Vervolgverhaal over amusement in vroeger jaren 'ét 'sé -e&u&t nog oen. afetéê.é VERSCHEIDENHEID UIT VROEGER TIJD 'T KLEINE KRANTSJE Wetenswaardigheden voor burgers van stad en land Al abonnee op 't Kleine Krantsje KLAAS POSMUS EN ZIJN DANSORKEST In ons vorige en eerste verhaal voor deze rubriek "A'k daar nog an denk" hebben we het o.a. gehad over de escapades van het Syncope Orkest; nu zullen we zien, dat dit orkest geen lang leven beschoren was. De beide vrienden, die de orkestgenoten eerder met verdriet hadden zien vertrekken, Klaas Posmus en Jaap Rutkens, kwamen namelijk weer in de oude gelederen terug en toen deed zich al gauw de behoefte gevoelen om zelf weer eens een avond te organiseren in Zalen Schaaf. Die avond werd vastgesteld voor de zevende november (1942) onder de toepasselijke titel "Hier is 'k weer" en dat waren dus toen niet The Jolly Music Makers, het was niet het Syncope Orkest, maar het was Klaas Posmus en zijn dansorkest. stelden om op te houden of lid te worden van de Kultuurkamer, koos Klaas Posmus als zovelen voor een aftocht, die eervol was: hij hief zijn dansorkest op en daarmee schreef hij de laatste woorden voor de trilo gie: The Jolly Music Makers - Het Syncope Dansorkest - Klaas Posmes en zijn dansorkest. Herinneringen Dat er nu zo veel jaren later, nog Wel merkwaardig was die toevoe ging "dansorkest", want de Duitse bezetters hadden het dansen verbo den en wat Klaas Posmus en z'n mannen brachten was zuiver show in de trant van het toen befaamde showorkest, waarmee Boyd Bach- man overal in ons land triomfen oogstte. De samenstelling van dit orkest van Klaas Posmus was natuurlijk niet gelijk aan die van The Jolly Music Makers bij hun eerste optreden in De Klanderij. Verschillende krach ten waren gekomen en gegaan en wanneer we namen noemen mogen we de trompetist en drummer Klaas Postma niet vergeten en de saxofo nist Wim ten Berge, de violist Jo Paulides en de werkelijkefenomena- le pianist Sjoerd Zijlstra evenmin. En dan waren er nog trouwe krach ten, die niet speelden, maar die zich bezig hielden met installaties en de vaak van onschatbare waarde zijn voor een orkest; zoals Johan Kuhn en siep de Vries. Man van allure Man van allure, ook in dit nieuwe orkest, was Jacques Fazzi, de ar- rangeuur van de showprogramma's, waarmee Klaas Posmus in deze zwarte maanden van de oorlog vol le zalen trok. Vermaard werd De Bruiloft van Krelis en Jeltje, waar bij Fazzi zelf de rol van burgemees ter vervulde. Siep de Vries was Kre lis en (wijlen) Fré Faber stond voor Jeltje. Na een plechtige toespraak van de burgemeester zong het zang koor De Schorre Kikkertjes en ten slotte marcheerde met daverend ge weld het plaatsenjk muziekcorps De Mergepiep de zaal binnen. Ook werd op een kostelijke manier het eens zo populaire muziekcorps de Patijntjes geimiteerd en grote vreugde onstond er eens in Schaaf, toen Siep de Vries met een levens groot (kartonnen) draaiorgel op de Bühne kwam en zo enthousiast aan de slinger draaide, dat het wiel de zaal invloog, terwijl de muziek doorspeelde alsof er niets was ge beurd Vaste medewerkers ter opluiste ring van het programma waren De Mauna Kea's, een gitaartrio, soms ging "Slappe Douwe" tussen de muzieknummers door op z'n sa bels staan en ook hypnotiseur en goochelaar Amekpyr kwam zo nu en dan bij Posmus voor het doek. En dan was er nog een apart groep je uit eigen band (Joop Schuil, bas; Jan Gaastra, gitaar; Klaas Pos mus, mondorgel en Ype Blanksma, klarinet), dat ter afwisseling van de nummeetjes van "het grote orkest" optrad onder de naam "The Organ Rythm Boys", ook Engels en ook een vloekwoord voor de Duitsers dus. Volle zalen Soms speelde het orkest voor school- of sportverenigingen, vaak ook speelde het voor eigen risico. Dan werd tfe grote zaal van Schaaf gehuurd en nooit is het gebeurd, dat zo'n avond met een negatief kassaldo eindigde. Integendeel meestal was de zaal al dagen voor het optreden volgeboekt. Een veelbesproken stunt van Klaas Posmus en zijn dansorkest was een optreden op „de Friezendag" in Heerenveen, waarbij hun melodi euze muzikale klanken via de radio de Nederlandse huiskamers bereik ten - na dit optreden liepen de he ren wél wat met de borst vooruit. Zonder de Duitsers zou het orkest wellicht nog jaren zeer succesvol hebben bestaan, want het zijn de maatregelen van dc bezetters ge weest, die Klaas Posmus tot een vrijwillige liquidatie hebben ge bracht. Toen de Duitsers de Neder landse kunstenaars voor de keus altijd vier leden van het orkest van Klaas Posmus, in hetzelfde ensem ble spelen, mogen