AMICITIA TEGEN DE GROND WEER EEN GAT IN ONZE BINNENSTAD grote partij afbraak 'T KLEINE KRANTSJE 6 (Vervolg van pag. i) een nieuwe supermarkt aan of in de onmiddellijke omgeving van de rondweg. Tot die nieuw bouw zou het kunnen komen, na een grondruil met de ge meente. In ruil voor grond aan de Rondweg zou de gemeente dan kunnen beschikken over het gat waar de Doelen heeft ge staan. Er moeten al enkele voor stellen zijn gedaan, maar tot een overeenstemming kwamen ge meente en Albert Heyn tot dus ver niet. Hoe lang het nog duurt voor die overeenstemming wel wordt be reikt Wie zal het zeggen - misschien gaapt dat lelijke gat er over tien of twintig jaar nog wel. Gecompliceerder Iets gecompliceerder ligt de zaak met het Hotel Amicitia, dat als Sociëteit werd gebouwd, toen het Logement De Nieuwe Doe len al tien jaar bestond - in an no 1840 dus. In 1903 werd deze Sociëteit verbouwd tot hotel en wel door de Gebroeders Feld- haus, van wie een er tot het eind van de laatste oorlog bleef. Drie jaar geleden werd Amicitia, verkocht door de laatste hotel houder, de heer J. Koops, die hier van 1945 af de scepter had gezwaaid. Eerst leek het er toen op, dat de hoteltraditie van Amicitia zou worden voortgezet en aan het slot van een uitgebreide repor tage in 't Kleine Krantsje over de boeiende geschiedenis van de eens zo vermaarde Sociëteit Amicitia concludeerden wij met voldoening: „Hotel Amicitia blijft bestaan: gelukkig mogen we zeggen, want het zou een nieuw ongeluk voor de stad zijn geweest, wanneer ook deze mar kante zaak verloren was ge gaan; zelfs wanneer het pand precies zo was blijven staan en het tot kantoor- of showruimte zou zijn gedegradeerd". Al spoedig evenwel bleek deze hoop ongegrond te zijn: het ho tel werd toch geliquideerd en ook aan deze hoteltraditie kwam een jammerlijk eind. Na veel vieren en vijven en bouw plannen zus en bouwplannen zo schijnt er dan nu een plan te liggen voor het bouwen op deze plaats van een torenflat van een zestig meter hoog door het I.B.B., het Ingenieurs Bureau Bouwnijverheid te Rotterdam. Topform Zijlstra N.V., die de laatste jaren al in het oude Ami citia op de benedenverdieping haar meubeltoonzalen had, zal te zijner tijd terugkeren in het nieuwe gebouw en dan niet al leen op de benedenverdieping. Andere verdiepingen zullen, naar wij mogen aannemen, als woning- en/of kantoorruimten worden ingericht. Niets concreet Deze nieuwbouw zal geschieden onder architectuur van de heer J. C. Teeuw te Leeuwarden, die al eerder (andere) bouwplannen lanceerde voor deze plaats. Toen wij een dezer dagen het archi tectenbureau Teeuw om inlich tingen belden, deelde men ons mee, dat er op dit moment nog geen concrete publiciteitsrijpe plannen bestaan. Afschuwelijk gat Zal er aanstonds en wellicht tot in lengte van dagen ook een afschuwelijk gat gapen aan de Wirdumerdijk Zal er van de bouwplannen van het I.B.B. evenmin iets ko men als van de plannen aan de Voorstreek van Albert Heyn Intussen is dus met het afbreken van het hotel Amicitia een be gin gemaakt. Een paar dagen eerder had het slopersbedrijf Zittema de afbraak aangekon digd met een advertentie, waar in het bedrijf duizend kubieke meter puin, houten en stalen balken, plankhouten, vijftig was bakken, deuren, ramen, spiegel ruiten, kozijnen en dakpannen te koop aanbood - alles afkom stig van het voormalige hotel Amicitia. Kort nadat de heren van dit be drijf de eerste planken hadden losgewrikt, hebben we een ex cursie gemaakt door het volko men ontruimde gebouw en dat was een kleine sensatie vonden wij, want tsjonge, wat is dit zo kaal en wel een kast van een gebouw, wat een kamers, wat een zalen, wat een ruimte, wat een inhoud Wat had dit Amicitia, gerestau reerd en gemoderniseerd, als hc- tel voor de stad Leeuwarden nog een rijk bezit kunnen zijn; ze ker nu de horecasector in de Friese hoofdstad de laatste jaren al zoveel aderlatingen heeft moeten ondergaan. Dat de slopers dit bastion met zijn dikke muren en forse gre nen-houten balken binnen een betrekkelijk kort tijdsbestek van twee maanden met de grond ge lijk kunnen maken lijkt een leek een onmogelijke opgave toe maar ze zullen er wel in slagen. Met de Sinterklaas zal in ieder geval alles wel tegen de vlakte liggen en mist de stad Leeuwarden weer een bijzonder gebouw. En mis schien komt er nog eens een tijd, dat het verdwijnen van dit Amicitia evenzeer wordt betreurd als het verdwijnen van het hotel De Nieuwe Doelen ,dat eigenlijk niet had mogen worden gesloopt. ZITTEMA Aann. Sloop- en Grondwerken, Verhuur Com pressoren en Containers, LEEUWARDEN GOUTUM - Telefoon 22862 waaronder 1000 m3 puin, houten en stalen bal ken, plankhout, 50 wasbakken, deuren, ramen, partij spiegelruiten, grote kozijnen, dakpannen tules du noir. DAGELIJKS OP HET WERK: VOORM. HOTEL AMICITIA Nog een mooie plaat van de Sociëteit Amicitia, zoals die er uitzag voor de Sociëteit in 1903 tot hotel werd verbouwd. Uit deze tekening blijkt, dat de zij ingang aan de Nieuweweg er oorspronkelijk ook anders heeft uitgezien. Uiterst rechts zien we nog net het voormalige gebouw van de Waterleiding.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1968 | | pagina 6