Uniek boek op komst BOEIENDE BESCHRIJVING ELFSTEDENHISTORIE 'f Vileine ^Crantóje leest iedereen Lezers klommen in de pen NEEN NOOIT I Heel graag lees ik altijd 't Kleine Krantsje, alhoewel ik zelf geen lid ben, maar mijn huisgenoot wel. Nu las ik in 't nummer van 31 juli, dat U graag iets wilde weten van N.N., Neen Nooit. Nu, het was geen meisjesvereniging maar een zangvereniging. Het was een vereniging van drankbestrijders, en daar was onze zangvereniging een onderdeel van. Ik ben er zelf jaren lang lid van geweest en dat was on geveer in de jaren 1907, ik was toen 17 jaar. Er was ook nog een zang vereniging „De blauwe vaan" en deze twee zijn later bijelkaar ge stapt en hebben toen de namen omgedoopt in Excelsior. Er zijn natuurlijk niet veel leden meer van over, maar een paar kan ik U nog wel noemen, zoals: Regina Hiem- stra en Gonnie van Zuiden, dat wa ren dus hun meisjesnamen, ik zelf was Aukje Metz. Wij hadden als directeur ene Meester de Jong. Deze was onderwijzer van de school Kei zersgracht. De latere zangvereniging „De blauwe vaan" had als directeur ene mijnheer Lichthart, deze speelde zo mooi viool, weet ik nog best. Excelsior bestaat nog steeds en re peteert dinsdagsavonds in de boven zaal van de Bejaarden Sociëteit. Ik ben zelf ook nog steeds werkend lid van het Bejaarden koor „Fleurig op" dat dinsdagsmiddags repeteert, eveneens in de Bejaarden Sociëteit. Leeuwarden A. Bokma-Metz Oud lid „Neen Nooit" NEEN NOOIT II Naar aanleiding van Uw vraag of er lezers zijn, die weten wat de letters N.N. betekenen, geloof ik dit te weten. Neen Nooit is een geheel onthoudersclub geweest. Omstreeks 1903 werd ik door buurtkinderen meegenomen naar deze club, we moesten een cent meebrengen, zon dagsmiddags, daar werd dan gezon gen en verteld van de drankbestrij ding. Ik ben er niet vaak geweest, omdat mijn grootouders (waar wij woonden) het Café de Roskam in het Ruiterskwartier bewoonden en grootmoeke beter vond, dat ik daar niet naar toeging. Ook Jentsje Tit heb ik goed gekend, daar ik op school ging bij meneer Boddé, toen hoofd van de school op het Oldehoofsterkerkhof en wij speelden om de Oldehove heen en dan kwam Jentsje veel langs, want hij woonde in de Boterhoek. Dan had hij een knuppel bij zich en wij maar roepen Jentsje Tit, dan be gon hij te brullen als een stier, en ons achterna zitten, wij waren als de dood voor hem. Weet U waar, zoals het verhaal luidt - die naam vandaan komt? Hij moet als grote vent aan zijn moeders borst hebben gelegen. Mis schien is dat wel bekend. Wij lezen het Krantsje al enige jaren en genieten er elke keer weer op nieuw van, zelfs mijn man een Arnhemmer leest het steeds hele maal door. Van hier gaat het naar Zeist, waar mijn zuster woont, die het dan doorstuurt naar mijn broer, die in Australië woont en daar wordt het totaal stuk gelezen. Ik ben in 1916 uit Leeuwarden seld was, die er vroeger niet in zat. En nu is mijn vraag: Is dit de gevel steen die vroeger, dus voor 1899, in het oude pand gezeten heeft?' Op de plaats waar nu dit pand staat, de huizen 3 en 3a, die van 1899 tot 1951 door de fam. L. Fisma werden bewoond, Ossekop 3-3a, stond het huis van Jonkheer v. Beijma, oud barometer met de buis over prac- tisch het gehele stuk zichtbaar. Alleen van onderen is tegen stof een schuifje aangebracht. Zijn