)|cxle aanbiedingen LEEUWARDEN slim al 5 ROOT in kleinmeubelen 3 etages meubelkeuze HERINNERINGEN AAN DE SCHOOL UIT MIJN JEUGDJAREN 39,75 94.- 49,75 19,75 109,- 295,- 2 13 'T KLEINE KRANTSJE voorstreek 54 - teJL 05100-21565 haar later wel vertellen waarom. Zo gezegd, zo gedaan. De boer in kwam met een schaal vol appels binnen en riep: „vangen" en daarbij de aanwezigen van een korte afstand een appel toe werpende. Door de huzaar werd scherp op hen gelet en hij zag, dat de beide vrouwen bij het opvangen van de appel de knie- en naar elkaar toe sloegen, wat men bij een vrouw bij het op vangen van een voorwerp nim mer zal zien. Een vrouw doet de knieën juist uit elkaar om het voorwerp in de schoot op te vangen. Met de boer werd overeen gekomen, dat niet de huzaar op de hooizolder zou slapen, maar de heide vrouwen, terwijl de huzaar een kermis bed in de kamer kreeg. Alsof er niets aan de hand was, zochten allen daarop hun legerstede cp. De huzaar echter ging niet op bed, doch bleef wakende en wachtende op een stoel met de geladen karabijn naast zich. Het gebeurde zoals hij had voorzien. Kort na het middernachtelijk uur hoorde de huzaar enig ge ruis om welke reden hij de laag brandende petroleumlamp een beetje omhoog schroefde. Toen daarop heel behoedzaam de kruk van de kamerdeur werd omgedraaid en de deur voor zichtig werd geopend, stonden daar plotseling tegenover elkaar de beide z.g. vrouwen met ieder (Vervolg op pag. 14) TV en radiotafels slechts Eiken en teak ladenkastjes Cocktailclubjes slechts Bijzet tafels schrijfbureaux slechts Serveerwagens, paraplu-standers, enz. enz. iflltS tJaapkamers 215, 31 (kamers 28 50 Enorme keuze polyether bedden: 1 pers. 35,-; 55,-; 85,-; 109,-; 2 pers. 55,-; 85,-; 95,-; 124,-; 169,-; 195,- Stapelbedden - Wentelbed den - Bedbanken enz. enz. Zware eiken Gelderse kussenkast ietsggg moois van 1195,- nu voor Sterk bankstel met losse kussens 375,- Bankstel met sterke nylon meubelstof Groot klassiek bankstel van 1095,- nugOJ} (5 jaar garantie) 1 ags, Leeuwarden maandags de gehele dag leubilering W T~i In de zesde en zevende klas kre gen we (facultatief) godsdienst onderwies. Za terdag's na n uur vrij van skool, tot 12 uur. Dit wudde houden in de nou allang vedwenen skool op ut Olde- hoofster Kerkhof. 't Was een vierkant gries ge bouw, van binnen nogal som ber en der hong vaak sun min of meer duffe lucht, ,,'n lieke- lucht", seiden de jonges. Nou 't Oldehoofster kerkhof was al sunds 1830 buten gebruuk, dat, ik docht, die lieken salie nou so sachjs an wel „geurensmoe" weze wudden. In twee lokalen wudde der gods dienstles geven. In 't ene deur meester Hulstra, in 't andere deur meester Andringa. Meester Hulstra vertegenwoordigde de „fundamentalistische" richting; die der „preciezen" of ortho doxen. Meester Andringa meer de Vrijzinnige kant. Zij die een bitsje minder inne hoekjes ve ge. Waren nogal „vrij-zinnig". Ik must naar meester Hulstra; een kort dik manneke, rond rose gesicht, 'n dikke enigszins gekrulde haardos. Pikzwart. Achteraf gesien, m.i. wel wat tè swat voor sien leeftied en mo gelijk is, dat hij de voortschrij dende ouderdom een voetje dwars zette. Hij had een tevre den, vriendelijk glimlachend ge zicht, deurlopend uutdrukkend: „zie, ik verkondig jullie grote blijdschap, die al mien leerlin gen wezen sal". Flemende toon Wat hij vetelde gebeurde op sachte flemende toon, juist op tied, gesticulerend; je sou segge, vakkundig en hij hield vaak met sien verhalen de hele klas in spanning. Vertelde van Sim- son, die oersterke vent, die ge regeld mot had met een andere volksstam, de filistijnen. In een boze bui nam hij es een stads poort van duzenden kilo's uut ut hengsel en deponeerde die so mar erges del. Een andere keer, oek in een bo ze bui, sloeg hij met een ezels kinnebak, welgeteld, duzend fi listijnen dood. Hij (meester H.) vertelde verder:„en weet je wat Simson toen deedHij ving duzend vossen, bond twee an twee de staarten an mekaar, tussen die steten sette hij een brandende fakkel.