Voor de rechter 'T KLEINE KRANTSJE 4 REÜNIE VAN SCHOOL IN DE SCHOOLSTRAAT (Em. Murandstraat) Lezers klommen in de pen K.K.K. Zo juist 't Kleine Krantsje ontvan gen met de oproep K.K.K. Ik ont dek daar de naam van Jannie van Dijk. Haar adres is: Onnerweg 85 Haren (Gron.) en de naam is nu: mevr. Hartman.-v. Dijk. De heer Arendshorst schrijft over een reünie. Dinsdag de 24e maart hebben wij van de U.L.O. Schrans een reünie gehad. Het was het 50 jarig bestaan. Dezelfde Jannie van Dijk en ik zijn daar ook van de partij geweest. Ik ben uiteraard van een oudere „lichting" en wel van de eerste groep. Voor mij was het 50 jaar geleden dat ik leerling van die school werd. Ik wens de heer Arendshorst veel succes met zijn oproep van de lagere school. Dezelfde meester Dassen heb ik ook gehad als onderwijzer op de lagere school. Zelfs drie jaar lang. Even een leuk voorval uit die jarea Als meester jarig was de 31e okt. dan kregen we allemaal een punt zakje met snoepjes. Wij haalden dat dan in een grote mand uit een win kel tegenover de Schoolstraat. Een rinkelende bel aan de binnenkant van de deur en op de ramen ston den de woorden die ik toen nog niet eens goed kon lezen, maar ik sprak het uit als komèstiblès en wijnen en lik-uieren. De winkelier heette Kaastra. Kregen ze dit ook nog in de tijd van de klas uit 1931? Mees ter, zo noemden wij hem toen nog, kon zelf erg mooi zingen en wij hebben dan ook menig mooi liedje van hem geleerd. Wat is dat allemaal lang geleden. Ik kan me dat echter nog zo goed voorstellen als was het gisteren gebeurd. Het was toch om streeks 1915. Ik hoop het Krantsje nog vaak te mogen ontvangen. Misschien weet iemand nog meer herinneringen uit die tijd. Rotterdam T. Boer-Sijtsma Ter voorbereiding van een reünie voor de oud-leerlin gen, die in de jaren 1925- 1940 de school aan de Schoolstraat (nu Emanuel Murandstraat) in Huizum bezochten, verzoeken wij geïnteresseerden zich voor lopig op te geven bij een van de volgende adressen: Mevr. S. WIJBENGA-VENEMA Plantsoenstraat 1 Mevr. F. TEYEMA-v.d. POL Ruysdaelstraat 43 Mevr. L. v.d. VEEN-ARENDS- Schrans 24 J. DASSEN Wilgenstraat 60 Allen te Leeuwarden HORST maar veel weet ik er niet meer van. Het is ongeveer 50 tot 55 jaar gele den. Zou er nog iemand van oudere leeftijd zijn die iets meer over deze familie weet te vertellen dan ons bekend is misschien? Bij voorbaat harteüjk dank voor Uw attenties. Ik lees met veel plezier het Kleine Krantsje. 'k Heb nogal veel gereisd in mijn leven, maar Leeuwarden is, hoe jong ik het ook verliet, in mijn herinnering een fijne oude stad ge- YPE VERDRIES Zouden er misschien nog mensen zijn, die mijn grootouders hebben gekend? Ze woonden op het Groot Schavemek. Heten Y. Verdries mijn grootvader; en Romkje Jansen mijn grootmoeder, naar ik meen. Het moet een familie geweest zijn met een groot huisgezin. Ik herinner mij dat ze een kruidenierswinkel hadden of zo iets en naast hen woonde destijds een kapper, wiens naam ik niet meer weet. Ik meen dat mijn grootmoeke familie had in de But- terhoek ergens achter de Oldehove, YPE VERDRIES bleven. Ik ben nu 59 jaar, maar kan me nog best herinneren dat ik boven voor het raam gezeten, als ik bij grootmoeke was over de gracht heen keek, en ik meen dat er in die tijd een soort „beestemarkt" was, of dat de dieren daar in schuiten werden vervoerd? Een zuster van mijn moeder woon de vroeger op de Landbuurt, ik meen zelfs verschillende zusters van haar. Er woonde ook een tante Joeke bijgenaamd, Skele Joeke. Ze had een snoepwinkeltje en was een vin nig wiefke met het oorijzer op. En in de winteravond herinner ik mij de door de sneeuw gedempte roep van een jongeman tussen de huisjes door, die met een karretje met Lemster „droooooge bokkem" liep. Ik weet niet hoe hij heette, wel weet ik dat de fijne sfeer van gas lantaarns die al die naar buiten snel lende huisvrouwtjes „met een doek om de schouders" bescheen, een diepe indruk op mij achter liet. De sneeuw glinsterde in het schaarse licht van de lantaarns, en we neus den dan met de tantes mee in 't karretje of er wat bij was! Hoewel 't lang geen weelde was voor de arbeiders in die tijd, ging er een grote bekoring voor mij uit van het vredig zitten onder de gas- of petroleumlamp, het knabbelen aan een boterham met suiker, mijn zor gende en kousenstoppende tante, en de liedjes die door mijn neefje en nichtje werden gezongen. Tc Ben kunstschilderes geworden, heb veel gezien en meegemaakt in mijn leven, maar ben er van over tuigd dat de sfeer van het gebeuren in de Friese hoofdstad, het familie leven in de burgergezinnen, de Land- buurtfeesten niet te vergeten, veel hebben bijgedragen tot mijn ontwik keling in creatieve zin en lust tot schilderen. Mijn tante heette mevrouw Nieu- wenhuizen. Kort geleden ben ik mijn familie gaan bezoeken die nog in Leeuwarden woonachtig is, maar ik heb niet de gedachte, dat ze zich de door mij bedoelde beelden uit het verleden goed voor de geest kunnen brengen, ook ik zelf heb dat natuurlijk niet zo duidelijk meer voor ogen. Maar zou er nog een oudje zijn die bijvoorbeeld Romkje Jansen en Ype Verdries van het Schavemek hebben gekend? Ik zou dat heel graag willen weten. Haarlem Mevr. Petronella Ramona Kerkman-Boelhouwers DE KOPEREN BOL Even een korte reactie op het arti keltje „de Gouden Bal" in 't K.K. no. 116. De Gouden Bal heeft inderdaad op de Noordersingel géstaan. Ik geloof verder niet dat mej. Bloemhof ver bezijden de waarheid is als zij schrijft dat „De koperen Bol" in de Prinsentuin heeft gestaan. Ook ik meen mij te herinneren dat deze bol in mijn jongensjaren (ca. 60 jaren geleden) op het tegenwoordige bol werk, waar nu het Kunstcentrum is, heeft gestaan. Deze bol had een doorsnee van plm. 50 cm. en was geplaatst op een voetstuk. Zijn er met meer Leeuwarders van mijn leeftijd die hieraan nog herinnering hebben? Leeuwarden HET GELE GEVAAR De imposante automobiel in Uw blad no. 115 (inderdaad een echte „automobiel" en geen auto) was niet van notaris van Sloterdijck te Leeuwarden. Genoemde notaris woonde destijds in Stiens. Wel ken den wij de heer W.A. van Sloterdijck, gemeenteontvanger alhier. Deze heer was een der weinigen die in het bezit was van een „automobiel". Dit was een open wagen, knalgeel van kleur en van het merk Spijcker. In de wandeling werd deze wagen „het gele gevaar" genoemd. Chauffeur en monteur was de heer Klaas Alkema, vermoedelijk dezelf de heer die het ingezonden stukje „Snelheidsmonster" heeft geschre- Leeuwarden OUDE FOTO Een oude foto van de Grote Kerk straat. Op de kaart ziet U op de ene hoek smederij Kroes en op de ande re hoek het St. Elisabeth gesticht met school. Het zag er toen allemaal anders uit en het zal zo omstreeks 1920 zijn geweest. Het Jacobijner Kerkhof was toen een plein met bomen en je kon er rustig spelen, kerjantsje, stuverke wisselen en knik keren. Je moest alleen op de peerd en wagens passen. Zondagsmorgens beierden de klokken aan alle kan ten en gingen ook de „nonsjes" in een rij door de Bontepapesteeg naar hun kerk. En wij als kinderen naar de Kienderkerk in de Waalse Kerk die op de foto links midden in de straat was. Emmeloord M. Kuipers-Kroes JE KRIJE D'R NOOIT GENOEG VAN In de Haagse Courant van gister las ik het hierbij ingesloten stukje over het overlijden van de hoboist Jaap Stotijn. Het sprak mij zo aan, om dat ik mevrouw Stotijn-Molenaar gekend heb als jong meisje, toen zij op zangstudie was in Leeuwarden. Ze woonde