Oude Hoefsmederij aan de Schrans MEIJER Uit de stads- en dorps kroniek van Dr. Wumk VERHUUR Piet Wiersma 'T KLEINE KRANTSJE 16 STADSNIEUWS VAN VROEGER Grappen in 't Oranje Bierhuis nieuwe wagens Dit zou voor de Lezers van 't Kleine Krantsje een leuk zoek- plaatje zijn geweest, wanneer de tekst aan de gevel niet had verraden wat dit is: de hoef- en grofsmederij van Mebius aan de Schrans. Die smederij is er na tuurlijk al lang niet meer. We zien het echtpaar Mebius en het voltallige personeel. Vrijwilligers voor Het hoofd van de Luchtbescher mingsdienst Leeuwarden-Hui- zum deelt ons mede, dat de Rijksinspecteur van de Luchtbe scherming telegrafisch de bezet ting van uitkijk en luisterpost te Leeuwarden heeft gelast. De ze is gevestigd op de Oldehove, waar thans de noodige maatre gelen voor een veilige en be schutte waarneming worden ge troffen. De taak van de wacht is telefonisch de Centrale Com mandopost in de Gr. Kerkstraat, die reeds met een eigen lijn met de top van de Oldehove is ver bonden, van het neerkomen van een bom te verwittigen. Deze post moet dag en nacht bezet zijn. Uit deze opdracht blijkt, dat het gevaar uit de lucht niet is ge weken, dus dat integendeel de uiterste waakzaamheid blijft ge boden. Het hoofd van de Lucht beschermingsdienst doet een dringend beroep op vrijwilligers, die bereid zijn deel van de be zetting van deze post uit te ma ken. Hij stelt zich voor een 2- urendienst te organiseren; de frequentie van deze dienst is uiteraard afhankelijk van het aantal vrijwilligers dat zich meldt. Per etmaal zijn er dus 12 nodig; ieder twaalftal schept de mogelijkheid één dag meer te leggen tusschen twee opeen volgende diensttijden. Indien 84 vrijwilligers zich aanmelden, hoeft ieder slechts twee uur per week dienst te doen. Men melde zich mondeling of schriftelijk bij het hoofd van de L.B.D., Centrale Commandopost, Gr. Kerkstraat 13, onder opga ve van het aantal uren, dat men maximaal per week bereid is dienst te doen en onder vermel ding van de uren, waarop men op ieder der zeven dagen van de week beschikbaar is, opdat aldus daaruit een keuze kan worden gedaan en snel een soort rooster van diensturen kan wor den samengesteld. Dat velen zich voor dit werk ten bate van allen beschikbaar mogen stellen. (7 juni 1940) (Vervolg van pag. 15) plotten" lang. De titel ben ik vergeten en zelfs de meeste verzen van het ziel verheffend epos ter eere van vader Willem. Het begon naar ik meen als volgt: Thans is Oranje ons weer gegeven. Lang zal die brave vorst van Neerland leven Een ieder zingt en is verblijd, Komt, treden wij wat naderbij, enz. Prachtig applaudiseerde ik, maar weerhield mij wijselijk van bisgeroep. „Nou meneer", vroeg R., „wat zeg je van die zang, is die niet blikstiens mooi - Soa, nou dat wuuk oek segge", het hij er dadelijk op volgen, zon der mijn goedkeurend antwoord af te wachten. Daarna volgde op den saaien deun van „Ach mijn zusje is gestorven", het prullerige lied: Lang zal kaptein Koopmans leven Hij, de held van Nederland, Die niet over zich wil geven, Liever zinken dan verbrand. In slaap Onder 's mans luid gezang en maatgetik was moeke in slaap gevallen. „As je zoo'n heele godsganseliïce dag op 'e groen- merk weest binne, dan kin je aves wel sluug wudde", vergoe lijkte haar echtvriend. De ouwe ziel zat dag aan dag op de Voorstreek, vlak voor de Sacramentstraat met haar groen tenering tot 's middags 12 uur en Vrijdags wat langer. Daaren boven beredderde ze al het huis werk zelf en als dan die lange avonden kwamen, viel ze trots alle gedril en rumoer veroor zaakt door Lodewiek's vader- landsche zangen, in een welbe- hagelijke dommeldut, het kleine, ronde roodwangig hoofd met diepe voorhoofdsgroeven door ploegd, knikkebollend om de halsas draaiend. Uit de tande- looze mond stak de punt der tong kiekeboespelend uit - al leen stilte kon haar doen ont waken om alsdan haastig de koffietafel te beredderen. Zoo ging het sinds jaar en dag. Za lig zijn de armen van geest ge prezen Zondags feest Zondags was het voor de oude luitjes een feestdag. Dan werd er gekuierd, gekerkt, genoten. Dribbelend en schommelend, tippelde moeke in haar oranje kleurige slingerdoek (een van 20 gulden) met snelle schuifpasjes achter de hooggedopte Lode- wiek, die kranig in dikke