Het staat in de sterren geschreven ENAULT OSIER Meester Rademaker had niet veul op met meester Boddé 5 'T KLEINE KRANTSJE Obèrrr, eenen bitteren borrel! H. H. Rademaker, domicilie kie zend Spanjaardslaan. Dat hij erg veul op had met sien directe baas, meester Boddé, dat loof ik nou direct niet. Meester Boddé woonde inne Stienserstraat, ach ter de Spanjaardslaan. En nou mut meester Radamaker es seit hewwe: „ik woon oppe Span jaardslaan en hij woont achter mienen met de hand tik kend op ut nogal vlezige onder eind van sien rug. Nee, gien on vertogen wood kwam over sien lippen. Mag ik je dan voorstelle. Mees ter Rademake, trouwd met juf Smit, eveneens in 't onderwies werkzaam, een kort gedrongen manneke, rooie kleur, rossig bustelig haar; 'n vitaal type en so te sien „hij leeft voor sien vak". Kon leuk en dudelik les geve, duldde gien lolletsjes inne klas en had het saakje best inne macht. Ik voor mij, ik mocht hem wel. Hij kon mooi vetelle over de veenkoloniën, de Hune bedden, de Drentse schaapher der met sien kudde. Gesellig. Oek geschiedenis vertelde hij boeiend. Ik weet nog hoe hij ve- telde over 't beleg van Haarlem. Hoe dapper juffrouw Kenau Si mons Hasselaar met kokende olie smeet. En as meester goed op dreef was, daalde een fiene stofregen van speeksel neer oppe eerste bank. Niet dat ik dat so erg von. Helemaal niet. Dat ik toevallig op die eerste bank zat, von ik wel erg. Maar, ik had ut er foor over. Zo meeslepend was sien betoog. Hij gaf je as het ware een ooggetuige verslag. Eén vanne eerste taken die hij ons opgaf was, tuus van karton een kubieke decimeter te ma ken en met naar skool te nim- men. Achter inne klas lag al un hele stapel, maakt deur voor malige vijfde klassers. Ik sat tuus te meten en te prutsen, 't wou niet erg, toen mien broerke (14 jaar] de kamer inkwam en sei: „laat ik maar es even". Hij maakte der een keurige en kleu rige kubus van, die ik met nam naar skool. 'k Hew vansels niet seit, dat mien broer dat ding maakt had. Je konnen nooit we- te wat der achter weg kwam. We kregen voor 't eerst bibele- teekboeken met naar huus. Elke week één. Mooie jongesboeken van Chr. van Abcoude, Joh. Kieviet. Over de Boereoorlog in Transvaal, zeevaaders op Nova Zembla,- wat konnen je hier tuus van geniete, op kouwe winteravonden; as de wien in de skustien bulderde, de hekje kachel lekker snorde en de gas lamp een zacht geel licht ver spreidde over je boek. Echt ge sellig. Hijum, Pakkum, Krijum Vansels kregen we oek aard- riekskunde. Eerst elke provincie apart, later, as repetitie, de hele kaart van Nederland. Die kaart van Nederland hong voor de klas en was de enige versiering anne wand. De aardriekskunde- lessen van meester Rademaker waren gedegen. De dorpkes an ne lijn Liwadden-Sneek musten je sonder mankeren opdreune kanne. Jellum, Boksum, Beers, Jorwerd enz. En dan hadden je de lijn van ut Noord-friese Lo- kaalspoor naar Dokkum. Je be gonnen: Leeuwarden-halte, Jel- sum, Cornjum, Britsum, Stiens. Vervolges: Finkum, Hijum, Pak kum, Krijum enz. tot en met Anjum. Later must je foor de klas komme en hij liet je reize van Rooieskool naar Vlissingen en oppe blinde kaart anwieze, welke plakken je anne spoorlijn voorbij kwamen. Het singen nam oek een voor name plaats in. Bijna iedere maand een nieuw vesje. Van die gezellige ouwerwetse liedsjes die je teugenwoodig hast niet meer hore: „Zie de leliën op het veld" „Op de grote stille heide", „In 't groene dal, in 't stille dal" enz. Verder nog, z.g. Vaderland se liedsjes als: „Waar de blanke top der duinen". Melodietsjes, die, as se plotseling in je op- komme, je meteen weer ver plaatse in vroegere mooie en onbezorgde jeugdjaren. Ja, buiten kijf, meester Radema ker het sien leerlingen inder daad iets moois metgeven in hun verdere leven. Twee skoolwandelingen hewwe we met hem maakt. De eerste op een prachtige zomermorgen via de Prinsentuun, Camstrabu- ren, Dokkumer Ee, de kalkovens en verders over de Vierhuuster- diek, Stienserweg weer terug. De tweede, minder interessant, was naar de Grote Wielen. Maar overal vetelde hij wat van, over al wees hij ons op. En dan, om nooit te vegeten, ons skoolreisje naar Harlingen. Deze reis kostte per persoon twee kwartsjes en iedere week musten we an hem een stuver afdrage. Eindelijk was ut sover. In september 1913 op een vrij dagmorgen stapten we met ons allen in 't lokaaltsje van de noord-friese,- via Stiens, St. Ja cob naar Harlingen. Welgeteld, twaalf stopplaatsen. M.a.w. het was een boemeltsje. Mar. na Pie- tersburen kregen we sneltrein. Ik had destieds nog nooit de zee sien, 't waaide nogal wat, dus foor mij wat geweldigs, wat im posants. We zagen het skutten vanne skippen, de sluzen en meester vedudelikte dit alle maal. Oek de „Stenen Man", of tewel Caspar de Robles bezoch ten we en hij vetelde ons (nou ja, meester dan) dat die vreem de heerser, een Spanjaard, de koppige friese boeren dwinge must de zeedieken te onderhou- en en te verhogen. Setvetswaaier 's Middags kwamen we in een hotel om wat uut te rusten en wat te eten. Sun servet-swaaier brocht ons een glas limonade en een grote ronde koek. Kon er allemaal nog af denkelijk, van mm ma 1 SPANjAAAMLAAM Kt-UWf WMOM-TEIKMM40M) die twee lcwatsjes. Ik maakte van de gelegenheid gebruuk om een ansichtkaart uut Harlingen naar huus te sturen. Vast leuk, docht ik, as je ouwelui bericht ontvange van hun zeun, die in de vreemde sit. Maar 's avonds toen ik tuus kwam vanne reis, was die kaart nog niet arriveerd. Dat von ik jammer. Minder leuk van meester, von ik, dat ie ons begon te plagen met rare sommen. Want het rekenen wudde steeds moeilij ker. Tellers, noemers, enkele, dubbele, gewone en decimale breuken. Rotsommen, as: A ver trekt so laat uut Groningen naar Leeuwarden, fiets 20 km per uur. B. gaat uut Leeuwarden weg om so laat, fiets soveul km per uur enz. Vraag was: Wanneer ont moette se mekaar. Eenvoudig, sal je segge ;as se mekaar dan goeiedag segge. Nee, niet goed, meester wu persé wete, hoe laat ze mekaar passere. Waterkranen lope late, had ie al sun aardigheid an. Een bak van soveul liter inhoud vollope late, deur drie kranen. Maar onder an die bak saten twee kranen, die het water der weer uut lope lieten. In hoeveul uur is die bak vol Met dat spul ston ik altied op gespannen voet maar je musten toch deur de sure appel heenbiete. Oek de Nederlandse taal wudde moei lijker. Spelling „de Vries en te Winkel" destieds. Die naamval len oek. B.v. „zaagt gij dat aar dig vogeltje vliegen; en hoordet gij haar lieflijk gezang En dan die kwestie met wel of niet een N, afhankelijk van mannelijk of vrouwelijk. Bekend is van die student in de soos, die riep: „Obèrrrr geeft u mij eenen bit teren borrel En zijn vriend seit: „Obèrrrr, geeft u mij eenen dusdanigen bitteren borrel". En owee, as die ondeugende jonge in „de" appelboom klom, in- plaats van in „den" appelboom. Dik fout. Want appelboom is manlijk. Je kanne 't weliswaar niet sien of ontdekke, maar me neer de Vries seit (en meneer te Winkel bevestigt ut) een appel boom