Wat sommige meensen al niet versamele KOOISTRA Itetwtn uw Geef ze Sch&tntn vcurx Steeman 'T KLEINE KRANTSJE 8 Onvoorstelbaar verhaal Interessante kollektie Wegens inruil te koop: Meer kulen TUINEN 35 - LEEUWARDEN Je hewwe van die verhalen, waarvan je denke: ,,'k weet niet, 't liekt mie toch raar toe dat dat allemaal wèAr weze kan. Je twifele dan welris eventsjes. Maar ja, as de reputasie van de verteller, as eerlijk man, dan sodanig is, dat ie boven alle verdenking verheven is, sal dit uuteindelijk de deurslag geve. En dan salie je oek in vol vertrouwen segge: ,,'t is w&è.r hoor. Ik hew ut uut de eerste han en dus uut betrouw bare bron. Bij wat ik jim nou vertelle sal, salie jim miskien oek aarzele, dat su mar klakkeloos an te nimmea Mar as ik jim dan seg, dat ik „de eerste han" bin, dat se mie nog nooit op een leugen betrapt hewwe kannen, dan kanne jim, wat dit verhaal betreft, volkomen gerust weze. Een sfeervolle plaat van de Voorstreek in de goeie ouwe tijd. Er liggen nog scheepjes in de gracht en er gaan nog handkarretjes over de straat. Let u ook even op de petjes van de gefotografeerde heren en op die mooie romantische straatlantaarn. Voor wie niet met een oogopslag ziet waar de fotograaf heeft gestaan: de smalle doorgang aan de overkant is de Koningstraat. MfaMdtfeLJ hU=iz3U~J L_~ Jim mutte wete, ik hew een kennis, een goeie zestiger, een vroegere koloniaal of Oostgan- ger, met een best pensioentsje. Van sichself had ie oek nog een paar losse skrabbers en die het inne buurt van Tietjerk een weekend-huuske kocht met een mooi lapke grond der bij: wel een half pondemaat. Vanne zo mer was ik es bij hem en toen sei die teugen mie: „enne, hest tou al us kennismaakt met mien hobby Ik sei: „wat voor hob by hest tou dan „Nou, kulen" seit ie. Ik ston hem seker wel wat skaapachtig an te kieken, want hij sei: „Dou weest toch seker wel wat een kule is. Men graaft een kuil of kule. Kom mar is met achter huus". Ik met hem derhene en hij het mie wel meer dan dertig kulen sien. Kleine, met recht afstoken wanden, grote, met skuin aflo pende wanden, ronde met wa ter der in, driehoeken zonder water, kortom een grote veskei- denheid. Kiek, disse halve maan met wa ter hew ik uut Dokkum", seit ie. Hij toonde mie een leuke in teressante kollektie. „En nou su ik just naar Butenpostj ik bin in onderhandeling over een nije aanwinst. Gaast met derhene Goed, hij kreeg mie su gek, dat ik gong met, met sien auto naar Butenpost. We kwamen daar an en sien „mede-hobby-ist" ston ons al op te wachten. Nou, die vent had nog een veul grotere pracht teak bergmeubels als nieuw f 165,-; eiken dressoirs f 15,-; tot f 65,-; theemeubels f 35,-; 4 prima clubs met nieuwe bekleding f 135,-; 4 eiken clubs f 65,-; 4 pracht clubjes nieuw gestoffeerd f 185,-; eiken bankstel f 165,-; zwaar bankstel met losse kussens f 195,-; klassiek bankstel f 220,-; modem bankstel niet van nieuw te onderscheiden f 395,-; bijpas sende salontafels vanaf f 25-; 4 eiken stoelen f 45,-; 4 mo derne eethoekstoelen f 85,-; keukentafels met formica blad f 22,-; schuiftafels f 25,- tot f 45,-; eiken schrijfbu- reaux f 65,-; met cylinder f 75,-; 1 en 2 pers. ledikanten met of zonder spiraalmatras, dubbel divanbed, stapelbed enz, DANTUMAWOUDE Telefoon 05111-420 LEEUWARDEN Voorstreek 54 Telefoon 05100-21565 kollektie. Deels self maakt, mar oek enkele ruild of ankocht. Hij brocht ons naar de kule, die hij vekope wu en toen mien ken nis disse sag, was ie opgetogen; inne wolken, 't Was een staart ster oftewel een komeet, met een steert van wel vijf meter lang. 