duffel gestoken met een zwart zijden doek, zesmaal om de hooge ru we hals gewonden, parmantig daarheen stapte. Meest ging de tocht „naar de tuunen" buiten de stad gedachtig aan de spreuk: Waar uw schat is, daar zal ook uw hart zijn. Blikstiense jonges Veertig jaar hadden ze tezamen die Zondagswandeling gemaakt, slecht weer uitgezonderd, dan ging Lodewiek alleen, al was het maar om te zien, „of die blik stiense jonges oek hier of dêr anseten hadden, b.v. in de eer- beie of in 'e bijetied. Wee hor gebiente Ak se inne hannen krij, die donderse stroppen; de nek zil ik se omdraaie, dat sak se", zwoer de anders zoo goed moedige tuinbaas. Want als ze aan zijn kweekerij kwamen, dan kwamen ze „an sien leven". (Wordt vervolgd) van uitsluitend Opel Kapit&n Opel Rebord Opel Kadett Kadett Caravan V.W. Toer bosjes met radio en all risk verzekering Oldegalileeën 168 Leeuwarden Telefoon 27701 1756 24 Juni Het nieuwe tuchthuis te Leeuwarden voor de ge vangenen geopend. 1756 11 September Mej. Sara le Fort, in de Peperstraat te Leeuwarden, lidmaat der Fransche ge meente geeft Fransche les, breionderwijs en onder richt in alles wat tot de opvoeding van een jonge- juffer behoort. 1756 10 November R. Jelgershuis, kunstschil der bij de Vischmarkt te Leeuwarden recomman deert zich tot het schilde ren van kamerbehangsels, schoorsteenstukken en bas- relief, en geeft 's avonds 6-8 les in de tekenkonst. 1756 20 December Verschenen te Leeuwarden bij Abr. Ferwerda: Wytze Foppes, Wonderwerken der Natuur of eenige beden kingen over licht en duis ternis. 1757 14 Maart Verkoop van de Froskepol- le groot plm. 20 ponde- maat. 1754 14 Maart Tegen de besmettelijke veeziekte gebruikt men een middel uit Lijfland, uitgevonden door dr. Fis cher, lijfarts van wijlen Anna, keizerin van Rus land. 1757 16 April Wie onbereide ganzen- pielken of vlerken heeft voor schrijfpennen adres- seere zich bij schoolmees ter Gerrit Peuterman te genover het St. Anthony Gasthuis. 1757 16 Juli Opgericht een Leeuwarder Weduwenfonds. 1757 21 Juli Gedeputeerden van Fries land met de overheid der stad Groningen besteden het verplaatsen der beide kapen op Schiermonnik oog aan. Men bouwt voor de familie Stachouwer het verblijf te Rijsbergen, meer ten Oosten van het dorp. Het voormalig landgoed Binnendijken was toen al lang door het afnemen van het eiland, verwoest. 1757 30 Juli De Leeuwarder astrono men verwachten eerst daags den comeet bij de rechtervoet van den Wa genman. 1757 30 Juli De diakonie te Leeuwarden koopt voor 8600 car.gl. van vrouwe Agatha Wilhelmi- na van Aylva aldaar het huis dat van 1693-1756 tot prov. munthuis diende om tot armhuis te worden in gericht. 1757 16 September De secretarisklerk D. Klin kenberg te Leiden ontdekt in het gesternte van de Tweelingen de verwachte comeet, die een staart kreeg van ro 12 minuten 1757 20 September Douwe Lautenbach op het huis ter Heyde laat een curieuze zilveren pauwe- veeren zweep verrijden. 1757 24 September Verschenen bij Roorda te Heerenveen: Klederene der geregtigheid voor naakte en ontblootte zielen, in dichtmaat door N. N. die naar des H. Evangeliums in Oost- Friesland. 1758 4 Maart Verschenen: Het vermake lijke z.g.n. dominusspelle- tje. 1758 19 Maart Gehuwd te Leeuwarden, George Frederik baron thoe Schwarzenberg en Hohen- landsberg en jonkvrouwe Sophia Elizabeth gravinne van Aumale, waarbij brui loftsdichten verschijnen van H. J. Amtzenius, J. Pierson, E. S. van Burma- nia, alle bij W. Coulon. 1758 22 Maart De princes-gouvernante legt door haar eersten edel man baron v. Hambroek den eersten steen van het diaconie-armhuis te Leeu warden. 1758 25 Maart Verkocht ten huize van Simon Wink wijnhandelaar in het Zwarte Kruis bij de Waag te Leeuwarden, 17 geboet seerde borstbeelden, n.l. Democritus, Heraclitus, Diana, Galathea, Jupiter, Ceres, Neptunus, Bellona, Bacchus, Sirene, Cibele, Pompejus, Fausina major, Scipio, Silenus, Polyphe mus, en de koning van Pruisen. Kleine Kerkstraat LEEUWARDEN biedt u een enorme sortering PORTEMONNEE'S - PORTEFEULLE'S WEEKENDTASSEN - AKTETASSEN AKTEMAPPEN - FIETSTASSEN HELMEN - MOTOR- EN BROMFIETS HANDSCHOENEN - STOEL- EN SIER- KUSSENS - ROTANDEKS SLAAPZAKKEN - CAMPINGMATRASSEN

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1968 | | pagina 16