„T)e ^LtUnJJu^C EEN MOOI VERHAAL Hoe Jentsje Tit aan z'n bijnaam kwam 'T KLEINE KRANTSJE 4 p n wjAwcokacL 5 3 Lezers klommen in de pen SI Keuninkjes Miskien fine jim it wel aardig om te weten en is it oek wel de moeite weerdich om der fan te skriwen in it folgende nummer fan „ons krantsje". Wij hier anne andere kant (it liekt hier feul op Gaasterland dat wij sitte om su te seggen anne andere kant) binne fan it bestaan fan it krantsje anne weet kommen deurdat wij hier noch gien drie uren woonden of der ston al in oud-Luwadder foor de deur: Nico Huppes. Niet dat wij skoolkameraden waren, maar wij konnen mekaar fan- seis best as oud-Luwadders fan deselde jaren. En die had „it Krantsje" al. Dat van toen af wurdt der bij nou en bij hier op in uutloper fan it Gooi gau- ris in woordsje Luwadders spro ken En der is noch alris so'n gelegenheid, want ons dorpke is o su Idein, en as der wat te doen is, dan binne wij der oek bij. En Nico Huppes self sorcht der oek gauris foor dat der wat te doen is. Want lyk as it su hoort foor een Gooi-dorp: wij hewwe hier oek een (miniatuur) kunst zaal. En Huppes is een poerbeste moderne skilder, dy't as hij daar Ik hew daar oppe merk oek ris 'n aVcntuur beleefd met een bol le. En dat wil ik je oek nog even fetelle. Wij sitte hier nou dochs. Wij stonnen te kieken naar die bollen, die daar fekocht wudden. In 'n hoeke hielendal op it an dere end. Het waren allemaal ran die sware beesten, die am per lope konnen. So fet waren se. Se wudden daar opkocht deur een jood. Schot hiette die en hij deed dat foor ut buten- land. Se wudden naar de heu vel brocht bij het spoordok en kwamen daar oppe trein. Die morres was Jentsje Tit der oek. Vandaag het slot van een serie artikelen van oud Com missaris Voordewind, die precies noteerde wat een ouwe Leewadder hem hij een ontmoeting op het station in Grouw te vertellen had over de goeie ouwe tijd. Jou hewwe him fansels oek wel kannen. Ja, sei ik. Dat waar so'n grote grauwe kerel, hij leek seis wat op 'n bolle. Ja, beaamde mien buurman. En hij waar sterk as een beer. En faak dronken. Ik hew it wel sien, dat der vier pliesjes an te pas komme musten, as se hem opbrige wuden. De morres had hij al twee bollen beet. Se waren met de koppen an mekaar bon nen. Mar der waar nog ien, en die kon hij niet metnimme. Want 't was, loof ik, feboden om drie tegeliek weg te bringen. Jentsje Tit Hewwe jou wellis hoort hoe Jentsje Tit an die mooie naam kommen is Ik zei, dat ik dat niet wist. Hij hiette heel andes. Hij hiette Anne van der Meulen, maar de Luwaddes konnen him eksposeert, heel wat kiekers en kopers trekt. Bij wat hij tentoonstelt is gau ris wat fan Friesland en oek wel fan it ouwe Luwadden, su in de sfeer fan 1915-1925. En syn an dere werk is oek heel dudelik Fries werk. Dat nou wu ik mar even skri- we: as jim der aardichheit an hewwe: Nico Huppes expo seert met syn skilder- en teken werk fan saterdach 3 augustus af in het Coopmanshuus te Fra- neker. As jim der hene gane, lcanne jim sien hoe 't in oud- Luwadder oek „anne andere kant" syn sfeer poerbest fasthou- den hetGoeije Muiderberg KL. SIERKSMA P.S. Ons werkster sei su om streeks r92o-'25 altiten teugen de hele famylje fan „Keunink jes". Dat is selcer al lang ferlo- ren gaan SI Gevelsteen In het Kleine Krantsje no. 88 staat een foto van een gevel steen in de zijmuur van de Fac torij van Huisinga, die volgens u aan de Oostergrachtswal lag bij het Noordvliet. Dat is abuis, dat pakhuis stond aan het niet andes as Jentsje Tit. De pliesje fansels wel. Dat wil ik jou oek nog wel even fetelle. Het is wel wat 'n raar ferhaal en of it allemaal wel waar is, weet ik oek niet. Ik bin der nooit bij weest en hew it oek mar fan horen seggen. Hij het die naam kregen, omdat hij so lang bij sien moeke anne tit weest het. En hij kreeg fan sien moeke nou en dan oek welris 'n endsje segaar. En it mut wel ris gebeurd weze, dat hij an it bust lei met so'n brandend stuk je segaar inne han. Dat ferhaal hew ik oek faak fetellen hoord. Nou sei ik, dat is oek 'n mooi ferhaal. Mar love jou dat alle maal Ja sei hij, wat sal ik je daarfan segge. Der wud sofeul seid. Ik hew oek wel hoord, dat sien moeke soms teugen hem sei: wat wust hewwe: een bitsje tit of 'n endsje segaar. En dat hij dan allebeie kreeg. Ja, der wudde soveul seid en de iene maakt het soms nog mooier dan de ander. Mar der sal toch al- tied wel wat fan waar weze. Mar foor die ene bolle kon Jentsje Tit gien driever krije. Der waar op dat moment gien ien. Doe sag hij ris om him heen en wudde ons gewaar. Ik waar de grooste en hij sei: hier nim dou dizze mar. En hij douwde mij it touw inne hannen. Feul nocht hadde ik der niet an, maar it waar oek eigenliks gien echte bolle. Maar een os. Jou wete miskien wel wat 'n os is? Ik zei, dat ik niet feul festand fan bollen hadde, mar dat ik dochs wel wist, wat een