'n Mooi ding trouwes. De zaak was gauw bekeken en de koop gong deur voor f 95,-. 't Griesde mie an, 95 gulden voor een doodgewone kule. Mar ja, je hewwe oek gebruuk- te possegels voor die pries, en nog hoger, 't Is mar wat een gek der voor geeft. De moeilijkheid kwam nou: hoe krije we dit ding een bitsje knap in Tietjerk. De vracht-kar-rider, die we der bij haalden, wou em niet ver- voere. De ster von ie te breed, de steert te lang. Afijn, einde lijk konnen we bij een boer een tractor met oplegger hure en oh su voorsichtig en met veul moeite hadden we hem einde lijk oppe oplegger. Toen der met naar huus. Alles gong goed en best tot bij Quatrebras. Daar kwam son idioot, sun snelheids- duvel an, met een rooie race- kar, sun 120 km en su boven oppe tractor botst hewwe, as onse sjooffeur niet met krijsende remmen sterk afremd had, toen weer vooruutstoof, slipte en ten slotte inne struken en inne berm terecht kwam. Ik sei: „as jeblieft, die 95 piek van dij naar de barrebiesjes". „Nou", seit ie, „daar kom ik wel weer overhe- ne. As ie mar niet in gruzele menten leit". Wij de auto uut en we stoven der hene. De kule lag half inne berm en half inne sloot, maar was wonderbaarlijk slechts licht beschadigd. Direct een hoop meensen der om hene. ,,'t Ja, we mutte toch sien dat we hem weer oppe oplegger krije" sei mien kennis. En op sien aan- wiezingen reed de sjooffeur, nouris een bitsje zus, dan weer zó, wat voomut, dan achtemut. En hoe het nou just kwam mag Joost wete, miskien dat de rem men niet deugden, maar plotse ling skoot die oplegger met een ruk achtemut en duvelde voor méér dan de helft in die diepe ster-vormige kule. Ja kanne na gaan, der was niks maar dan oek totaal niks meer an heel. Mien kennis ston der apatisch en met neerhangende schouders bij. Ik probeerde em wat op te beuren, deur te seggen: „kop op jonge, der binne meer kulen dan kerken inne wereld". Mis was 't. Hij was bliekbaar heulemaal over sien senuwen heen, want hij wudde venijnig en snauwde mie toe: „Dou kast oek beter ouwehoere dan supe. Waar haal ik óóit weer sun pracht-komeet weg, met sim steert". Nou, ik sei mar niks meer, mar docht: ,,'n hobby van ku len Mij niet gesien. 'n Hoop onderhoud niet alleen, maar wat oek een risico. Ik hou mie mar stil bij mien segare-band- sjes. Liwadder DE WAGEN heette tot voor een honderd jaar het hoekhuis van de Hoedema- kerssteeg en het Ruiterskwartier. Er heeft zeer waarschijnlijk een afbeelding van een wagen in de gevel gezeten en het ligt voor de hand, dat het pand een her berg was in de tijd, dat hier nog de veemarkt was. Vroegere marktbezoekers zullen hier hun paarden hebben uitgespannen. DE VLIJT was een vethandel aan de Tui nen (pand nummer 32) in de ja ren rond de eeuwwisseling. In 1899 adverteerde een zekere heer I. Salomons van de Vlijt met heerlijke boter „28 cent de 5 ons". Het pakhuis EEBURG eens aan het begin van het Ol- degalileën, wordt al in stukken van 1760 vermeld. Het pakhuis is natuurlijk genoemd naar de Dokkumer Ee. DE MAADWEG was vroeger een landweg ten noorden van het Noordvliet bij wat men eens de Landbuurt noemde. Deze Landbuurt was wat anders dan de tegenwoordi ge Landbuurt bij de Troelstra- weg. De oude Landbuurt lag in de buurt