is gien vrouw. Dus man nelijk. Interessant was oek, dat hij van die butenlandse spullen met naar skool bracht. Indische artikelen, as eetbare vogelnest jes, maiskolven enz. Verder kregen we de eerste be ginselen van natuurkunde; tele foon, telegraaf, elektriciteit en natuurkundige proeven. Oek was hij onze gymnastiekleraar. Ik weet nog, dat ut in sien be doeling lag, ons de zwemslag te leren. Droogzwemme dus. Maar, omdat er toevallig in gien vel den noch wegen een laag bankje te vienen was, waar we mette buuk oplegge musten, wudde disse les uutsteld. Ik sit der van daag de dag nog op te wachten; maar ik vermoed zo, dat er wel niks meer van komme sal. Al met al von ik de se klas wel de moeilijkste, maar toch de interessantste, waar ik tevens de meest prettige herinneringen van met draag. Bij het overgaan naar de 6e klas kwamen we nog met de hele klas oppe foto. Meester Rademaker links vanne klas, meester Boddé rechts. Gesellig babbeld Jaren later, ik meen in 2947, hoorde ik bij toeval, dat juf Smit, meester Rademakers trou we gade, uut Holland, weer in Luwadden was komen te wonen. Ik kon de lust niet weerstaan haar nogges op te soeken. Se woonde nou op een bovenhuus in de Looierstraat. Ik belde an enherkende haar nog, of- skoon ze inmiddels een oud da metje van ruum 80 jaar was. We hewwe nog even gesellig bab beld over toen. K. STIER 22 april—21 mei Houdt ogen en oren open en blijf op uw tellen passen. Het kan zijn dat werkgever of werk nemers iets voor u verzwijgen. Bovendien is het mogelijk dat men u een rad voor de ogen draait. Wie tussen 25 april en 5 mei geboren is, betreft deze waarschuwing in het bijzonder Probeer volgens plannen te wer ken want een en ander gaat u niet zo vlot als u zou wensen. TWEELING 21 mei—21 juni Zeer goede maand vergeleken bij de vorige. Voor velen onder u waren er minder prettige er varingen. Deze maand gaat alles veel gemakkelijker. Voor wie het aangaat moet echter voorzichtig zijn in liefdesavonturen. Er is kan op financiële buitenkansjes; doe echter geen overbodige uit gaven. Goed idee om wat ver anderingen in huis aan te bren gen. KREEFT 23 juni—22 juli Er zijn goede relaties die u voorthelpen. Overigens is het zaak op „de kleintjes te passen" en niet te grote uitgaven te doen. U behaalde de afgelopen maand enig sukses, maar u moet een en ander niet over schatten. Ga niet speculeren en neem alles niet klakkeloos aan. Zoek kontakt met een oude re latie, die u van advies kan die- LEEUW 23 juli—22 aug. Een goede septembermaand, waarin u vrienden, familie of goede relaties gaat ontmoeten. U kunt zich aan enkele ver plichtingen niet onttrekken en zult daarom wel eens diploma tiek te werk moeten gaan. Vro lijkheid en opgewektheid zijn het beste middel tegen opko mende stemmingen die door be paalde sterrestanden worden veroorzaakt. MAAGD 23 aug.—22 sept. Enerzijds moet u op enige te genwerking rekenen, anderzijds staat hier tegenover dat u op ander gebied succes boekt. Van daar dat de spanningen worden verlicht. Het kan b.v. zijn dat u een proces voert en dit uit eindelijk wint. Anderen hebben financiële verplichtingen die ze door een meevaller kunnen re duceren. De sterren duiden op onverwachte verrassingen die zo gezegd op het goede moment arriveren. WEEGSCHAAL 22 sept.—23 okt. De septembermaand zal vol af wisseling zijn, voordeel en goede kansen opleveren. Het is wel nodig om naar de zon te blijven kijken, want dan vallen de scha duwen van uw sentimentele in stelling achter u. Door verschil lende nieuwe ideeën kunt u wijzigingen brengen in uw om geving en uw werkzaamheden gemakkelijker doen verlopen. Op het gebied van vriendschap en liefde zult u goede ervaringen opdoen. SCHORPIOEN 24 o kt.