'T KLEINE KRANTSJE 4 met kaas" schreef de heer Hoekema verder. „Dat was een Meyer - leeft hij nog? Die vraag kan ik ook wel beantwoorden, want de heer Johan nes Meyer is mijn zwager, die nu alweer een jaar of twaalf in New Yersey in Amerika woont. Hij is ook al lang abonnee op 't Kleine Krantsje en zal het stukje van de heer Hoekema dus ook wel gelezen hebben. Het ligt in de bedoeling van Meyer in juni naar Holland te komen met zijn vrouw en dan ko men ze in Leeuwarden. Twee jaar geleden zijn wij bij hun geweest en bij leven en welzijn hopen we er over twee jaar nog eens heen te gaan. Ik denk, dat de heer Hoekema wel ingenomen zal zijn met deze inlichtingen. Leeuwarden W. van der Ven T NUUNDERPAD Soa wudde nog plm. 1900 de Oos tersingel tussen de Groningerstraat weg (Swarte weg) in '-t Cambuur- sterpad noemd. An 'e ene kant liep de gracht en ston de Gasfabriek, an 'e andere kant de herberg, „de Bleek". Daar liep een sloat tussen de singel en de weide, waar vrijdags de peerden op loslaten wudden fan de boeren, die bij Klopma uutspan- den. De bomen langs de singel sag- gen swart fan 'e rook en smook fan 't fabriek. Later is op die weide de zogenaamde watergas-fabriek bouwd. De singel is doe „voor 't ver keer gesloten". De iepe-bomen bin- ne doadgongen; die konnen op den duur niet teugen de „luchtveront reiniging". De gasfabrieken binne afgebroken. Su die singel nou niet weer in ere hersteld wudde kanne? Dan konnen de Luwadders harren geliefkoosde sundagswandeling langs de grachten rondom de stad weer make. Mar hoe kwam nou dat Nuunder- pad an sien naam? Nuunders binne gjen sintels, soa-as in 't KI. Kr. staat, maar skulpen. Wij gongen wel allerlei soorten nuunders soeken bij de kalkovens, die an 'e Dokku mer Ee stonnen teugenover Snak- kerburen. Nou is 't best mogelijk dat heel vroeger die Oostersingel verhard wudde met skulpen en af val fan 'e kalkovens en dat ie soa an sien naam kwam. Mar in mien tied wudde daar grint foor bruukt, krekt as „Achter de Gouden Bal". Den Haag W.K. Lezers klommen in de pen DE GOUDEN BAL DY verskient komselden 'n Klein Krantsje, dat gien herinneringen „an froeger" wakker roept. Dat doet dit keer de Gouden Bal, die 't de heer de Jongh in sien hoofd het. Nou ja, in sien gedachten, ('t KL Kr. 18-4-1970). Die „Gouden Bal" was nog gieniens echt koper en dus nog minder dan sommige „gouden ooriezers" op 'e hooftsjes van mooie Liwadder wiefkes uut 'e ouwe tied. Met die Gouden Bal sit ut soa. In mien tied, wat jaarkes foar en na 1890, noemden we het stuk singel, tussen de Noorderbrug en de Singel- straat, „Achter de Gouden Bal". Het Kleine Krantsje het ons al us verduutst, dat op 'e hoeke fan de Singelstraat vroeger un looierij en later 'n herberg ston, die „De Gou den Bal" hiette. En nou mient de hr. de Jongh, dat er an 'e singel een gouden of koperen bal stonnen het. En dit is best te begripen. Want wat waar ut gefal. Op 'e hoeke fan de Noordersingel en de Spanjaardslaan (Kerkhofslaan seiden we altied) ston een mooi villaatsje met een groate tuun dY voor. Teugenwoordig woant er, meen ik, 'n kinderarts in. DY foar- langs liep' 'n sloat, met 'n houten brugje dY over nar de Singel, en langs de sietkant was de Kerkhof- sloat, die in 'e stadsgracht uutkwam. Natuurlijk lag over die Kerkhof- sloat - deftig Lijkvaart geheten - oek 'n brugje, anders kon je niet op 'e singel komme. Die sloat liep deur tot het Kerkhof. Er moest oek 'n overledene per schuit nar de be graafplaats brocht wudde kanne. Ik herinner mie, dat er één keer 'n drenkeling met 'n schuit daarheen brocht is en in het „lijkenhuis" opgebaard wudde. Die Kerkhof- sloat is dempt op het stukje naast het villaatsje na. Mar nou het sprookje fan 'e „gou den bal". In 'e tuun voor dat arige gebouwtsje - destieds bewoond deur 'n familie Tulp - ston op 'n soawat manshoog onderstel 'n groate spie gelbol, die krek as 'n spiegel, fan Dit is het „arige gebouwtsje" op de hoek van de Noordersingel en de Spanjaardslaan, waarover de heer K. verhaalt. Duidelijk op deze oude foto is ook nog de Lijkvaart te zien. Maar de „sulveren bal" zien we niet! sulver leek. Alles wudde daarin weerkaatst, mar feul kleiner en fed- deraf as Y in werkelijkheid was. Precies, as je deur 'n omgekeerde ferrekieker siene. So'n tuun liekt dan feul groater as ie is. Op kleine butentsjes saggen je daarom wel faker so'n „sulveren bal". - De sul veren tuunbal had met Achter de Gouden Bal dus niks te maken. Wat de bol in 'e Prinsentuun be treft bin 'k krekt lieke feer as men heer de Jongh. Ik mien mie te her inneren, dat die in 'n grasperk ston op 'n helling foor de luifel, die 't er doe des tieds rechts van 't res taurant was. Mar daar durf ik gien eed op te doen. - Wie 't weet, mag ut segge. Den Haag. W.K. ANTWOORD AAN HOEKEMA „Bij ons in Grouw", zo schreef de vorige maal in 't Kleine Krantsje de heer Teake Hoekema uit Zuidhorn, „kwam voor de oorlog een bloemen- man met één arm; hij had een vro lijk uiterlijk en ik heb me er altijd over verbaasd hoe handig hij met zijn ene arm een sigaret kon rollen. Hoe heette hij? Nu, die vraag kan ik wel beant woorden: het was de heer Bons, die nu in Leeuwarden in de Van Sijtze- mastraat woont. Hij heeft zijn arm indertijd verspeeld op de papierfa briek en het vreemde is, dat ook zijn broer op die fabriek een arm is kwijtgeraakt. „Ook kwam er in Grouw een man Ncxndt rS t Wat zegt U van deze fraaie foto, lang, lang geleden in het Rengerspark gemaakt? Acht hoogbejaarde heertjes hebben zich keurig opgesteld om vereeuwigd te worden voor het nageslacht. Het is een plaat om lang naar te kijken, dachten we. Van maar één van deze heren weten we de naam: staande tweede van rechts is Ynze de Boer, die als bode van het ziekenfonds Eendracht maakt Macht erg bekend was in de stad. Verder moet er een meneer Muntendam op staan. Maar wie zijn de anderen? Welke lezer helpt ons uit de droom?

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1970 | | pagina 4