Het Pieterseliewaltje Weet U het nog? niMnHMBsi Uit de stads- kroniek van en dorps- tk\ Wurnies K00ISTRA 3 'T KLEINE KRANTSJE 1759 21 April Verkoop van houten beelden, scheepskoppen en teekenin- gen van Jarig Georg van Bur- mania, leerling van den boet seerder en teekenaar Gerbran- dus van der Haven. Versche nen bij de Chalmot; Gilde- articulen van het nieuw op- gerigt koopmansgilde te Leeu warden. 1759 19 Mei De vuurtoren te Harlingen bij de Westerkerk is onder de restauratie ingestort. 1759 6 Juni Jan Harmens te Deinum pre senteert uit de hand te ver- koopen nieuwe piepegalen. In tekening opengesteld op Fer- werda's Adelijk Wapenboek, waarin o.a. voorkomen de genealogie der families Alba- da, Burmania, Camstra Sixma en anderen. 1759 27 Juni De Princesse Douairière van Oranje Nassau vertrekt van IJsselstein naar Oranjewoud, om van daar te gaan naar Leeuwarden. Verschenen: Een tafel waar door men niet alleen kan lee- ren zonder meester, het divi- deeren en multipliceren, dat anders voor die het rekenen leeren wil het zwaarste is, maar waardoor men het di rect kan doen, of heeft iemand nooit iets van reke nen geleerd, kost 1V2 cent. 1760 9 Augustus Bij de konstvermaarde Jan Klinkhamer te Leeuwarden is te koop de door hem uitge- vonden potvaas fontein met twee watervallen en zijn zelf- vervaardigd brandspuitje, waardoor twee menschen een brand kunnen blusschen. 1760 12 Augustus Robert Henrich baron van Hambroick tot Arenthorst legt uit naam van den minderjari gen prins Willem V den eer sten steen van het nieuwe ge bouw van het Stadhuis te Leeuwarden in tegenwoordig heid van de princes douai rière Maria Louise. 1760 13 Augustus De alom in Europa vermaarde ocxulist Hillmer, die vele dui zenden tot hun gezicht gehol pen heeft, logeert in het Hee renlogement op den Wirdu- merdijk. De old-fiscaal Hui- zinga te Makkum maakt be kend dat bij hem te koop is nieuw overgekomen zwartsel in grote en kleine tontjes en in platte „budden" of laden. 1760 13 Augustus Te koop aangeboden een pel molen met 70 voets roeden met een huizinge van twee kamers, staande op de stads wal op het Hoogend te Sneek. Bij G. Tresling te Leeuwarden gedrukt: Vermakelijk kaartspel a 6 st. Schoolmeester H. Eykhoudt in de groote Hoogstraat te Leeu- biedt te koop of te huur aan een staartstuk met drie regis ters, gemaakt door M. Schwarz- burg; hij ruilt in clavecimbels of dubbele clave-cordiums met pedaal. 1760 20 Augustus J. D. Theune op de Turfmarkt tusschen de tuinen en de Ko ningsstraat te Leeuwarden pre senteert zijn dienst tot het les geven in koperdrijven en handtekenen. 1760 Joeke Wybes, hospes op de Olde Galileën buiten Leeuwar den laat verloten een koperen uurwerk, dat bij het slaan een partij huzaren soldaten en scheepvolk vertoond, ieder lot doet 20 stuivers,- daarop zi|n 36 loten. 1760 13 September Verkoop van een fraaie def tige huizinge naast de Kanse larij te Leeuwarden bewoond door dr. E. A. van Idema, met Engelsche schoorsteenen en zomerhuizen buiten de Tuin- sterpoort aan de Noordzijde van het Vliet. 1760 8 October Wordt vermist een beenen ta baksdoos met beelden bewerkt los deksel en zilveren rand, onder het plat met een voetje en zilveren band. 1760 13 October Te koop de herberg de Nieu we Hopzak, hoek Peperstraat te Leeuwarden. 1760 11 December Verschenen bij Bouma Schi- wers te Harlingen: Historisch verhaal van hetgeene voorge vallen is tusschen Jhr. O. Z. van Haren en zijne dochters, door een vrije penne. 1760 13 December Bij A. v. Linge en Co. te I eeu warden gedrukt: De voortref felijkheid van Christelijke Liefde, en werken der barm hartigheid, ter gelegenheid van een algemeene collecte die op het eiland Curacao onder de gunstige toelating van den heer Gouverneur aldaar ge houden, tot het bouwen van een Lutherse kerk aldaar. Dit is een herinnering aan het Pieterseliewaltje, zoals het vroeger was: een landelijk buurtje in een verre uithoek van de stad. Nu is er niet zoveel meer over van dè landelijke glorie van het Pieterseliewaltje. Ook deze buurt van de Ol- degalileën is helemaal door nieuwbouw omsloten: het Pieter seliewaltje van 1969 ligt midden in de stad. GAZELLE-DE VRIES IN GROTER PAND Prachtig gemoderniseerd en uit gebreid is de zaak van de N.V. L. de Vries, aan de Voorstreek, die de vorige week heropende. Op deze voor het bedrijf zo ple zierige dag troffen we temidden van de fietsen en de bloemen de grondlegger van het bedrijf, de heer L(ammert) de Vries, tachtig geworden op de dertigste januari, maar nog onvoorstelbaar fit en vitaal. De heer De Vries vertelde ons hoe hij in 1904 als knaap van vijftien z'n eerste fiets verkocht. In 1909 werd hij (in Burgwerd, waar vader een herberg had) Gazelle-agent en dat is hij nu, zestig jaar later nog! In '25 nam de heer De Vries op dit punt aan de Voor streek de zaak over van de pas overleden Philippus Elskamp we weten nu, hoe succesvol de heer de Vries (later met behulp van zijn beide zoons Hans en Riemer) het bedrijf 'heeft opge bouwd tot wat het nu geworden is een zaak om trots op te zijn! Een abonnement op 't Kleine Krantsje kost slechts f 3,75 in een half jaar Te koop wegens inruil: mooi© gebruikte meube len, nieuw gestoffeerd en nagezien voor spotprijzen: moderne bankstellen slechts f55,- f95,- f135,-; eiken Oud Hollands bank stel als nieuw f 335,—; Queen Anna bankstel, nw. gestoffeerd f 195,-; eiken Gotisch bankstel f225,-; 4 clubs slechts f 65,-; 4 clubs nieuw gestoffeerd f 165,-; eiken dressoir f45,-; teak bergmeubels als nieuw f 125,-; rook-fauteuils f 35,-; salontafels f22,50; eethoek tafels, bureaus, nachtkast jes, opklapbedden, ledi kanten enz. Geregeld in voorraad al leen mooie inruilmeubelen bij: DANTUMAWOUDE Telefoon 05111-420.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1969 | | pagina 3