COMMISSARIS VOORDEWIND LAAT ECHTE OUWE LEEUWARDER AAN HET WOORD Eenvoud maakteWesser populair 'T KLEINE KRANTSJE 6 MERKW AARDIGE „MARINE-OFFICIE ARRESTATIE VAN Vandaag laat Hendrik Voordewind, oud Commissaris van Politie te Amsterdam, maar geboren in Leeuwarden, weer de echte ouwe Leewadder aan het woord, die hij eens ge troffen heeft op het stationnetje in Grouw. Het gaat over de koeiemerk. Daar was 't vroeger heel anders dan nu, vertelt de ouwe baas aan de heer Voordewind. Enfin, u hoort het wel. Oppe koeimerk is ut oek alle maal anders wudden. Hij is nou helemaal weg. Maar toen lag hij nog achter dat mooie plant soen tsje. Middenin ston daar so'n grote tent, met 'n reiden dak en opbouwd fan sware knuppels. Daar satten bij mooi weer faak ouwe mantsjes en saves satten daar jongens en meiden te vrijen. En daar ach ter lag so'n mooie brede laan, met an weerskanten prachtige sware kastsanjebomen. Een mooi gesicht; fooral as die bomen inne bloei stonnen. Mar vrij dags waar ut daar 'n smerige boel, want dan lagen daar hu- den va nkoeien en peden. Die wudden daar verhandeld. Ut stonk der as de pest. Middas kwamen der dan 'n keppel frou- wen, die de boel weer skoon skrobden. En daar achter lag dan de merk. Met een groot iezeren hek der- om heen. Maar je konnen der somar oplope. Daar stonnen dan de koeien opo wat strooi. Die hadden dus al 'n hele reis ach ter de rug. Sommige heten de melk lope. Die wudden dan wel molken door frouwen. Ik loof, dat die de melk houwe moch ten. Mar ik hew nooit sien, dat die beesten drinken kregen. En dan stonnen se daar maar; faak inne brandende son of in regen en wien. Fastbonnen an die iezeren hekken en so kort, dat se niet iens legge konnen. Ja, doe wudde der raar omsprongen met ut vee. Nog slimmer En met die nuchtere kalven waar het nog feul slimmer. Die wudden anfoerd met platte kar ren, met de vier poten amme- kaar bonnen. En dan wudden se so mar op de stienen kwakt. En daar lag gien strooi onder. Der waren der bij, die amper 24 uur oud waren. Maar dat is nou wel andes wudden. Dat kanne joou daar wel sien bij die plaats gunder. Nou binne die beesten in 'n half uur te plak. En oppe merk is snou wel toe- sicht. Om de merk heen ston nen fan die diskes, waar koffie, krentebrood en koek fekocht wudde. Maar daar konnen die koeoiedrievers en die boeren oek wel e enslukje krije. Nou, dat waar daar wel 'n beste ne ring. Want fooral die koeiedrie- vers lusten him wel. Ja, in die jaren wudde der heel wat af- sopen. Ik waar sowat alle frijdasmorres oppe merk. Dat kwam so: ik gong op skool bij meester Vis ser opope Keizersgracht. Dat noemden se de arme skool, want hij was fegees. Wij leerden der goed en meester Visser waar een aardige man die feul met kiendes op hadde. Maar frijdas morres om elf uur, kwam daar een soort fan dominee en die fetelde uut de biebel. Maar as der ouders waren, die dat niet wuden, dan hoefden hur kien des daar niet bij te wezen. Die mochten dan om elf uur uut. Op teugen. Mien moeke war der oek op teugen. Sij sei, daar bist nog feul te jong foor. Daar begriepst nog niks fan. Seg dat mar aan meester Visser. Nou, ik von dat fansels allang goed. En fader kon ut niks skele. Die hoorde niet an 'n kerk. Moeke wel, maar ilc hew nooit weten, an welke. Tuus wudde der oek niet bidden. Mar oek nooit floekt of smerige wooden seit. Daar paste moeoke wel foor op. En as dan morres die menheer kwam, dan sette ik met 'n men- nich kameraden regelrecht koers naar de feemerk. Want daar waar altied wel wat te beleven. Je mutte denke, dat er doe foor arbeiderskiendes niet