HUTT1N6 7 'T KLEINE KRANTSJE w.„ v,.,d EENS WAS „DE ROODE BOER" EEN berg gesloopt TREKPLEISTER AAN BUITENSINGEL Zenuline tabletten - Forte Homoeopatie VEEMAN Terwijl het slopersbedrijf van S. Zittema nog bezig was de laatste restanten op te ruimen van het oude hotel Amicitia, beklommen de slopers van de Firma K. en G. Postma het dak van het pand op de hoek van de Achter de Hoven en de Zuidergrachtswal om ook deze voormalige herberg tegen de grond te slaan. Want al zullen weinig Leeuwarders het hebben geweten, ook dit gebouw, scheef tegenover Amicitia en aan de andere kant van de stadsgracht, is eens een herberg geweest, die bij onze voorouders als de Uitspanning „De Roode Boer" in een hoog aanzien stond. Toen de hele hoek grond ten zuiden van de stads gracht en ten oosten van de Potmarge nog uit weilanden en gardenierslanden bestond, moet De Roode Boer hier als het eerste pand buiten de gracht zijn gebouwd en vele tien tallen jaren is de uitspanning voor de zich verstrooiende Leeuwarders een bijzondere trekpleister geweest. Maar zelfs de oudste veteranen onder ons hebben De Roode Boer niet meer gekend, want het is waarschijnlijk al langer dan honderd jaar geleden, dat het ge bouw zijn bestemming als herberg verloor. Wanneer de herberg De Roode Boer werd gebouwd, is ook niet bekend, maar de Familie Wie- linga, die er tot voor kort haar beddenmagazijn in had, heeft nog een koopacte van 1834, waarin al gesproken wordt van „vanouds De Roode Boer". We mogen dus wel veronderstellen, dat de herberg er zeker in het laatst van de achttiende eeuw al was. Prachtige singel De uitspanning stond toen aan de prachtige singel, beplant met een dubbele rij bomen, die zich in de goede oude tijd met de buitengracht om de hele stad heenslingerde. Vermaard als wandelpad en recreatieoord is deze Stadsbuitensingel honder den jaren bij de Leeuwarders zeer geliefd geweest, tot ze bij brokjes en beetjes aan de stads uitbreiding ten offer viel. Een klein stukje van deze laan, die de stad dus volkomen om sloot, bestaat nu nog, maar ont luisterd door het verlies van honderden bomen, is het lang niet meer wat het vroeger was. Want de Noordersingel mag dan nu nóg tot de mooiste hoekjes horen, die er in onze stad zijn, een vergelijking met de schoon heid van de laan, zoals die eer tijds was, valt zeker niet uit in het voordeel van de situatie van vandaag. Verdediging Deze Stadsbuitensingel werd tussen 1639 en 1647 aangelegd, nadat veertien jaar eerder de laatste schep aarde verplaatst was voor het graven van de bui tenste verdedigingsgracht. Die gracht lag toen in grote kron kels tussen de Wirdumerpoort, de Lieve Vrouwenpoort en de Hoeksterpoort en liep in een rechte lijn verder van de Oos terdwinger naar het Blokhuis om vandaar weer de Wirdumer poort te bereiken. In 1639 begaven de vroede va deren van de raad zich op een goede dag naar de Blokhuister- Op deze foto van de Zuidergrachtswal kijkt de voormalige herberg De Roode Boer nog net even om de hoek. Nu is er al niets meer van over. Winstpunt: de straat kan hier aan zienlijk worden verbreed. venne om de situatie ter plaatse in ogenschouw te nemen, waar na ze „nae rijpe deliberatie" be sloten „om den Cieraat dezer Stadt te avanceeren" door het aanleggen van een singel om de hele buitengracht heen. Direct werd de eigenaars van bomen en struiken en hagen langs de stadsgracht bevolen de ze te kappen, waarna begonnen werd met het planten van lin de bomen op de Grachtswal. In de volgende zes jaar werd ook de singel tussen de Hoekster poort en de Lieve Vrouwen poort van een dubbele rij bo men voorzien, tot de laan in 1647 voltooid werd met het be planten van het laatste stuk tussen het Verlaat en de Wir dumerpoort. Wandelweg Intussen had men de hele sin gel met puin en schelpen be strooid, zodat de bevolking van de stad ook in de winter van deze wandelweg gebruik kon maken. Eeuwenlang heeft ze dat dan ook gedaan en als recreatie oord is de singel voor onze ver- MHIIIUIRIIIHIiltllttlllIllllllllllllllllllilIIlllUllllllllIHIIIIIIIIlllllllllllllllllltllUlllllltlHniimiUHmilllltBimttllttlt PRIJS PER 200 STUKS 4,00 Analyse: met viscum