OPGEHAALD VOOR DE 50e VERJAARDAGEN VAN ABE LENSTRA EN HEERENVEEN 'T KLEINE KRANTSJE Toen de voetbalvereniging Heeren veen op de 20e juli 1920 werd opge richt, werd er al langer dan een kwarteeuw gevoetbald in steden als Leeuwarden en Sneek, had de Ly- curgus Sparta Combinatie z'n zil veren jubileum al achter de rug en bestond de Leeuwarder Athletische Club Frisia zelfs al zeven en dertig jaar. Betekent dit, dat het Friese Haagje zóver achter kwam in de ontwikkeling van de voetbalsport, dat King Soccer Heerenveen zó veel later veroverde, dan andere plaatsen in dit gewest? Wel, vóór het begin van deze eeuw hebben de Heeren- veners van georganiseerd voetbal geen weet gehad, maar al heel kort na de eeuwwisseling begon de voet bal ook te rollen in Heerenveen. Toch zouden er nog verscheidene jaren van louter vriendschappelijk voetbal volgen, voor het Heeren- veense voetbalpubliek z'n hart kon ophalen bij het aanschouwen van de eerste competitiewedstrijden op eigen grond. Zullen we de Heerenveense voetbal- pioniers uit de eerste jaren van deze eeuw in onze verbeelding aan het werk willen zien, dan moet de ka lender van 1902 nog eens aan de wand, want het was in dat jaar, dat de voetbalvereniging Victorie werd opgericht, een clubje, dat z'n speel terrein had aan de straatweg in Oranjewoud. Hoogbejaarde veteranen zullen zich misschien de alom becritiseerde es capades van deze jongelui nog her inneren - net als elders werd in Heerenveen door de meeste mensen de nieuwigheid van het voetballen als een grote dwaasheid beschouwd. LUIDRUCHTIGE TOCHTEN De vaak luidruchtige tochten met de Jan Plezier van en naar het sta tion om de tegenstanders weg te brengen of op te halen, werkten zeker het vormen van een ongunstig oordeel in de hand. Hoe zou er - dacht de massa - ook iets positiefs kunnen uitgaan van het zinloos draven achter een voetbal, meestal gevolgd door het verstoren van de Heerenveen juicht, Abe lacht: het is weer gelukt - kampioen, voor de zoveelste maal. zondagsrust in de stille plaats? Toch ging er van de wedstrijdjes"van Victorie een stimulerende invloed uit en in 1906 richtte een aantal Mulonezen en HBSers in Heerenveen een tweede clubje op, dat Achil les kwam te heten. Twee jaar later fuseerden Victorie en Achilles en zo ontstond de voetbalvereniging V.A.C. - de Victorie Achilles Com binatie, die precies tien jaar zou blijven bestaan en in deze periode op de Friese voetbalvelden veel glorie verwierf. Overigens had de start van V.A.C. in de derde klas van de Nederlandse Voetbal Bond niet slechter kunnen zijn, want in het eerste seizoen zagen de Heerenveners geen kans om ook maar een enkel puntje te veroveren: terwijl het tweede elftal in de twee de klas van de Friese Voetbal Bond onoverwinnelijk bleek, verloor het eerste keer op keer. Beter ging het daarna voor V.A.C. in de eerste klas van de onderbond en in 1913 konden de Heerenveners zelfs hun eerste kampioensfeest vie ren - V.A.C. had de titel veroverd in de F.V.B.! Ook na het seizoen '15-'16 mocht de nu overal in de provincie gevreesde combinatie zich kampioen van Friesland noe men, maar dit nieuwe succes be tekende helaas geen garantie voor haar voortbestaan: bedolven onder bergen mobilisatiemoeilijkheden was V.A.C. in het laatste oorlogs jaar gedoemd ter ziele te gaan. Daarmee eindigde het georganiseer de voetbal in Heerenveen, maar