Groeiende populariteit voor Sambrinco's Vervolgverhaal over amusement in vroeger jaren 'éZ -daz&L I DOKKUMER LOKAELTSJE 'T KLEINE KRANTSJE I Het enthousiaste musiceren en har- I de werken van de Sambrinco's be- I gon intussen wel vruchten af te Na een jaartje „wrotten" braken er voor de Sambrinco's betere tijden aan. Iemand die daar goed bij heeft geholpen was de dansleraar A. Epe- ma te Leeuwarden. Het begon met M een dansavondje in Grouw. Dat was 3 prima bevallen en de heer Epema organiseerde toen voor de Sambrin- I co's een soirée in Zalen Schaaf te 3 Leeuwarden. Ook dat werd een succes. Het orkestje begon naam te maken en had van toen af de wind I een beetje mee. I Er kwam langzamerhand ook ge- I motoriseerd vervoer aan te pas. Dat was iets waar ook nog wel een en I ander mee beleefd werd. Om iets I te noemen: van een huurwagen, ge- reden door een kennis, vloog in I Leeuwarden plotseling een van de voorwielen af. De Sambrinco's kwa- I men terug van een optreden ergens I in de provincie en moesten die I avond spelen in zaal Piet de Jong I aan de Langemarktstraat. Ze waren I net op tijd in de stad terug, maar I toen verdween dat wiel. De zaal werd lopende bereikt en er werd I weer vrolijk op los gespeeld. I De eerste eigen auto in die tijd was I een Chevorlet uit 1937, die Pier Sambrink op een geschikte manier had overgenomen. Hij vertelt: „Die auto zag er zo mooi uit. Ik was als I een kind zo blij. Maar op de eerste I rit - we moesten in Tijnje spelen - I vloog de zaak onder de motorkap I door kortsluiting in brand". werpen. Ze kregen de avonden van de toneelvereniging T.O.G. te ver zorgen (wat ze achttien jaar lang hebben gedaan) en hun optreden viel zo in de smaak dat van alle kanten de aanbiedingen los kwamen. Tien a twaalf jaar lang vormden de Sambrinco's ook het vast orkest van hotel Buis gedurende de Leeu warder kermis. De populariteit groeide nog meer, twaalf andere platen (singels) van de Sambrinco's verschénen. Het ging de Sambrinco's voor de wind. Ze kregen overal bekendheid, niet alleen in Friesland, maar overal in ons land. En toen kwam in 1963 de klap door het overlijden van Atty Zij was 37 jaar oud. Voor Pier Sam brink stortte toen de wereld inel- kaar. Hij zegt: „Ik dacht, nu is alles gebeurd. Maar ik had twee kinderen. In 1964, toen de Sambrinco's weer als kermisorkest bij Buis moesten spelen, nam Pier Sambrink het be sluit te proberen een zangeres in het groepje op te nemen. Dat zijn ge dachten daarbij uitgingen naar het dorpje Lioessens, in de Friese Noord oosthoek, was niet zo verwonderlijk als het misschien lijkt. In het kleine kerkje van Lioessens hadden de Sambrinco's eens een toen in 1956 werd begonnen met het optreden met Friese liedjes voor de Regionale Omroep Noord. Henk van der Heide was daarbij de zanger. Er werden ook eigen composities gespeeld, o.a. „Simmertwirre" en „Hurddraverij". Verder werkten de Sambrinco's samen met de tekst schrijver en componist van Friese liedjes Anne van der Mark. Het sloeg allemaal geweldig in, maar een bij zonder succes was toch wel „It Dokkumer Lokaeltsje", een liedje dat nog altijd gespeeld en gezongen wordt, ook wel voor de radio. In 1957 werd, voortkomend uit het R.O.N.-succes, de eerste grammo foonplaat van de Sambrinco's ge maakt. Aan de ene kant stond „It Dokkumer Lokaeltsje", aan de an dere kant „Ik hoech mar efkes dyn antlit to sjen". Op het gebied van de amusementsmuziek was het de eerste Friese grammofoonplaat. Het liep geweldig en nadien zijn er nog Ik moest dus wel doorgaan en mijn verstand erbij houden". Na enige tijd presenteerden de Sam brinco's zich in een andere bezetting Nu met Pier Sambrink, accordeon, Tom Munsterman, slagwerk en Jacky Sambrink, de oudste zoon van het echtpaar bas. Het was een hele omschakeling voor de heer Sambrink, maar ook het publiek bleek niet zo gemakkelijk aan het gemis van Atty te kunnen wennen. De Sambrinco's waren nu eenmaal jarenlang ondenkbaar geweest zon der de aantrekkelijke fiere verschij ning van Atty Sambrink. NIEUWE POPULARITEIT Een jaartje werkten de Sambrinco's in de nieuwe samenstelling door. Maar al deden ze nog zo hun best, de fleur van vroeger was er wat uit. uitvoering gegeven en er werd toen door enkelen van de aanwezigen gevraagd of een meisje uit het dorp met begeleiding van de Sambrinco's een liedje zingen mocht. Dat meisje heette Anneke Douma en het bleek een ware ontdekking te zijn. „Haar zingen sloeg bij ons in als een bom" zegt Pier Sambrink. Later, op een feestavond in Lioessens, maakten ze opnieuw kennis met het zangeresje. Op die zondag van de Leeuwarder kermis in 1964 dacht de leider van het orkestje aan dat alles terug. Zoon Jacky bleek ook veel voor het idee te voelen Anneke Douma te vragen en nog diezelfde zondag trokken ze samen naar Lioessens. Anneke, zei, nadat er met haar en haar vader was gepraat, dat zij het wel graag eens wilde proberen bij de Sambrinco's en aldus kwam zij voor een week op proef in het or kestje. 's Maandags trad ze al op bij Buis (zang en gitaar) en het werd een doorslaand succes. En dat ter wijl haar in allerijl samengestelde en geoefende repertoire nog maar slechts vijf bedjes bevatte. Een aan tal dat natuurrijk snel werd uitge breid. De Sambrinco's groeiden weer opnieuw naar een grote popu lariteit. De week proef voor Anneke Douma werd een band voor altijd. Ze zette zich niet alleen volledig in om de opengevallen plaats in haar al sinds jaren favoriete orkestje op voortreffelijke wijze aan te vullen, maar bracht ook nieuw geluk in het gezin Sambrink, want na enkele jaren trouwden Pier en Anneke, nadat ze het café-restaurant „Stads- zicht" aan de Groningerstraatweg hadden overgenomen. Ze trokken in december 1966 in deze zaak, die nu (hoe kon het ook anders) „De Sambrinco's" kwam te heten. SFEERVOLLE ZAAK Het orkestje is nu alleen nog maar in de weekenden (vrijdag, zaterdag en zondag) in de eigen sfeervolle zaak te beluisteren. En natuurrijk op de grammofoonplaat. Er zijn, in de nieuwe samenstelling, pas weer drie langspeelplaten gemaakt. Er zijn van de Sambrinco's met Anne ke ook al eerder drie Friese lang speelplaten gemaakt en van haar met een ander orkest ook drie pla ten in het Nederlands. De Sambrinco's blijken met hun beschaafde vrolijke muziek nog steeds populair te zijn. Dit blijkt uit de grammofoonplaten en ook uit de belangstelling die er voor hun be drijf bestaat. HARRY DROST

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1970 | | pagina 5