nauw keurigheid is niet groot en het is een serieproduct, want het „cijferplaat- je" is een gewoon gedrukt papiertje achter de buis. Is het mogelijk eens iets over die Dit is de gevelsteen in de gevel van het pand aan de Ossekop. vertrokken maar toch weet ik nog veel van de oude tijd toen ik er woonde. Altijd zijn er wel dingen, die ik goed ken. Je zou soms hele stukken er over kunnen schrijven, maar door de ouderdom trilt mijn hand, zodat het schrift niet zoo goed meer is. Ik hoop, geachte re dactie een klein steentje te hebben bijgedragen en dat U hier iets aan hebt. burgemeester van Huizum of Leeu warden. Het huis is afgebroken om dat de fundering niet zwaar genoeg was voor de azijnfabriek. De kelder met de prachtige gewelven is be waard, zo ook het oude keukenhuis met zolder en vliering. De gevelsteen is gevonden in de fundamenten bij de afbraak en de bedoeling was toen, dat hij in de gevel terug zou, maar was spoorloos verdwenen - evenals het goudleer- behang uit een zeer groot vertrek (de zaal). Het zal mij zeer veel genoegen doen als ik hierop antwoord van U ont vangen mag. Ik lees het Krantsje altijd met zeer veel genoegen. Arnhem P.S. A. Wolse-Bijker Wassenaar Mevr. M.W. Gerdes Oosterbeek-Eisma oude ambachten te schrijven of gaat dat te ver terug in „den tijd" zoals Mej. Dorenstouter me op school leerde (School 14, Tjerk Hiddesstraat). Dan is er iets wat veel verder terug gaat. We hadden in Leeuwarden vroeger echte klokmakers, die hun stoel- later hun staartklokken ijverig maak ten, d.w.z. vervaardigden. Is er U van hun werkplaatsen, gereedschap en leven iets bekend? Zo lees ik in het boek van Enrico Morpurgo Nederlandse klokken- en horlogemakers vanaf 1300: A. en J. Haakma werkzaam 1690 te Leeuwarden. Deze mensen waren het begin van een heel klokmakers geslacht. Wijbrands, Jacob 1630 te Leeuwar den. Wijbrants, Wijbe, gehuwd plm. 1600 te Leeuwarden. J.C. van der Wijck te Leeuwarden en Marrum 1793. Ongetwijfeld staan er meer makers nog in dit boek, dat een alfabetische literatuurlijst is. Interessante na mén, voor mij althans: Sieverts, Herman, werkzaam circa 1892 te Bolsward waar verwezen wordt naar: A. Veringa te Bolsward, ook circa 1892. Deze laatste liet een boek uitkomen, een leerboek voor de uurwerkmaker. Hij was niet de schrijver doch „naverteld door A. Veringa naar Herman Sieverts". Een boek dat ik helaas niet bezit maar waaraan ik wel zeer goede herinne ringen heb. Hopende dat U over deze zaken iets kunt schrijven in Uw prettige „Klei ne Krantsje" verblijf ik in waarde ring. Den Haag A. van Hespen Graag zullen wij t.z.t. aan Uw verzoek voldoen en eens iets over barometer- en klokmakers schrijven. Red. 't Kl.Kr. CHINEES Red. 't Kl.Kr. Opgevangen uit de mond van boer, onder rook van Leeuwarden, die met z'n mestkrode struikelde en midden in de mestvaalt viel: „Nou, daar bin 'k niet ongelukkig, ik had oek in 't water valle kannen...." Het liedje dat wij zongen bij „Neen Nooit" was: „Neen nooit zal ik hem drinken, die drank die altijd voort, onmerkbaar, jammer zeker, der mensenvreugd verstoort". W.B. GEVELSTEEN Een paar weken geleden was ik in Leeuwarden en fotografeerde de gevelstenen van mijn geboortehuis en kwam toen tot de ontdekking dat er een steen in de gevel gemet DAMES GRIJP DE WINST In Leeuwarden is geopend