(sien stem hep omhoog) en joeg ze daar na(pauze, om de spanning te verhogen) door de rijpe ko renvelden van de filistijnen, en vernietigde op deze manier hun rijpe oogst, hun wijngaarden en hun olijfbomen.Vriendelijk glimlachend keek hij de klas rond, as of hij segge wou: ,,'n handig zetje hè, van Simson". Simson kon ut bij meester H. niet gauw bederve, bliekbaar. Sien verhaal maakte op mij een nogal diepe indruk en anders dan meester sich denkelijk had voorsteld. Want ik docht inne eerste plaats an die arme vos sen; verder, dat er voor die in woners nou gien eten meer was. Het hoeft gien betoog dat de filistijnen dit maar niet gewoon blauw-blauw lieten. Na veul wederwaardigheden kregen ze hem uuteindelijk bij de kraag en je kanne annimme dat ie der niet afkwam met drie gulden of drie dagen. Nee, se namen ra dicale maatregels met hem. Ze konnen hem niet meer luchte of sien en staken hem de ogen uut. „Nou lcannie deur de gat ten kieke", sal één van de fili stijnen wel in hemself bromd hew we. Afijn, we geve weer 't woord an meester H. „Op zekere dag brachten de fi listijnen Simson uut de gevan genis naar de tempel om het volk nou hun machteloze aarts vijand te tonen. En weet jullie wat Simson toen deed Dood se stilte inne klas, één en al spanning. „Hij", vervolgde mees ter, „hij tastte naar de twee pi laren in 't midden van de tem pel, spande nog één keer al zijn krachten samen, rukte aan die twee pilaren, die als lucifer houtjes afknapten, de tempel stortte inéén, en al die honder den aanwezige mannen, vrou wen, kinderen werden gedood door de neervallende muren, dak en puin. Guitig keek meester de klas rond. 't Ja, 't viel niet te ont kennen, hij was een enthousi ast supporter van Simson. Alles wat Simson deed, was dik in orde. Meester Andringa, uut de klas eventsjes verderop, sou dit ver haal miskien oek wel veteld hewwe, maar der denkelijk an toevoegd hewwe, dat je dit ver haal niet sozeer sien mutte as historie, dan wel as een soort geliekenis, volksoverlevering of wellicht, mythe. Simson (is in Hebreeuws „man van de zon") as een Zonnegod, de lange ha ren de krachtige stralen der zon, de tarweoogst door langdurige droogte mislukt enz. enz. Dit verhaal van meester Andringa had mie beter leid, dan dat van meester Hulstra. Maar afijn, het doet hier min der ter zake wat dan wel en hoe meester het vertelde. En dat, so as ik al sei, deed ie op een boeiende wieze en de morgen was somar om. Vóór je 't wisten was het twaalf uur. De goeie ouwe heer is oek al jaren leden grafwaarts daald. K. Stadgenoot G. werd een dezer dagen opgebeld door keurig sprekende heer, die zich bekend maakte als „Voorzitter van de Stichting Charlotte". „Bent u meneer G. vroeg de meneer. „Jazeker" antwoordde G. „Woont u daar en daar". „In derdaad" reageerde de heer G. „Welnu" vervolgde de meneer, „dan wou ik u even zeggen, dat u tienduizend gulden gewonnen hebt". „Tienduizend gulden vroeg de heer G. hogelijk ver baasd. „Waarmee dan wel „Met onze verloting. Er is een prijs van tienduizend gulden gevallen op lot nummer 28469 en dat lot hebt u". „Dat be staat niet", antwoordde de heer G., „ik heb geen lot van de Charlotte Stichting". „Dat staat hier anders wel genoteerd" sprak de heer, die vervolgens adviseerde „nog maar eens goed te gaan zoeken" om dan het prijswinnende lot op te sturen naar het adres Prins Nassaulaan 48 in Den Haag - de tienduizend pop zouden dan prompt worden uitbetaald. Welnu, de heer G. hééft ge zocht: in alle hoeken en gaten van z'n huis, want - nietwaar - je koopt wel eens een lotje, legt het weg en denkt er niet meer aan. Maar toen die speurtocht geen resultaat opleverde, heeft de heer G .de politie gebeld en zie, wat blijkt nu het geval Er bestaat geen Charlotte Stichting en er is geen Prins Nasaulaan in Den HaagDe heer G. denkt nu, dat hij bij de neus genomen is, hoewel: zo nu en dan trekt hij in z'n grote huis nog eens een laatje open, want je weet het nooit. Op deze foto van het oude Oldehoofsterkerkhof zien we „het grote grieze gebouw" van de school rechts op de achtergrond. Bij de recente opgravingen zijn de fundamenten van de school te voorschijn gekomen.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1968 | | pagina 13