 1940; Bonni de Vries (van „De Grote Beer") is destijds als officier naar Indië gegaan. Ve len van de anderen waren goe de vrienden van mij ij ik ben vaak bij hen in huis geweest Ik hoop dat er meer zullen rea geren. Indien er nog in leven zijn, zou ik hen gaarne nog eens ontmoeten. Ik kom nog vaak in Leeuwar den. Jaarlijks drie tot vijf maal. Maar zo vaak als ik er kom zie ik nooit een bekende. Mogelijk is natuurlijk dat we elkaar voor bij lopen zonder elkaar te her kennen; wat kan, doordat men in een reeks van enige tiental len jaren vaak erg verandert. De een meer, de ander minder. Amersfoort E. J. v. d. WERFF SI Orgel jan Op de foto van de „veemarkt schoonmaaksters" in nummer 84 („Tijdperk van straattypen is afgesloten") staat Anneke, een dochter van Orgel Jan. Jantje liep bij het straatorgel, vandaar de naam Orgeljan. Anneke was straatwiedster en maakte op de vrijdagen met andere vrouwen ook de veemarkt schoon. Leeuwarden N.N. SI Meleurtje Dat was een mooie foto van het Hoeksterkerkhof in het vorige nummer van 't Kleine Krantsje. Verschillende Leeuwarders hebben in het oorlogsjaar 1942 bij de Poppeweg de Duitse bom menwerper zien neerstorten, waarover wij in 't vorige nummer van 't Kleine Krantsje schreven. Zij hadden voor dit bijzondere schouwspel een ereplaats, namelijk op het dak van het gebouw van de Electrische Centrale, vanwaar zij het opstijgen konden zien van Duitse vliegtuigen voor hun vluchten naar Engeland. Een van deze getuigen heeft zich bq de re dactie van 't Kleine Krantsje gemeld. Dat was de heer F. Oosterhuis van Schenkenschans, die ons het relaas van het verongelukken van dit toestel vertelde. De heer Oosterhuis was in die tijd machinist bij de Centrale. Tussen z'n werkzaamheden door vond hij wel eens tijd op de centrale luchtuitkijkpost boven op het gebouw een kijkje te ne men. Vandaar kon men vrijwel iedere avond Duitse bommen werpers van het vliegveld zien opstijgen. Daarbij was het ge bruikelijk - aldus de heer Oos terhuis - dat de toestellen eerst een rondje om de stad vlogen en dan in westelijke richting verdwenen. Zodra de toestellen in de lucht waren, ging de ver lichting op de startbaan uit en doofden ook de lichten in de cockpits van de opgestegen vliegtuigen. Tot verbazing van de mensen op deze uitkijkpost bleef in een nacht in '42 tussen een en drie uur de verlichting branden in een van de bommenwerpers, die juist de lucht was ingegaan. Dit vliegtuig maakte ook een groter rondje dan normaal en kwam met een angstaanjagend gebrul van de motoren ogenschijnlijk recht op de Centrale af. Het leek zo op het dak neer te ko men. Gelukkig gebeurde dat niet en een moment later zagen de he vig geschrokken mannen op de uitkijkpost, dat het toestel na een scheervlucht met een doffe plof aan de grond kwam bij de toenmalige tennisbaan. Toen 's morgens om zes uur de dienst van de heer Oosterhuis eindigde, is hij er een kijkje gaan nemen, evenals een ande re abonnee van 't Kleine Krant sje, de heer J. de Vries, die toen aan de Poppeweg woonde en die ons eveneens over dit vlieg ongeval inlichtte na onze publi catie in ons vorige nummer. Volgens de heer De Vries waren alle leden van de bemanning „lazerus dronken" en zouden sommige zelfs niet eens in staat zijn geweest te praten. Maar zou de schrik de heren niet zo danig in de benen zijn geslagen, dat het leek, alsof ze beschon ken waren Volgens de heer De Vries hebben de Duitsers de volgende dag eerst dekkleden over het verongelukte vliegtuig gegooid en later de Duitse ken tekenen op het toestel overge schilderd - die dumme Hollan der moesten maar niet weten, dat het hier een Duits vliegtuig betrof. Niet ver van de plaats waar de ze bommenwerper aan de grond kwam, is later een Duitse nacht jager neergestort. Daarbij moe ten de twee bemanningsleden om het leven gekomen zijn. Sa men met enkele andere bewo ners van de Poppeweg heeft de heer De Vriees in 1952 de motor van deze