cle bekoring van het oude friesland Voor de rechter 10 Uit de stads- en dorps kroniek van Dr. Wumkes 'T KLEINE KRANTSJE vreselijke dood Gratis meelezer: neemt U toch zélf een abonnement! SCHOONHEID IN VROEGEN EEUWEN BERLIKUM Een vreselijke dood hebben vijf en twintig landlieden te Stuhl- weisenburg gevonden. Onder leiding van Frans Pal, een grondeige naar, bezochten veertig boeren het groote stoombad aldaar en ter wijl zij binnen waren, opende Pal de dampkraan, waarop zich de ruimte met stoom vulde. Vijf en twintig bezoekers zijn verbrand. Tegen Pal is een aanklacht wegens moord ingediend. (1895) 1768 12 Sept. Verkoop van een huizinge met pottebakkerij op het Zuid-Vliet te Leeuwarden, bewoond door Gosse Wybes. 1768 15 Sept. Voor 14 jaar te huur het tichel- werk De Boterton en een kalk- werk te Midlum aan de trekvaart. 1768 11 Okt. Jan Michiels, castelein te Ooster- meer, laat twee cierlijke vleugels verhardzeilen. 1768 30 Okt. Verloren op Zondag tusschen het Stadhouderlijk gestoelte en de Oud Gedeputeerdenbank in de Groote Kerkstraat te Leeuwarden een gouden snuifdoos, gesloten in een zwart segreinen kastje, binnen met groen fluweel, ge maakt door Feyens aldaar, op het deksel met doorvlochten let ter T.F. met een kroon en rond om met ornamentwerk versierd. 1768 25 Nov. Gedrukt bij A. Jeltema te Leeu warden; Het vermaak der slagte- rij, in de platte Leeuwarder taal door een geboren inwoner dier stad onder de naam van Pieter Weltevreden, 2 st. 1769 25 Febr. F. H. Munniks bij de Lange Pijp op de hoek van de Weert te Leeuwarden, biedt witte was kaarsen aan, van 6 tot 8 in een pond, het pond voor 22 st. en ruilt de enden van waskaarsen weer in. Gedrukt bij A. Jeltema: Lieuweder Taalpoespasje, vervat- tenden in Leeuwarden poëzij eene vriendelijke overweging, troost en raad, met en aan Pieter Weltevreden nopens zijner brief genaamt; Het Vermaak der Slag- terij door Buiasco Rechtgezind, welke hier nog heeft een brief in Nederduitsch Proza, met in vallende Rijmslagen doorseeven, waarin voorkomen eenige zinrij ke aanmerkingen op het Ant woord van N.N. onlangs tegen de eerstgemelde brief in het licht gegeven, in octavo, prijs twee st. Te koop een tweemmolen met 8 kroonen en standers en twee dubbelwielen bij Harm Lodema, metselaar bij de Waag te Leeu warden. 1769 15 Maart In de Herberg Romen te Harlin- gen verkocht; de deftige Nieuwe Herberg en hingstemannerij, met schuur om 200 paarden te stal len, te Berlikum door Symon Sicks Baarda als eigenaar be woond, huur voorheen 225 car. gl- 1769 3 Juni Dr. Adrianus van Loon, secreta ris te Hindeloopen biedt te koop aan de geoctroijeerde kruitmolen de Eendragt te Staveren, met zijn weid- en hooilanden, gebouw enz. te zien met een briefje van burgem. Douwe Pytters Cramer te Staveren. 1769 6 Juni Er heerst een besmettelijke ziekte onder het rundvee. 1769 3 Juli Verkoop van het Pakhuis Eeburg met zomerhuis en tuin op de Olde Galileën te Leeuwarden, bij hopman P. Nieuwbuurt als eige naar gebruikt. 1769 7 Juli Douwe Lautenbag castelein in het Huis ter Heide onder Bergum laat een zilveren bal verkolven. 1769 20 Juli Verkoop van de goederen der vier gestrande schepen op ter Schelling, bij 's Lands pakhuis te Wester Schelling. 1769 5 Aug. Gedrukt bij A. Jeltema te Leeu warden; Smaakelijk Mengelmoes, een verzameling boerterijen over dronkenschap, koppelaarsters en Jezui'eten. 1769 10 Aug. Michiel Jacobs, op de Oude Schouw laat een curjeuse vleugel en baltje verhardzeilen. 1769 27 Aug. Heerke Piers, hospes te Mant- gum, laat een zilveren bal ver- kaatsen. 1769 29 Aug. W. Knoop te Bolsward adverteert tuincieraden, antique en moder ne beelden en vazen, tuinpotten met en zonder pedestallen. EEN UITGESTOKEN RICHTINGWIJZER Dit is een kostelijk ding, maar hij moet ten slotte weer eens in zijn stand van „zalig niets doen" terug zakken, anders kan er kwaad van komen. En dit verzuimde T.T., aan nemer te Leeuwarden, toen hij op Vrijdag 29 November om kwart voor twaalven uit de Lijsterstraat de Spanjaardslaan op wou rijden. Verdachte: Er kwam een school uit en twee kinderen liepen eigenlijk vlak voor de auto. Deze moest ik ontwijken en daarop had ik al mijn aandacht gevestigd, zoodat ik ver zuimde om den richtingwijzer neer te halen. Het was maar een kleine overtreding. Kantonrechter: Een kleine overtre ding? Maar dit was het helemaal niet. U bracht het achter u komend verkeer totaal in de war. leder dacht, dat u de Bleekerstraat zou inrijden en u ging verder naar de Noorder- brug. Ambtenaar: Hqt waren kinderen van de Van Munsterschool; dus was er tot de Bleekerstraat waarlijk tijd genoeg om den wijzer in te halen. Zoowel ambtenaar als kantonrech ter meenen verdachte te moeten wijzen op zijn thans duidelijk blij kende ernstige doofheid. Ofschoon de man in zijn veeljarig autorijden hiervan nooit het bezwaar heeft gevoeld, wordt hem onder het oog gebracht dat èn voor hem zelf èn voor anderen zijn plaats niet kan wezen achter het stuur. Eisch f 6.- of 6 dagen; vonnis over eenkomstig den eisch. (1936)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1970 | | pagina 9