een jaar later zag een nieuwe vereniging het levenslicht: Athleta, een klein clubje, waarvan als curieuze tegen slag bekend gebleven is, dat het al heel gauw z'n enige bal door een veldwachter in beslag genomen zag. Net als Victorie en Achilles dat eerder hadden gedaan, ging Athleta een fusie aan en wel met H.B.S., een soortgelijke vereniging van klein for maat, maar met een roemruchte naam en pratend over deze fusie staan we tevens aan de wieg van de Voetbalvereniging Heerenveen: de club, die op de 20e juli 1920 door dit samengaan van Athleta en H.B.S. ontstond, heette Spartaan, een naam, die twee jaar later op verzoek van de Nederlandse Voetbal Bond gewijzigd werd in Heerenveen. Rotsvaste zekerheid over het ont staan van de vereniging op deze datum bestaat er trouwens niet en wanneer we de namen noemen van de heren A. Wisman, D. van Dijk en W. Harsma als leden van het eerste bestuur, kan dit slechts een ver moeden zijn - er bleven geen be wijsstukken bewaard, die deze ver onderstelling steunen. Wel zeker is het, dat Spartaan met spelers als H. Mast, C. Kuyt, G. Riksma, S. Heemstra, M. Bleeker, D. van Dijk en een hele compagnie krachten met de naam De Jong z'n eerste overwinningen bevocht en evenmin in het vergeetboek raakte het eclatante succes van de jonge vereniging in juli 1922 tijdens drie daagse feesten in Gorredijk. Tot aller verrassing werden daar ervaren clubs als F.V.C. uit Huizum en Friso uit Leeuwarden geklopt - de inzet van deze seriewedstrijden, een fel begeerde beker, ging dank zij deze overwinningen in triomf mee naar Heerenveen. In ditzelfde jaar verhuisde Spartaan van de Ijsbaan van TJiialf naar een terrein aan de Terbandsterweg en als „Heerenveen" schreef de ver eniging zich nu in voor de compe titie van de Friese Voetbal Bond. Ingedeeld in de eerste klas kreeg Heerenveen ploegen tegenover zich als Friso en Drachten, de reserve- teams van Gorredijk en F.V.C. en de derde elftallen ven Leeuwarden, Friesland en Frisia. TJIBBE DE STER En wie waren de mannen, die als eerste elftalspelers de kleuren van hun vereniging hooghielden in dit eerste seizoen? Nou vooruit, voor de vuist weg: Klaas Schaap, Jan van der Vlugt, Jitse en Piet de Jong, Jan Heemstra, Klaas Wisman, Chris Kuyt, Bernard Spoelstra, Jan Heemstra, Wim Hottinga, van wie we ergens lazen, dat hij „een ras- voetballer met uitnemende voetbal capaciteiten" was en niet te vergeten Tjibbe de Jong, wiens faam blijkbaar direct al zo verbreid was, dat jour nalisten het voldoende achtten hem in hun verslagen aan te duiden met „Tjibbe": „Tjibbe vergroot de voorsprong tot 2-0 - Tjibbe om speelt de keeper en scoort - Tjibbe keit nummer vier in het net". Terwijl deze heren op het groene gras begonnen met de boeiende geschiedschrijving van Heerenveen huppelde er in het Friese Haagje een kleuter rond, die jaren later voor de vereniging nog meer dan z'n gewicht in goud bleek waard te zijn: Abe Lenstra, geboren op de 27e novem ber 1920, toen de Voetbalvereni ging Spartaan, alias Heerenveen net vier maanden bestond. Heerenveen in gouden dagen, voetballend in haar succesrijkste formatie: Tiemen Veenstra, Jan Lenstra en Sietze van der Laan, Jan Bosscha, „Mollo de Jong en Frans Wuyts, Wim Molenaar, Jan Ploegh, Henny Jonkman, Abe Lenstra en Germ Hofma.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1970 | | pagina 5