FRIESLAND LAAT Q0QO0QO ROLLEN 7 'T KLEINE KRANTSJE WEEMOEDIGE HERINNERINGEN AAK DE LEEUWARDER BOYS Dat voetbalverenigingen als Frisia en Friesland tot de dag van vandaag zijn blijven bestaan mogen we wel uitzonderlijk noemen, want tientallen andere kleine clubjes in Leeuwarden, opgericht in de jaren rond de eeuwwisseling, zijn na kortere of langere tijd ter ziele ge gaan. Alleen bij de oudste veteranen onder ons leven hun namen en roemruchte daden nog voort. Maar ook enkele Leeuwarder verenigingen, die in de dertiger jaren werden opge richt, hebben zich in de strijd om het bestaan niet kunnen handhaven en zo denken veel stadgenoten nog altijd met weemoed terug aan de tijd, toen clubs als Aristides en de Leeu warder Boys in Friesland nog triomfen vieren. Aristides en de Leeuwarder Boys - twee clubs, die eens in onze stad erg populair zijn ge weest, twee clubs, die nu al lang niet meer bestaan en waarvan alleen de namen nog vallen, wanneer de oude vrienden nog eens bij elkaar zijn. Laten wij vandaag de herinnering nog eens ophalen aan de Leeuwarder Boys. De Voetbalvereniging Leeuwar der Boys werd op 30 maart 1930 opgericht en wel op een bijzon dere plaats: onder de luifel van de historische Oude Waag. Er werd direct een bestuur ge vormd, dat bestond uit de he ren C Nuyen, voorzitter, J. van Dijk, penningmeester, D. van der Meulen, secretaris en B. Beers en N. Huizinga commis sieleden. Het shirt werd groen met een brede gele verticale baan in het midden, de broek werd wit. Terrein Fonteinstraat Bij gebrek aan een veld werd er in het begin nu eens hier, dan weer daar gespeeld, tot de jonge vereniging een terrein aan de Fonteinstraat kon huren. De eerste wedstrijd tegen een Bondsclub was die tegen Hal- lum, welke met de vreemde cij fers 7-4 gewonnen werd. In 1932 traden de Leeuwarder Boys toe tot de FVB en ze werden met een kampioen met 121 doelpun ten voor en 21 tegen en dat uit maar 16 wedstrijden Op het terrein aan de Fontein straat hebben de Boys veel lief en leed met elkaar gedeeld. Het terrein had het zwaar te verdu ren, omdat ook Aristides, Nica- tor, BAW en MKV er hun do mein hadden. Bovendien speel den de Zwaluwen er nog. Vaak leek het of waren de vel den omgeploegd en dikwijls stonden de spelers tot hun en kels in de modder. Niet zelden ook werden de terreinen afge keurd, omdat ze eenvoudig blank stonden, 's Winters kon het water niet wegkomen, om dat de riolering stuk was, in de zomer was het veld keihard en groeide er alleen aan de zijkan ten een beetje gras. Behalve op dit Fonteinland werd ook wel gespeeld op Schenkenschans en op het achterveld van Cam- buur. Na hun kampioenschap pro moveerden de Boys naar de tweede klas van de FVB en daarin is met wisselend suc ces gespeeld. Dikwijls wer den de Boys bijna kampioen om op de valreep te stran den. Onvergetelijk is de be slissingswedstrijd, die de Leeuwarder Boys in 1934 moesten spelen tegen Nica- tor. Er stonden wel 2000 toe schouwers langs de lijn, er werd prachtig gevoetbald en er was een geweldige span ning. Eerst in de verlenging verloren de Boys met 1-2, zo dat Nicator promoveerde en de Boys het nog maar eens moesten overdoen. Ook in de daaropvolgende jaren gaven de Boys de toon aan. Zo eindigden zij in '36 weer gelijk met Oldeboorn en in een span nende wedstrijd op het Fontein- land werd het 2-2 gelijk. Olde boorn werd in die tijd getraind door Anton Dalhuysen van Frisia, de Boys hadden Tjellie Delgrosso als trainer. In de be slissingswedstrijd gingen de Boys kansloos met 1-4 ten onder. Omdat de Boys zeer goed voet bal speelden werden uit de hele provincie en ook wel van buiten Friesland uitnodigingen ontvan gen voor propaganda- of serie wedstrijden. Bij het opheffen van de club gingen vier spelers naar het eerste elftal van een ie klas vereniging en enkelen kwamen in een 2e klas club. Ook het tweede elftal werd en kele malen kampioen en dat eveneens het juniorenelftal er mocht wezen, weten de Leeu warder voetballiefhebbers van toen zich stellig nog wel her inneren. Zingend naar huis Wat was het mooi, wanneer de spelers er op een zomeravond op de fiets op uit trokken