in de Harlingerstraat en werd in de wandeling Trui Molenaar genoemd. Ik meende, dat ze twee broers had, van wie de een wel op toernee ging met de heer Krips. Dat was dus Molenaar en Krips. Ik weet dit niet meer precies, ging met 19 jaar uit Leeuwarden en ben nu 74, dus heb dat niet precies bijgehouden doch ik vond dit wel de moeite waard het U even te schrijven. Ik heb mevrouw Stotijn nooit horen zingen, doch ze had een tamelijk groot gezin en zeker geen tijd meer. Dan denk ik weer aan wijlen Mea Naberman, er werd laatst een plaat van haar gedraaid voor de Avro. Wat een verrukkelijke stem had ze toch! Maar ook een groot gezin, dan blijft er niet genoeg tijd over voor de studie. Wat had het Krantsje deze keer weer mooie oude foto's. Daar geniet ik zo van. En dan geloof ik ook, dat mevr. Dalhuysen wel gelijk heeft met Anne met de Gaffel. Ze lijkt er meer op dan Baukje v. Slooten. Enfin meer durf ik niet te beweren. Die prachtige foto bij de Wirdumer- poort. Geweldig. Van de andere fo to bij de Eewal heb ik een schilderij waarop de Wortelhaven nog is te zien met het begin van de Slotma kersstraat. Was ook nog water. En de St. Dominicuskerktoren kan ik bij mij ook nog zien. Heerlijk even te Uitteren in Oud Leeuwarden. Je krije d'r nooit genoeg van! S. de Jongh Den Haag F. Bijlsma-Zijlstra S. de Jongh SPEELLIEDEN De klachten over de speellieden zijn niet van de lucht. Hun aanhouding heeft soms tot gevolg brutaal optre den en het trachten van een soort dwang uitoefenen. Zelfs moest er gedreigd worden met den hond. Thans is het allereerst P.M. van Leeu warden, die van den agent H. Gol wegens harmonica-spelen een bon netje kreeg. Ontkennen noch tegen stribbelen kan hier baten. Eisch en vonnis luiden f 5.- of 5 dagen. Een tweede komt aan de beurt en wel P.K. van Leeuwarden, wien ten laste wordt gelegd, dat hij op Woens dag 11 December op den Mr. P.J. Troelstraweg zijn muzikale gaven op een handharmonica ten beste gaf. Onderscheiden malen is verdachte voor soortgelijke overtredingen ge vonnist. Thans is het speeltuig in beslag genomen, wat de inleiding kan worden voor een droeve toe komst van dit instrument. En inder daad zal deze aanbreken, want, als verdachte bij vernieuwing de les wordt gelezen over zijn optreden en vermaningen vermoedelijk weer niet zullen baten, als verdachte de maat schappij als de schuldige aanwijst, die in gebreke blijft om hem van arbeid te voorzien; als voorts de vakorganisatie als medeschuldige optreedt, wijl ze hem als muzikant inschrijving weigert in het metse laarsgilde, waar hij feitelijk behoort, als hij ten slotte vergeefs blijft hopen op een gratis uitkering van een kapitaaltje van b.v. zoo'n dui zend gulden of vijftien, in welk geval hij troffel en harmonica aan den zolderbalk kon hangen, kortom, als noch het een noch het ander kans heeft van verwezenlijking, dan kan de ambtenaar aan het woord komen om te vragen f 15 boete of 10 dagen hechtenis en voorts ver nietiging van de harmonica. De kantonrechter vonnist overeen komstig den eisch. Maar nu treedt uit de zaal iemand naar voren, die zich ontpopt als den eigenaar van het speeltuig. Hij heeft het op huurkoop; de ander in huur- leen; maar nu is er ernstige vreeze, dat er ook nog iemand op de wereld bestaat die bij uitblijven van de leenhuur en vervolgens van gelden van afbetaling van den huurkoop, zooiets te boeken krijgt, wat men een strop pleegt te noemen, want het vonnis blijft: met vernietiging van het speeltuig. (1936) 1MW1'Wt'"1 'W1'1 i iémIwBwhI at a. Dit is de oude foto van de Grote Kerkstraat, die wij ontvingen van mevr. Kuipers-Kroes. Links stonden vroeger de huisjes van het Krommejat.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1970 | | pagina 4