voor portret en camera 1 KLEINE KRANTSJE 6 SCHOONHEID IN VROEGER EEUWEN ARUM Lezers klommen in de pen (vervolg peg- 4) TEL.26297 OUDE PLATTEGROND In ben in het bezit van een oude plattegrond van Leeuwarden. In 1911 kocht ik dit kaartje, ter groot te van een dubbele briefkaart, bij de firma Markus op de Wirdumerdijk (naast Peek Cloppenburg) voor de prijs van f 0.01. Ja, U leest het goed, een cent. Oorspronkelijk was de prijs tien cent, maar omdat deze plattegrond zelfs in die tijd al schromelijk verouderd was, kregen wij als schoolkinderen een behoor lijke korting.. Ik heb een groot aantal oude straat namen uit deze kaart gepuurd, in hoofdzaak namen van straten en stegen die niet meer bestaan of in de loop der jaren gewijzigd zijn. Ik heb geen volledigheid nagestreefd doch enkel maar een greep gedaan. Vermoedelijk hebt U interesse voor de door mij opgemaakte lijst. Overigens tart ik iedere Leeuwarder om mij spontaan te vertellen waar al deze straten en stegen te vinden waren of zijn. De Krimp, Seringebuurt, De Polle, Kapelsteeg, Hulstbuurt, Brandjes- klooster, Korstbijterssteeg, Klooster- poortje, Muntesteeg, Regenboog- steeg, Kaatsbaan, Ruitersteeg, Bols- wardersteeg, Eerste Vermaningssteeg (dit houdt in dat er ook een Tweede Vermaningssteeg heeft bestaan. Mij onbekend), Loodgieterssteeg, Oude Stokerssteeg en Stokerssteeg (twee geheel verschillende stegen), Klok- steeg, Kastmakerssteeg, Messenma- kerssteeg, Pottebakkersplaats, Lan- gesteeg, Ketelsteeg, Gardenierssteeg, Haven, Drooge Haven, Johannes- buurt, Florabuurt, Keetbuurt, Post- hoornsteeg, Keizersbuurt, De Mod der, Vonkebuurt, Zalmklooster, Huidenmarkt, Wagenplein (I), Wa genplein (II), Kogelschans, Catha- rinabuurtje, Amelandsbuurt (niet te verwarren met Amelendsstraat), Spooksteegje, Wissesstraat, Opgang, Tuinsteeg, Oldehoofster dwinger, Hazebuurtje, Hillemasteeg, Door gaande steeg, Bargejagerssteeg, Het FOTO n LEEUWERIKSTRAAT 1 LEEUWARDEN kromme gat (volgens U is het Krom me Jat), Lombardssteeg (niet te ver warren met de Oude Lombardssteeg of wel de Bargesteeg), Muggesteeg, (Bagijner) Kalksteeg, Poptasteeg, Molensteeg, Sint Frederikssteeg, Blauwe Poort, Zak, Hofstraatje, Tuinmanssteeg, Wijde steeg (I) en Wijde steeg (II) (beide stegen be staan nog), Korenmetersgloppe, Kalvergloppe, Driekramerssteeg, Pijpebakkerssteeg, Schuitmakers- steeg, Kromme Elleboogsteeg, Oude Vischmarkt, Wijde steeg (III) (waar achtig nog een derde Wijde steeg), Wijde Aijtasteeg, Nauwe steeg, Rei gersplein, Reigersstraat (een straat van 70 cm. breedte), Deinumer Zuupmarkt, Harlingerend, Dokku merend, Vleeschmarkt, Koornmarkt, Tonslagerij. Geschreven volgens een luk-raak sy steem. Ik hoop niet dat er doublu res in deze opgaaf voorkomen. Wat een verrukking deze oude namen. Nu hebben we een Eerste Koestraat en dus ook een Tweede Koestraat, een Veestraat (waarom in hemels naam?), een Schapestraat en ter amusement van de schapen ook nog een Ramstraat. De koeien komen er bekaaid af. We hebben derhalve nog nodig - om in dit ongerief te voorzien - een Bollesteeg, een le, 2e, 3e en 4e Bolledwarsstraat. Zoö logisch zijn we nog lang niet uitge praat: Katteplein, Hondelaan, Var kensboulevard. De entomologie biedt ook welluidende mogelijkhe den: Strontvliegavenue, le, 2e en 3e Lieveheersbeestjedwarsstraat. Neen, liever Ruiterskwartier, Brand jesklooster en Oldehoofster dwinger. Vooral die laatste naam. Spreek die hardop uit en je voelt de cadans van die heerlijke naam over je tong springen. Net muziek. Leeuwarden S. de Jongh U zult er wel vreemd van opho ren, maar dit zelfde plattegrond- je van 1911 was een halve eeuw, nadat U het kocht nóg in de boekwinkel te koop. Wij koch ten het kaartje een paar jaar ge leden bij de Noord Nederlandse Boekhandel aan de Voorstreek; het kostte toen niet 1, maar 50 cent. De Tweede Vermanings steeg, waarvan U het bestaan niet wist, liep evenwijdig aan de Eerste Vermaningssteeg, dus eveneens tussen het Zwitsers- waltje en de Blokhuissteeg. In teressant is Uw notitie over de Reigerstraat, die slechts 70 cen timeter breed zou zijn. Hoe komt U aan die breedtemaat? De Reigerstraat tussen De Weaze en de Wirdumerdijk bestaat nog steeds en is nogal wat breder dan die 70 centimeter. De heer Van der Wal van Glastra's Vis handel tufte er tot voor kort nog altijd met zijn auto door Red. 't KI. Kr. 's MAANDAGS GESLOTEN Dit was de Kogelschans bij het Hoeksterpad, een rijtje huizen, waarvan de naam ook voorkomt op de plattegrond van 1911. Zoals zo veel van de ge noemde straatjes en steegjes is ook de Kogelschans er niet meer.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1970 | | pagina 6