om bijvoorbeeld te spelen in Menal- dum, Stiens, Sint Anna of War- ga. Na afloop ging het, vaak na een fijne wedstrijd, zingend weer naar huis. Wel een verschil met de situatie van nu Tussen de competitiewedstrijden door werd er ook nog wel ge speeld tegen clubs als Freno, FIZC, CAB, Bergum en Gorre- dijk. Het was een prachtige tijd met veel saamhorigheid; de jon gens gaven zich geheel voor de club. Ook de feestavonden bij Ettema aan het Schavernek wer den altijd druk bezocht; kortom het was voor de Boys een gewel dige tijd. In de herfst van 1937 werd de financiële positie van de Leeu warder Boys zeer kritiek en met veel stijgende onkosten in het vooruitzicht durfde het bestuur het niet langer aan de lasten te dragen. Met veel pijn in het hart en zeer tegen de zin van veel leden, die er nog wel licht in zagen, werd toen tot opheffing van de club besloten. De ge wonnen prijzen werden onder de spelers verdeeld. Op het FVC Dagorder van 17 nov. 1887, betreffende stoomboot- personeel Het is in den laatsten tijd ge bleken, dat de stoombootjes wel ke op Vrijdag op hier varen en voornamelijk liggen aan den Nieuweweg en Willemskade ver trekken zijn, terwijl de beman ning 't zij kapitein of stuurman of machinist beschonken was. Het is overbodig te wijzen op het groote gevaar daaraan ver bonden en de treurige gevolgen welke zulk een toestand kan na zich sleepen, en daarom noodig dat een streng toezicht vóór en bij het vertrek dier stoomboten wordt gehouden. In den vervolge zullen de actie ve politiedienaren ie klasse met dat toezicht worden belast en op Vrijdag eerst van morgen dienst inrukken wanneer de laatste stoomboot van daar is vertrokken en hen wordt bij deze opgedragen om te zorgen en er zich van te overtuigen dat de bemanning der stoomboot bij vertrek in normalen en nuchte- ren toestand is. Het is niet over- boodig hierbij te wijzen op de terrein is tenslotte nog een af- scheidswedstrijd gespeeld tegen Blauw Wit. Altijd sportief Veel oud-leden van de vereni ging denken nu nog met wee moed aan die tijd terug. Hoewel er vaak fors werd gespeeld, bleef het altijd sportief en wat was er een kameraadschap on der elkaar De werklozen on der de jongens behoefden niet de volle contributie te betalen, maar na afloop van de wedstrij den kregen ook zij wel hun glaasje bier - daar werd wel voor gezorgd. Ook de chauffeur van de bus werd nimmei verge ten. Gewonnen of verloren - al tijd ging er op de terugweg even een met de pet rond om de chauffeur „te gedenken". Een foto van 1937: het eerste elftal van de Leeuwarder Boys. Staande v.l.n.r. Jaap Boonstra, Ali van Krugten, Nico Huizinga, Leo Stienstra, Roel Dijkstra, Arie Brouwer, Jan van der Schaaf, Willem Veenstra en Yme van Dijk. Middelste rij: Aant Meyer, Wiepie de Graaf en Albert Kramer. Voorste rij: Dirk van der Meulen, Lolle Dijk stra en Jappie Johannes. bevoegdheid van de politie om namelijk in geval van noodza kelijkheid het vertrek van de stoomboot te verbieden en te beletten. Dagorder van 21 sept. 1892, betreffende cholera-gevaar Zoodra de Burgemeester na aan komst alhier van een persoon komende uit een land of plaats door den Minister van Binnen- landsche Zaken in de Staats courant gesteld, moet vanwege de politie den directeur der ge meentewerken worden opgege ven het nummer der woning, waar de persoon hetzij vreem deling of ingezetene, verblijf houdt, opdat voor de dagelijk- sche wisseling der privaatton kan worden zorg gedragen. In het Hulpziekenhuis aan de Voorstreek worden alleen onder geneeskundig toezicht gesteld zwervende lieden, b.v. Russische emigranten en dergelijke, recht streeks komende uit een land of plaats als bovenbedoeld. De Commissaris van Politie, A. Doyer Dit is het tweede van de Boys, kampioen in de derde klas na het seizoen '34—'35. Staan de v.l.n.r. Y. van Dijk, W. van Gelderen, Jan Smit, Arie Brouwer, Janus Schaafsma, Siep Eden, Klaas Zijlstra en Otto Ebbens. Middelste rij: Nico Huizenga, Dirk Brouwer, Harm Huizinga en Piet Valk. Voorste rij: Dirk van der Meulen, Sipke Brandsma en Willem Brouwer.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1968 | | pagina 7