IN SOMMIGE STRATEN VAN LEEUWARDEN IS NOOIT EEN FOTOGRAAF GEWEEST Uit vaders vergeelde sportbladen Verzamelen prentbriefkaarten is boeiende liefhebberij Uit de stads- en dorps kroniek van Dr. Wumkes 11 •T KLEINE KRANTSJE De liefhebberij van het verzamelen van prentbriefkaarten is ook in onze stad de laatste jaren bijzonder toegenomen. Maar wanneer een verzamelaar van kaarten van Leeuwar den een klein beetje wil meedoen, zal zijn collectie toch minstens een paar duizend verschillende exemplaren moe ten tellen. Dat betekent nog niet, dat hij met zo'n aantal het hele grondgebied van het oude Leeuwarden bestrijkt. Er zijn immers verscheidene straten en vooral stegen en slop pen, die nimmer de eer te beurt vielen te worden vereeuwigd voor een prentbriefkaart. De Kruisstraat, de Bagijnestraat, de Sint Anthonystraat, het Droe- vendal, het Molenpad, de Von- kebuurt, de Korstbijtersteeg en reeksen andere, smalle door gangen in de oude binnenstad werden bij mijn weten nooit door de ansichtenfotograaf be zocht en de weinige foto's, die er van deze straten en straatjes van veertig, vijftig jaar terug bestaan, hebben actieve ama teurfotografen ons nagelaten. Hoe ze er dus precies uitzagen, de Kalvergloppe, de Bargejagers- steeg, het Krommejat, het Oran jeklooster, de Modder, de Krimp, de Kaatsbaan en de Hillema- steeg weten alleen de ouderen onder ons, in wier herinnering misschien een vaag beeld van deze bewoonde buurten is blij ven hangen. Wanneer we niet uitkijken en wat al te zuinig zijn met ons fotomateriaal, kan over een hal ve eeuw hetzelfde gezegd wor den van tal van straten en buur ten, waar op dit moment nog mensen wonen. Want elke uit gever van prentbriefkaarten denkt er nu over z'n fotografen te sturen naar Werkmanslust, naar de Lindenbuurt, naar Pie- tersburen, naar het Reigersplein of de Molensteeg, om zo voor de vuist weg maar een aantal straten te noemen, waarheen ook de vreemdeling niet direct z'n schreden richt Brandj eklooster Toch zijn in vroeger jaren niet alle achterafbuurtjes aan de aandacht van de prentbriefkaart- uitgevers ontsnapt. Zo heeft de Leeuwarder boekhandelaar R. van der Velde van de Nieuwe- stad een kaart uitgegeven van het Brandjeklooster, waarop we niet alleen de zakformaathuis jes van dit hofje, maar ook nog enkele bewoonsters-van-toen kunnen zien. Het Brandjeklooster lag in het doolhof van stegen, slopjes en gangetjes tussen de Boterhoek en het bolwerk van de Noorder plantage, of anders gezegd: tus sen de witte molenaarshuisjes en de woning van de heer Vis ser, de wachter van de Oldeho- geleden verdwenen Oranjekloos ter en het pas enkele maanden geleden gesloopte Zalmklooster, uit twee rijen tegenover elkaar staande arbeiderswoninkjes. De fotograaf, die vijftig jaar ge leden een gelukkige uitzonde ring op de regel maakte door z'n toestel te richten op deze achterbuurt, trof er twee be woonsters in een druk gesprek, waarvan we het onderwerp slechts kunnen gissen. Gaat het over de margarine, die net een cent per kilo duurder werd of soms over die luidruchtige buur, die het 's avonds zeer laat, na intensief cafébezoek, niet zo nauw neemt met de nachtrust van de buurtbewo ners derachtige figuren uit 't Brand jeklooster Ik ben er niet ach ter kunnen komen. „Die ene liekt bufrouw Visser wel, fan Visser, die^ in een keespakhüs werkte", dacht Johannes Gut man, die zelf al een mensenle ven lang in deze buurt heeft gewoond en vroeger op Morre- ma's lijnbaan werkte. „Bufrouw Visser, mar seker weet ik 't niet". Het bestond, net als het al lang Wie het waren, deze beide schil- Gezellig babbeltje in 't Brandjeklooster (Vervolg van pag. ro) 2 uur huistoe Overigens: lol genoeg in Zalen Schaaf, waar het toneelspel „Millionnair te gen wil en dank" wordt opge voerd, „een van humor tinte lend blijspel met een aantal hu moristische!!) verwikkelingen". Voorgesteld als werkend lid bij de voetbalvereniging Leeuwar den W. Hoogterp, Werkmanslust 42; nieuw steunend lid is B. Veenstra, Spanjaardslaan 33 en L. Noordbruis, Weg naar Cam- buur r3o komt de vereniging als juniorlid versterken. Advertenties Enkele advetenties. „Benthem" Voorstreek. lederen Zondag, Woensdag en Zaterdag Dancing. Zondagnamiddags Matiné vanaf 4 uur. Speciaal middag attrac ties ■$- Mij smaakt alleen een BROCHES cigaret Cabaret Hotel „Spoorzicht" Heeren Sportliefhebbers. Verzuimt niet een bezoek te brengen aan mij ne inrichting. De modernste zaal van het Noorden. Iedere week nieuwe attracties. S. M. Castelein. Dancing -Jf Voor de voetbalclubs in het Noorden is het aangewezen adres voor Me