een vriend: 7 'T KLEINE KRANTSiE moordenaar was aan het uitzitten van z'n eerste jaar in de gevangenis, vierde Dirk kermis in Drachten. Hij hing wat om in het café van Jonker, zong er af en toe bij de muziek een liedje en dronk er eens wat met een zekere Ynze Brouwer gescharreld had - De Van der Meulens en Brouwer kwamen aan hetzelfde tafeltje, een ongelukkig toeval, dat indi rect de oorzaak van een trage- Een unieke opname, enkele uren na de doodslag in Drach ten gemaakt: de arrestatie van de dader Dirk Tabak. het bier, dat dankbare toehoor ders voor hem lieten aanrukken. In dit café verschenen ook de gebroeders Roelof en Jan van der Meulen plus hun zuster, die die werd. Op een gegeven moment ver telde Roelof, dat indertijd zijn fiets verdwenen was; met door gesneden banden was het kar retje later opgevist uit een sloot. En daar - dacht Roelof - zou Ynze wel meer van weten. Ynze evenwel ontkende en toen ont stond er een scherpe woorden wisseling, waarbij Roelof en Yn ze heftig gesticulerend en met gebalde vuisten tegenover el kaar kwamen te staan. Tabak er bij Voor Dirk Tabak, die de Van der Meulens helemaal niet en Ynze Brouwer slechts oppervlak kig kende, was dat voldoende om zich te gaan bemoeien met de zaak. Zonder zich te beden ken koos hij de partij van Ynze Brouwer en terwijl hij zich met een geopend mes naar de bek- vechtenden begaf, klonk er een schelle kreet door de zaal: „Stoot niet verkeerd Maar die waarschuwing kwam te laat - niet Roelof werd getroffen, maar diens broer Jan, die met de hele herrie niets te maken had. Met een ernstige buikwond zakte de jongen in elkaar, ter wijl Dirk Tabak in het gezel schap van enkele kornuiten ge haast de zaak verliet. En zoals Eije Wijkstra zich na zijn moordpartij gewend had tot z'n kameraad Jan Hut, zo wendde ook Dirk Tabak zich tot deze gemeenschappelijke makker Jan Hut, die nu woon de in een steegje bij de Zuider- buurt. In 't huuske Hij verstopte er zich in het huuske achter het woninkje van Hut, maar de politie wist hem er wel te vinden en pakte hem er in de kraag. Op dat moment - enkele uren na de heibel in 't café - was het zeven en twintig jaar oude slachtoffer al aan zijn verwondingen bezweken, maar Dirk Tabak bleek niet in het minst geschokt door het bericht van zijn dood. Hij ontkende trouwens ook de dader van de ze doodslag te zijn. Alleen had hij een geopend mes in de zak gehad om een sigaar door te snijden(en misschien was hij met dat mes tegen het slacht offer aangelopenDat klopte volgens Tabak ook met een gat Het echtpaar Wobbes, met een van de zes kinderen - een foto uit de tijd, toen Eije Wijkstra nog geen huisvriend was in z'n pantalon - in het huuske van Jan Hut zou hij de bescha digde pantalon voor een betere broek verwisseld hebben. Maar de kapotte broek is nooit bo ven water gekomen, evenmin als het mes, dat Dirk Tabak na z'n daad in de vaart moet heb ben gesmeten. Bij de terechtzitting voor de Rechtbank te Leeuwarden gaf de Officier van Justitie geen cent voor de verdediging van Tabak. Hij wees er op, dat de liedjeszanger al zevenmaal ver oordeeld was, ook voor mishan deling. „Hij is iemand bij wie een mensenleven weinig telt", zo zei hij „en het verraderlijke gebeuren in Drachten is wel een van de ergste vormen, waarin het delict doodslag kan voor komen". Hoogste straf De Officier oordeelde tenslotte, dat de maatschappij tegen der gelijke mensen beschermd moet worden en vorderde wegens op zettelijke doodslag een gevange nisstraf van vijftien jaar. Blijk baar kon de Rechtbank zich ge heel met het oordeel van de Officier verenigen, want Dirk Tabak werd inderdaad veroor deeld tot de hoogste straf, die het wetboek aan doodslag toe kent: vijftien jaar. In hoger beroep voor het Ge rechtshof in Leeuwarden gaf Dirk Tabak toe het mes in het café in z'n hand te hebben ge had, maar ook kwam hij nu weer met het wonderlijke ver haal van dat gat in z'n broek: door dat gat zou hij later ook het mes verloren hebben. Ook nu hoorde Dirk Tabak vijftien jaar tegen zich eisen. In zijn laatste woord zei hij niet de be doeling te hebben gehad te do den. „Ik had niets op Jan van der Meulen tegen", zo zei hij. De hoop van Dirk Tabak, dat het Hof tot een milder oordeel zou komen, bleek ijdel te zijn: in zijn arrest sprak ,ook het Hof het schuldig uit: Dirk Tabak bleef veroordeeld tot vijftien jaar. En eind juni 1931 kwam de beruchte Tabak achter de tralies in Leeuwarden, waar zijn boezemvriend Eije Wijkstra van zijn straf juist het twintigste deel had uitgezeten Over deze gevangenschap en de verdere misdadige activi teiten van Dirk Tabak zullen we vertellen in 't volgende nummer van 't Kleine Krant- sje, want ook na zqn gevan genschap kwam deze duiste re figuur nog door geweld dadigheid in het nieuws De slachtoffers van de viervoudige moord in Grootegast: Van der Molen, Hoving, Meijer en Werkman t

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1968 | | pagina 7