—22 nov. Het zal komende maand nodig zijn dat uw werkprogramma niet stagneert, maar vlot ver loopt. Wie tussen 25 okt. en 3 nov. jarig is moet niet te goed van vertrouwen zijn en behoor lijk uitkijken. Overigens is de maand goed waar het meevallers betreft (ook toto en loterij). Ook degenen die zich verdiepen in problemen, zullen voldaan zijn over hun studie. Componisten en musici onder u, boeken op merkelijk succes. SCHUTTER 23 nov.—21 dec. Zowel in beroep als in privé- leven valt er een heleboel te doen. We moeten u wel waar schuwen om uw activiteiten wat te beperken. Laat iets door een ander doen. U zult zien dat een kontrolerende functie uiter mate belangrijk is. Op liefdes gebied liggen de kansen niet zo gunstig. Er is veel corresponden tie af te doen. Enkelen onder u moeten plotseling op reis. Het is soms nodig om iets zwart op wit te laten zetten. STEENBOK 22 dec.—20 jan. Realiteit en gezond verstand zullen u terecht erop wijzen om serieus uw werk te doen. U moet vooruit zien en zich zeker stellen voor de toekomst. Er is veel medewerking, behalve op liefdesgebied. Hier spelen ja loersheid of onbegrip een rol. Een steenbok bereikt altijd de top, als hij het pad blijft volgen en niet ervan afdwaalt. In de praktijk komt dit nog al eens voor. Een bepaalde koppigheid kan ten goede en ten kwade uit pakken. De sterren staan nu zeer gunstig om op een deug delijk rotsvast pad naar de top te streven. WATERMAN 21 jan.—18 febr. Door promotie of op andere wij ze boeken velen onder u finan cieel succes. Andere „voelen aan" dat ze een drukke tijd te gemoet gaan en zullen er goed aan doen bijtijds naar bed te gaan. Kortom een periode waar in u veel oude en nieuwe rela ties zult ontmoeten. Het zal las tig blijken om aan allerlei ver plichtingen te voldoen. Verstan dig is dan ook om zich zo veel mogelijk tot de huiselijke kring te beperken. U zult moeten toe geven dat er (thuis) nog heel wat is te doen. VISSEN 19 febr.—21 maart Probeer uw lichamelijke condi tie op peil te houden. U voelt zich de laatste tijd al veel rus tiger. Reeds eerder wezen we er op dat bepaalde spanningen u parten speelden. De gunstige standen van de planeten geven een stimulans aan uw werk zaamheden in de komende pe riode. Wees voorzichtig in het verkeer. Op liefdesgebied geen spanningen, doch een meer vriendschappelijke binding. Voor enkelen onder u is er kans op korte reizen. RAM 21 maart—21 april Begin september is niet zo for tuinlijk. Aan het eind van de maand zal alles veel beter gaan. Er doen zich onverwachte erva ringen voor, die op het eerste gezicht niet prettig schijnen. An dere ervaringen van prettige aard zullen de schaduw van de eerste wegnemen. Het is belang rijk om in de eigen omgeving orde op zaken te stellen en lo pende zaken af te doen. De planeten leggen de nadruk op het „huis" waarin u woont, maar dat kan ook betekenen dat enkele Ramgeborenen een ander huis gaan betrekken of een toe gewezen krijgen. Correspondentie: T. K. te K. Een zeer goede maand voor sollicitatie. Let op een publikatie in uw vakblad. E. de J. te H. De laatste weken van september zullen mogelijk verwarring in het weerbeeld op leveren. We kunnen u inder daad een vakantie in J. advise ren. (Copyright 't Kleine Krantsje)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1968 | | pagina 5