van Wijlaarderburen. HET LAM was in opa's tijd een korenmo len op de hoek van de huidige Molenstraat. In 1830 is deze mo len van de Hoeksterpoortsdwin- ger naar dit punt bij de Molen straat verplaatst. Eens begon hier het Marssumer Binnenpad, waar nu niets meer van over is. Trouwens, ook de molen Het Lam is er al lang niet meer: in 1919 is de molen afgebroken. HANENBURG was in de vorige eeuw de naam van een huis aan de Berlikumer- markt. In de gevel zat een machtige steen met een uitge houwen burcht met hanen in de top en het opschrift Op Haenenburgh. Deze steen is nu nog te bewonderen in het Fries Museum. HET HOFSTRAATJE in 1658 aangelegd ter verkrij ging van een noordelijke uit gang van de toenmalige Wester- kerk, kreeg eerst later deze naam, toen een galerij uit de tuin van het Stadhouderlijk Hof over de Oudegracht het vorste lijk gezin de gelegenheid bood om de kerk van deze kant te naderen. HET BEETGUMER BINNENPAD, waarvan het begin zich nog op het stedelijk gebied bevond, liep eens van de Marssumerdijk na bij het voormalige golhuis in de richting van Beetgum. - DE VAN BEVERWIJCK- STRAAT is genoemd naar Johan van Be verwij ck, in Dordrecht geboren in 1594 en daar overleden in 1647. Van B everwij ck was een veelzijdig man - hij was arts, magistraat, dichter en histori cus. DE WINSEMIUSSTRAAT dankt haar naam aan Pierius Winsemius, geboren in Leeu warden in 1586 en overleden in Franeker in 1644. Winsemius werd in 1611 advocaat, in 1616 historieschrijver van Friesland en in 1636 hoogleraar in de wel sprekendheid en de geschiede nis aan de Universiteit van Franeker. DE STAD DOCKUM was tot voor een vijftien jaar een café op de hoek van de Voorstreek en het Hoeksterpad. De grootste glorie beleefde deze herberg in de tijd, toen de beurtschepen nog hun aanleg plaatsen hadden aan het Dok kumerend. Het veerhuis was toen een gezellige verzamel plaats voor de beurtschippers. DE KLEINE FENNE, in de volksmond gewoonlijk It Klein Fentsje genoemd, was oor spronkelijk het voor beweiding van vee geschikte deel van de Oldehoofsterdwinger. Op deze Kleine Fenne stond tot 1882 de korenmolen De Leeuw. De bij deze molen horende molenaars huisjes staan er nu nog. HET AMBACHTSPERK - wie heeft daar wel eens van gehoord Het Ambachtsperk is een andere naam voor Schoen- makersperk, maar het is al heel lang geleden, dat deze tweede naam gangbaar was. DE PASSER EN WINKELHAAK was een eeuw geleden een huis aan de zuidzijde van de Nieu- weburen, het tweede ten oosten van de Nieuweburen. Het pand zal wel een uithangteken met deze beide voorwerpen hebben gehad. DE SPANJAARDSDIJK is een oude naam voor de Span jaardslaan. Oorspronkelijk was de Spanjaardsdijk of Spanjaards laan een hooiweg, die in de la te middeleeuwen Fiswerderweg en Leprozenweg werd genoemd. Tot voor kort werd de Span jaardslaan door de volksmond nog vaak als Kerkhofslaan aan geduid. Eens vormde de dijk de verbinding tussen de Zwarteweg en de Breededijk. In 1568 wer den in Harlingen tien vendels Spanjaarden ontscheept om in Groningen aan de strijd tegen het Nassauwse leger mee te doen. Deze soldaten trokken in hun voettocht over de Lepro zenweg, die sindsdien ter herin nering aan dit feit de Span jaardsdijk werd genoemd. vwvwwvwwwwwwwvwwvwvwwwwwwwwwwvwvwwww /WWWXA/X/WX/XAA/WVVWWXAA/WIA/VWWIAAA/WWWVVVXA/VWWWIAMAMAA

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1968 | | pagina 8