os war. Dat waar 'n bolle, die sne den was. Krek, sei hij. Maar dan wete jou oek wel, dat as so'n bolle it spul kwiet is, dan is hij niet meer so wild en sprin gerig. Dus wat dat angong, waar ik niet so bang. Mar ik su it Noordvliet en niet aan de Oos tergrachtswal, schuin tegenover Koopmans Meelfabriek. Doordat een oom van mij daar voerman was, weet ik het heel goed, ik was daar goed bekend. Genoemd pakhuis had een ach teruitgang aan het Molenpad. Deze steen is helaas door mij nooit opgemerkt, of hij moet voor plm. 1919 verdwenen zijn. Arnhem K. T. De Factorij Huisinga had (en heeft nog steeds) verschïllen- miskien dochs niet deen hew we, mar mien maten riepen: dou dust fast niet. Dat wu ik niet op mie sitte late. Want ik ston der bij mien kameraden foor bekend, dat ik wel wat an durfde. En oek nou wude ik wel wat de brani uut hange en daarom liet ik het touw niet los en ging ik met die bolle, achter Jentsje de merk af. Mien maten der achteran. Want die wuden de pakhuizen: aan het Zuid- vliet (en niet aan het Noord vliet, zoals u schrijft) en aan de Oosteisingel. De pakhui zen aan het Zuidvliet hebben een achteruitgang in het Mo lenpad. De gevelsteen in de zijmuur van het pakhuis aan de Oostersingel is er pas in de dertiger jaren aangebracht. De steen is er dus ook niet uit verdwenen, hij zit er nu nog. Red. 't KI. Kr. fansels graag sien, hoe it af lope su. Eerst gong it best, mar later gong it mis. Mien bolle sprong inienen achter op een van die bollen van Jentsje. Ik had daar te dicht achter lopen. It waar inienen 'n hele herrie. Jentsje begon te vloeken en ik wudde bang en liet it touw los. En die bolle der doe fandeur. Ik maakte oek dat ik weg kwam en mien maten oek. Ik su jou nog graag even fetelle wille, hoe het doe allemaal fedder aflopen is, mar ik sien daar mien trein ankom men en die wil ik niet fesitte. Mar as jou weerris oppe jacht haven komme en ik tref jou daar dan, dan wil ik je dat nog welris fetelle. Ik zei, dat it mie speet, mar dat wij het daar dan mar op houwe musten. Hij stapte in, en had mij een kostelijk uurtje bezorgd. Even later schoof ook mijn trein voor en ik vervolgde mijn afge broken reis. Voldaan, dat ik weer een paar mooie dagen in mijn geboortestad had doorge bracht. Ik had weer enkele uren door het oude Leeuwarden ge wandeld en enkele oude tijdge noten gesproken. Veel waren het er niet meer geweest, want dat kringetje wordt natuurlijk elk jaar kleiner. Maar mijn vriend Hein Appeldoorn was er nog en bij hem had ik weer een paar prettige uren doorgebracht. Hij is nu al over de 90, maar is voor zijn leeftijd nog buitenge woon vitaal en beschikt over een fotografisch geheugen. Maar ook hij is op zijn hoge leeftijd het slachtoffer geworden van de stadsuitbreiding en van de ver regaande vervuiling van dat eens zo mooie oude Vliet. Het was natuurlijk een hele stap voor de oude heer, het huis te moeten verlaten, waarin hij ge boren werd. Ook had ik weer enkele dagen over de Friese meren gezworven. Die prachtige stukken water, waar een groot Hollands dagblad al jaren geleden van schreef: „Mooier dan de Hollandse bad plaatsen, mooier dan de Wad den, Gooi en Kennemerland; mooier dan dat alles samen zijn de Friese meren". En dat is nog zo. Maar hoe lang nog Want elk jaar wordt de invasie van watertoeristen groter. Ten koste van de rust. Het was ditmaal maar een kort tochtje geweest van enkele dagen in de omge ving van Grouw. Via de Ee en de onvolprezen Kromme Ee en Hooidammen hadden wij weer koers gezet naar Leeuwarden. Het was overal nog rustig op het water, want het vakantie seizoen was nog niet aangebro ken. Een tenslotte was ik ook tevreden dat ik dat werk nog kon doen. Maar ook hier de vraag: hoe lang nog Want in tussen hen ik ook al de 80 ge passeerd en dan is elk jaar er één. Amsterdam, zomer 1968 H. VOORDEWIND Jentsje Tit met Snorrewietske aan het koekhappen tijdens een buurtfeest op het Oldehoof- sterkerkhof. Mensen, wat een tijd ^pyiuZ vh.W.C. LcuwA/^aookt. Te I Co5loo)-25ÖOZ Ja, ik hew daar heel wat beleefd op die merk. Ik kon der wel 'n boek over skrieve. En dat su ik miskien oek wel deen hewwe, as ik so skrieve kon as jou. Want jou hewwe oek ris 'n boek skreven, over doe jou nog pliesje waren in Amsterdam. Jou hewwe daar fansels oek feul beleefd. Ik hew dat boek met nocht lezen. Over die man, die bij so'n hoer op fe- siete weest waar en dat sien broek met sien pottemonnee toen stolen waar en dat hij even later in sien onderbroek op straat ston en daar deur een hoop fan die meiden inne maling nomen wudde. Ik hew mie doodlacht. En dan fan die woudboer, die an ut fechten raakte met so'n grote neger. Dat waar al so mooi. Ik hew ut an mien frou foorlezen, mar die sei: ik hew niks gien medelieden met die kerels. Wat doene se oek bij die wieven.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1968 | | pagina 4