jager naar boven ge haald - een enorm karwei Van andere vliegtuigongevallen in de oorlog in het stedelijke gebied van Leeuwarden is ons niets bekend - wel zijn er onder de rook van de stad nog ver schillende geallieerde en Duitse vliegtuigen verongelukt. Ze riep bij mij leuke herinne ringen op. In de deur van de ringmuur, links op de foto, zat een gaatje en eens is het ge beurd, dat een jongetje door dat gaatje een plasje deed. Een kip, aan de andere kant van de muur, was er toen als de kippen bij en pikte dat jonge tje.De vader van dat jochie heeft toen nogal wat opgespeeld tegen de eigenaar van die kip: „Dat doen jouw kiepen nou, is 't niet een skande De man bij de viskar, rechts op de foto is Marten Sinnema (pas overleden). Ook staat „Meleur tje" op de foto. Meleurtje maakte wel waterfietsen en fietste dan door de gracht. Hij heeft ook wel vliegtuigjes ge maakt. Z'n vader, die wij Blau we Matje noemden, lag met een appelschip bij de brug tegenover de Leeuwarder Courant. Leeuwarden Mevr. A.B. MARTEN SINNEMA Er zijn dezer dagen twee beken de stadgenoten van ons heenge gaan, beiden op de hoge leeftijd van negentig jaar, de heren Marten Sinnema en Jan Suier- veld. Zowel over de heer Sinne ma als over de heer Suierveld heeft 't Kleine Krantsje in het verleden al eens geschreven. Marten Sinnema was eens de slagwerker van het bekende Leeuwarder straatmuziekcorps De Patijntjes, die de stadgenoten tientallen jaren lang (van 1912 tot 1942) met hun muziek ver blijdden. De naam Patijntjes kwam van de vroegere Leeuwar der burgemeester Patijn, maar de Leewadders spraken bever van het Skelviskoor - Sinnema handelde ook in vis, dus van daar. Merkwaardigerswijs dankte de eveneens negentig jaar gewor den Jan Suierveld zijn populari teit ook aan de muziek, maar zijn muzikale verdiensten lagen in een ver verleden tijd: hij was het laatste nog levende lid van het Stedelijke Muziekkorps, dat in 1907 ontbonden werd. SI De Knop In no. 85 noemt de heer J. C. van Dam de naam van de poli tiedienaar Koopal, die ik ook al eerder in het K. K. ben tegen gekomen. Hij zei daar van dat hij met zijn cobega Trossel lie ver een straatje omliep als er troepen jongens aan het bakke- lijen waren. Nu heb ik Trossel niet gekend, maar Koopal wel en daarvan kan ik niet veel goeds vertellen. Hij lustte een stevige borrel en het kwam bij herhaling voor dat hijzelf, als politieman en in uniform, dronken op ostraat ver scheen en dan door de kinde ren werd achterna gejouwd. We zongen dan „Hij het de bok an touw, hij het biet". De toenmalige jeugd voorzover zij thans no gin leven is, zal zich dat schone lied ongetwij feld nog herinneren. Ik meen me zelfs te herinneren dat hij, om bovengenoemde reden, ook uit de dienst is ontslagen. Hij diende destijds onder commis saris Wessels. We noemden hem „de Knop" vanwege zijn grote hoofd op een naar verhouding klein lichaam. Amersfoort E. J. v. d. WERFF Elke dag ruilen wij mooie meubelen in, w.o. als nieuw. Momenteel keus uit 30 stel Clubs, klein en groot met skai of stof bekleding in prijzen van f 45,-, f 65,-, f 95,-, f 135,- enz. per 4 stuks. Keu ze uit 20 Bankstellen, w.o, nieuw gestoffeerd, modem of klassiek, in prijzen van f 95,-, f 135,-, f 185,-, f 220,- enz. Eethoektafels gewone of schuiftafels, ronde of met tuimelblad vanaf f 20,-; schrijfbureau f 55,-; keuken tafels met formica als nieuw f 19,50; salontafels bijpas send bij clubs of bankstellen f 22,50—f 35,-; prachtige blank eiken dressoirs f 55,- f 85,- enz.; eiken dressoir glas in lood f 25,-; boekenrek f 17,50; bergmeubels f 85,-; eiken stel stoelen spotgoedkoop f 25,-; eethoekstoelen per 4 stuks, als nieuw f 95,-; theemeubels f 22,50; zaal- of keukenstoe len f 4,50 per stuk; verder rotanstoelen, ledikanten, lin nenkasten, enz. enz. DANTUMAWOUDE Telefoon 05111—420 LEEUWARDEN Voorstreek 54 Telefoon 05100—21565

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1968 | | pagina 3