en zincum valeriani- cum d3 Gebruik: bij erge opwinding of overspan ning 4-7 x daags 1 tablet opzuigen of met water innemen. Verkrijgbaar in de apotheek of rechtstreeks Heerenwaltje 5, Leeuwarden Tel. 05100—23448 Fabriek: Harlingerweg 29, Franeker, teL 05170-2987 Filiaal: Noorderhaven 1, Groningen, tel. 05900-32090 MiniwiniiiiiittiiiHiiiiiiiiiniiiiiirimiMiutaiHiHiiiUiiiiiiiiiiiiiiHitiiiuiiiuuuttMuiiuiiiiiitMiiiiuiiHtiini re voorouders van veel beteke nis geweest. De herbergen en uitspanningen, die later op verschillende plaat sen aan de singel verrezen, trokken vooral op zondagen veel publiek en sommige wer den in de verhalen van onze grootouders tientallen jaren na hun verdwijnen nog met een bijzondere intonatie geroemd, zoals de Uitspanning De Gou den Bal, die stond, waar nu de Singelstraat op de Noordersingel uitkomt, de herberg Bellevue bij de Zuidergracht en niet te ver geten de Uitspanning De Roode Boer, die dus nu te gronde wordt gericht. Met het slopen van deze laatste herberg aan de Stadsbuitensingel verdwijnt ook de laatste tastba re herinnering aan het ontspan ningsleven van onze groot ouders uit de vorige eeuw, maar ook de herinnering aan de eens zo bijzonder fraaie Buitensingel zelf is in de loop der jaren al meer en meer vervaagd. Aanslag. Bij het geheel bebouwd raken van verschillende delen van de singel (de Grachtswal, de Oos tersingel en de Hoekstersingel) werden vrijwel alle bomen van de laan gekapt, maar de groot ste aanslag op de schoonheid van de Stadsbuitensingel vond een eeuw geleden plaats, toen bij het rechttrekken van de stadsgracht tussen het Verlaat en de Wirdumerpoortsdwinger de hele schilderachtige Zuider singel verdween. Onherstelbaar De stad moest er een onherstel baar verlies door lijden, hoewel dat toen en ook later merkwaar digerwijs helemaal niet als een verlies werd gevoeld. Nog in 1905 werd de veranderde situ atie op deze plaats door stads archivaris juffrouw R. Visscher bejubeld op een wijze, die ons het hoofd doet schudden: „Welk een ruime en frisse indruk maakt de stad thans niet op ieder, die haar van de zuidzijde nadert: welvaart en keurige net heid springen hier het eerst in het oog". Alleen de Noordersingel be waart, met het schamele restant van de bomen, die hier lang ge leden zijn geplant, nog de her innering aan die veelbezongen Stadsbuitensingel. De oude her berg De Roode Boer zal het in ieder geval niet meer doen, wanneer dit krantsje bij u op tafel ligt, want slopers kunnen vlug: vandaag slaan ze het dak er af, morgen liggen alle muren tegen de grond Onze verontschuldigingen aan de abonnee's van 't Kleine Krantsje voor het feit, dat dit nummer later verscheen, dan wij gaarne hadden gewild. Wij hopen de oude regel maat weer te pakken te kunnen krijgen. GOED OVERLEGD Een heer, gezegend met een grooten rooden neus, een weinig kreu pel en daarenboven eenigszins zonderling gekleed, wandelt in het plantsoen. Een straatjongen loopt achter hem aan, doet zijn hin kenden gang na en steekt de tong tegen hem uit; dit huldebetoon ontgaat den wandelaar niet. Met een glimlach haalt deze zijne beurs voor den dag, neemt er een dubbeltje uit en geeft den jongen een wenk om naderbij te komen. Deze vermoedt een krijgslist en weigert, aan den uitnoo- diging te voldoen. De oude heer legt het geld daarna op eene bank en wenkt den jongen, om het te nemen. Deze voldoet eindelijk aan de uitnoodiging, verbaasd over zooveel grootmoedigheid. Een voorbijganger, die dit toneeltje heeft gadegeslagen, nadert den goeden man en zegt: „De jongen bespot u en gij geeft hem een belooning 1" „O, ik weet wel, wat ik doe. Ik kan hem toch niet achterhalen, om hem een pak slaag te geven. Maar nu zal hij den ken, dat hij met die grimassen 'n dubbeltje verdienen kan. En als hij 't weer doet en zijn dubbeltje bij mij in ontvangst komt nemen, zal hij kennis maken met dezen stok; dat beloof ik u I" (Humoristisch Album 1890 NAAUW 16 - LEEUWARDEN Telefoon 05100 - 23885 GRAFMONUMENTEN SCHOORSTEENMANTELS M FWJC* WW1IQVWIW SINDS 1930 TELEFOON 30180 - 29278 - 27866 - 28286

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1968 | | pagina 7