TOEN „NUT EN GENOEGEN" JUBILEERDE Wij bieden U SERVICE! TEL.22222 24 uur T KLEINE KRANTSJE J. Schuhmacher Zn. SCHRANS 12 LEEUWARDEN De bibliotheek van 't Kleine Krantsje is de laatste weken weer met verscheidene aanwinsten verrijkt: enkele jaargangen van het blad Eigen Haard uit de tachtiger jaren van de vorige eeuw, een paar jaargangen van het nu eveneens verdwenen blad De Leeuwarder Gemeenschap, verschillende oude prentbriefkaarten en foto's en een stapeltje oude kranten uit de tijd van voor de tweede wereld oorlog. Met het uitspreken van onze dank aan alle gevers doen wij graag een beroep op onze lezers om oude boeken, oude kranten (van voor 1960), oude foto's en oude prentbriefkaarten voor 't Kleine Krantsje beschikbaar te stellen. Ook altijd welkom zijn oude tijd schriften, Fen Fryske Groun, Panorama, Het Leven, de Katholie ke Illustratie, enfin noem maar op. Maar gooit U dergelijke oude spullen in geen geval in het vuilnis- vat: 't Kleine Krantsje heeft er vast nog wel wat aan. Even een te- j lefoontje - 20302 - of een briefkaartje: 't Kleine Krantsje, Vrede man de Vriesstraat 1 - Leeuwarden. En belt U ook maar, wanneer U mocht twijfelen of het wel wat voor 't Krantsje is! Nog niet zo heel lang geleden hebben we in 't Kleine Krantsje een foto afgedrukt van het Leesgezelschap „Nut en Genoegen" dat in vroeger jaren in Leeuwarden heeft bestaan en voor de oorlog een grote populariteit heeft gehad. Nu kunnen we onze lezers nog eens verrassen, maar nu met een plaat, die nog veel mooier is: een foto, die in het Café Stad Groningen van de heer Heida aan de Oostergrachtswal is gemaakt, toen het Leesgezelschap vijf en zeventig jaar bestond. Dat moet in de twintiger jaren zijn geweest; de juiste datum is ons niet bekend. Van de meeste heren weten we de namen - daar gaan we, we beginnen bij de voorste rij en gaan traditiegetrouw van links naar rechts: onbekend, Hengst en Buis; zittend op de tweede rij: Algra, Sietinga, Lammers, Verhoeve, Tadema, Oosterhuis, Meijer en De Vries, de vader van Hero; derde rij: Heida, Paulus de Bruin, de Jong, Speckmann, Spieksma, Gramsma, onbekend, Oosterhuis, onbekend, Hein Appeldoorn, van der Meer, Wierda, de Vries en nog eens twee heren, van wie we de namen niet kennen. Tenslotte helemaal achteraan: Rinsma, onbekend, onbekend, Algra, Niemeyer, Van der Meulen, onbekend, onbekend, Lerk en Bokke van der Kooy. Zoals we al eerder vertelden hielden de leden van het gezelschap zich in de eerste plaats bezig met de oerdegelijke liefhebberij van het lezen van boeken en dat was dan het Nut, maar gelukkig werd het plezier nimmer vergeten en dat was dan het Genoegen met een hoofdletter G. Belangrijk onderdeel van de duidelijke ontspanning was het schutjassen en dat gebeurde dan in het „clublokaal", het Café Stad Groningen, het robuste pand aan de Oostergrachtswal, waarin nu de Filadelfia Gemeente zit. Het Leesgezelschap „Nut en Genoegen" moet tot in de laatste oorlog hebben bestaan - toen is de vereniging jammerlijk weggekwijnd. deksel spoorloos verdwenen te zijn. De hoedsjeverkoper zal wel in stilte gelachen hebben, toen hij voor de derde maal binnen enkele malen een dure zwarte hoed mocht passen op het hoofd van de heer R. Maar gelachen werd er een paar dagen later óók in dat bekende horecabe drijf X, waar plotseling op de een of andere onnaspeurlijke wijze de beide zoekgeraakte hoeden te voor schijn kwamen en waar het perso neel toen voor de trouwe gast A.R. een klein verrassinkje heeft bereid: vlak achter de stoel van meneer aan de leestafel plaatsten de obers-op- kousevoeten een kapstok met daar op de drie als druppels water op elkaar lijkende mooie zwarte hoe den van de heer R Nogal vergeetachtige Leeuwarder heer A.R., trouwe bezoeker van het bekende horecabedrijf X, raakte maand of vier geleden z'n mooie nieuwe zwarte hoed kwijt, zonder er later enig idee van te hebben, waar hij dit, voor z'n al aardig kalende knikker onontbeerlijke, deksel kon zijn kwijtgeraakt. Na lang maar vruchteloos zoeken zat er niets an ders op dan maar een nieuwe hoed te kopen, precies zo'n zelfde zwarte weer, een favoriete kleur van de heer R. Na drie of vier wekenjierhaalde zich de geschiedenis en tot verdriet van onze man bleek ook dit hoofd

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1970 | | pagina 3