feul fetier waar. Dat is teugeswoordig wel andes. Nou wud der fan alles deen foor de jeugd, mar ik loof, dat se nog feul erger binne dan wij froeger. Daar op die merk hew ik heel wat beleefd. Ien keer liep daar 'n boer met een koei an touw. „Eerst betalen, dan mag je er door Zo was het vroeger op heel veel wegen in ons land, op verscheidene plaatsen stonden tolhekken. De naam het Oud Tolhuis aan de Groninger- straatweg herinnert ons nog altijd aan zo'n tol. Pas na de laatste wereldoorlog zijn de laatste tolhekken in Friesland opgeruimd; vergissen we ons niet, dan is Sloten voor deze tolhekken de hekkensluiter geweest, de laatste, die nog in werking was. Die hadde hij seker krekt kocht. Hij sei teugen mij: wost 'n stoer forstjinge Ik murk daliks wel, dat hij 'n slukje op hadde. Ik sei: dat wol ik wol, wat moat ik dwaen. Ik festaan wel Fries en praat ut oek wel 'n bitsje. Dat komt, ons moeke komt uut de wouden en se praat altied Fries met 'n bufrou bij ons op it streekje. Die komt daar oek weg. Mar in huus prate wij al tied Luwaddes, want fader is 'n echte Luwadder. Dou moast dizze kou efkes foar mij thus bringe, sei hij. En hij doude mij metien ut touw inne hannen. Ik nam ut beet, want die koei leek mij wel 'n tam beesje. Wer wenje jo, froeg ik. Op Kleienburg, sei hij. Wist wol hwer dat is Ja, sei ik, op it oare ein fan it Fliet. Bij it nije kenaal. Dat war toen pas gra ven. Krekt", sei hij. As stou de twadde brêge 'n eindsje foarbij biste, dan komst oan 'n hikke. Der geast troch en 'n eindsje it lan yn. En dan de earste pleats oan dien lofter han. Ik sil it wol fiene, sei ik. Mar wer is nou mien stoer. Die sil de boe- rinne dy wol bitelje, sei hij. Ik sette of, met die koei achter my an. It gong allemaal best, want it war 'n kalm beesje. Mar oppe Graswal waar it mis. Mien moeke Doe ik an de eerste Kenaals- brugge waar, sag ik mien moeke staan. Se ston met 'n frou te praten en met de rug naar my toe. Ik hoopte mar dat se mij niet sien sude. Mar die frou sag mie ankommen en ik hoorde hur seggen: mutte jou rit om- kieke. Moeke draaide hur om en kreeg mie inne gaten. En toen waren de rapen gaar. Se begon daliks: smerige aap, skaamst die niet om koeiedrie- ver te speulen. Fooruit, laat dat beest daliks los. Ik sei: nee moe ke, dat kan niet, want dan weet dat beest niet waar hij hene mut. Dan bienste him mar an die boom fast, sei moeke. Ik fe telde hur, dat ik der 'n stuver met fediene kon. Mar dat kon moeke niks skele. Mar ik houde de kop der foor en gong fedder met die koei achter mie an. Het waar nog 'n hele tippel, mar ik von die boerderij. De boerinne ston op ut hiem. Wat moast dou hjir, froeg se. Ik sei: jo man had dizze kou kocht en had my hieten, die hjir te bringen. Nou, sei se: bien him dan der mar fêst. En ik froeg oom mien stu ver. Jo man had sein: jo soenen (Verder lezen op pag. 4) (Vervolg van pag. 2) waarvan hij de uiteinden over zijn oren kon leggen, zijn dikke zwarte wenkbrauwen en zijn doordringende ogen. Die dikke zware wenkbrauwen, ja, als de baas slecht gehumeurd was, streek hij met zijn hand over zijn gezicht, waarna hij je door de haren van die wenk brauwen aankeek. Even ruig als zijn baas was de langharige Franse herdershond van de commissaris, die praktisch nooit van de zijde van zijn meester week en ook al door de lange voor zijn ogen hangende haren om zich heen keek. Welk een bekendheid genoot de Leeuwarder Commissaris van Politie. Bijna geen inwoner van de stad was er, die mijnheer Wesser niet kende. Maar niet alleen in de stad, in de hele provincie Friesland; ja