De stille Langemarktstraat van vroeger T 1 ENAULT OSIER 3 'T KLEINE KRANTSJE >R Als er één straat in Leeuwarden is, die de laatste jaren een heel ander gezicht gekregen heeft, dan is dat de Langemarktstraat wel. Door het aanlggen van de Tesselschadestraat, dwars door de oude Wilhelminabaan, werd de Langemarktstraat een onderdeel van een directe verbinding van de stad met de Frieslandhal en daarmee tevens een van de drukst bereden straten van de stad. En dat, terwijl deze straat bij wijze van spreken jarenlang gesluimerd heeft, want voor de nieuwe veemarkt er kwam, was het in de Langemarktstraat altijd maar stil, behalve op de vrijdagen dan wanneer de drukte van de stad zich juist concentreerde op dit punt. Deze foto herinnert ons aan de situatie van toen: de plaat is niet op een vrijdag gemaakt en dus is het ook nu stil in de straat. Een enkele fietser poseert keurig voor de fotograaf; verder zijn er maar een paar passanten- allen met fraaie petten uitgedost; het zal wel een zondag zijn geweest, waarop de foto werd gemaakt. Een plaat van de Langemarktstraat van nu gaf een heel ander beeld: allemaal drukte, allemaal bedrijvigheid. Maar daar komen we binnenkort nog eens uitvoerig op terug. Lezers klommen in de pen SI Kwajongensstreek Het artikel van K. in het krant- sje van 26-ii-'68, „Herinnerin gen aan de school uit mijn jeugdjaren", riep in mij de her innering aan de godsdienston derwijzer Hulstra op. Deze gaf ook les aan de openbare lagere school 13, die ik destijds be zocht. K beschreef Hulstra goed; het korte, dikke mannetje deed denken aan een figuur uit een kaboutersprookje. Hij had ech ter geen krullerig haar; wel was het diep zwart inderdaad, steeds in dezelfde strakke scheiding. Het was dit haar dat me hij zon der intrigeerde en dat de aan leiding zou worden van een feit, waaraan ik niet met veel trots terugdenk. Een boos vermoeden rees in mij op toen ik onder dit haar, tijdens een les een oranje rood driehoekje te voorschijn zag komen. De heer Hulstra had de gewoonte om als hij tijdens zijn wandelingen, leerlingen ontmoette, plechtig zijn bolhoed te lichten als deze jongens van een jaar of 12 hem begroetten. Toen hij tijdens een volgende les eens werd weggeroepen, smeerde ik de rand van zijn bol hoed in met stijfsel. Om 12 uur uit school reken m i SPAN/AAADSLAAN Itt.LUUWAJUMM-TKLV. «KW-2004S den wij het zo uit, dat wij hem na een paar straten tegenkwa men. Wij groeten vriendelijk en 'prompt lichtte Hulstra zijn bol hoed, waaraan deze keer de keu rige zwarte pruik bleef kleven en plaats maakte voor een fel oranje gekleurde haardos. Een zware last viel van ons af, toen bij de eerstvolgende les met geen woord werd gerept van deze nare kwajongensstreek. Amstelveen Mr. P. IEDEMA Een abonnement op 't Kleine Krantsje kost slechts f 3,75 in een half jaar Een goeie kennis van mie, Ger- rit, werkt al jaren lang op een seker bedrief en al jarenlang krij tie sien loonpuudsje in hannen en al jarenlang klopte dit oppe cent om af. Maar laastens, toen ie weer sien loonpuudsje in ontvangst nam en de inhoud controleerde bleek, dat der f 25,- te min in sat. Hij direkt op hoge poten naar 't kantoor. „Kiek" sei ie teugen 't kantoormantsje, „wuust dit es eventsjes nakie- ke Volgens mij sit der een kwart-meijer te min in. As ik dit su an mien wief overgeef, krij ik op mien belig en daar voel ik niet veul voor". Afijn, 't kantoormantsje haalt sien boeken derbij, telt 't geld na en seit: „Inderdaad Gerrit, dou hest 't grootste geliek vanne vismerk. Der sit 25 piek te min heren- en 1 jongenskleding v in." „Docht ik oek", sei Gerrit met een poker-gesichtT en sien pruumke tabak verhuusde van links naar rechts. „Maar, nogges wat", sei 't kantoormantsje, „even wachte ouwe seun; 't ja, de vorige week hew ik oek een fout maakt; sien ik nou pas. Toen sat der 25 piek teveul in. „Nou ja" sei Gerrit, „kiek es an. We binne allemaal meen- sen, nietwaar en we kanne alle maal welris een fout make. En as dat nouris één keer gebeurt, ala bonheur, dan smoes ik daar niet over. Maar dit is nou al de tweede keer Liwadder

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1969 | | pagina 3