we wel heel toe vallig noemen. En toch is dat zo. Ichie ten Berge, Rein Mollema, Klaas Postma en Klaas Posmus zelf zitten, hoewel geen van allen werk zaam is bij de Condens, in de band van de Coöperatieve Coudensfa- briek, The Frisian Flag Melodians. Terwijl veel vroegere orkestgenoten uitzwermden naar wie weet waar heen, lopen zij elkaar nog geregeld tegen het lijf en - dat spreekt van zelf - dan hebben ze het er nog wel eens over - over die toch fantasti sche tijd bij Lucas Poat, dat onver getelijke optreden in de oorlogsja ren, die prachtige successen met het showorkest! Op deze uit het oorlogsjaar 1942 daterende foto zien we een aantal leden van Klaas Posmus Dansorkest; van links naar rechts een (onbekende) supporter van de band (Een van de vele, zeer vele bewonderaars") Jacques Rutkens, Sjoerd Zijlstra, Rein Mollema, Klaas Posmus, Jacques Fazzi en Johan Kühn. De laatste speelde niet in de band, maar hielp altijd mee de boel klaar zetten. De foto is gemaakt op de Voorstreek, Bij de Amelands- piep. Op de achtergrond (een van) Boersma's winkels. Tussen de muzieknummers door ging "Slappe Douwe" wel eens op de sabels staan. Hier zien we de lenige man in een voor ons wat moeilijke maar voor hem heel simpele houding, "t Is mar krekt watje wend bin- ne" zei hij ons vaak. Een ei ontploft De heer George Bauer, die verbon den is aan het Peabody Museum van Yale in Connecticut, is het slachtoffer geworden van een zon derling ongeval. Hij was bezig met struisvogeleieren te onderzoeken, welke men uit Afrika had doen ko men. Opeens, terwijl hij bezig was een gat te boren in de schaal, springt het ei als een dynamietbom uitelkaar, met zulk een kracht, dat dc geleerde buiten kennis ter aarde viel. Het ei was bedorven op reis en daar hadden zich de allerschadelijk ste gassen in ontwikkeld. Bijgeko men zijnde ontdekte onze geleerde dat hij verscheidene wonden had en hij moest zich op de meest afdoen de wijze desinfecteren, alsmede de kamer, waar hij zich in bevond. Het ei woog weliswaar drie ponden en anderhalf ons en de schaal was zo hard, dat men die met een ha mer moest breken: maar een ei is toch maar een ei en wie zou het tot zulke staaltjes in staat achten? Afgetrokkenheid Munster, bisschop van Kopenhagen, was bikend wegens zijn afgetrok kenheid. Hij was gewoon zo dik wijls zijn plichten hem van huis rie pen, een bordje op de deur van zijn kamer te hangen, waarop hij dan aantekende, ten behoeve van bezoe kers, die komen mochten, hoe laat hij terug zou zijn. Op een dag, we der uitgaande, hing hij naar ge woonte, het bordje op de deur en toen hij zijn werk verricht had en wat vroeger thuis kwam dan hij had gedacht, zag hij werktuigelijk naar het bordje, en geheel vergetend, dat hij Munster zelf was, ging hij be daard zitten en wachtte totdat het uur, op het bordje aangewezen, daar was. Bij het openen van de deur werd hij zich eerst van zijn identiteit bewust en liet zich zeiven binnen. Lompen en lappen Dat veel kleintjes een "grootc" ma ken wordt wel het best bewezen door den handel en omzet dier vod den, die wij als onnutte en hinder lijke prullen van ons werpen. Niet minder dan 2000 mannen cn 20000 vrouwen verdienen te Parijs hun brood met het uitzoeken der soor ten en voegt men daar de voddenra pers en andere aanverwante vakken bij, dan komt men tot een cijfer van 80 a 100000 mensen, die van vodden leven. Het is zeker niet het meest gezochte middel van bestaan en het mag niet aangenaam heten de wereld te bezien, voornamelijk van afgedragen en versleten zijde; maar hoe menigeen moet niet zijn gouden tientje uit een vuilnishoop halen! Zonderlinge prijzen De Nabob van Bhawulpore heeft onlangs te Umballa en Meerat enige wedrennen gewonnen met een ge liefd arabisch paard en was daarme de zo in zijn schik, dat hij het zege vierende dier in triumpf mee naar huis nam en het verder niet wilde laten lopen. Er werd een groot feest aangelegd ter ere van het paard en zijn berijder, een jong Engelsman. De Nabob, in de wolken over zijn behaalde zege, betaalde een jockey niet alleen zijn loon, maar vereerde hem ook een aantal gewaden en een paarvrouwen, welk laatste ge schenk de arme man min of meer in verlegenheid bracht; doch hij wist het zo aan te leggen, dat hij met fatsoen dit bezwarend cadeau van de hand kon slaan. Dc Engelsen zullen het wel "most shocking" vinden dat onder de banen van dc Engelse vlag mensen kunnen wor den weggeschonken, gelijk men 't bekers en gouden zwepen doet. En shocking is het!

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1969 | | pagina 9