DE GROOTSTE EN GOED KOOPSTE BONTZAAK VAN NEDERLAND. Als ope- ningsreklame t/m 30 september 20 pet. ZOMERPRIJZENKORTING Nu kopen en in de winter betalen. Duizenden korte en lange BONTMANTELS en bonthoedjes. Bont kopen is een zaak van vertrouwen: 'n 3-jarig garantiebewijs is dat vertrouwen waard. Meer waarborg voor bont. Desgewenst zeer soepele kredietservice DE BONTKONING VOORSTREEK 71 - LEEUWARDEN, telefoon 05100- 20713. Bushalte voor de zaak; als U van buiten de stad komt, krijgt U bij koop reisgeld terug. De door U bedoelde gevelsteen met de letters T. E, P en L, de datum Anno 1645 en de afbeel ding van een boer met een stier met het bijschrift: Broer Tiamkes is in de eerste wereld oorlog van Sneek naar Leeuwar den gekomen. Door ruiling kwam de steen via de antiquair S. van der Velde in het bezit van de heer K. Faber, makelaar en taxa teur, die de steen liet aanbrengen in de achtergevel van een pand aan het Ruiterskwartier, waar nu de Hema is. In 1950 is de steen overgebracht haar het pand aan de Ossekop en daar in de muur gemetseld. Red. 't Kl.Kr. KLOKKENMAKERS Geachte Veel wetende en Veel on derzoekende Redactie, enige tijd geleden hoorde ik van een barome ter, gemaakt in Leeuwarden, 't Bleek een kwikbarometer, die gesigneerd was: J. Solaro, Leeuwar den. Bijzonderheden zijn me verder niet bekend want zo precies kan men op een drukke kijkdag van een vei ling niet alles nagaan. Beter echter ken ik de barometer uit mijn ouderlijk huis, eveneens gemaakt in Leeuwarden en wel door Arzoni. 't Is een eenvoudige hevel X Begin november zal er een boek verschijnen met een boeiende be schrijving van het ontstaan en de groei en bloei van de Friese Elfste- denschaatstochten van 1760 tot nu. Het is een gedegen studie, gegoten in een zeer populaire vorm, van de Elfsteden-auteur Fenno L. Schou- stra, die al meer boeken over de Elfstedentocht het licht deed zien. De nieuwe uitgave, „De schaatsen scherp - Elfstedentocht" wijkt wel heel erg af van alle boeken, die tot dusver aan de schaatssport zijn ge wijd. Het wordt een buitengewoon mooi boek van groot formaat (22 cm. breed, 28 cm. hoog) met ongeveer 130 prachtige en deels nog nimmer gepubliceerde foto's en een beschrij ving van alle „georganiseerde" Elf stedentochten uit deze eeuw en nog vele „niet-georganiseerde", individu ele tochten uit de vorige eeuw. Na jarenlang speuren en onderzoe ken is de auteur er in geslaagd veel buitengewoon interessant materiaal bijeen te brengen, ook uit het grijze verleden, toen - ver voor de Friese Elfstedenvereniging werd opgericht - het rijden van de Elfstedentocht voor beste schaatsers al een bijzon dere en gewaardeerde prestatie was. Met volledige uitslagen- en presta- tielijsten, bronvermeldingen en li teratuuropgaven is het boek voor treffelijk gedocumenteerd, zodat het een waardevol bezit zal worden voor iedereen, die al onder de bekoring raakte van 's werelds grootste schaatsmarathon. Het boek, dat f 24.50 zal kosten kan nu al besteld worden bij Fenno Schoustra's Publiciteitskantoor te Leeuwarden. Hoewel het nog vóór december verschijnt en Sinterklaas er wel heel veel belangstelling voor zal hebben, blijft de oplage beperkt Het is voor de liefhebbers dus wel zaak er snel bij te zijn.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1970 | | pagina 4