dailles, Kranzen, Bekers en Tak ken TULLENERS' Goud- en Zilversmederij. Naauw 15, Leeu warden -Jb Rookt Cadena siga ren. In prijzen vanaf 6 cent. Stem uit Dokkum Tenslotte een stem uit Dokkum van een heer, die zich ver schuilt achter het pseudoniem Bon. Hij is met het eerste elftal van Dokkum naar de joodse voetbalclub Achdoeth geweest en hij bericht er over: „Het zal gewenscht zijn, dat Achdoeth een einde maakt aan de come- die om na pogingen om opzet telijk letsel toe te brengen, doet alsof eigen speler een knauw heeft gekregen. Wanneer ergens gespeeld wordt met een flink aantal bezoekers, loopen de schuldigen en onschuldigen vrij zeker een pak slaag op, dat al leszins verdiend is". Een week later dient de Achdoeth-bericht- gever „Stijfkop" de Dokkumer van repliek: „Mag ik U in ver band met het gebeurde in de laatste minuut van den wed strijd Dokkum—Achdoeth, ge speeld op r4 oct. j.l. wijzen op het bekende spreekwoord van de splinter en de balk 1754 21 Juli Wirdum heeft 4 staten of adelijke landhuizen en twee boereplaatsen die eer tijds staten zijn geweest. De grondwerken van de eerste kerk zijn in 1204 ge legd door Viglius Hanyama of Hania, een zeer geleerd en vreedzaam man, die zich met geen wereldsche zaken bemoeide noch deel nam in de partijschappen. Tijdens de predikatie ont stond brand op de boere- plaats van oud-grietman Unia en luitenant-kolonel Burmania onder dit dorp gelegen. De predikatie moest èn te Weidum èn te Beers worden gestaakt. 1754 11 November Blokhuis te Leeuwarden brandt af. 1754 14 December In putten bij Makkum worden oesters en groen- baarsjes uit Colchester ge voed, gespeend en gezui verd. 1754 28 December Vermist een gouden horlo ge gemaakt door A. en L. Haakma, horlogemakers te Leeuwarden, met twee gou den kasten en sagreine bui- tenkast, in de eerste is ge dreven Salomo's eerste recht, en heeft een gouden wijzerplaat met doorge broken middeltje, waaron der een blauw plaatje en vergulde datum wijzer. 1755 22 Februari Harmen Jacobs, timmer man te Kollum, vermeent uitgevonden te hebben om de allerzwaarste klok stil- hangende met behulp van één mensch te doen luid den, waar anders wel r2 menschen tot zware klok ken nodig zijn. 1755 23 Februari Voor den scherprechter van Friesland, Christiaan van Gurkum is op het Ol- dehoofster Kerkhof een graf voor hem en zijn fa milie afgezonderd. Bij het afsterven verzocht de we duwe een statenbode en een hofbode voor de aan zegging. De buren droegen het lijk. Om door den grooten toevloed van men schen bij de uitvaart wan orde te voorkomen, had de procureur-generaal de die naars van de justitie belast een wakend oog te houden. 1755 16 April Aanbesteed de herbouw van het afgebrande Land- schaps- tucht- en werkhuis te Leeuwarden voor f 23.125. 1755 2 Mei Hevige strijd in de Luther se gemeente te Leeuwarden om de sleutels der kerk. 1755 14 Juni Te Ballum op Ameland wordt de van hout ge bouwde toren aan de kerk afgebroken en door een andere van steen vervan gen. Ook wordt een vast schavot met steenen trap en geeselpaal op het plein aan die toren verbonden. 1755 21 Juni Verkoop in de stadsdoelen te Leeuwarden van een grote partij schilderijen van beroemde meesters. 1755 8 November Verschenen: No. 2r van de Wysheit Salomons, han delende van de Goddelijke Wijsheid, die in de Schep- pinge doorstraalt, en in het bijzonder van aard- en waterbevingen, ter gele genheid van de wonderba re waterschuddinge op 1 nov. 1755, uit Spreuken 3, 19-20. En Hist, en Natuur kundige aanmerkingen over de aard- en water schuddinge op r Nov. met een opgave van een andere waarschijnlijker oorzaak, vervat in een brief van J. G. M. door J. M. D. 1755 20 December Verschenen: Voortekenen van de nabijheid van het vergaan der wereld, door ds. J. G. Muller te Leeu warden. 1756 31 Januari Weegens de Komeetenvrees geeft W. Foppes, rekenmr. te Leeuwarden in de Leeu warder Crt. een astrono mische verklaring. Ver schenen bij A. Posthumus te Heerenveen: Zwarighe den tegen de predicaatsie van ds. J. G. Muller over Luc. 2r 25-37 aangaande de voortekenen van het vergaan der wereld, door een weetgierig Christen. 1756 18 Februari 's-Morgens om acht uur wordt een nieuwe aard- schudding gevoeld te Leeu warden. W. Foppes ver klaart dat het geen gevolg is van de naderende co- meet. 1756 13 Maart Verschenen: Nauwkeurig voorberigt van de schrik kelijke comeet met een onderzoek of dezelve de aarde hevig schokken of in brand steken zal, met kopergravure (De 5e druk verschijnt drie maanden later !j

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1968 | | pagina 11