zelfs zeer velen buiten de provincie wa ren er, die Wesser kenden. Bij zijn 25-jarig ambtsjubileum in 1924 schreef een plaatselijk dagblad: „Het spijt ons, dat al te groote bescheidenheid den jubilaris schijnt genoopt te heb ben zich aan alle eerbetoon te onttrekken, maar zijn afwezig heid mag ons niet weerhouden dezen datum in herinnering te brengen bij de ingezetenen on zer gemeente, bij wie hij zeer veel sympathie geniet. Den heer Wesser, zeer gezien bij de auto- Parket en Rechterlijke Macht. En bij dat alles, bleef hij de eenvoudige, joviale politieman, die zich te Leeuwarden, temid den van de Leeuwarder bevol king thuis voelde. Die graag met een goede kennis een praat- op het politiebureau had geno ten, zij het dan als celbewoner, was na het uitzitten van zijn straf uit Leeuwarden en omge ving verdwenen. Ongeveer tien jaar na zijn verdwijning ge beurde het. Het was in de zo- riteiten, bevolking en ook bij zijne ambtenaren en het perso neel der politie, bieden wij bij dezen en met hem zijne echtge- noote en kinderen, onze harte lijke gelukwensen aan bij dit zilveren jubilé. Wij voegen er den wensch aan toe, dat het hem gegeven moge zijn, nog tientallen jaren te arbeiden aan zijne taak binnen onze ge meente, tot vreugde van zich zeiven en tot heil der gemeente en de gemeenschap. Dat zij zoo" Heel wat grote misdaden in de stad zowel als in de provincie, werden door commissaris Wes ser tot klaarheid gebracht. Hij was de geziene medewerker van je maakte op de stoep voor het politiebureau aan het Hofplein. Hij hield van Leeuwarden, van Friesland en het Friese volk en zij die Wesser kenden hadden een grote verering voor hem. Vooral in de wereld van de mis daad was commissaris Wesser gevreesd, hetgeen voornamelijk te danken was aan het feit, dat hij met een uitzonderlijk scherp verstand en een onverwoestbaar geheugen was uitgerust. Een klein staaltje hiervan kwam wel tot uiting in het geval van de pseudo marine-officier. Een geraffineerd oplichter, die eens enkele dagen gastvrijheid mer van 1925, dat op een mooie zomerse zondag de commissaris met zijn gezin - en niet te ver geten zijn trouwe Franse her der - in de open auto in de provincie toerde. Terwijl hij in één van de watersportcentra langzaam door het dorp reed, zag hij daar een jonge marine officier in een spiksplinternieu we uniform met een aardig meisje aan de arm flaneren. Wat zullen we nu beleven, dacht de commissaris, want hij had in de zee-officier de oplichter van aleer herkend. Doch ook hij, de oplichter-officier had in de passerende autobestuurder de Leeuwarder commissaris van politie herkend en het was dui delijk, dat hij bij dit weerzien danig schrok. Toen Wesser zijn auto deed stoppen, vond onze officier het geraden de benen te nemen. Zonder nadere uitleg aan het zich in zijn gezelschap bevindende meisje ging hij er vandoor. Hij koos zijn weg in en door de landerijen, want, zo dacht hij, de commissaris kon hem daar met de auto toch niet achtervolgen. Hij had ech ter buiten de scherpzinnigheid van de heer Wesser gerekend, want deze zou zijn prooi niet zo maar zonder meer laten ont komen. Met medewerking van een aantal doipsbewoners werd een klopjacht georganiseerd met het gevolg, dat kort daarna de pseudo-officier van marine, in de wagen van Wesser een gratis rit naar de Friese hoofdstad kreeg, goed bewaakt door de ruige herdershond van de baas. Met het uiterlijke vlagvertoon van deze zee-officier was het afgelopen, dank zij het ijzeren geheugen van Wesser. V.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1968 | | pagina 6